AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Poznáme 2 z├íkladné spôsoby vyu┼żívania slne─Źnej energie - fotovoltiku (FV) slú┼żiacu na výrobu elektriny a┬áfototermiku (FT) na v├Żrobu tepla. Zjednodu┼íene mo┼żno poveda┼ą ┼że fotovoltick├ę panely vyr├íbaj├║ elektrinu a termick├ę slne─Źn├ę kolektory vyr├íbaj├║ tepl├║ vodu. Efektivita premeny slne─Źn├ęho ┼żiarenia na teplo i n├ívratnos┼ą oboch zdrojov je pri s├║─Źasn├Żch zariadeniach zna─Źne odli┼ín├í. Pri v├Żrobe teplej vody vych├ídza fototermika┬á┬áviac ne┼ż ┼ítvornásobne výhodnej┼íie a┬áaj jej ┼żivotnos┼ą je ove─ża vy┼í┼íia. K├Żm investície do fototermiky sa za jej ┼żivotnos┼ą vr├ítia viac ne┼ż trojn├ísobne, pri fotovoltike sú rôzne a┬ámajite─ż m├┤┼że by┼ą r├íd, ak sa bez dot├ície dostane k┬ájednoduchej n├ívratnosti. V├Żhodou FV je jej ┼íiroké pou┼żitie, nie iba na ├║─Źely v├Żroby tepla a teplej vody. Navy┼íe technologick├Ż pokrok, hlavne┬á┬áv oblasti úschovy energie, pokra─Źuje a┬ázvy┼íuje efektivitu tohto vyu┼żitia.

Najvä─Ź┼íím bohatstvom BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOV, a.s. sú ich minerálne vody. Od 9.marca 2021 mô┼żu poskytova┼ą lie─Źbu aj pre pacientov s postcovidovým syndrómom, ktor├ş sp─║┼łaj├║ kritéri├í pre indik├íciu V/2 Zd─║hav├í ob┼ítruk─Źn├í p─ż├║cna choroba alebo V/8 P─ż├║cne fìbr├│zy a to na z├íklade n├ívrhu lek├íra na k├║pe─żn├║ lie─Źbu v uveden├Żch indik├íci├ích. V┬ás├║─Źasnom dramatickom pandemickom obdob├ş tak Bardejovsk├ę K├║pele za─Ź├şnaj├║ vz├ícne lie─Źiv├ę miner├ílne vody Herkules a Franti┼íek vyu┼ż├şva┼ą na individu├ílne a┬áskupinov├ę inhal├ície, pri k├║pe─żnej lie─Źbe pacientov, ktor├ş prekonali ochorenie COVID-19.

Jar je tu a┬ás┬á┼łou prichádzajú aj pele kvitn├║cich kríkov, stromov a┬ákvetov, ktoré spôsobuj├║ alergick├ę reakcie. Na┼í┼ąastie na┬áv┼íetky druhy alergi├ş existuje osved─Źený pomocn├Ż podporn├Ż prostriedok, ktor├Ż pom├íha u─żavova┼ą od ich n├ísledkov. Je to svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka prameniaca v┬áLuha─Źoviciach.┬áPomáha udr┼żiava┼ą fyziologickú ─Źistiacu schopnos┼ą nosovej sliznice, tým umo┼ż┼łuje optim├ílne fungovanie slizni─Źnej imunity.

Tak ako v┬áprvej vlne pandémie koronavírusu, aj po─Źas druhej vlny pomáha zdravotn├şkom slovenský v├Żrobca drevohlin├şkov├Żch a dreven├Żch okien - spolo─Źnos┼ą MAKROWIN, s.r.o., Detva, dod├ívan├şm pomôcok pre ich ochranu. V┬áprvej vlne to boli nedostatkov├ę ochrann├ę ┼ít├şty a┬áochrann├ę rú┼íka, v┬ádruhej ┼ípeci├ílne nerosiace sa ┼ít├şty. Okrem lek├írov a┬ásestri─Źiek vybavila firma zdravotn├şckymi pom├┤ckami aj z├íchran├írov, person├íl DDS, po┼żiarnikov, aktivistov z├║─Źastnen├Żch na testovan├ş, ako aj vlastn├Żch zamestnancov, ich rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov a┬áobchodn├Żch partnerov.

Kúpe─żn├║ lie─Źbu pre pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 zavádzaj├║ BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. Na odstr├ínenie nepriaznivých n├ísledkov ochorenia pritom vyu┼żij├║ vz├ícne lie─Źivé miner├ílne vody Herkules a Franti┼íek na individu├ílne a┬áskupinov├ę inhal├ície. Novinkou by mohlo by┼ą zavedenie MLS laserovej terapie. Bardejovsk├ę K├║pele ako jedny z┬áprv├Żch na Slovensku vyu┼żij├║ na rehabilit├íciu pacientov po covidovej infekcii aj tzv. MLS laserov├║ terapiu v┬ákombin├ícii s┬ámagnetoterapiou. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka k├║pe─żov Tamara ┼áatankov├í

Po nieko─żkomesa─Źnej prevádzke vlastného e-shopu pre ─îeskú republiku, za─Źala akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka s┬áinternetovým predajom┬á┬ácez tento odbytový kanál v┬áz├ívere febru├íra 2021, aj na Slovensko. Z├íkazníci si mô┼żu objedna┼ą v├Żrobky spolo─Źnosti na┬áhttps://www.vincentka.cz/e-shop/┬áa┬ádoru─Źí im┬áich kuriérska slu┼żba DPD. Platba je mo┼żná zatia─ż iba v┬á─Źeských korun├ích (CZK) bankov├Żm prevodom z┬áú─Źtu, alebo platobnou kartou cez internet. Informuje o┬átom riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s., Jan ┼áum┼íal.

Bardejovské Kúpele s├║ nielen najstar┼íími známymi k├║pe─żmi na ├║zem├ş Slovenska, ale patria aj po architektonickej str├ínke k najzachovalej┼í├şm slovenským k├║pe─żom. K┬áarchitektonicky najcennej┼í├şm skvostom patr├ş lie─Źebn├Ż dom Al┼żbeta (predt├Żm De├ík) zn├ímy z┬ápobytu cis├írovnej Sisi a┬ásecesn├Ż skvost Astória. Na rekon┼ítrukciu ─Źak├í Dukla. Najluxusnej┼í├şm zariaden├şm k├║pe─żov sa stal pred 5 rokmi hotel Alexander a┬ák┬á┼ítvorhviezdi─Źkovej ┼ípi─Źke s┬ávlastn├Żm wellness patr├ş aj priebe┼żne modernizovan├Ż┬á┬álie─Źebn├Ż dom Oz├│n, oba s├║ dielami socialistickej architekt├║ry. Okrem toho s├║ v┬áare├íli k├║pe─żov ─Ćal┼íie hodnotn├ę budovy, hotely, historick├ę vilky, kostoly,┬ánajstar┼í├ş skanzen na Slovensku, kryt├í kolon├ída a z├íhradn├í k├║pe─żn├í architekt├║ra.Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

 


Vychádzajúc z fyzik├ílnych princípov slne─Źné kolektory dosahuj├║ najlep┼íie výsledky v objektoch s trvalo ve─żk├Żm odberom teplej vody. Do tejto skupiny patria sol├írne syst├ęmy na zariadeniach soci├ílnej starostlivosti, v zdravotn├şckych zariadeniach, väzniciach a v┬áslu┼żb├ích s nepretr┼żitou prev├ídzkou. Niektor├ę zauj├şmav├ę realiz├ície s├║ predov┼íetk├Żm v┬ádomovoch dôchodcov, pribli┼żuje Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk, ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU.

Ví┼ąazi ankety Najlep┼í├ş v┬ácestovnom ruchu Pre┼íovského kraja za rok 2020 sú známi. V kategórii AntiCovid┬á s├║ to OOCR ┼áari┼í - Bardejov, Oddelenie kult├║ry a ┼íportu mesta Vysok├ę Tatry a Vihorlatsk├í hvezd├íre┼ł v┬áHumennom. ┬áOcenenie za celo┼żivotný pr├şnos v┬áoblasti cestovn├ęho ruchu patr├ş zn├ímemu zna─Źk├írovi turistick├Żch chodn├şkov Ernestovi Rusn├íkovi.┬áOcenenie Najlep┼íí┬áv cestovnom┬áruchu v kategórii AntiCovid┬á z├şskala od organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska OOCR ┼áari┼í - Bardejov┬áza zve─ża─Ćovanie a invest├şcie do turistickej infra┼ítruktúry v┬áregi├│ne. Informovala o┬átom tla─Źov├í spr├íva KOCR Severov├Żchod Slovenska.

Vincentka je prírodná lie─Źiv├í miner├ílna voda vyvierajúca v K├║pe─żoch Luha─Źovice. Je jednou z najlep┼í├şch a naj┼żiadanej┼í├şch miner├ílok v ─îech├ích a na Slovensku. Vincentka si svoju sl├ívu a obdiv naozaj zasl├║┼żi, lebo je jedine─Źn├í nielen svojim zlo┼żen├şm, ale patr├ş jej aj nieko─żko ─Ćal┼í├şch NAJ. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a.s. Jan ┼áum┼íal.

