AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Úplné a┬áokam┼żit├ę odstrihnutie slovensk├ęho priemyslu od rusk├ęho plynu a ropy by znamenalo ekonomický kolaps. Zatvorili by sa fabriky, skon─Źili by tisíce ich subdodávate─żov a z trhu by vypadli dôle┼żit├ę komodity. Slovensko je pri zemnom plyne z├ívisl├ę na Rusku na 85-87% a┬áu┬áropy na 100%. Firmy preto o─Źak├ívajú od slovenskej vl├ídy, ┼że bude presadzova┼ą tak├ę kroky, ktor├ę poved├║ k┬á─Źo najmen┼í├şm negat├şvnym dopadom. Hlavn├ę ├║silie je potrebn├ę zamera┼ą na energie a┬ápomoc ┼ít├ítu priemyslu, ─Źo odpor├║─Źa aj Európska komisia (EK) vo svojom vyhl├ísen├ş ┬á(EC Statemen) "Do─Źasn├Ż kr├şzov├Ż r├ímec ┼ít├ítnej pomoci na podporu hospod├írstva v kontexte ruskej inv├ízie". Informuje o┬átom Ing. Roman Karlubik, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

ZLATÚ PLAKETU stavebného ve─żtrhu CONECO za rok 2022 získal exponát ┬áMAKROWIN HS ZERO, za inovat├şvne rie┼íenie bezbari├ęrových posuvn├Żch dver├ş. V├Żrobca dreven├Żch a┬ádrevohlin├şkov├Żch dver├ş Makrowin, s.r.o, Detva z├şskal Zlatú plaketu nielen tohto roku za bezbari├ęrov├ę posuvn├ę dvere s 0 mm bari├ęrou, ale toto najvy┼í┼íie ocenenie ve─żtrhu dostal aj v┬ároku 2019 za bezpe─Źnostn├ę drevohlin├şkov├ę okno┬á┬áMakrowin Huricane (za vysokú odolnos┼ą vo─Źi vlámaniu, kvalitný dizajn a┬áve─żmi dobré tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti).┬áOkrem firma dostala ─Źestné uznania ve─żtrhu Coneco v┬ároku 2016 za drevohliníkov├ę okná a┬áv┬ároku 2015 za bezpe─Źnostn├ę dvere.┬á

Vincentka nielen┼że obsahuje, ako sa ┼żartom hovorí celú Mendelejevov├║ tabu─żku prvkov, ona ich obsahuje vo ve─żmi priaznivej forme i┬ávzájomnom pomere. Vincentka je vlastne iónový roztok. Jeho z├íklad tvor├ş NaCl (chlorid sodn├Ż), rozpusten├Ż v┬átre┼ąohornej morskej vode a┬áobohaten├Ż o┬áoxid uhli─Źit├Ż z┬áhlb├şn zeme a┬áprvky vz├ícnych zem├şn rozpusten├Żch presakuj├║cou vodou z povrchu. Vincentka preto zohr├íva v├Żznamn├║ rolu aj pri dosahovan├ş i├│novej rovnov├íhy v┬áorganizme. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a.s. J├ín ┼áum┼íal.

Geofun hry pre mobilné aplikácie o regióne ┼áARI┼á-Bardejov zafinancovala Oblastn├í organiz├ícia cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov. V sú─Źasnosti s├║ hotov├ę pracovn├ę verzie hier z┬áBardejova a Svidníka a┬ápripravuj├║ sa Bardejovsk├ę K├║pele a┬áe┼íte jedna hra z┬áBardejova. S├║─Źas┼ąou dod├ívky je aj 10┬á000 informa─Źných let├íkov. Informuje o┬átom riadite─ż (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.
Ak máte na ohrev vody a kúrenie viacero zdrojov tepla (plynový kotol, tepelné ─Źerpadlo, slne─Źn├ę kolektory, kozub, elektrick├║ ┼ípir├ílu,...), existuje multifunk─Źn├ę zariadenie - regul├ícia EU-i-3 PLUS, ktor├ę ich navz├íjom efektívne automaticky prepoj├ş. Dosiahnete tak ├║sporu n├íkladov u┼ż len t├Żm, ┼że sa jednotliv├ę zdroje prip├íjaj├║ iba vtedy, ke─Ć si to vy┼żiadaj├║ bytov├ę termostaty, alebo ich pr├ícu obmedz├şte ─Źasovo. Regul├íciu EU-i-3 PLUS vystavuje na tohtoro─Źnom ve─żtrhu CONECO-RACIOENERGIA v┬ábratislavskej Inchebe firma TECH Controllers, ktor├í ju aj prihl├ísila do s├║┼ąa┼że o┬áZlat├║ plaketu a┬á─îestn├ę uznanie ve─żtrhu. Informuje o tom┬á┬ávýkonn├Ż riadite─ż TECH Controllers pre ─îR a┬áSR Jaroslav Ku─Źa.

Na tohtoro─Źnom ve─żtrhu CONECO-RACIOENERGIA v┬ábratislavskej Inchebe sa predstavuje s┬ánieko─żkými novinkami aj slovensk├Ż v├Żrobca drevohliníkov├Żch a┬ádreven├Żch okien a┬ábezpe─Źnostn├Żch dver├ş Makrowin, s.r.o, Detva. Do sú┼ąa┼że o Zlat├║ plaketu a ─îestné uznanie ve─żtrhu firma prihlásila bezbari├ęrov├ę posuvn├ę dvere s 0mm bari├ęrou. Hor├║cimi novinkami s├║ aj vchodov├ę dvere MAKROWIN TapDoor, osaden├ę nov├Żmi typmi scanerov na ovl├ídanie odtla─Źkom prsta, drevohlin├şkov├ę okno s integrovan├Żm motorick├Żm otv├íran├şm a retro drevohlin├şkov├ę okno pre trh v┬áUSA. Informuje o┬átom Du┼ían Majer, riadite─ż spolo─Źnosti Makrowin, s.r.o, Detva.

Chemický a┬áfarmaceutick├Ż priemysel na Slovensku sa po─Źas roku 2021 spamätal z┬ádopadov koronakrízy a┬ázaznamenal medziro─Źn├Ż nárast o 2,418 mld EUR (28,95%). Celkové tr┼żby odvetvia sa tak zv├Ż┼íili zo 8,349 mld EUR za rok 2020 na 10,767 mld EUR za rok 2021. V┬áporovnan├ş s┬árokom 2019 sa vlani celkov├ę tr┼żby zv├Ż┼íili o┬á9%, ─Ź├şm s├şce nomin├ílne presiahli úrove┼ł spred dvoch rokov, ale pod ich rast sa podp├şsali hlavne vy┼í┼íie ceny v├Żstupov, do ktor├Żch sa premietli zv├Ż┼íen├ę vstupn├ę n├íklady odvetvia. Informuje o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zv├Ązu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Bytové domy sú jedným z najlep┼íích objektov na in┼ítaláciu sol├írnych syst├ęmov, v ktor├Żch┬á┬ása pou┼żívajú predov┼íetkým┬á┬ána ohrev vody, ─Źím ┼íetria bývajúcim náklady na energie. O princ├şpoch n├ívrhu sol├írnych systémov na bytov├ę domy,┬ápr├şkladoch z┬árealiza─Źnej praxe a┬á├║spor├ích n├íkladov, bude predn├í┼ía┼ą spr├ívcom a┬áz├ístupcom spolo─Źenstiev vlastn├şkov aj najvä─Ź┼í├ş dom├íci v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. Informuje o tom ved├║ci jeho obchodn├ęho oddelenia Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Na základe aktu├ílnych platných opatrení od 1.marca 2022 otvorili Bardejovské Kúpele, a.s. Wellness Spa v┬áhoteli Ozón a┬áhotelov├ę wellness v┬áhoteli Alexander aj pre verejnos┼ą. Okrem ubytovan├Żch na relaxa─Źn├Żch┬á┬áa lie─Źebných pobytoch, ktoré majú náv┼ítevu wellness u┼ż vä─Ź┼íinou zahrnut├║ v┬ácene, si tak mô┼żu u┼żíva┼ą za poplatok baz├ęny, saunov├Ż svet, mas├í┼że, ale aj fitness i extern├ş n├ív┼ítevn├şci. Informuje o┬átom┬á┬áekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Nestabilná situ├ícia v súvislosti s┬ácelosvetovou pandémiou, vojnov├í situ├ícia na Ukrajine, sankcie postihuj├║ce dod├ívky energií z┬áRuska, ale aj┬ázvy┼íuj├║ce sa ceny energi├ş, spolu s┬ánestabilitou dod├ívok energetických komod├şt, zmenili spr├ívanie i o─Źak├ívania v┬ácelosvetovej ekonomike. Zn├ş┼żenie emisi├ş po─Źas pand├ęmie celosvetovo o┬á7%, v┼íak nebude trval├ę. ┬áPredpokladan├ę o┼żivenie ekonomiky v┬ápokr├şzovom obdob├ş prinesie opätovn├ę zvy┼íovanie emisi├ş, ─Źo je v┼íak v rozpore s┬ápl├ínmi EU, ktor├í po─Ź├şta do roku 2030 s┬á32,5% podielom obnovite─żnej energie. Energetick├í nez├ívislos┼ą a┬ározumn├í transform├ícia na obnovite─żn├ę zdroje pomô┼że stabilizova┼ą ceny energi├ş. Tu je priestor aj pre najv├Ą─Ź┼íieho slovensk├ęho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. Informuje o tom jeho ved├║ci obchodn├ęho oddelenia Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Kým sa vä─Ź┼íina ─żudí te┼í├ş z┬ájarn├Żch kvietkov a┬ározkvitnut├Żch stromov, pe─żov├ş alergici za┼ż├şvajú naj┼ąa┼ż┼íie obdobie v┬ároku. Upchat├Ż nos, za─Źervenané o─Źi, slzenie,┬ásmrkanie, pálenie o─Ź├ş, opuchnut├ę vie─Źka, chronick├ę z├ípaly dut├şn, bolesti hlavy, ┼íkriabanie v┬áhrdle - to v┼íetko mô┼że┬á┬áa┬ázvy─Źajne aj sprevádza alergickú n├ídchu. Okrem moderných a ├║─Źinn├Żch antialergík a┬ákvapiek do nosa s┬áobsahom kortikoidov, ktoré predpisuj├║ alergológovia, neost├íva ve─ża prirodzen├Żch┬á┬áa prírodných prostriedkov na ú─żavu od spom├şnan├Żch nepr├şjemnost├ş. Patr├ş k┬ánim vyh├Żbanie sa alergénom, obmedzen├ę vetranie, ─Źast├ę utieranie prachu, skráten├ę prech├ídzky v┬ápr├şrode a┬ásvetozn├íma miner├ílna voda Vincentka z Luha─Źov├şc.

