AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov, firma┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. zaznamenal za posledné 2 tý┼żdne zv├Ż┼íen├Ż záujem o┬ásvoje v├Żrobky a┬áto o┬á30 a┼ż 50%. Stalo sa tak potom, ─Źo sa od 13. júna 2022 z├ísadne zmenili podmienky vyp─║┼łania ┼żiadostí o pouk├í┼żky z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam. O┬átom, kedy bud├║ pouk├í┼żky akt├şvne a┬ávydan├ę, odteraz rozhoduj├║ dom├ícnosti, po dohode so zhotovite─żmi pod─ża toho, kedy bude zariadenie na in┼ítal├íciu pripraven├ę. Prv├ę pouk├í┼żky boli v┬áinovovanom syst├ęme vydan├ę 28. j├║na 2022.

Svetoznáma miner├ílna voda Vincentka je tak výnimo─Źn├í, ┼że aj zaobch├ídzanie s ┼łou si zaslú┼żi by┼ą v├Żnimo─Źné a┬áaj tak├Żm je. U┼ż okolnosti vzniku Vincentky s├║ v├Żnimo─Źn├ę - z pozostatkov tre┼ąohorn├ęho mora vzlína nieko─żko desiatok miliónov rokov star├í morsk├í voda, zrieden├í presakuj├║cimi vodami z┬ápovrchu a┬áobohaten├í o┬áoxid uhli─Źit├Ż. Bl├şzko povrchu sa ─Źerp├í z┬ávrtov hlbok├Żch cca 50m. ─îas┼ą z┬ánej sa potrubiami rozv├ídza do k├║pe─żn├Żch domov v Luha─Źoviciach a┬á─Źas┼ą sa pln├ş do flia┼í a┬ásprac├║va do v├Żrobkov pod gesciou akciovej spolo─Źnosti Vincentka.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch┬áv┬ápiatok 24.j├║na 2022 slávnostne otvorili 25.ro─Źník k├║pe─żnej sezóny po┼żehnan├şm miner├ílnych prame┼łov.┬áO┬á14.00 v┬ápriestoroch K├║pe─żnej kolon├ídy po┼żehnali miner├ílne pramene┬áz├ístupcovia ┼ítyroch cirkv├ş v┬áokrese Bardejov - r├şmskokatol├şckej, gréckokatol├şckej, pravosl├ívnej a┬áevanjelickej.┬áSl├ívnostn├Ż program┬áz minul├Żch rokov pre pozvan├Żch host├ş, sa v┼íak v priestoroch letn├ęho k├║paliska┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żov,┬áani tento rok nekonal. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.┬á

Chemický a farmaceutick├Ż priemysel SR zaznamenal za prv├Ż ┼ítvr┼ąrok 2022 v porovnaní s rovnak├Żm obdob├şm v roku 2021 nárast tr┼żieb, a to o┬á41,5%. Celkové tr┼żby tak nar├ístli z 2,354 mld EUR na 3,33 mld EUR. N├írast tr┼żieb je zaznamenan├Ż takmer v ka┼żdom odvetv├ş, najviac v┼íak v odvetv├ş v├Żroby chemik├íli├ş a chemick├Żch v├Żrobkov o┬á79,6 % a v odvetv├ş rafinovan├Żch ropn├Żch produktov a to o pribli┼żne 56 %. Pod rast tr┼żieb sa podp├şsali hlavne vy┼í┼íie ceny v├Żstupov, do ktor├Żch sa premietli zv├Ż┼íen├ę vstupn├ę n├íklady odvetvia. Informuje o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

 


Stará synagóga v┬áBardejove bola po rokoch ch├ítrania v─Ćaka komplexnej obnove a┬áre┼ítaurovaniu, ktoré za─Źali v┬ároku 2015, premenen├í na viacú─Źelový reprezentatívny priestor a miesto pre kult├║ru. Hlavn├í s├íla budovy je v┬ás├║─Źasnosti miestom konania v├Żstav, koncertov, konferenci├ş a predn├í┼íok. Dlhodobou prioritou je prepojenie v┼íetk├Żch stavieb are├ílu, otvoren├Żch plôch a pamätn├şka holokaustu do kompaktnej z├│ny svetov├ęho kult├║rneho dedi─Źstva. Are├íl z├írove┼ł patr├ş medzi najnav┼ítevovanej┼íie pamiatky v┬áBardejove a┬áklenoty cestovn├ęho ruchu, ktor├ę do mesta ro─Źne l├íkaj├║ tis├şce n├ív┼ítevn├şkov. Informuje o┬átom riadite─ż (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. sa v┬ású─Źasnosti nachádza v┬á┼ít├ídiu výrazného rozvoja prakticky v┼íetk├Żch svojich aktivít. Nielen v┬áoblasti v├Żroby slne─Źn├Żch kolektorov a┬ákomponentov k┬ánim, kde je medziro─Źn├Ż n├írast predaja vä─Ź┼í├ş ako 100 %, ale aj v┬áoblasti nov├Żch v├Żrob pre skupinu Hargassner. THERMO|SOLAR pôsob├ş od jari roku 2022 ako ─Źlen skupiny spolo─Źnost├ş Hargassner Holding, nez├ívislej skupiny v├Żrobcov zariaden├ş na vyu┼żitie obnovite─żn├Żch zdrojov (OZE), patriacej do vlastn├şctva rak├║skej rodiny Hargassner. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

─Żudia, ktorí sa ┼żivia hlasom, dôverne poznajú ten pocit, ke─Ć im za─Źne zlyháva┼ą, objav├ş sa chrapot a┬ánakoniec u┼ż len z├║falo ┼íepkaj├║. V┬átaký ─Źas potrebuj├║ okam┼żit├║ pomoc a┬álie─Źbu, aby sa ─Źo najsk├┤r mohli vr├íti┼ą k┬áprofesion├ílnemu v├Żkonu pr├íce. Patria k┬ánim spev├íci, moder├ítori, herci, ─Źi u─Źitelia. Okrem lie─Źby antibiotikami, ak je nutn├í┬á┬áa o tom rozhoduje lekár, je tu na┼í┼ąastie aj svetozn├íma, st├íro─Źiami overen├í miner├ílna voda Vincentka a┬áprodukty s┬áobsahom jej solí. Vr├íti┼ą hlas tak pomô┼że inhalovanie Vincentky, jej pitie a┬ákloktanie, alebo cmú─żanie pastiliek Vincentka.

De┼ł detí v┬áBardejovských Kúpe─żoch, ktor├Ż sa konal v nede─żu 29.mája 2022,┬á si mohli vychutna┼ą najmen┼í├ş aj s rodi─Źmi v atmosfére hier a┬áz├íbavy v┬áare├íli pred K├║pe─żnou kolon├ídou. Bardejovsk├ę K├║pele po trojro─Źnej prest├ívke opä┼ą pripravili viacero rôznych detsk├Żch atrakci├ş a ┼íantenia. Nech├Żbalo ani modelovanie balónov, ma─żovanie na tv├ír, rozpr├ívkov├ş maskoti, s├║┼ąa┼że a┬á─Ćal┼íie anima─Źn├ę aktivity. Op├Ą┼ą si mohli zask├íka┼ą aj v nafukovacom hrade. Informuje o tom ekonomicko - obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

V bruselskom hoteli Metropol sa 30. mája 2022 zi┼ílo 34 najlep┼íích európskych profesorov chémie, vr├ítane dvoch laure├ítov na Nobelovu cenu a 21 doktorandov z celej EÚ, aby znovu vytvorili ikonickú fotografiu, ktor├í vznikla v roku 1927 po─Źas Medzin├írodnej konferencie o elektr├│noch a fot├│noch v Solvay. T├íto svetozn├íma fotografia predstavuje najlep┼í├şch vedcov tej doby, vr├ítane Marie Curie - Sk┼éodowskej a Alberta Einsteina.┬á

Po─Źas prvých dvoch májov├Żch t├Ż┼żd┼łov tohto roka vybudovali v rekrea─Źnej zóne mesta na Toplianskej ulici v┬áBardejove, ved─ża skateparku, atrakciu nadregion├ílneho v├Żznamu Pumptrack - ┬áBike park v Bardejove. Kapit├ílové v├Żdavky sú realizovan├ę z mimoriadneho vkladu mesta Bardejov v roku 2019. Informuje o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Spolo─Źnos┼ą┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., vstupuje do sezóny 2022 ako ─Źlen Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na vyu┼żitie obnovite─żn├Żch zdrojov, patriacej do vlastn├şctva rodiny Hargassner. V┬á┼ítruktúrach skupiny bude pôsobi┼ą ako jedin├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov a┬ádvorn├Ż dod├ívate─ż tejto technol├│gie pre v┼íetky obchodné zlo┼żky skupiny v┬áEur├│pe i z├ímor├ş. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Výrobca svetoznámej miner├ílnej vody-akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka, prich├ídza v┬ám├íji na trh s┬ánovinkou-Vincentkou v┬áplechovom obale. Strieborn├Ż plech ┼ítíhlej plechovky s objemom 250 ml evokuje chladivú eleganciu. N├ípis "VINCENTKA 100% pr├şrodn├Ż ORIGINÁL" a┬ápodnadpis "od roku 1820 Luha─Źovice" zase odkazuj├║ na ─Źistotu produktu a┬ást├íro─Źn├║ trad├şciu plnenia luha─Źovick├Żch miner├ílnych vôd. Na Slovensku bude zatia─ż dostupn├í iba cez e-shop Vincentky v┬ámultipackovom balen├ş 6x250ml, v┬á─îesku aj be┼żne v obchodnej sieti.

Bardejovské Kúpele, a.s. u┼ż za─Źiatkom mája 2022 prekro─Źili 60% obsadenos┼ą svojich kapacít a z├íujem verejnosti o k├║pe─żn├║ lie─Źbu st├íle rastie. Mana┼żment k├║pe─żov predpoklad├í, ┼że v┬áj├║ni bude obsadenos┼ą viac ne┼ż 70% a┬áv┬áj├║li, auguste┬á┬áa septembri by mohli byt kapacity takmer plne vy┼ąa┼żené. V┬álete by sa tak dostali na úrove┼ł pred covidovou krízou, ─Źo by bolo porovnate─żn├ę z┬áobsadenos┼ąou z┬áleta roku 2019. Ani to v┼íak nezma┼że straty zo za─Źiatku tohto a┬ápredchádzaj├║cich dvoch rokov, spôsoben├ę protipandemickými opatreniami. Informuje o┬átom┬á┬áekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Po ro─Źnej prestávke sa tento rok v┬áapríli,┬á┬áv rakúskom meste Wels, opä┼ą konal popredný ve─żtrh obnovite─żn├Żch zdrojov energie. Ve─żk├Ż záujem bol o v┼íetky zariadenia na tému Energia zo slnka.┬á┬áJeden z najvýznamnej┼íích svetov├Żch v├Żrobcov solárnych kolektorov, spolo─Źnos┼ą┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., predstavil náv┼ítevníkom ve─żtrhu úplne nový v├Żstavn├Ż st├ínok. Firma vyv├şja inovat├şvne sol├írne technológie u┼ż 50 rokov a patr├ş medzi Top 10 najvä─Ź┼í├şch v├Żrobcov sol├írnych kolektorov na svete.

Zelená dom├ícnostiam patrila doteraz medzi najúspe┼ínej┼íie slovenské programy podpory rozvoja obnovite─żných zdrojov energie. Dlh├ę roky bol prakticky jedin├Żm n├ístrojom, v─Ćaka ktor├ęmu si mnoh├ę dom├ícnosti OZE vôbec mohli dovoli┼ą. Po novom by sa v┼íak podpora mala obmedzi┼ą len na tepeln├ę ─Źerpadl├í, proti ─Źomu sa ohradila vä─Ź┼íina odborn├Żch organiz├ícií z┬áenergetick├ęho sektora. Pod─ża zelen├Żch energetikov ide o nesyst├ęmov├Ż z├ísah do u┼ż zavedenej a odsk├║┼íanej sch├ęmy podpory, ktor├Ż v├Żznamne nar├║┼ía o─Źak├ívania trhu a ─żud├ş.

4293 Ŕlßnkov (287 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.18 sek˙nd