AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


V bruselskom hoteli Metropol sa 30. mája 2022 zi┼ílo 34 najlep┼íích európskych profesorov chémie, vr├ítane dvoch laure├ítov na Nobelovu cenu a 21 doktorandov z celej EÚ, aby znovu vytvorili ikonickú fotografiu, ktor├í vznikla v roku 1927 po─Źas Medzin├írodnej konferencie o elektr├│noch a fot├│noch v Solvay. T├íto svetozn├íma fotografia predstavuje najlep┼í├şch vedcov tej doby, vr├ítane Marie Curie - Sk┼éodowskej a Alberta Einsteina.┬á

Po─Źas prvých dvoch májov├Żch t├Ż┼żd┼łov tohto roka vybudovali v rekrea─Źnej zóne mesta na Toplianskej ulici v┬áBardejove, ved─ża skateparku, atrakciu nadregion├ílneho v├Żznamu Pumptrack - ┬áBike park v Bardejove. Kapit├ílové v├Żdavky sú realizovan├ę z mimoriadneho vkladu mesta Bardejov v roku 2019. Informuje o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Spolo─Źnos┼ą┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., vstupuje do sezóny 2022 ako ─Źlen Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na vyu┼żitie obnovite─żn├Żch zdrojov, patriacej do vlastn├şctva rodiny Hargassner. V┬á┼ítruktúrach skupiny bude pôsobi┼ą ako jedin├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov a┬ádvorn├Ż dod├ívate─ż tejto technol├│gie pre v┼íetky obchodné zlo┼żky skupiny v┬áEur├│pe i z├ímor├ş. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Výrobca svetoznámej miner├ílnej vody-akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka, prich├ídza v┬ám├íji na trh s┬ánovinkou-Vincentkou v┬áplechovom obale. Strieborn├Ż plech ┼ítíhlej plechovky s objemom 250 ml evokuje chladivú eleganciu. N├ípis "VINCENTKA 100% pr├şrodn├Ż ORIGINÁL" a┬ápodnadpis "od roku 1820 Luha─Źovice" zase odkazuj├║ na ─Źistotu produktu a┬ást├íro─Źn├║ trad├şciu plnenia luha─Źovick├Żch miner├ílnych vôd. Na Slovensku bude zatia─ż dostupn├í iba cez e-shop Vincentky v┬ámultipackovom balen├ş 6x250ml, v┬á─îesku aj be┼żne v obchodnej sieti.

Bardejovské Kúpele, a.s. u┼ż za─Źiatkom mája 2022 prekro─Źili 60% obsadenos┼ą svojich kapacít a z├íujem verejnosti o k├║pe─żn├║ lie─Źbu st├íle rastie. Mana┼żment k├║pe─żov predpoklad├í, ┼że v┬áj├║ni bude obsadenos┼ą viac ne┼ż 70% a┬áv┬áj├║li, auguste┬á┬áa septembri by mohli byt kapacity takmer plne vy┼ąa┼żené. V┬álete by sa tak dostali na úrove┼ł pred covidovou krízou, ─Źo by bolo porovnate─żn├ę z┬áobsadenos┼ąou z┬áleta roku 2019. Ani to v┼íak nezma┼że straty zo za─Źiatku tohto a┬ápredchádzaj├║cich dvoch rokov, spôsoben├ę protipandemickými opatreniami. Informuje o┬átom┬á┬áekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Po ro─Źnej prestávke sa tento rok v┬áapríli,┬á┬áv rakúskom meste Wels, opä┼ą konal popredný ve─żtrh obnovite─żn├Żch zdrojov energie. Ve─żk├Ż záujem bol o v┼íetky zariadenia na tému Energia zo slnka.┬á┬áJeden z najvýznamnej┼íích svetov├Żch v├Żrobcov solárnych kolektorov, spolo─Źnos┼ą┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., predstavil náv┼ítevníkom ve─żtrhu úplne nový v├Żstavn├Ż st├ínok. Firma vyv├şja inovat├şvne sol├írne technológie u┼ż 50 rokov a patr├ş medzi Top 10 najvä─Ź┼í├şch v├Żrobcov sol├írnych kolektorov na svete.

