Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., je nielen najvä─Ź┼íím slovenským v├Żrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ale poskytuje aj komplexné slu┼żby a┬áprodukty súvisiace s┬áOZE (Obnovite─żn├Żmi zdrojmi energie). V┬áposledn├Żch rokoch firma roz┼íiruje aj svoje portfólio v sortimente ─Źistiacej ch├ęmie a filtrov, vhodn├Żch najm├Ą do vykurovac├şch s├║stav v objektoch. Zákazn├şkom sta─Ź├ş obr├íti┼ą sa na firmu a┬ádostan├║ v nej komplexn├ę poradenstvo a┬áslu┼żby t├Żkaj├║ce sa vyu┼ż├şvania slne─Źn├Żch kolektorov, fotovoltick├Żch (FV) panelov na v├Żrobu elektrickej energie, tepeln├Żch ─Źerpadiel a┬ákombin├ície rôznych syst├ęmov, ich ├║dr┼żby a ─Źistenia. Spolo─Źnos┼ą je aj ofici├ílnym ┼íkoliacim partnerom Svetovej banky pre problematiku vyu┼ż├şvania sol├írneho tepla.

S┬áprispením┬áOblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov bola v týchto d┼łoch v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch┬ádokon─Źená obnova turistického okruhu Ostr├í Hôrka. Tento turistický chodník m├í spolu 3 okruhy, najvä─Ź┼í├ş meria 3,5 km, stredn├Ż 1,5 km a┬ánajmen┼í├ş 1 km. Slú┼żi┼ą bude be┼żkárom, horským cyklistom a turistom a┬áje vhodn├Ż aj na prech├ídzky rodín s de┼ąmi.┬áInformuje o┬átom riadite─ż OOCR "┼áARI┼á"- Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Jese┼ł je jedným z┬ánajpríjemnej┼í├şch obdob├ş na turistiku, pobyt na horách, ─Źi v kúpe─żoch. Dni u┼ż nie s├║ pekelne hor├║ce, ale e┼íte umo┼ż┼łuj├║ sedie┼ą vonku a┬ávychutn├íva┼ą si kr├ísy pr├şrody. Nech u┼ż m├íte z├íklad┼łu kdeko─żvek, mô┼żete sa vybra┼ą na hr├şby do jesennej pr├şrody. Najlep┼íie hr├şbové rev├şry s├║ v ─Źistom prostred├ş ─Ćaleko od priemyseln├Żch centier vo Vysok├Żch a N├şzkych Tatr├ích, ale aj v┬áokol├ş ─îi─Źmian, Bardejova, V├şg─ża┼ía...Vyberte si z┬ánekone─Źnej ponuky ubytovac├şch zariaden├ş tie, ktor├ę s├║ nie─Ź├şm v├Żnimo─Źn├ę.

Naj─Źastej┼íie in┼ítalovaným slne─Źn├Żm kolektorom na Slovensku je ploch├Ż slne─Źn├Ż kolektor TS 300 od domáceho v├Żrobcu THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. Svoju vedúcu pozíciu si udr┼żiava u┼ż viac ako dve desa┼ąro─Źia. Aj v┬ás├║─Źasnosti, ke─Ć sa predaj ro─Źne nieko─żkon├ísobne zv├Ż┼íil v┬ádôsledku vyd├ívania pouk├í┼żok na podporu zariaden├ş na v├Żrobu energi├ş z┬áobnovite─żn├Żch zdrojov energi├ş (OZE), si poz├şciu e┼íte upevnil. Spolu s┬á─Ćal┼í├şmi 10 typmi kolektorov od tohto v├Żrobcu suverénne vedie hitpar├ídu najin┼ítalovanej┼í├şch zaraden├ş na OZE na Slovensku, nielen pri termickom vyu┼żit├ş slne─Źnej energie, ale v┼íeobecne. Informoval o┬átom riadite─ż THERMO|SOLARU Alfr├ęd Gottas.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch otvorili nov├║ kliniku plastickej chirurgie HEBE clinic.┬á┬áNová klinika pôsobí v┬ár├ímci polikliniky REMEDIUM, s.r.o. ktor├í je dcérskou spolo─Źnos┼ąou Bardejovských kúpe─żov, a.s. Kvalifikovan├Ż person├íl HEBE vykon├íva oper├ície zatia─ż raz t├Ż┼żdenne a to v sobotu. V┬ábud├║cnosti sa po─Ź├şta s┬ároz┼í├şren├şm skr├í┼í─żovac├şch slu┼żieb pod─ża z├íujmu klientov a to ─Źo do rozsahu v├Żkonov i┬ápo─Źtu opera─Źn├Żch dn├ş. Informovala o tom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov Tamara ┼áatankov├í.

Po nieko─żkých rokoch stagnácie a┬ápoklesu za─Źal v┬átomto roku slovensk├Ż chemick├Ż a farmaceutick├Ż priemysel┬á┬ás─żubne rás┼ą. Za prvý polrok 2018 sa medziro─Źne zv├Ż┼íili tr┼żby o┬á7,1% a┬ádosiahli 5,114 miliardy EUR. Pod vynikajúce v├Żsledky odvetvia sa podpísal celosvetov├Ż ekonomick├Ż rast a┬ázvl├í┼í┼ą rast cien ropy. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Jese┼ł je jedným z najkraj┼íích obdob├ş na túry po Vysok├Żch Tatrách. Predov┼íetk├Żm babie leto tu m├í neopakovate─żné ─Źaro. Dni s├║ v┼íak krat┼íie a┬ás┬át├Żm by v├Żletn├şci mali po─Ź├şta┼ą a vybra┼ą sa na t├║ry dostato─Źne zav─Źasu. Preto je ide├ílnou z├íklad┼łou na vysokohorsk├║ turistiku Hotel Solisko le┼żiaci priamo na brehu ┼átrbsk├ęho Plesa. ─îi u┼ż sa vyberiete na Kriv├í┼ł, Rysy, Ostrvu, alebo len tak nakr├ítko na Solisko, k┬ávodop├ídu Skok, na Jamsk├ę alebo Popradsk├ę Pleso, v┼íade je relat├şvne bl├şzko. E┼íte ste ani nevyrazili a u┼ż ste vo v├Ż┼íke 1400 m metrov nad morom.

Kdo má r├íd slovenský folklor a lidové tradice, ten nem┼»┼że vynechat n─Ťkter├ę z akcí, kter├ę se budou konat na podzim v r├ízovit├ę obci ─îi─Źmany, zn├ím├ę malovan├Żmi srubov├Żmi d┼Öev─Ťnicemi. Milovn├şci folkloru se setkaj├ş ve zdej┼í├şm obnoven├ęm barokn─Ť-klasicistn├şm Ka┼ítielu ─îi─Źmany (Z├íme─Źku ─îi─Źmany), kde je dnes penzion s restaurac├ş. V sobotu 1. z├í┼Ö├ş se uskute─Źn├ş Setk├ín├ş folklorn├şch soubor┼» z okol├ş ─îi─Źman, v sobotu 29. a v ned─Ťli 30. z├í┼Ö├ş zde bude Celoslovensk├ę setk├ín├ş fujarist┼» a v ned─Ťli 7. ┼Ö├şjna 2018 ┼ákola pr├ísk├ín├ş bi─Źem.

Tropické po─Źasí, kter├ę u┼ż n─Ťkolik dn├ş v kuse b─Ťhem tohoto l├ęta su┼żuje t├ęm─Ť┼Ö celou Evropu, je mimo┼Öádn─Ť velkým n├íporem na lidsk├ę zdrav├ş. Velmi d┼»le┼żit├ę je proto zabr├ínit dehydrataci, dodr┼żovat pitn├Ż re┼żim a dopl┼łovat tekutiny a miner├íly vylou─Źen├ę z t─Ťla pocen├şm. V opa─Źn├ęm p┼Ö├şpad─Ť hroz├ş cel├í ┼Öada komplikac├ş, kter├ę mohou v├ęst a┼ż ke kolapsu. Jedn├şm z nejosv─Ťd─Źen─Ťj┼í├şch zp┼»sob┼» dopl┼łov├ín├ş miner├íl┼» pro lidsk├Ż organismus je pit├ş miner├íln├şch vod, z hlediska slo┼żen├ş je mimo┼Ö├ídn─Ť vhodn├í sv─Ťtozn├ím├í Vincentka z Luha─Źovic.

Euro suvenýrovou bankovku s nulovou hodnotou, nápisem BARDEJOVSKÉ┬áKÚPELE (Bardejovské lázn─Ť) a portr├ętem rakousk├ę císa┼Öovny Al┼żb─Ťty (zvan├ę Sisi), si mohou koupit od soboty 18. 8. 2018 od 10.00 hod. n├ív┼ít─Ťvn├şci Bardejovských l├ízn├ş. Cena jedn├ę bankovky je 3 eura a vyd├ív├í ji bankomat um├şst─Ťn├Ż na l├íze┼łsk├ę kolon├íd─Ť. Vhazovat se mohou pouze mince v hodnot─Ť 1 a 2 eur. Maxim├íln├ş po─Źet koupen├Żch kus┼» na jednu osobu je limitov├ín 15 kusy bankovek.┬á

Slovenská inova─Źn├í a energetick├í agentúra (SIEA) vyhl├ísila na ┼ítvrtok 23. augusta 2018 o 15.00 hod. 27. kolo projektu Zelen├í dom├ícnostiam. Ide pravdepodobne o┬áskuto─Źne posledné kolo pilotn├ęho projektu, aj ke─Ć u┼ż predch├ídzaj├║ce, konan├ę 7. augusta malo by┼ą posledn├ę a pôvodne sa malo týka┼ą dom├ícností mimo Bratislavsk├ęho kraja, ktor├ę si chc├║ in┼ítalova┼ą zariadenia na v├Żrobu tepla (slne─Źn├ę kolektory, tepeln├ę ─Źerpadl├í a kotly ma biomasu). Nakoniec sa v┼íak t├Żkalo len kotlov na biomasu. SIEA vydala v 26. kole 268 pouk├í┼żok na in┼ítal├íciu kotlov na biomasu v hodnote viac ako 400-tis├şc eur.┬á


Nejnav┼ít─Ťvovan─Ťj┼íí akce na severovýchod─Ť Slovenska - tradi─Źn├ş Bardejovsk├Ż jarmark, p┼Öiv├ştá od ─Źtvrtka 23. do ned─Ťle 26. srpna 2018 tis├şce n├ív┼ít─Ťvn├şk┼». P┼Öipraven je bohat├Ż kulturn├ş program, ve kterém zaz├í┼Ö├ş KANDRÁ─îOVCI, INÉ KAFE, SMOLA A HRU┼áKY, NOCADE┼ç, KALI, EGO, MARTIN CHODÚR A BONEY M BY SHEYLA A┬áBONNICK´S. O spokojenost n├ív┼ít─Ťvn├şk┼» se postar├í v├şce ne┼ż 500 trhovc┼».

Na jar tohto roku nain┼ítaloval THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. solárny systém na ohrev teplej vody v┬ábytovom dome (BD) na ulici ┼átudentskej vo Zvolene. Slú┼żi pre 30 bytov, v┬áktorých b├Żva cca 90 ─żudí. Spolu bolo in┼ítalovan├Żch 16 kusov kolektorov TS500, ktor├ę boli umiestnen├ę na pomocnej kon┼ítrukcii na dvoch v├Ż┼ąahov├Żch b├║dkach. Studen├í voda sa ohrieva v┬ádvoch sol├írnych paralelne zapojen├Żch z├ísobn├şkoch po 1000 litrov a n├ísledne sa vo v├Żmenn├şku pod─ża potreby dohreje na po┼żadovan├║ teplotu. Predpokladan├Ż ro─Źn├Ż energetick├Ż zisk je okolo 24 MWh. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Hlinené omietky a┬áhlinen├ę tehly nie sú len módnou zále┼żitos┼ąou. Predov┼íetkým je ich n├ívrat v├Żsledkom ├║silia o┬á─Źo najekologickej┼íiu v├Żstavbu, s┬ápou┼żitím tis├şcmi rokov overen├Żmi materi├ílmi. Hlina a drevo s├║ najprirodzenej┼íie stavebn├ę materi├íly ak├ę pozn├í pr├şroda. Ve─Ć len na stavbu hniezd ich pou┼ż├şvaj├║ mnoh├ę ┼żivo─Ź├şchy u┼ż mili├│ny rokov. Prednos┼ąou pr├şrodn├Żch materi├ílov je predov┼íetk├Żm to, ┼że d├Żchaj├║ a s├║ ekologick├ę a┬áaj ekonomick├ę. Firma TEPORE pon├║ka cel├Ż ucelen├Ż hlinen├Ż syst├ęm, ktor├Ż zah┼Ľ┼ła z├íkladn├ę a┬áfin├ílne hlinen├ę omietky, tri druhy hlinen├Żch teh├íl, hlinen├ę panely a┬ádrevovl├íknit├ę dosky STEICO vhodn├ę na omietanie hlinen├Żmi omietkami.

Posledné kolo projektu Zelená dom├ícnostiam v┬átomto roku, v┬ácelkovom poradí u┼ż 26.,vyhl├ísila Slovensk├í inova─Źn├í a energetick├í agentúra (SIEA) na utorok 7. augusta 2018 o 15 hod. Ide o mimoriadne kolo navy┼íe oproti pôvodným pl├ínom, v ktorom sa bud├║ rozde─żova┼ą prostriedky z nevyu┼żit├Żch pouk├í┼żok z predch├ídzaj├║cich k├┤l. T├Żka sa iba dom├ícnost├ş mimo Bratislavsk├ęho kraja, ktor├ę si chc├║ in┼ítalova┼ą zariadenia na v├Żrobu tepla┬á┬á(slne─Źné kolektory, tepeln├ę ─Źerpadlá a┬ákotly ma biomasu).

3900 Ŕlßnkov (260 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd