AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


S┬áposledným septembrov├Żm d┼łom sa skon─Źila aj sú┼ąa┼ż o┬ánajzaujímavej┼íiu fotografiu ak├Żchko─żvek slne─Źn├Żch kolektorov s┬ákomentárom na┬áhttps://www.facebook.com/thermosolar.ziar/. Porota z THERMO|SOLARU rozhodla, ┼że prvú cenu - víkendový pobyt vo Vysok├Żch Tatrách vo wellness┬á┬áhoteli International v┬ágolfovom rezorte Black Stork získala Paul├şna Kop─Źová, druhú cenu - ┼íportov├║ bundu Alena Lehock├í a┬átretiu cenu - reklamné predmety Zuzana Pr├şbojsk├í. Okrem toho sa porota rozhodla odmeni┼ą (mimo s├║┼ąa┼że) drobnými dar─Źekmi aj nieko─żko ─Ćal┼í├şch pr├şspevkov, ktor├ę ju zaujali, ─Źi u┼ż fotografiou, alebo koment├írom k┬ánej.

Blí┼żi sa jese┼ł a┬á─Źas tradi─Źných ochoren├ş d├Żchac├şch ciest. K┬áriziku chr├şpky, ang├şny, ─Źi zápalu priedu┼íiek sa tohto roku pridala u┼ż druh├í vlna koronav├şrusu. Ne─Źakajte, k├Żm choroby udrú, urobte nie─Źo pre svoje zdravie u┼ż teraz. Minimum toho ─Źo mô┼żete urobi┼ą je posilni┼ą imunitu. Osamote je to ┼ąa┼ż┼íie a┬ázlo┼żitej┼íie, ale pod dozorom odborn├Żch lek├írov a┬ástravovac├şch ┼ípecialistov a┬ánavy┼íe v┬áatrakt├şvnom prostred├ş svetozn├ímych k├║pe─żov, to p├┤jde ─żah┼íie. Bardejovské K├║pele pripravili na t├║to sezónu novinku - lie─Źebn├Ż┬áPobyt na posilnenie imunity.

─îokoláda s┬áminer├ílmi solí Vincentka je novým produktom, ktor├Ż ned├ívno obohatil trh ┼ípeci├ílnych pochú┼ąok. V├Żrobcom je ─Źokol├ídov┼ła LANA v T┼Öeb├ş─Źi. T├íto ┼ípeci├ílna ed├şcia horkej ─Źokol├ídy m├í 70% podiel kakaa z┬ákakaov├Żch bôbov z Grenady. ─îokol├ída je vyr├íban├í metódou bean-to-bar, ─Źi┼że od kakaov├Żch b├┤bov a┼ż po tabu─żku. Na v├Żrobu pou┼ż├şvame iba kvalitné kakaov├ę b├┤by, kakaov├ę maslo, trstinov├Ż cukor a┬áextrahovan├║ so─ż z Vincentky. So─ż z Vincentky dod├íva ─Źokol├íde ve─żmi zauj├şmav├║ pr├şchu┼ą.┬á

E┼íte do 30. septembra 2020 sa mô┼żete zú─Źastni┼ą s├║┼ąa┼że o┬ánajzaujímavej┼íiu fotografiu akýchko─żvek slne─Źn├Żch kolektorov s┬ákomentárom na https://www.facebook.com/thermosolar.ziar/. Prvou cenou je┬á víkendový pobyt vo Vysok├Żch Tatrách vo wellness┬á hoteli International v┬ágolfovom rezorte Black Stork, druhou cenou ┼íportov├í bunda a┬átre┼ąou reklamné predmety.┬ápri výbere ví┼ąazov zoh─żadn├ş firemná porota aj originalitu fotografie, vlastného koment├íru, cudz├şch koment├írov a┬ápreposlanie zdie─żania ─Ćal┼í├şm ú─Źastn├şkom.┬á

Niet na Slovensku lokality, ktorá by bola tak postihnut├í vojnovou históriou ako severovýchod Slovenska. Blízkos┼ą karpatsk├Żch priesmykov a┬áhran├şc nieko─żk├Żch ┼ít├ítov historicky predur─Źovali túto oblas┼ą na vojenské oper├ície, presuny arm├íd a┬áz├írove┼ł bol hornat├Ż ter├ęn ide├ílny na obranu. U┼ż od ─Źias vp├ídu Tat├írov, cez stredovek├ę mocensk├ę a┬án├íbo┼żensk├ę vojny a povstania, a┼ż po prv├║ a┬ádruh├║ svetov├║ vojnu, boli ├║to─Źiaci i┬ábr├íniaci sa vojaci, ale i obyvate─żstvo vystaven├ę nesmiernym ├║trap├ím. Kraj pod Duklou, okolie Svidn├şka, Zborova i┬áBardejova je posiaty pamiatkami na tie ─Źasy.┬á

Popredný slovensk├Ż v├Żrobca dreven├Żch a drevohliníkov├Żch okien - firma Makrowin Detva pravidelne z├şskava spätnú v├Ązbu od svojich zákazn├şkov. Je to s├║─Źas┼ą marketingovej stratégie zameranej na spokojnos┼ą z├íkazn├şkov, prejav firemnej kult├║ry i┬ásplnenie po┼żiadaviek pravideln├Żch auditov ISO. Pod─ża posledn├ęho prieskumu sa o┬áich produkcii a┼ż 93% z├íkazn├şkov vyjadrilo kladne. Ve─żmi spokojn├Żch s┬ákvalitou v├Żrobkov spolo─Źnosti bolo 64,3% a spokojn├Żch 28,6% z├íkazn├şkov. Iba jeden z├íkazn├şk zaujal neutr├ílny postoj (ani spokojn├Ż, ani nespokojn├Ż). Informoval o┬átom Du┼ían Majer, riadite─ż Makrowin.

Chemický a farmaceutick├Ż priemysel v┬áSR zaznamenal za prv├Ż polrok 2020 pokles tr┼żieb v porovnaní s rovnak├Żm obdob├şm roku 2019 o┬ácca 967 mil. EUR, ─Źo predstavuje medziro─Źn├Ż pokles o 19,4%. Celkové tr┼żby za sledovan├ę obdobie dosiahli 4,019 miliardy EUR oproti 4,986 miliardy EUR za rovnak├ę obdobie minul├ęho roka. Najv├Żraznej┼íie klesli tr┼żby v odvetv├ş v├Żroby plastov v primárnej forme (26,2%) a v├Żrobkov z plastov a gumy (23,7 %), ─Źo je znakom úzkeho previazania t├Żchto odvetv├ş s automobilov├Żm priemyslom, ktor├Ż bol kr├şzou postihnut├Ż najviac.┬á

Existujúce lie─Źivé singletracky v┬áokolí Bardejovských K├║pe─żov (Napoleon, ─îere┼íenka, Rodinn├Ż) dopln├ş onedlho nov├Ż zjazdov├Ż singletrack s┬ácelkovou d─║┼żkou 1,3 km. Vyu┼żije pritom aj existuj├║cu lesn├║ cestu popod Kamenn├║ horu, ktorá u┼ż teraz sp├íja sedlo ─îere┼í┼ła s┬ámiestnym poseden├şm Tri┬á┬ástudni─Źky. Tento projekt Oblastnej organizácie cestovného ruchu ┼áari┼í-Bardejov, s┬án├ízvom Obnova a┬árevitaliz├ícia lie─Źivých singletrackov, podporili i v─Ćaka Ob─Źianskemu Zdru┼żeniu Lie─Źiv├ę Singletracky LSBK, s ktor├Żm OOCR spolupracuje,┬á┬áaj obyvatelia hlasovaním v┬árámci programu Gesto pre mesto, ─Ź├şm z├şskal aj finan─Źný dar z┬átohto programu. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Kto chce ma┼ą teplú vodu zohriatu vlastnými slne─Źn├Żmi kolektormi e┼íte v┬átomto roku, má najvy┼í┼íí ─Źas poda┼ą si ┼żiados┼ą o┬ápouk├í┼żku od Slovenskej inova─Źnej a┬áenergetickej agent├║ry (SIEA), ktorou sa ich cena┬ázn├ş┼żi a┼ż o polovicu. Od polroka 2020 plat├ş nov├Ż systém evidencie pouk├í┼żok na in┼ítal├íciu Obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam II, kde sa ┼żiadosti pod├ívaj├║ priebe┼żne a┼ż do naplnenia┬áz├ísobn├şkov. Tohtoro─Źn├Ż┬áz├ísobn├şk pre tepeln├ę ─Źerpadl├í┬áje┬áu┼ż naplnen├Ż a┬á─Ćal┼í├ş z├íujemcovia o┬ápr├şspevky bud├║ môc┼ą ┼żiadosti zaregistrova┼ą a┼ż na┬ábud├║ci rok.

Chlorid sodný (NaCl, kuchynská so─ż) je prírodn├í anorganick├í zlú─Źenina, ktor├í sa pou┼ż├şva v┬álie─Źiv├Żch┬á a kozmetick├Żch v├Żrobkoch. Z├írove┼ł je v├Żznamnou zlo┼żkou be┼żnej morskej vody. S├║ v┼íak aj moria, ktoré obsahuj├║ nielen vy┼í┼í├ş podiel NaCl, ale aj in├Żch sol├ş a┬ástopov├Żch miner├ílov. Tieto stopov├ę prvky zvy─Źajne poch├ídzaj├║ z┬ápodzemn├Żch vôd, ktor├ę sa n├ísledne zmie┼íavaj├║ s┬ámorskou vodou. Najzn├ímej┼í├şm morom, ktor├ęmu poskytuj├║ mno┼żstvo stopov├Żch miner├ílov podzemn├ę pramene, je M┼Ľtve more. V porovnan├ş so Stredozemn├Żm morom (3,8%) je v M┼Ľtvom mori a┼ż 30% obsah miner├ílov a sol├ş.

Opatrenia súvisiace s┬ákoronakrízou po─Źas jarných mesiacov ┬ázmrazili cestovný ruch aj na severov├Żchode Slovenska. Na┼í┼ąastie u┼ż v┬ájúni sa za─Źala náv┼ítevnos┼ą postupne o┼żivova┼ą a┬áv┬ápriebehu j├║la sa situ├ícia e┼íte viac zlep┼íila. August sa ukazuje ve─żmi s─żubne a┬án├ív┼ítevnos┼ą hlavn├Żch atrakcií sa u┼ż bl├ş┼żi k┬á─Ź├şslam z┬áposledn├Żch rokov, aj ke─Ć s├║ segmenty ktoré st├íle zaost├ívaj├║. V├Żpadky m├í predov┼íetk├Żm zahrani─Źn├í n├ív┼ítevnos┼ą, st├íle na kr├şzu dopl├ícaj├║┬á┬ákultúrne zariadenia, organizátori kult├║rnych a┬áspolo─Źenských podujatí a┬áre┼ítaura─Źné slu┼żby. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

Prvou reprezentatívnou kultúrnou akciou po korona kr├şze, ktor├║ usporiadali┬á Bardejovské K├║pele vo svojom areáli, bol v┬ánede─żu 23.augusta 2020 tradi─Źný AL┼ŻBETÍNSKY DE┼ç. Ide o┬ápripomienku n├ív┼ítevy rak├║skej cis├írovnej Al┼żbety zvanej Sisi, ktor├í sa lie─Źila v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch v┬ád┼łoch 1. - 22. j├║la 1895. Spomienkov├í sl├ívnos┼ą za─Źala v┬áparku pred hotelom Al┼żbeta, pri pamätn├şku cis├írovnej.┬á

Laická verejnos┼ą si ─Źasto zamie┼ła pojmy pou┼żívané v┬ásúvislosti s┬ávyu┼ż├şvan├şm slne─Źnej energie. Hor┼íie je, ┼że tak robia aj niektor├ę m├ędia, ktor├ę o┬ádanej problematike informuj├║. Naj─Źastej┼íou z├ímenou je, ┼że sol├írne panely na výrobu elektriny naz├Żvaj├║ slne─Źn├Żmi kolektormi a opa─Źne. Navy┼íe to poplet├║ e┼íte ilustra─Źn├Żmi fotografiami, kde k┬á─Źl├ínku o┬áslne─Źn├Żch kolektoroch daj├║ obr├ízok sol├írnych panelov.┬á┬áIde pritom o┬ádva rozdielne spôsoby vyu┼żívania slne─Źnej energie - jedným je fotovoltika a┬ádruh├Żm fototermika.

Situácia okolo koronakrízy skomplikovala ┼żivot aj spolo─Źnosti Vincentka, a.s., ktor├í sa zaober├í plnen├şm svetozn├ímej miner├ílky Vincentky do flia┼í. Prijaté opatrenia situ├íciu stabilizovali,┬áaj ke─Ć je firma v┬áodbyte svojich výrobkov za prv├Ż polrok na úrovni o nie─Źo ni┼ż┼íej ako bol priemer po in├ę roky. Pritom za vla┼łaj┼í├ş rok zaznamenala najvy┼í┼íie tr┼żby vo svojej histórii ke─Ć naplnila 5,5 mili├│na flia┼í. Informuje o tom J├ín ┼áum┼íal, riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s.

U┼żite si leto plné ┼żivota v Bardejovských Kúpe─żoch s ubytovaním v Hoteli ALEXANDER. K┬ádispoz├şcii je celá ┼ík├íla relaxa─Źn├Żch i┬álie─Źebn├Żch pobytov, prech├ídzky n├ídhern├Żm parkom s┬ávysok├Żmi stromami a┬áhistorick├Żmi budovami, k├║panie sa a wellness hne─Ć v dvoch hoteloch neobmedzene, k tomu mas├í┼że, miner├ílne k├║pele, so─żn├í jasky┼ła a pitn├ę k├║ry. O maxim├ílnu spokojnos┼ą sa postaraj├║ Exclusive izby hotela Alexander a pln├í penzia. Poz├Żva ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

4102 Ŕlßnkov (274 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.10 sek˙nd