AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Zástupcovia chemického a farmaceutick├ęho priemyslu SR dôrazne ┼żiadajú Vl├ídu SR, aby urýchlene konala a┬ázastropovala ceny energií. Z├írove┼ł ┼żiadaj├║ aby┬á┬áuvo─żnila podporu z┬áEnviromentálneho fondu spolo─Źnostiam v┬áevidovaným v EU ETS. (EU ETS┬á? Európsky systém obchodovania s emisiami je k─żú─Źov├Żm aspektom politiky EÚ v boji proti klimatick├Żm zmen├ím.) V┬áopa─Źnom prípade dôjde k┬áv├Żpadkom produkcie a┬ákolapsu viacer├Żch firiem, vr├ítane t├Żch ─Źo patria do kritickej infra┼ítrukt├║ry. Ohrozen├ę s├║ tis├şcky pracovn├Żch miest a pr├şjmy do ┼ít├ítneho rozpo─Źtu, miest a┬áobc├ş a┬árodinn├Żch rozpo─Źtov. Informuje o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

V┬áBardejove sa po trojro─Źnej prestávke predstavili od ┼ítvrtka 25. do nedele 28. augusta 2022, na ploche┬á 4 800 m2, na tradi─Źnom Bardejovskom jarmoku trhovníci s rôznym spotrebným tovarom, pohostinské st├ínky s gurm├ínskymi ┼ípecialitami a n├ípojmi. Hlavn├Żm organiz├ítorom tohto v├Żnimo─Źn├ęho obchodno-spolo─Źensk├ęho a kultúrneho podujatia je mesto Bardejov. V "Uli─Źke remesiel"┬á sa predstavili so svojimi v├Żrobkami remeseln├şci a┬ánech├Żbali ani z├íbavn├ę atrakcie a┬álunaparky, ktor├ę zaplnili pri─żahl├ę ulice v┬ácentre mesta. Pre n├ív┼ítevn├şkov jarmoku bolo pripraven├Żch sprievodn├Żch podujat├ş. Neoddelite─żnou s├║─Źas┼ąou v├Żro─Źn├ęho jarmoku bol aj tento rok kult├║rny program r├┤znych hudobn├Żch ┼ż├ínrov - vyst├║penia folklórnych s├║borov, hudobn├Żch kapiel a┬áumeleck├Żch telies.

Po dlhých lockdownoch a┬áobmedzeniach je ─Źas nav┼ítívi┼ą ─Źarovné kúpe─żn├ę meste─Źko Luha─Źovice a┬ádopria┼ą si. ─îo konkr├ętne? Napr├şklad k├║pe─żn├Ż pobyt, wellness, prechádzky medzi n├ídhernou architekt├║rou, kochanie sa ─Źarovnou pr├şrodou, ochutn├ívanie svetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentky priamo z┬áprame┼ła v┬áhale Vincentka, najlep┼íie z unik├ítnych k├║pe─żn├Żch poh├írikov Nectarium┬á┬áa Labu┼ą, vyvinutých ┼ípeciálne pre L├ízn─Ť Luha─Źovice, ─Źi exkurziu v┬áplniarni priamo v┬ásídle Vincentky, a.s. na L├íze┼łskom n├ímest├ş. Ale je aj ─Źas donies┼ą si z┬áLuha─Źov├şc hodnotné a┬áa nezamenite─żn├ę suven├şry - opä┼ą na ─Źele s┬áVincentkou, alebo vyroben├ę z┬áVincentky, ale aj tie ─Ćal┼íie.

Drastické zdra┼żovanie energií a ich absolútny nedostatok prin├║til ve─żkých spotrebite─żov prehodnoti┼ą doteraj┼íie zdroje a┬áh─żada┼ą nov├ę ├║spornej┼íie rie┼íenia. Ako jedna z mo┼żnost├ş sa automaticky n├║ka overen├Ż zdroj, ktor├Żm s├║ slne─Źn├ę termick├ę kolektory. Tie je mo┼żn├ę vyu┼żi┼ą na rôznych typoch budov - od mal├Żch rodinn├Żch domov, cez bytov├ę domy, hotely, k├║paliská, penzióny, a┼ż po r├┤zne priemyseln├ę objekty. V z├ísade plat├ş, ┼że termick├Ż syst├ęm sa oplat├ş v┼íade tam, kde je potreba a spotreba teplej ├║┼żitkovej vody. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Návrat na výslnie za┼żívajú v t├Żchto d┼łoch Bardejovské K├║pele, a.s. S├║ pln├ę klientov zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş i┬ásamoplatcov, ale aj jednodenn├Żch n├ív┼ítevn├şkov k├║paj├║cich sa na otvorenom k├║palisku i┬ávo wellness. Samostatnou kapitolou je pr├şlev n├ív┼ítevn├şkov kult├║rnych podujat├ş. Najbli┼ż┼íie ich pril├íka do priestorov k├║pe─żnej kolon├ídy, od ┼ítvrtka 18. do soboty 20.augusta 2022, VÝSTAVA KVETOV.

Pamätný de┼ł, ktor├Ż sa realizuje na po─Źes┼ą náv┼ítevy cis├írovnej Al┼żbety - zvanej Sisi, ktor├í sa lie─Źila v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch, op├Ą┼ą zorganizuj├║ Bardejovské K├║pele, a.s.┬á V┬ánede─żu 21.augusta 2022 jej mô┼żu vzda┼ą hold n├ív┼ítevníci k├║pe─żov po─Źas AL┼ŻBETÍNSKEHO D┼çA. Tentoraz je program roz┼í├şren├Ż o┬ápredstavenie v├Żletnej geohry s┬ámobilom Stratila sa Sisi a┬á┬ánetradi─Źné sprevádzanie formou príbehu PI┼áINGER O┬áPIATEJ. Hlavn├í ─Źas┼ą sl├ívnosti sa za─Ź├şna o┬á15.00 hod. pri pamätn├şku cis├írovnej v┬áparku pred hotelom Al┼żbeta.

V┬árodinnom dome majú svoj význam termické kolektory, ako aj┬áfotovoltick├ę (FV) panely alebo tepeln├ę ─Źerpadlá. Dôle┼żit├ę v┼íak je, aby boli pou┼żit├ę rozumn├Żm sp├┤sobom. ─îo v prípade termick├Żch kolektorov a FV panelov znamen├í in┼ítalova┼ą tak├ę ve─żk├ę syst├ęmy, ┼że nimi vyroben├║ energiu majite─ż ekonomicky zmysluplne vyu┼żije. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Ka┼żdé ro─Źn├ę obdobie doká┼że vyu┼żi┼ą potenci├íl Vincentky, ale zvl├í┼í┼ą jej sved─Źí leto. Kým v┬ázime po nej siahame pri n├ídchach, chr├şpkach, ang├şnach a┬ánachladnut├ş, v┬álete n├ís chr├íni pred n├ísledkami prehriatia organizmu, dehydrat├íciou, slú┼żi n├ím na doplnenie miner├ílnych sol├ş a┬áprvkov, chr├íni pred nepriazniv├Żmi n├ísledkami kl├şmy, pom├íha pri tr├íven├ş, pote┼í├ş ako s├║─Źas┼ą v├şnneho striku a┬áuvo─ż┼łuje d├Żchacie cesty. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., J├ín ┼áum┼íal.

Re┼ítart turistickej sezóny sa na severovýchode Slovenska celkom vydaril. Náv┼ítevnos┼ą e┼íte nedosahuje predpandemickú ├║rove┼ł z roku 2019, ale zd├í sa, ┼że z┬ánajhor┼íieho s├║ u┼ż subjekty cestovného ruchu von. S─żubne s├║ nav┼ítevovan├ę v┼íetky m├║ze├ílne expozit├║ry v Bardejove a v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch, ktor├ę patria pod ┼áari┼ísk├ę m├║zeum v┬áBardejove. Aj n├ív┼ítevnos┼ą v┬ásamotn├Żch Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch rastie, aj ke─Ć do ├║rovne posledn├ęho predpandemick├ęho roku 2019 e┼íte trochu ch├Żba.┬á┬áInformuje o┬átom riadite─ż (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Neustále zdra┼żovanie energií v┬ákombin├ícii s┬áobmedzeniami dovozu energonosi─Źov z┬áRuska, ale aj ─Ćal┼íie faktory, spôsobili extrémny z├íujem o┬áObnovite─żn├ę zdroje energie (OZE). Predov┼íetkým obyvatelia rodinn├Żch domov sa nieko─żkon├ísobne viac zauj├şmajú o┬áto ako zn├ş┼żi┼ą ├║─Źty za plyn a┬áelektrinu. Pokia─ż ide o┬ápr├şpravu teplej vody, najlep┼í├şm rie┼íen├şm je in┼ítal├ícia slne─Źn├Żch kolektorov. Lebo slnko je zadarmo. Nemus├şte ani ─Źaka┼ą na pouk├í┼żky na podporu in┼ítal├ície zariaden├ş na OZE. Pri tak├Żch cen├ích energi├ş ak├ę s├║ ohlasovan├ę na najbli┼ż┼íie roky, sa slne─Źn├ę kolektory oplatia. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

─Äal┼íia fotogenická atrakcia pribudla na severovýchode Slovenska v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch, a.s. Oblastn├í organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov financovala sumou 14┬á930 EUR obnovu dvoch nefunk─Źn├Żch font├ín v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch. V┬ápriebehu troch mesiacov pr├íce realizovala firma LM-groupe, s.r.o., Bardejov. Kompletne pritom obnovila dve font├íny v┬áparku pred k├║pe─żn├Żm domom Al┼żbeta (Park Sisi), vr├ítane zemn├Żch pr├íc, obnovy ┼íachty, recykla─Źnej n├ídr┼że a┬átechnológie. Informuje o┬átom riadite─ż (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.


O┬átom aká je svetozn├íma miner├ílna voda┬á┬áVincentka z Luha─Źovíc pod─ża abecedy informuje Jan ┼áum┼íal, riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s..┬áZa─Źneme písmenom "A" ako alergici. Okrem moderných a ú─Źinn├Żch antialerg├şk a┬ákvapiek do nosa s┬áobsahom kortikoidov, ktoré predpisuj├║ alergológovia, neostáva ve─ża prirodzen├Żch┬á┬áa prírodných prostriedkov na ú─żavu od alergickej nádchy. Patr├ş k┬ánim Vincentka, ktor├í u─Źinkuje na┬áv┼íetky druhy alergi├ş ako osved─Źen├Ż pomocn├Ż podporn├Ż prostriedok, ktor├Ż pom├íha u─żavova┼ą od ich n├ísledkov, hlavne upchatého nosa. Na uvo─żnenie d├Żchania pom├íha aplik├ícia hypertonick├ęho nosov├ęho spreja Vincentka (do 3 rokov verzia Junior).


Región Bardejova, Bardejovských Kúpe─żov, Svidníka a┬áich okolia má v┼íetky atrib├║ty komplexnej turistickej destin├ície. V┬álete je to zvl├í┼í┼ą atrakt├şvna lokalita pre rodiny s┬áde┼ąmi. Prispieva k┬átomu aj turistick├Ż vl├í─Źik Dr├í─Źik, ktor├Ż prem├íva na okru┼żnej trase Bardejov-Bardejovské K├║pele. Vlani mal Vl├í─Źik Dr├í─Źik 17.j├║la 2021 premi├ęru a┬ájazdil a┼ż do konca pr├ízdnin. Preto┼że sa osved─Źil, bude tento rok pokra─Źova┼ą. Podobne jazd├ş turistick├Ż vl├í─Źik aj vo Svidn├şku na trase do Údolia smrti. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á -┬áBardejov.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch sa bud├║ v┬ásobotu a┬ánede─żu 9. a┬á10. júla 2022 opä┼ą kona┼ą tradi─Źné Bardejovsk├ę k├║pe─żn├ę dni v┬áplnom formáte. V┬ároku 2020 sa neuskuto─Źnili a v roku 2021 len v skr├ítenej forme ako K├║pe─żný de┼ł.┬áNáv┼ítevníkov ─Źak├í v Are├íli pri Kúpe─żnej Dvorane ka┼żdý de┼ł od 15.00 do 21.30 hod. bohat├Ż kult├║rny program, ktorého s├║─Źas┼ąou bud├║ vyst├║penia slovensk├Żch umelcov.

Sú─Źasné tropick├ę hor├║─Źavy u┼ż priniesli stovky kolapsov z┬átepla a┬ápodpísali sa pod zhor┼íenie zdravotn├ęho stavu obyvate─żstva. Zvlá┼í┼ą zranite─żn├ş s├║ star┼í├ş ─żudia, ale nebezpe─Źný je aj pobyt, ─Źi pr├íca┬á┬ána slnku. V┬átaký ─Źas pomô┼że dodr┼żiavanie pitného re┼żimu. Potrebn├ę je pravidelne pi┼ą dostatok tekutín a┬ánajlep┼íie je strieda┼ą r├┤zne nápoje. Neoddelite─żnou sú─Źas┼ąou spr├ívneho pitn├ęho re┼żimu v┬áletn├Żch d┼łoch by mala by┼ą aj miner├ílna┬á┬ávoda Vincentka. Tá sa postar├í o┬ádoplnenie celého radu miner├ílov, predov┼íetkým solí, ktor├ę sa z organizmu vylu─Źujú poten├şm. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., J├ín ┼áum┼íal.

4293 Ŕlßnkov (287 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.12 sek˙nd