Zelená dom├ícnostiam patrila doteraz medzi najúspe┼ínej┼íie slovenské programy podpory rozvoja obnovite─żných zdrojov energie. Dlh├ę roky bol prakticky jedin├Żm n├ístrojom, v─Ćaka ktor├ęmu si mnoh├ę dom├ícnosti OZE vôbec mohli dovoli┼ą. Po novom by sa v┼íak podpora mala obmedzi┼ą len na tepeln├ę ─Źerpadl├í, proti ─Źomu sa ohradila vä─Ź┼íina odborn├Żch organiz├ícií z┬áenergetick├ęho sektora. Pod─ża zelen├Żch energetikov ide o nesyst├ęmov├Ż z├ísah do u┼ż zavedenej a odsk├║┼íanej sch├ęmy podpory, ktor├Ż v├Żznamne nar├║┼ía o─Źak├ívania trhu a ─żud├ş.

Po dvojro─Źnej a┬ámiestami a┼ż trojro─Źnej pauze znovu o┼żívajú kult├║rne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a┬áSvidn├şk je známy predov┼íetk├Żm osobitos┼ąami rus├şnskej kult├║ry, ─Źi a┼ż do stredoveku siahaj├║cej trad├şcie Bardejovského jarmoku. Okrem kult├║ry pon├║ka cel├║ ┼ík├ílu ┼íportov├ęho vy┼żitia, turistiky, wellness a┬ák├║pe─żn├Żch aktiv├şt a atrakt├şvnej hist├│rie. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

O┬ásvetovú známos┼ą sa zasl├║┼żila miner├ílna voda Vincentka prameniaca v┬áK├║pe─żoch (L├ízních) Luha─Źovice samotn├í, predov┼íetkým svojimi ├║─Źinkami a┬áv├Żnimo─Źn├Żm zlo┼żen├şm. Nesmieme v┼íak zab├║da┼ą na ├║lohu osobnost├ş v┬ádejin├ích. Vincentka mala na v├Żrazné a┬áv├Żznamn├ę osobnosti ┼í┼ąastie. Men├í ako gróf Vincenc Serenyi, fyzikus Jan Ferdinand Hertod z┬áTodtenfeldu, architekt Du┼ían Jurkovi─Ź, skladate─ż Leo┼í Jan├í─Źek a┬ámnoh├ş ─Ćal┼í├ş s├║ nezmazate─żne zap├şsan├ş do pante├│nu osobnost├ş, ktor├ę v┬áLuha─Źoviciach zanechali v├Żrazn├║ stopu.

Slovenská inova─Źn├í a┬áenergetick├í agentúra (SIEA) sp├║┼í┼ąa u┼ż tretie pokra─Źovanie projektu Zelen├í dom├ícnostiam. ┼Żiadosti o┬ápouk├í┼żky na in┼ítal├íciu slne─Źných kolektorov bud├║ môc┼ą pod├íva┼ą dom├ícnosti pod─ża┬ázverejneného harmonogramu┬áod 9. mája 2022, na biomasu od 2. m├íja, pre┬áfotovotlické panely od 4. m├íja a tepeln├ę ─Źerpadl├í od 11. m├íja 2022.┬á Elektronický syst├ęm umo┼żní vyp─║┼łanie ┼żiadost├ş v┬áur─Źen├ę dni v┬á─Źase od 15,00 hod. na str├ínke┬áwww.zelenadomacnostiam.sk. Na slne─Źné kolektory je na tento rok vy─Źlenených 3,3 mil. EUR, ─Źo by malo sta─Źi┼ą na 1886 pouká┼żok. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU ┼Żiar, s. r. o.

V ┬ápiatok 29.apríla 2022,┬á┬ása po troch rokoch obmedzen├ş kvôli pandémii koronav├şrusu, uskuto─Źnil tohtoro─Źný záver 19.ro─Źn├şka projektu EKOROK s┬áNestl├ę, opä┼ą tradi─Źne na N├ímest├ş slobody v Prievidzi. Deti z┬ápiatich prievidzsk├Żch z├íkladn├Żch a┬ádvoch z├íkladn├Żch ┼ík├┤l s┬ámaterskou ┼íkolou, sa tu predstavili pri pr├şle┼żitosti D┼ła Zeme z├ívere─Źnou prezent├íciou a┬ávyhodnoten├şm┬á┬áich celoro─Źn├ęho úsilia s┬ápodtitulom Otvorme o─Źi.┬áNa vyhodnoten├ş sa z├║─Źastnil aj z├ístupca prim├ítorky Prievidze ─Żubo┼í Jela─Źi─Ź, riadite─ż z├ívodu Nestl├ę v┬áPrievidzi Du┼ían ─Äurd├şk a┬á┼ípecialista na environmentálne z├íle┼żitosti ┬áNestlé Prievidza┬áMartin Trágor.┬á

Cykloturisti otvorili v┬ásobotu 23.apríla 2022 tohtoro─Źnú sezónu v┬áBardejove. K┬ádispoz├şcii maj├║ spolu dve trasy spájaj├║ce viacero stred├şsk. Dlh┼íia trasa lie─Źivých singletrackov m├í d─║┼żku 25 km a┬ákrat┼íia trasa 18 km. Na svoje si pr├şdu v┼íetci, jednotlivé ┬áter├ęny s├║ vhodn├ę pre najmen┼í├şch cyklistov i┬áprofibikerov. Sta─Ź├ş si vybra┼ą trasu pod─ża svojich schopnost├ş.┬á

 


Oblastná organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov financovala sumou 5┬á780 EUR nadrozmerný mobiln├Ż n├ípis BARDEJOV, ktor├Ż na úvod zlo┼żili v┬ápiatok 22.apríla 2022 na Radni─Źnom n├ímest├ş v Bardejove. N├ípis je vysok├Ż 2,185 m,┬á┬ávý┼íka jednotliv├Żch písmen je 1,909 m,┬á┼í├şrka nápisu je 9,75 m a┬ázhotovila ho firma┬áKOVMAK, s.r.o. Svidn├şk, ktor├í u┼ż v┬áminulosti zhotovila aj nadrozmern├Ż nadpis SVIDNÍK. V├Żhodou n├ípisu BARDEJOV je, ┼że sa d├í a┬áaj sa bude presúva┼ą na rôzne atrakt├şvne miesta v meste UNESCO Bardejove a v okol├ş. Informuje o┬átom riadite─ż (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

V┬áposledných mesiacoch sa dostal do popredia záujmu jód a┬ájeho pozitívne ú─Źinky┬á┬áa dôle┼żitos┼ą pre ─żudský organizmus. Stalo sa tak v┬ád├┤sledku vojny na Ukrajine a┬áprípadného mo┼żn├ęho úniku a┬ároz┼í├şrenia rádioaktivity na ├║zemie Slovenska┬á┬áa┬á─îeska, ─Źi u┼ż z┬ápou┼żitia jadrových zbraní, alebo z┬ánaru┼íenia jadrov├Żch elektrárn├ş. ─Żudia vo ve─żkom zh├í┼łali tabletky s┬áobsahom jódu, preto┼że v núdzovej situ├ícii patr├ş j├│dov├í profylaxia jodidom draseln├Żm medzi ochranné opatrenia, ak nastala radia─Źn├í udalos┼ą a do┼ílo k ├║niku r├ídionuklidov do ┼żivotn├ęho prostredia. Jodid draseln├Ż sa navia┼że na ┼ít├ştnu ┼ż─żazu a nas├Żti ju ner├ídioakt├şvnym j├│dom, ─Ź├şm ju chr├íni pred kontamin├íciou r├ídioakt├şvnym j├│dom. N├ísledne organizmus vyl├║─Źi r├ídioakt├şvny j├│d telesn├Żmi tekutinami (mo─Źom) a┬ánedôjde k┬ápo┼íkodeniu ┼ít├ştnej ┼ż─żazy.

Ke─Ć sa povie slne─Źné kolektory alebo solárne panely, vä─Ź┼íina ─żudí si predstav├ş fotovoltick├ę panely na výrobu elektrickej energie, ktor├í je v┼íestranne vyu┼żite─żn├í. Termick├ę slne─Źn├ę kolektory ost├ívajú v ├║zad├ş a verejnos┼ąou s├║ spravidla vn├şman├ę ako jedno├║─Źelov├ę zariadenia s obmedzen├Żm vyu┼żit├şm. Je tomu ale naozaj tak?


4270 Ŕlßnkov (285 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.14 sek˙nd