Media Info Servis

Svetoznáma minerálka Vincentka je kráľovnou prívlastkov NAJ
Publikovan: Utorok, 09.02. 2021 - 19:30:34
Vec:


Vincentka je prírodná liečivá minerálna voda vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice. Je jednou z najlepších a najžiadanejších minerálok v Čechách a na Slovensku. Vincentka si svoju slávu a obdiv naozaj zaslúži, lebo je jedinečná nielen svojim zložením, ale patrí jej aj niekoľko ďalších NAJ. Informuje o tom riaditeľ Vincentky, a.s. Jan Šumšal.


Najstaršia voda

Pôvodom je Vincentka vlastne zvyšková morská voda z pravekého treťohorného mora, ktorá zostala uväznená medzi vrstvami hornín pod Luhačovicami. Z hlbín ju obohacuje oxid uhličitý a riedi sa obyčajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prechádza rôznymi vrstvami hornín a rozpúšťa stopové prvky, takže nakoniec obsahuje takú širokú škálu prvkov, ako máloktoré iné minerálne vody. More, z ktorého Vincentka pochádza, je treťohorné, z čias praveku, kedy sa ešte do morí nedostávali umelé hnojivá, pesticídy, odpadové vody z chemičiek, čističiek, ani latrín, či iných vymožeností, ktorými človek - "obohatil" prírodu. Pretože v čase treťohôr ešte žiadny človek nebol. Zato v krištáľovo čistom plytkom mori v Luhačoviciach sa zhruba pred 33 miliónmi rokov (stredný eocén) preháňali žraloky, raje, ryby, do piesku na dne sa zavrtávali numulity.

Geologické podložie širokého okolia Luhačovíc tvoria flyše (račanská jednotka magurského flyšu). Sú charakteristické striedajúcimi sa vrstvami pieskovcov, zlepencov a ílovcov. Tie sú značne nepriestupné pre vodu, vďaka čomu došlo v hĺbke k uchovaniu zvyškovej vody treťohorného (pleistocénneho) mora. Tektonické poruchy v nepriestupných horninách (nezdenický zlom v širšom okolí Luhačovíc) umožňujú výstup vôd k povrchu. Rôzne cesty výstupu tak vedú k rozličnému zloženiu tunajších kyseliek (známych je ich 17 a jeden sírny prameň). Najznámejším z nich je Vincentka, ľudovo Slanica, kedysi známa tiež ako Hlavný prameň.

Jedna z najstarších známych minerálok

História kúpeľníctva siaha až do roku 1590, kedy Luhačovice pripadli rodine Bartodějských z Bartoděj. Tou dobou je tu prameň zvaný Bublavý (dnes Amandka). Prvá písomná zmienka o existencii liečivých luhačovických minerálnych vôd pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu. V roku 1669 vydal písomnú správu o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej liečby a úspešné výsledky liečenia. O vznik kúpeľov sa zaslúžil šľachtický rod Serényiovcov. Koncom 18. storočia tu dal gróf Vincenc postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia a po ňom je aj Vincentka nazvaná.

Vincentka sa kedysi podávala na cisárskom dvore a vo viedenských kaviarňach. Bola zdrojom obživy luhačovických vodákov (ako nazývali prepravcov), ktorí ju vozili na rôzne miesta do Rakúska a Uhorska. Prameň bol upravený okolo roku 1680, vtedy sa mu hovorilo Hlavný prameň. V roku 1789 bol nad prameňom vybudovaný murovaný pavilón, ktorý mal podobu kaplnky uzavretej mrežou. Na prednej stene bol nápis: "Chorému k úteche, zdravému k potešeniu." Roku 1792 dostal svoj terajší názov Vincentka.

Najdlhšie plnenie do skla

História predaja Vincentky vo fľašiach siaha do roku 1820. V roku 1851 bola pri prameni Vincentky postavená prvá plnička a skladisko fliaš. Toho istého roku sa vyviezlo 160 000 ks fliaš s obsahom 1,5 l. V roku 1883 bola udelená minerálnej vode Vincentka strieborná medaila na medzinárodnej lekárnickej výstave vo Viedni. V rokoch 1946 - 1949 pri výstavbe novej kolonády kúpeľov Luhačovíc sa súčasne vybudovala úplne nová budova plniarne s najmodernejšími plniacimi linkami tej doby. V tej dobe už bolo vyrobených ročne necelých 2 milióny fliaš. V súčasnosti je to 5,5 milióna 0,7l fliaš.

