1.štvrťrok 2018 bol pre slovenskú chémiu ako celok nezmenený

Publikovan: 02.07, 2018    Tma: 

Chemický a farmaceutický priemysel v SR nezaznamenal za prvý štvrťrok 2018 ani nárast ani pokles tržieb v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2017. Tržby dosiahli rovnakú úroveň ako za prvé tri mesiace roku 2017 a to 2,481 mld. EUR. Rozdielny bol však vývoj v jednotlivých pododvetviach, keď sa darilo hlavne výrobkom z gumy a plastov a plastom v primárnej podobe, naopak rafinované ropné produkty zaznamenali pokles. Potešiteľne sa zvýšila zamestnanosť a to medziročne o 2449 pracovníkov. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Pozitívom je rast počtu nových podnikov a celkovej zamestnanosti.

"Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, aj keď sa podiely sa v rámci jednotlivých pododvetví menili, v konečnom dôsledku je výsledok za celý chemický a farmaceutický priemysel rovnaký, ako bol pred rokom. Výrazný pokles tržieb je zaznamenaný v odvetví rafinovaných ropných produktov (-7,8%) a výrobe chemikálií a chemických výrobkov (-4,7%). Naopak, nárast zaznamenala výroba gumy a plastov (+7,6%), zrejme preto, že tento sektor je úzko naviazaný na automobilový priemysel. Vo farmaceutickom odvetví bol takisto za 1. kvartál 2018 zaznamenaný mierny rast tržieb (+2,3%). Odvetvie spracovania ropy je negatívne poznačené rastom cien vstupnej suroviny a zhoršujúcim sa kurzom eura voči doláru, čiže mene v ktorej sa ropa obchoduje" povedal R. Karlubík.

Dodal, že pozitívom najnovšieho vývoja chemického a farmaceutického priemyslu je rast počtu nových podnikov a celkovej zamestnanosti.

Významný nárast v odvetví výroby gumy a plastov

"ŠÚ v prvom štvrťroku 2018 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 305 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac, čo je o 5,2% viac v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. Významný nárast sme zaznamenali v odvetví výroby gumy a plastov, kde vzniklo za rok spolu až 19 nových podnikov. Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov zanikli 4 podniky. Zamestnanosť sa v prvom štvrťroku 2018 zvýšila o 5,5 percentuálneho bodu v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2017 a dosiahla 47 140 pracovníkov" konštatoval R. Karlubík.

 Upozornil však aj na úzke miesta ďalšieho vývoja v chémii. Je to predovšetkým riziko colných bariér v obchode s USA, čo môže ohroziť aj slovenský automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom domácej ekonomiky. Nevyspytateľný je aj ďalší vývoj cien ropy a otázne je, či súčasný nezvyčajne dlhý rast svetovej ekonomiky ešte vydrží, alebo príde recesia.

Pracovná sila je nielen čoraz drahšia

"Pracovná sila je nielen čoraz drahšia, ale v mnohých slovenských regiónoch a v určitých profesiách sa nedá vôbec zohnať. Trvá aj stály environmentálny tlak na celý európsky priemysel a v tomto smere sa sprísňujú aj predpisy EU. Sektoru tak ubúdajú desiatky miliónov eur potrebných na investície a zabezpečenie implementácie množstva legislatívnych opatrení iniciovaných EU" varoval R. Karlubík.

 Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150.  Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

 


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.05 seknd