AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


V┬áBardejovských Kúpe─żoch sa v sobotu 8.j├║la a┬áv┬ánede─żu 9. j├║la 2023 konali tradi─Źné Bardejovsk├ę k├║pe─żn├ę dni s┬ábohat├Żm kult├║rnym programom.┬áNáv┼ítevníkov ─Źakali v Are├íli pri Kúpe─żnej Dvorane ka┼żdý de┼ł vyst├║penia slovensk├Żch umelcov. S├║─Źas┼ąou podujatia boli aj atrakcie a rôzne anima─Źné aktivity pre deti, prezent├ícia a predaj tradi─Źn├Żch remeseln├Żch v├Żrobkov.┬áV┬ásobotu hostí zabávali┬á FS Ha┼żlin─Źanka, hudobn├í skupina ELIZABETH, flamenco gitarov├í show Duo Farsa a┬áod 20.15 hudobno-z├íbavn├í kapela ┼á─îAMBA. V┬ánede─żu pote┼íili BOBORLAND, FS Rozmaria, Heligonk├íri, Veronika Sax a vyvrcholen├şm bola skupina ABBA SLOVAKIA.┬áInformovala o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Minerálna voda Vincentka je zn├íma bohatos┼ąou a plnos┼ąou chutí. Zo z├íkladných chut├ş v┬ánej azda nec├şti┼ą iba sladkú chu┼ą. Komplexnos┼ą jej d├ívaj├║ v┼íetky ostatné z├íkladn├ę chute poch├ídzaj├║ce predov┼íetk├Żm zo sod├şka, hor─Ź├şka a oxidu uhli─Źit├ęho.┬áU┼ż zo┬ázákladnej charakteristiky svetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentky z┬áLuha─Źovíc je jasné pre─Źo chut├ş ako miner├ílka. Pod─ża defin├şcie je to ve─żmi silno mineralizovan├í, jódov├í uhli─Źit├í miner├ílna voda z┬ápr├şrodn├ęho lie─Źiv├ęho zdroja, hydrog├ęnuhli─Źitano-chlorido-sodn├ęho typu, so zvý┼íen├Żm obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studen├í, hypotonick├í.

Spolu 1106 solárnych panelov na strech├ích hotelov Ozón a┬áAlexander a┬áKúpe─żnom dome a in┼ítalovaný v├Żkon 447,93 kWp, bude ma┼ą fotovoltick├Ż zdroj, ktor├Ż realizuj├║┬á┬áv┬áBardejovských Kúpe─żoch, a.s. V├Ż┼íka investície je 466┬á020 EUR. Zmluvn├Żm dodávate─żom je firma Energie2 Services, s.r.o. Pr├íce potrvaj├║ od 5.m├íja do 4.augusta 2023, s┬ápripojen├şm do siete sa r├íta 8.septembra 2023. Informuje o tom technick├Ż riadite─ż Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a. s., Jozef Ba─Źa.