Pri výstavbe novej kolonády bola v rokoch 1947 - 1948 postavená súčasná hala Vincentka. Prameň je zvedený k pôsobivo upravenej fontáne a k výdajnému pultu, kde je možné ho ohrievať. Po druhej svetovej vojne vznikla nová plnička za kolonádou a v roku 1976 bola zmodernizovaná. V roku 1993 bola plnička sprivatizovaná, ale po troch rokoch činnosť ukončila a prevádzky boli uzavreté. Súčasný vlastník - akciová spoločnosť Vincentka plniareň znova postavila na nohy a vrátila minerálke výsadné postavenie, aké jej právom patrí.

Jedna z najviac mineralizovaných vôd

Žartom sa hovorí, že Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodickú tabuľku prvkov. Je to veľmi silno mineralizovaná, jódová uhličitá minerálna voda z prírodného liečivého zdroja, hydrogénuhličitan-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Obsahuje ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia dosahuje 10 050 mg / l. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín. Obsahuje biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení.

Najširšie indikácie na liečbu

Vincentka je označovaná tiež ako "liek našich babičiek". Jej liečivé aj preventívne účinky preverili stáročia. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurení pečene, diabete mellitus, chronickej pankreatitíde. Pomáha regenerovať aj vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch. Jeden dúšok Vincentky postačí na uhradenie dennej dávky jódu, môže slúžiť na prevenciu zubného kazu u detí (0,25 l denne) a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív.

Najširší spôsob užívania - Vincentka sa pije, kloktá, inhaluje a kúpe sa v nej

Liečivá voda Vincentka je určená na pitné kúry, kloktanie, inhaláciu a kúpele. Používa i na preplachovanie dutín a uvoľnenie hlienov, pretože oxid uhličitý a soli v nej obsiahnuté majú schopnosť rozpúšťania hlienov. Vincentka je tak najlepší podporný prostriedok pre uvoľnenie dýchania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách.

Vincentka v spolupráci s poprednými špecialistami vyvinula celý rad ďalších produktov, ktoré sa dostávajú do tela ďalšími spôsobmi - nosné spreje (striekajú sa do nosa), sirupy, pastilky (cmúľajú sa), zubné pasty (čistia sa nimi zuby), hydratačné krémy (vstrebávajú sa cez kožu),  alebo koncentrát k preplachu nosových dutín Vincentka Nasalis.

Pri pitných kúrach by sa mala Vincentka podávať dvakrát denne nalačno, v dávke 2,5 - 3,5 dcl. Pitná kúra by mala trvať 15 - 20 dní. Pije sa studená alebo ohriata, najlepšie nalačno pred raňajkami a večerou. Počas nasledujúcej polhodiny po pitnej kúre sa neodporúča konzumácia jedla ani pitia.

Medzi najznámejšími minerálkami

Meno Vincentka patrí k najznámejším medzi minerálkami v ČR i SR. Akciová spoločnosť Vincentka predáva ročne cca 5,5 milióna 0,7 l fľašových balení Vincentky. Hlavným trhom je pre Vincentku Česká republika a tradične aj Slovensko, ktoré je najdôležitejšou exportnou krajinou. Zaujímavý podiel má firma aj v Rusku, kde vývozy ľahko stúpajú a je tam potenciál. Predvlani začali vyvážať na Cyprus, odtiaľ sa vozí Vincentka aj do Grécka. Exportuje i na Ukrajinu, do Estónska a USA. Čína vyzerala ako perspektívny trh, ale po politických zmenách v tamojšom vedení sa situácia výrazne zmenila a teraz sa tam vyváža iba občas a málo.

Viac informácií je na www.vincentka.cz.

 

 







Tento lnok si mete preta na webe Media Info Servis
http://www.mediainfoservis.sk

Tento lnok njdete na adrese:
http://www.mediainfoservis.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=4585