Ploché slne─Źn├ę kolektory od najvä─Ź┼íieho slovensk├ęho výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov - firmy THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. majú ve─żmi ve─ża prívlastkov NAJ. Sk├║sme teda podrobnej┼íie vymenova┼ą aspo┼ł niektor├ę z┬ánich.┬á┬áPatria medzi ne┬á: najlep┼íí pomer cena a┬ákvalita, najrýchlej┼íia návratnos┼ą, najdlh┼íia záruka,┬á┬ánajdlh┼íia ┼żivotnos┼ą, naj─Źastej┼íie vyu┼żívané zariadenie obnovite─żných zdrojov energie (OZE) v SR, najvä─Ź┼íie roz┼íírenie a najdlh┼íia tradícia. Informoval o tom┬áAlfréd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Rozhodnutím Úradu pre reguláciu sie┼ąových odvetv├ş (URSO) dôjde od apr├şla 2021 k┬ázv├Ż┼íeniu cien elektriny pre niektor├Żch odberate─żov, v┬ád├┤sledku n├írastu fixnej zlo┼żky tarify za┬ádistribúciu elektriny dom├ícnostiam k├║riacim elektrinou (tzv. k├║ren├íri). T├Żka sa to predov┼íetk├Żm dom├ícnosti na┬á├║zem├ş spadaj├║com pod┬áStredoslovensk├║ distribu─Źn├║, a.s. (SSD) so sadzbou D8 a┬ádom├ícnosti na┬á├║zem├ş V├Żchodoslovenskej distribu─Źnej, a.s. (VSD) so sadzbou D5. V┬átejto s├║vislosti p├şsomne oslovil┬á┬ádodávate─ż elektrickej energie a┬ázemného plynu spolo─Źnos┼ą Energie2, a.s., svojich odberate─żov, ktorých sa to t├Żka a┬áponúkol im mo┼żnos┼ą zmeni┼ą tarifu.

Kúpele (Lázn─Ť) Luha─Źovice, a.s. zareagovali pru┼żne na situ├íciu okolo pandémie a ─żu─Ćom po vylie─Źení z covidu-19 pom├íhaj├║ pri rekonvalescencii pobyty v┬áich zariadeniach.┬áKúpele Luha─Źovice, s ktorými je Vincentka od za─Źiatku ich existencie spojená, sa na lie─Źbu naj─Źastej┼íích n├ísledkov covidu, teda po┼íkoden├Żch p─ż├║c a priedu┼íiek, ┼ípecializuj├║. Medzi n├ísledky po prekonanej chorobe, je okrem d├Żchac├şch problémov, tie┼ż pretrv├ívaj├║ca ├║nava, svalov├í slabos┼ą, ├║zkos┼ą, bolesti hlavy a svalov├ęho apar├ítu. St├íle vä─Ź┼í├ş dôraz pri boji s covidom je kladen├Ż na prevenciu.

Slovenská inova─Źn├í a┬áenergetick├í agentúra (SIEA) uvo─ż┼łuje od febru├íra ─Ćal┼íích 10,8 mil. eur na in┼ítal├íciu zariaden├ş na vyu┼ż├şvanie obnovite─żných zdrojov energie (OZE) v┬ádom├ícnostiach. Na in┼ítal├íciu zariaden├ş bud├║ ma┼ą dom├ícnosti na─Ćalej pä┼ą mesiacov. Z┬ádoplnenej sumy je na┬á┬áslne─Źné kolektory vy─Źlenených 1,7 mil. eur┬á┬áa maximálny príspevok na kolektory je 1┬á750 eur. ┼Żiadosti o┬ápouk├í┼żky na slne─Źné kolektory bude mo┼żn├ę registrova┼ą od 10. febru├íra 2021. Uviedla to SIEA.

Medzi nominovanými na udelenie ocenenia "Najlep┼íí v cestovnom ruchu Pre┼íovského kraja 2020" je aj Oblastná organiz├ícia cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov. ┬áV┬áankete boli v┬áminulosti ocenen├ę viacer├ę osobnosti a┬ázamestnanci pracujúci a┬ápodnikaj├║ci v┬ácestovnom ruchu, rovnako aj zariadenia a┬áprodukty cestovn├ęho ruchu. Tradi─Źn├ę kategórie v┼íak tento rok nahradili len dve: "Celo┼żivotný prínos v┬áoblasti cestovného ruchu" a "AntiCovid".┬áOOCR ┼áari┼í Bardejov sú┼ąa┼żí v kategórii AntiCovid, kde s├║ zaradené samosprávy/podnikatelia/jednotlivci/organiz├ície/zariadenia, ktor├ę v r├ímci pandemickej situ├ície s├║visiacej s ochoren├şm COVID-19 podnikli najvä─Ź┼íiu snahu┬á┬áo ochranu/ podporu / udr┼żanie si turistov, resp. svojich pracovníkov. Anketu vyhlásila Krajsk├í organiz├ícia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska┬á┬áInformoval o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.

4142 Ŕlßnkov (277 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.11 sek˙nd