Leto patrí k┬ánajob─żúbenej┼í├şm obdobiam, ale práve bezstarostnos┼ą s┬án├şm spojen├í ─Źasto vedie k┬ázradným n├ístrah├ím. Patria k┬ánim dehydrat├ície, hna─Źky, zvracania, letné ang├şny zo striedania teplôt, prehriatia organizmu, vysok├ę teploty, neprimeran├í fyzick├í n├ímaha, prechladnutia z ├║─Źinkov kl├şmy, kolapsy z┬átepla. ┼ákod├ş aj nemierne pitie alkoholu, k├ívy, jedenie mastn├Żch jed├íl. Vtedy je na mieste siahnu┼ą po osved─Źenej miner├ílnej vode Vincentka, vyvieraj├║cej v Luha─Źoviciach.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. u┼ż nie je len výrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ale vo svojej┬á┬ádivízii Biomasa vyrába aj niektoré sú─Źiastky pre kotly, vr├ítane elektrorozv├ídza─Źov, pre rak├║sku matersk├║ firmu HARGASSNER. Z├írove┼ł dod├íva a┬ámontuje tieto ┼ípi─Źkov├ę kotly aj na slovenskom trhu. Ned├ívno in┼ítalovali kotol na dreven├ę pelety HARGASSNER Classic Lambda 49, s┬átepelným v├Żkonom 14,7 - 49,0 kW a ├║─Źinnos┼ąou zariadenia s priemerom 95% na Kysuciach. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch sa┬á v┬áutorok ┬á27. j├║na 2023 uskuto─Źnilo nieko─żko slávnostn├Żch aktov. Za ├║─Źasti pre┼íovského ┼żupana Milana┬á┬áMajerského odovzdali┬á do u┼żívania nov├ę detsk├ę ihrisko pri lie─Źebnom dome (LD) Valent├şna. Poslú┼żi na hranie stovkám det├ş, ktor├ę sa tu ro─Źne odlie─Źia┬á┬áa doteraz im takéto zariadenie chýbalo. Poslú┼żi nielen ubytovan├Żm, ale je dostupn├ę aj pre ostatn├Żch detsk├Żch náv┼ítevníkov k├║pe─żov. Detsk├ę ihrisko (ofici├ílne Viac├║─Źelov├ę┬á┬á┼íportové ihrisko) si vy┼żiadalo celkov├ę náklady 65 000 EUR a┬ápríspevok PSK (Pre┼íovsk├ęho samospr├ívneho kraja) z┬átoho je viac ako 23 000 EUR.

Pilotný projekt kombinácie slne─Źn├Żch kolektorov s┬áCentr├ílnym z├ísobovaním tepla (CZT) v┬áPrievidzi sa uk├ízal ako vhodn├Ż. Potvrdilo to cca ro─Źné meranie po─Źas skú┼íobnej prev├ídzky do m├íja 2023. Na dvoch bytov├Żch domoch na s├şdlisku Z├ípotô─Źky bolo v┬ár├ímci projektu nain┼ítalovan├Żch po 24 ┬áslne─Źn├Żch kolektorov TS 500, ka┼żd├í z┬áoboch s├║stav m├í v├Żkon 36 kilowattov. Informoval o┬átom Milan Bug├ír, mana┼ż├ęr pre technick├Ż rozvoj a invest├şcie Prievidzsk├ęho tepeln├ęho hospod├írstva (PTH).

V piatok 2. júna 2023 slávnostne otvorili v Bardejovských k├║pe─żoch hlavn├║ k├║pe─żn├║ sezónu. Pri tejto príle┼żitosti po┼żehnali miner├ílne pramene z├ístupcovia ┼ítyroch cirkv├ş pôsobiacich v┬ábardejovskom regi├│ne. Za prv├Żch 5 mesiacov odhadovan├í n├ív┼ítevnos┼ą dosahuje cca 47%, k├Żm vlani to bolo za rovnaké obdobie necel├Żch cca 42%. Za janu├ír a┼ż m├íj 2023 zaznamenali 79 300 prenocovan├ş, z toho bol podiel samoplatcov cca 45%, klienti v kateg├│rii A tvorili 45% a klienti v kateg├│rii B cca 10%. Informoval o┬átom Jaroslav Komora, predseda predstavenstva akciovej spolo─Źnosti┬á┬áBardejovské Kúpele.

Oblastná organiz├ícia (OOCR) ┼áARI┼á- Bardejov vydala v┬áapríli 2023 dotla─Ź 2000 ks obrazového sprievodcu Bardejovom, usporiadala infocestu pre 10 ma─Ćarských novin├írov, odovzdala realiza─Źnej firme stavenisko pre obnovu┬á┬áa realizáciu Berzeviczovej vyhliadkovej ve┼że v Bardejovských Kúpe─żoch a┬ádozorovala dokon─Źovacie pr├íce na druhej etape obnovy font├ín v┬áparku pred lie─Źen├Żm domom Al┼żbeta v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch. Informoval o tom o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Na otázku "Sú miner├ílky zdravé?" je odpove─Ć jasn├í: "Ako ktor├ę, ako kedy, ako pre koho┬á┬áa┬áv┬á┬áakých mno┼żstvách". Aj tu platí ako v┬ározpr├ívke "Byl jednou jeden kr├íl", ke─Ć kr├í─ż J├í I┬áa jeho radca Atakd├íle (Werich a┬áBurian) varili: "P┼Öim─Ť┼Öen─Ť" Plat├ş to ako v┼íeobecne, tak aj pre jednu z najzn├ímej┼í├şch ┬áa najsl├ívnej┼í├şch ─Źesk├Żch miner├ílok - Vincentku.
Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. zabezpe─Źuje okrem v├Żrobnej ─Źinnosti i odbornú pr├şpravu in┼ítalatérov fotovoltick├Żch syst├ęmov, odborn├║ pr├şpravu in┼ítalat├ęrov slne─Źn├Żch tepeln├Żch syst├ęmov a kombinovan├Ż modul pre oba syst├ęmy FV+FT. Jedno ┼íkolenie vyjde na 390 EUR, obe spolu na 540 EUR (s DPH). Informuje o tom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Prvé výro─Źie oslavuje v┬ámáji plnenie miner├ílnej vody Vincentka do plechoviek. Za toto kr├ítke obdobie si získala srdcia svojich skaln├Żch u┼ż├şvate─żov, hlavne z┬áradov ml├íde┼że a┬áamat├ęrskych i┬áprofesion├ílnych ┼íportovcov. Uplynul├Ż rok bol aj v─Ćaka tomuto modern├ęmu baleniu jedn├Żm z najúspe┼ínej┼í├şch rokov, ─Źo sa t├Żka spotreby tejto svetozn├ímej miner├ílky z Luha─Źov├şc. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., J├ín ┼áum┼íal.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch v┬ápiatok 2. j├║na 2023 slávnostne za─Źne 26. ro─Źník k├║pe─żnej sezóny. Na programe je otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a┬áslu┼żieb, jeho hudobnej lavi─Źky a┬ápamätnej tabule o┬á14.00 hod. Za ├║─Źasti z├ístupcov cirkv├ş v┬áokrese Bardejov - r├şmskokatol├şckej, gr├ęckokatol├şckej, pravosl├ívnej a┬áevanjelickej, potom o┬á15.00 hod. v┬ápriestoroch k├║pe─żnej kolon├ídy po┼żehnaj├║ miner├ílne pramene. Tieto akcie s├║ vo─żne pr├şstupn├ę ┼íirokej verejnosti. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Kúpacia sezóna za─Źala - teda aspo┼ł pre tých ─Źo maj├║ doma vonkaj┼íí bazén vyhrievan├Ż slne─Źnou energiou. Pokia─ż nepatr├şte k┬át├Żm ┼í┼ąastlivcom ─Źo im slnko ohrieva baz├ęn slne─Źn├Żmi kolektormi zadarmo, pri teraj┼í├şch i┬ábud├║cich nedotovan├Żch cenách zemn├ęho plynu a┬áelektriny, sa nedoplat├şte. Baz├ęn, ako permanentn├Ż ┼żr├║t energie, si ─Źasto vy┼żaduje n├íklady na ohrev ─Źasto presahuj├║ce 1000 a┼ż 1500 EUR za sez├│nu.

Turistika a obzvlá┼í┼ą pe┼íia m├í na Severovýchode Slovenska, v┬áokolí Svidn├şka a┬áBardejova,┬á┬áideálne podmienky. Na výber je nepreberné mno┼żstvo tr├ís a┬ávrcholov vhodn├Żch pre masovú i┬áindividu├ílnu turistiku v┬án├ídhernom prírodnom prostred├ş zachovan├Żch lesov. Pr├íve tu - na Dukle sa za─Ź├şna najdlh┼íia a jedna z┬ánajdôle┼żitej┼í├şch turistick├Żch magistr├íl na Slovensku Cesta hrdinov SNP. Je dlh├í 770 km a┬ákon─Ź├ş pri Dev├şne. Nie je d├┤le┼żit├ę ju zdola┼ą naraz, ─Źi cel├║, ale absolvova┼ą aspo┼ł jej ─Źas┼ą a┬áurobi┼ą nie─Źo pre svoje zdravie a┬ápoznanie tohto n├ídhern├ęho k├║ta Slovenska. Informuje o┬átom Riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Ing. Radom├şr Jan─Źo┼íek.

4370 Ŕlßnkov (292 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd