AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. za─Źali prakticky vyu┼żíva┼ą na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii aj MLS laserovú terapiu v┬ákombin├ícii s┬ámagnetoterapiou. Laser dorazil do k├║pe─żov 9.apr├şla 2021 a┬ápo n├íslednom zau─Źen├ş person├ílu ho v┬áutorok 20.apr├şla 2021 sl├ívnostne za─Źali pou┼ż├şva┼ą na lie─Źbu. Na Slovensku ide o┬áojedinelé vyu┼żitie ┼ípecializovan├ęho lasera na tieto ├║─Źely. V Bardejovských K├║pe─żoch┬á┬áv┬ású─Źasnosti pomáhaj├║ pacientom, ktorí mali stredne ┼ąa┼żký a┼ż ┼ąa┼żk├Ż priebeh ochorenia COVID-19, bu─Ć ako samoplatcom, alebo na z├íklade preplatenia pobytu od zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka k├║pe─żov Tamara ┼áatankov├í.

Zaujíma┬á┬ávás, ako sa zo svetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentka získavajú┬á┬áú─Źinné látky - soli v┬ánej obsiahnut├ę, ktor├ę sa ─Ćalej pou┼żívaj├║ do výrobkov rovnakej zna─Źky? Ke─Ć┼że Vincentka je pôvodom tre┼ąohorn├í morsk├í voda, tak podobne ako sa z├şskava morsk├í so─ż z┬ámorskej vody. Hlavn├║ ├║lohu tu hr├í odparovanie. K├Żm v┼íak pri tradi─Źnom odparovan├ş morskej vody zohr├íva d├┤le┼żit├║ ├║lohu slnko, pri extrahovan├ş sol├ş Vincentky si pom├íha v├Żrobca v├íkuov├Żm odparovan├şm a┬áohrevom s┬ápomocou elektriny. Koncentr├íty a┬ákry┼ítalick├ę soli Vincentky sa ─Ćalej zaprac├║vaj├║ do kone─Źn├Żch v├Żrobkov. Praxou je overen├ę, ┼że pozit├şvne ├║─Źinky p├┤vodnej miner├ílky s├║ zachovan├ę aj v┬áproduktoch.

Exteriérová kúpacia sezóna sa pre baz├ęny s┬áohrevom vody pomocou slne─Źných kolektorov tradi─Źne za─Źína v apr├şli a┬átrv├í do okt├│bra. Majitelia tak maj├║ sedem mesiacov v┬ároku mo┼żnos┼ą vyu┼ż├şva┼ą to, ┼że sa im slnko postar├í prakticky zadarmo o┬ákomfort, ak├Ż si inak u┼ż├şvaj├║ obyvatelia v┬ákrajin├ích okolo Stredozemn├ęho mora. V┬ábaz├ęne mô┼żete ma┼ą aj slan├║ vodu. K┬áteplej vode posta─Ź├ş po─Źiato─Źn├í rozumne dimenzovan├í invest├şcia do slne─Źn├Żch kolektorov. Exteri├ęrov├Ż baz├ęn by mal ma┼ą plochu slne─Źn├Żch kolektorov na ├║rovni cca 50% z┬áplochy baz├ęna, interi├ęrov├Ż 80 a┼ż 100%.┬á

Pivári to poznajú - dobré pivo m├í ma┼ą "┼Öíz". Do sloven─Źiny sa to preklad├í ako "rezkos┼ą", ale to u┼ż nie je tak výsti┼żn├ę. Spr├ívny "┼Ö├şz" dod├íva pivu oxid uhli─Źit├Ż (CO2), zn├ímy ako aj kysli─Źn├şk uhli─Źit├Ż, ─Źo sa v┼íak nem├í pou┼ż├şva┼ą. Pokia─ż m├í pivo a┬áaj ostatn├ę n├ípoje (┼íampansk├ę, sóda, koly, malinovky,...) dostatok CO2, jeho uvo─ż┼łovanie po─Źas pop├şjania vyvol├íva pocit svie┼żosti, s├Żtosti n├ípoja a┬ázv├Żraz┼łuje jeho chu┼ą.

Bardejovské Kúpele s├║ medzinárodne zn├íme ┬ásvojimi 10 prame┼łmi prirovn├ívanými┬á┬ák┬átým vo francúzskych k├║pe─żoch Vichy. K┬átomu treba pripo─Źíta┼ą aj v├Żnimo─Źné pr├şrodn├ę scen├ęrie najstar┼íieho k├║pe─żn├ęho parku na Slovensku a┬áokolit├Żch lesov, ale aj architektonick├ę skvosty┬á┬áa┬ámno┼żstvo pamiatok a┬á┬ápamätníkov na historické osobnosti a┬áudalosti z┬áhistórie. Okrem toho sú v┬áareáli k├║pe─żov ─Ćal┼íie hodnotn├ę artefakty, hotely, historick├ę vilky, kostoly,┬ánajstar┼í├ş skanzen na Slovensku, kryt├í kolon├ída a z├íhradn├í k├║pe─żn├í architekt├║ra. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovských k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Postcovidová rehabilit├ícia je ┼ípecializ├íciou OXYMEDU, hyperbarického centra, ktor├ę je sú─Źas┼ąou Adeli Medical Centra v┬áPie┼í┼ąanoch. Adeli sa venuje rehabilita─Źnej lie─Źbe imobilných pacientov u┼ż 17 rokov s┬ápodporou unik├ítnej hyperbarickej komory. Hlavn├Żm pilierom najnov┼íieho, post-covidov├ęho programu je preto denn├Ż 75 min├║tov├Ż pobyt v┬ákomore, kde pacient d├Żcha ─Źist├Ż medicínsky kysl├şk pod tlakom. Centrum hyperbarickej oxygenoterapie sa tak stalo najpodstatnej┼í├şm prvkom lie─Źby n├ísledkov COVID-19, zn├ímych dnes pod n├ízvom Dlh├Ż covid alebo Post-covidov├Ż syndróm.┬á

Po─Źas zákazov vych├ídzania a┬áobmedzení súvisiacich s┬ákoronav├şrusovou pandémiou sa presunulo ┼ąa┼żisko turistiky do jednodenných vych├ídzok do okolia svojho bydliska. Obyvatelia Severov├Żchodu Slovenska tak znovuobjavuj├║┬á┬ákrásu hôr a┬álesov v┬áokolí Svidn├şka. T├íto lokalita poskytuje dostatok n├ídherných pr├şrodn├Żch scenéri├ş, kopcov a┬álesov vhodn├Żch na akt├şvne tr├ívenie vo─żn├ęho ─Źasu a┬áposil┼łovanie imunity. Na rozdiel od in├Żch lokal├şt vynik├í okolie Svidn├şka a┬áDukly aj pamiatkami v┬ápr├şrode pripom├şnajúcimi krut├ę boje po─Źas druhej svetovej vojny. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.

Jar je tradi─Źne najlep┼íím ─Źasom na in┼ítaláciu slne─Źných kolektorov. Tohtoro─Źn├í jar je e┼íte v├Żnimo─Źnej┼íia v┬átom, ┼że sa kumulovalo nieko─żko faktorov, ktoré atraktivitu slne─Źn├Żch kolektorov dodato─Źne zvy┼íujú.┬á┬áNa jar namontované kolektory prinesú┬á┬ádo konca roka vä─Ź┼íinu celoro─Źných úspor na prípravu teplej ├║┼żitkovej vody, preto┼że v├Ą─Ź┼íina slne─Źn├Żch dn├ş sa┬áakumuluje do nastávaj├║ceho obdobia. Nezanedbate─żn├Żm faktorom je, ┼że od febru├íra┬á┬ápokra─Źuje program Zelená dom├ícnostiam, s┬ápouk├í┼żkami od Slovenskej inova─Źnej a┬áenergetickej agentúry (SIEA), na vyu┼żívanie OZE (obnovite─żných zdrojov energie).┬á

Vincentka, a.s. za─Źala vo svojom eshope predáva┼ą, okrem celého radu výrobkov na b├íze miner├ílnej vody Vincentky a┬ájej solí, aj inhal├ítory. V┬áakciovej ponuke sú teraz INHALÁTOR OMRON C102 S NOSOVOU SPRCHOU a INHAL├üTOR OMRON C28P (naviac s druhou inhala─Źnou s├║pravou). Oba s├║ ve─żmi vhodn├ę na inhal├íciu Vincentky a┬ásl├║┼żia na prevenciu a┬álie─Źbu ochoren├ş d├Żchac├şch ciest. Pri k├║pe akciov├ęho inhal├ítora dostane z├íkazn├şk, okrem ceny zn├ş┼żenej oproti be┼żnej o┬á100 K─Ź, ako dar─Źek aj Vincentku (330ml). Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a.s. Jan ┼áum┼íal.

Protipandemické opatrenia súvisiace s┬áochorením Covid-19 mali po─Źas roka 2020 zásadn├ę dopady na mnoh├ę podniky chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu v┬áSR. Odrazilo sa to v nerovnomernom vývoji rôznych segmentov tohto odvetvia, niektor├ę klesli, in├ę nar├ístli.┬á┬áCelkovo slovenské chemick├ę a┬áfarmaceutick├ę podniky zaznamenali za celý minul├Ż rok v├Żznamn├ę zní┼żenie tr┼żieb. K├Żm za rok 2019 zaznamenali celkov├ę tr┼żby 9,921 mld EUR, v┬ároku 2020 to bolo u┼ż iba 8,349 mld EUR. Medziro─Źn├Ż pokles predstavuje zn├ş┼żenie o 15,84%. Informuje o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Obmedzenia pohybov na území Slovenska, s├║visiace s┬áopatreniami okolo koronav├şrusu, presmerovali turistické vychádzky v┬ájednotlivých okresoch do┬ár├ímca┬á┬áich hraníc, resp. bl├şzkeho okolia. Turistom sa tak naskytla mo┼żnos┼ą spoznáva┼ą aj doteraz menej nav┼ítevované lokality, kocha┼ą sa výh─żadmi a┬áurobi┼ą nie─Źo pre svoje zdravie. V┬áokol├ş Bardejova sa tak stali v┬átomto roku najnav┼ítevovanej┼í├şmi lokalitami ako Min─Źol, ─îergov, Stebn├şcka Magura, ┼Żobr├ík,┬á┬áKrá─żov├í stud┼ła, Hrad Zborov, ─îierna Ml├íka a┬áBusov. Informuje o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.

Poznáme 2 z├íkladné spôsoby vyu┼żívania slne─Źnej energie - fotovoltiku (FV) slú┼żiacu na výrobu elektriny a┬áfototermiku (FT) na v├Żrobu tepla. Zjednodu┼íene mo┼żno poveda┼ą ┼że fotovoltick├ę panely vyr├íbaj├║ elektrinu a termick├ę slne─Źn├ę kolektory vyr├íbaj├║ tepl├║ vodu. Efektivita premeny slne─Źn├ęho ┼żiarenia na teplo i n├ívratnos┼ą oboch zdrojov je pri s├║─Źasn├Żch zariadeniach zna─Źne odli┼ín├í. Pri v├Żrobe teplej vody vych├ídza fototermika┬á┬áviac ne┼ż ┼ítvornásobne výhodnej┼íie a┬áaj jej ┼żivotnos┼ą je ove─ża vy┼í┼íia. K├Żm investície do fototermiky sa za jej ┼żivotnos┼ą vr├ítia viac ne┼ż trojn├ísobne, pri fotovoltike sú rôzne a┬ámajite─ż m├┤┼że by┼ą r├íd, ak sa bez dot├ície dostane k┬ájednoduchej n├ívratnosti. V├Żhodou FV je jej ┼íiroké pou┼żitie, nie iba na ├║─Źely v├Żroby tepla a teplej vody. Navy┼íe technologick├Ż pokrok, hlavne┬á┬áv oblasti úschovy energie, pokra─Źuje a┬ázvy┼íuje efektivitu tohto vyu┼żitia.

Najvä─Ź┼íím bohatstvom BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOV, a.s. sú ich minerálne vody. Od 9.marca 2021 mô┼żu poskytova┼ą lie─Źbu aj pre pacientov s postcovidovým syndrómom, ktor├ş sp─║┼łaj├║ kritéri├í pre indik├íciu V/2 Zd─║hav├í ob┼ítruk─Źn├í p─ż├║cna choroba alebo V/8 P─ż├║cne fìbr├│zy a to na z├íklade n├ívrhu lek├íra na k├║pe─żn├║ lie─Źbu v uveden├Żch indik├íci├ích. V┬ás├║─Źasnom dramatickom pandemickom obdob├ş tak Bardejovsk├ę K├║pele za─Ź├şnaj├║ vz├ícne lie─Źiv├ę miner├ílne vody Herkules a Franti┼íek vyu┼ż├şva┼ą na individu├ílne a┬áskupinov├ę inhal├ície, pri k├║pe─żnej lie─Źbe pacientov, ktor├ş prekonali ochorenie COVID-19.

Jar je tu a┬ás┬á┼łou prichádzajú aj pele kvitn├║cich kríkov, stromov a┬ákvetov, ktoré spôsobuj├║ alergick├ę reakcie. Na┼í┼ąastie na┬áv┼íetky druhy alergi├ş existuje osved─Źený pomocn├Ż podporn├Ż prostriedok, ktor├Ż pom├íha u─żavova┼ą od ich n├ísledkov. Je to svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka prameniaca v┬áLuha─Źoviciach.┬áPomáha udr┼żiava┼ą fyziologickú ─Źistiacu schopnos┼ą nosovej sliznice, tým umo┼ż┼łuje optim├ílne fungovanie slizni─Źnej imunity.

Tak ako v┬áprvej vlne pandémie koronavírusu, aj po─Źas druhej vlny pomáha zdravotn├şkom slovenský v├Żrobca drevohlin├şkov├Żch a dreven├Żch okien - spolo─Źnos┼ą MAKROWIN, s.r.o., Detva, dod├ívan├şm pomôcok pre ich ochranu. V┬áprvej vlne to boli nedostatkov├ę ochrann├ę ┼ít├şty a┬áochrann├ę rú┼íka, v┬ádruhej ┼ípeci├ílne nerosiace sa ┼ít├şty. Okrem lek├írov a┬ásestri─Źiek vybavila firma zdravotn├şckymi pom├┤ckami aj z├íchran├írov, person├íl DDS, po┼żiarnikov, aktivistov z├║─Źastnen├Żch na testovan├ş, ako aj vlastn├Żch zamestnancov, ich rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov a┬áobchodn├Żch partnerov.

4153 Ŕlßnkov (277 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.19 sek˙nd