Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


Vynovený barokovo - klasicistick├Ż Ka┼ítie─ż ─îi─Źmany, kde je dnes penzión s┬á re┼ítauráciou, je architektonickou perlou Rajeckej doliny. Hrdé sídlo zemep├ínov uhorskej ┼í─żachty je obklopen├ę kr├ísnymi ma─żovan├Żmi dreven├Żmi dom─Źekmi s┬ábielymi vzormi. Pr├íve pre tieto ma─żovan├ę drevenice sú r├ízovit├ę ─îi─Źmany zn├íme po celom svete. Celkovo je v┬ádedine┬á110 chr├ínen├Żch objektov, z┬áktor├Żch je 36 vyhl├ísen├Żch za kult├║rnu pamiatku. Aj ke─Ć samotn├Ż ka┼ítie─ż nie je kult├║rnou pamiatkou, jeho obnova sa niesla v duchu zachovania jeho historickej podoby.

Na pulty kníhkupectiev sa dostáva slovensk├í kni┼żn├í novinka┬á#Budinka.┬áZa nenápadným n├ízvom, ktor├Ż bol autorov├Żm z├ímerom, sa ukr├Żva pomenovanie zabudnutej obce pod lesom. Zrejme o nej ─Źitatelia nikdy nepo─Źuli. Rovnako tak nezn├ímym pojmom je aj v┬áknihe, a┼ż do chvíle, ne┼ż sa z┬ánej stane takzvan├Ż hashtag na soci├ílnych sie┼ąach. Heslo s┬ámrie┼żkou na za─Źiatku, ktoré poprep├íja v┼íetok jeho v├Żskyt pod jeden odkaz. Miestami pr├şli┼í temn├Ż a┼ż absurdn├Ż pr├şbeh pritom vôbec nemus├ş by┼ą fikciou. Ke─Ć┼że sa autor in┼ípiroval skuto─Źn├Żmi ─żu─Ćmi, ich poruchami, ako aj prostred├şm na soci├ílnych sie┼ąach, posp├íja┼ą r├┤zne prvky do jedn├ęho kni┼żn├ęho pr├şbehu u┼ż nebolo ┼ąa┼żk├ę.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., sa tento rok zú─Źastnil na obnove Strednej priemyselnej ┼íkoly stavebnej Emila Bellu┼ía v Tren─Ź├şne. Spolo─Źnos┼ą dodala spolu 98 kusov slne─Źn├Żch kolektorov TS 300, ktoré s├║ namontovan├ę na streche baz├ęnovej haly a┬ásl├║┼żia na ohrev baz├ęnu a┬ápr├şpravu teplej vody pre ┼íkolu. Po vykonanej rekon┼ítrukcii z├şskala táto ┼íkola Energetick├Ż certifik├ít a bola zaraden├í do energetickej triedy A0 ako jedna z┬áprv├Żch, ak nie ├║plne prv├í, na Slovensku. Pod─ża tohto certifik├ítu podiel energie z┬áobnovite─żn├Żch zdrojov predstavuje 17,4%. Informoval o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Ak sa u┼ż bá┼ą, tak nech to stojí zato. Kde inde ako na ozajstnom z├ímku si mô┼że stra┼íenia chtivý n├ív┼ítevn├şk poriadne u┼żi┼ą sviatok Halloween? Pridajte sa aj vy! S┬ácelou rodinou si vychutn├íte pred─║┼żen├Ż v├şkend, ┬áod ┼ítvrtka 1. do nedele 4. novembra 2018, ako spolutvorcovia halloweenskeho pr├şbehu na Z├ímku V├şg─ża┼í. Te┼í├ş sa na v├ís gróf Drakula i┬áprofesion├ílni lovci duchov, nebude ch├Żba┼ą ani halloweenska party v┬ámask├ích.

 


Desiatky percent z rozpo─Źtu za kúrenie mo┼żno u┼íetri┼ą pri vyu┼żití reguláci├ş firmy TECH CONTROLLERS a to v zateplených i nezateplen├Żch budov├ích. Vysoko ├║─Źinné regul├ície vykurovac├şch syst├ęmov umo┼ż┼łuj├║ vykurova┼ą ka┼żd├║ miestnos┼ą na rôzne teploty po─Źas d┼ła a noci, i v jednotliv├Żch d┼łoch v t├Ż┼żdni.┬áCelý systém je ovládan├Ż online a to aj pomocou smartfónu. Izbov├ę sníma─Źe a elektrick├ę hlavice komunikujú s hlavnou riadiacou jednotkou bezdrôtovo. Preto in┼ítal├ícia je flexibiln├í a ve─żmi jednoduch├í. Na z├íklade aktu├ílnej teploty na sn├şma─Źoch, elektrick├ę hlavice reguluj├║ ve─żmi presne prietok vykurovacej vody v radi├ítoroch a t├Żm je mo┼żn├ę naprogramova┼ą r├┤zne teploty pre ka┼żd├║ miestnos┼ą v r├┤znych ─Źastiach d┼ła.┬á

 


V┬ád┼łoch 26. a┼ż 28.septembra sa tradi─Źne konal v hoteli SOREA MÁJ v nádhernom prostredí J├ínskej doliny konferencia CHÉMIA 2018. Tohtoro─Źný 13.ro─Źn├şk poskytol priestor na v├Żmenu skúsenost├ş s implement├íciou chemickej legislat├şvy do praxe, s├║visiacej s prebiehaj├║cimi zmenami v chemickej legislat├şve v┬áEÚ. Z├írove┼ł sa venoval inform├íci├ím z oblasti environment├ílnej legislat├şvy, bezpe─Źnosti na pracovisku a preprave chemick├Żch l├ítok. Informuje o┬átom Ing. Silvia Surov├í, gener├ílna sekret├írka ZCHFP SR.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., je nielen najvä─Ź┼íím slovenským v├Żrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ale poskytuje aj komplexné slu┼żby a┬áprodukty súvisiace s┬áOZE (Obnovite─żn├Żmi zdrojmi energie). V┬áposledn├Żch rokoch firma roz┼íiruje aj svoje portfólio v sortimente ─Źistiacej ch├ęmie a filtrov, vhodn├Żch najm├Ą do vykurovac├şch s├║stav v objektoch. Zákazn├şkom sta─Ź├ş obr├íti┼ą sa na firmu a┬ádostan├║ v nej komplexn├ę poradenstvo a┬áslu┼żby t├Żkaj├║ce sa vyu┼ż├şvania slne─Źn├Żch kolektorov, fotovoltick├Żch (FV) panelov na v├Żrobu elektrickej energie, tepeln├Żch ─Źerpadiel a┬ákombin├ície rôznych syst├ęmov, ich ├║dr┼żby a ─Źistenia. Spolo─Źnos┼ą je aj ofici├ílnym ┼íkoliacim partnerom Svetovej banky pre problematiku vyu┼ż├şvania sol├írneho tepla.

S┬áprispením┬áOblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov bola v týchto d┼łoch v┬áBardejovsk├Żch Kúpe─żoch┬ádokon─Źená obnova turistického okruhu Ostr├í Hôrka. Tento turistický chodník m├í spolu 3 okruhy, najvä─Ź┼í├ş meria 3,5 km, stredn├Ż 1,5 km a┬ánajmen┼í├ş 1 km. Slú┼żi┼ą bude be┼żkárom, horským cyklistom a turistom a┬áje vhodn├Ż aj na prech├ídzky rodín s de┼ąmi.┬áInformuje o┬átom riadite─ż OOCR "┼áARI┼á"- Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Jese┼ł je jedným z┬ánajpríjemnej┼í├şch obdob├ş na turistiku, pobyt na horách, ─Źi v kúpe─żoch. Dni u┼ż nie s├║ pekelne hor├║ce, ale e┼íte umo┼ż┼łuj├║ sedie┼ą vonku a┬ávychutn├íva┼ą si kr├ísy pr├şrody. Nech u┼ż m├íte z├íklad┼łu kdeko─żvek, mô┼żete sa vybra┼ą na hr├şby do jesennej pr├şrody. Najlep┼íie hr├şbové rev├şry s├║ v ─Źistom prostred├ş ─Ćaleko od priemyseln├Żch centier vo Vysok├Żch a N├şzkych Tatr├ích, ale aj v┬áokol├ş ─îi─Źmian, Bardejova, V├şg─ża┼ía...Vyberte si z┬ánekone─Źnej ponuky ubytovac├şch zariaden├ş tie, ktor├ę s├║ nie─Ź├şm v├Żnimo─Źn├ę.

Naj─Źastej┼íie in┼ítalovaným slne─Źn├Żm kolektorom na Slovensku je ploch├Ż slne─Źn├Ż kolektor TS 300 od domáceho v├Żrobcu THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. Svoju vedúcu pozíciu si udr┼żiava u┼ż viac ako dve desa┼ąro─Źia. Aj v┬ás├║─Źasnosti, ke─Ć sa predaj ro─Źne nieko─żkon├ísobne zv├Ż┼íil v┬ádôsledku vyd├ívania pouk├í┼żok na podporu zariaden├ş na v├Żrobu energi├ş z┬áobnovite─żn├Żch zdrojov energi├ş (OZE), si poz├şciu e┼íte upevnil. Spolu s┬á─Ćal┼í├şmi 10 typmi kolektorov od tohto v├Żrobcu suverénne vedie hitpar├ídu najin┼ítalovanej┼í├şch zaraden├ş na OZE na Slovensku, nielen pri termickom vyu┼żit├ş slne─Źnej energie, ale v┼íeobecne. Informoval o┬átom riadite─ż THERMO|SOLARU Alfr├ęd Gottas.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch otvorili nov├║ kliniku plastickej chirurgie HEBE clinic.┬á┬áNová klinika pôsobí v┬ár├ímci polikliniky REMEDIUM, s.r.o. ktor├í je dcérskou spolo─Źnos┼ąou Bardejovských kúpe─żov, a.s. Kvalifikovan├Ż person├íl HEBE vykon├íva oper├ície zatia─ż raz t├Ż┼żdenne a to v sobotu. V┬ábud├║cnosti sa po─Ź├şta s┬ároz┼í├şren├şm skr├í┼í─żovac├şch slu┼żieb pod─ża z├íujmu klientov a to ─Źo do rozsahu v├Żkonov i┬ápo─Źtu opera─Źn├Żch dn├ş. Informovala o tom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov Tamara ┼áatankov├í.

Po nieko─żkých rokoch stagnácie a┬ápoklesu za─Źal v┬átomto roku slovensk├Ż chemick├Ż a farmaceutick├Ż priemysel┬á┬ás─żubne rás┼ą. Za prvý polrok 2018 sa medziro─Źne zv├Ż┼íili tr┼żby o┬á7,1% a┬ádosiahli 5,114 miliardy EUR. Pod vynikajúce v├Żsledky odvetvia sa podpísal celosvetov├Ż ekonomick├Ż rast a┬ázvl├í┼í┼ą rast cien ropy. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Jese┼ł je jedným z najkraj┼íích obdob├ş na túry po Vysok├Żch Tatrách. Predov┼íetk├Żm babie leto tu m├í neopakovate─żné ─Źaro. Dni s├║ v┼íak krat┼íie a┬ás┬át├Żm by v├Żletn├şci mali po─Ź├şta┼ą a vybra┼ą sa na t├║ry dostato─Źne zav─Źasu. Preto je ide├ílnou z├íklad┼łou na vysokohorsk├║ turistiku Hotel Solisko le┼żiaci priamo na brehu ┼átrbsk├ęho Plesa. ─îi u┼ż sa vyberiete na Kriv├í┼ł, Rysy, Ostrvu, alebo len tak nakr├ítko na Solisko, k┬ávodop├ídu Skok, na Jamsk├ę alebo Popradsk├ę Pleso, v┼íade je relat├şvne bl├şzko. E┼íte ste ani nevyrazili a u┼ż ste vo v├Ż┼íke 1400 m metrov nad morom.

Kdo má r├íd slovenský folklor a lidové tradice, ten nem┼»┼że vynechat n─Ťkter├ę z akcí, kter├ę se budou konat na podzim v r├ízovit├ę obci ─îi─Źmany, zn├ím├ę malovan├Żmi srubov├Żmi d┼Öev─Ťnicemi. Milovn├şci folkloru se setkaj├ş ve zdej┼í├şm obnoven├ęm barokn─Ť-klasicistn├şm Ka┼ítielu ─îi─Źmany (Z├íme─Źku ─îi─Źmany), kde je dnes penzion s restaurac├ş. V sobotu 1. z├í┼Ö├ş se uskute─Źn├ş Setk├ín├ş folklorn├şch soubor┼» z okol├ş ─îi─Źman, v sobotu 29. a v ned─Ťli 30. z├í┼Ö├ş zde bude Celoslovensk├ę setk├ín├ş fujarist┼» a v ned─Ťli 7. ┼Ö├şjna 2018 ┼ákola pr├ísk├ín├ş bi─Źem.

Tropické po─Źasí, kter├ę u┼ż n─Ťkolik dn├ş v kuse b─Ťhem tohoto l├ęta su┼żuje t├ęm─Ť┼Ö celou Evropu, je mimo┼Öádn─Ť velkým n├íporem na lidsk├ę zdrav├ş. Velmi d┼»le┼żit├ę je proto zabr├ínit dehydrataci, dodr┼żovat pitn├Ż re┼żim a dopl┼łovat tekutiny a miner├íly vylou─Źen├ę z t─Ťla pocen├şm. V opa─Źn├ęm p┼Ö├şpad─Ť hroz├ş cel├í ┼Öada komplikac├ş, kter├ę mohou v├ęst a┼ż ke kolapsu. Jedn├şm z nejosv─Ťd─Źen─Ťj┼í├şch zp┼»sob┼» dopl┼łov├ín├ş miner├íl┼» pro lidsk├Ż organismus je pit├ş miner├íln├şch vod, z hlediska slo┼żen├ş je mimo┼Ö├ídn─Ť vhodn├í sv─Ťtozn├ím├í Vincentka z Luha─Źovic.

3906 Ŕlßnkov (261 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.10 sek˙nd