V┬árekrea─Źno-turistickej oblasti zvanej "Komínek" Miha─żov v┬áBardejove obnovili drevený altánok s┬áohniskom. Popri tom opravili aj po┼íkodené dreven├ę┬á prvky na niektor├Żch z 19 stanov├ş┼í┼ą 3 km dlhej Kysl├şkovej cesty Miha─żov, ktor├í sa nach├ídza v┬ábl├şzkosti. Objedn├ívate─żom┬á┬áa┬áfinancujúcim subjektom bola Oblastná organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á-Bardejov. Opravu realizovali cez subdod├ívku a┬ápo odkomunikovaní s miestnym zdru┼żen├şm Miha─żov. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Skvelý rekrea─Źn├Ż pobyt s┬átradi─Źn├Żmi┬áve─żkono─Źn├Żmi ┼ípecialitami, ve─Źerom ─żudov├Żch jedál, sprievodn├Żm programom a┬ámal├Żm prekvapením, ─Źakajú n├ív┼ítevn├şkov Bardejovsk├Żch K├║pe─żov po─Źas Ve─żkono─Źného pobytu, v┬áterm├şne 14. a┼ż 19. apr├şla 2022. N├ív┼ítevn├şci si mô┼żu vybra┼ą z┬ápobytov na 3 a┼ż 5 noc├ş. Pod─ża ├║rovne ubytovania dvojposte─żov├í izba, pre jednu osobu na noc s┬áplnou penziou, vyjde od 68 eur vo vilk├ích, do 75 eur v┬áizb├ích typu ┼átandard, izby typu Superior a┬áExclusive stoja 86 EUR na osobu a noc. Informuje o┬átom┬á┬áekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Na Slovensku by mali v┬ápriebehu roku 2022 be┼ża┼ą dva ve─żké projekty, v┬árámci ktorých si budú môc┼ą ob─Źania zabezpe─Źi┼ą obnovite─żn├ę zdroje energie (OZE) so ┼ít├ítnou podporou pre svoje star┼íie rodinn├ę domy. Prv├Żm z┬ánich je Pl├ín obnovy, ambiciózny projekt pre ktor├Ż bol navrhnut├Ż Fond obnovy Eur├│pskou komisiou. Druh├Żm z┬ánich je n├írodn├Ż projekt Zelen├í dom├ícnostiam II, (mana┼żovan├Ż Slovenskou inova─Źnou a energetickou agent├║rou (SIEA), ktor├Ż je v┬ás├║─Źasnosti pozastaven├Ż. Oba by mali poskytn├║┼ą podporu a┼ż do v├Ż┼íky 50% z┬ácel├ęho syst├ęmu, ka┼żd├Ż za in├Żch podmienok.

Zmeny teplôt predov┼íetkým v┬ázávere v roka b├Żvajú ┼ítartérom ochorení d├Żchac├şch ciest.┬áHlavne za─Źínajúce zápaly, virózy a┬áich ─żah┼íie priebehy organizmus dobre zn├í┼ía aj bez antibiot├şk, s┬ávyu┼żit├şm podporných prostriedkov na pr├şrodnej b├íze.┬á┬áK┬átakýmto osved─Źen├Żm prípravkom patria pastilky Vincentka ur─Źené na┬ácmú─żanie. Ovocn├ę┬áa bylinkov├ę pastilky Vincentka┬ás├║ zdrojom pr├şrodn├Żch minerálnych sol├ş priaznivo pôsobiacich na sliznice ├║stnej dutiny a┬ánosohltanu.┬á┬áPomáhajú i┬ápri z├í┼ąa┼żi hlasiviek a┬áich regener├ícii, ─Źo oce┼łuj├║ zvl├í┼í┼ą hlasoví profesion├íli ako s├║ spev├íci, herci, sp├şkri, u─Źitelia.

4249 Ŕlßnkov (284 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd