Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


Po─Źas posledného januárov├ęho víkendu sa na Z├ímku V├şg─ża┼í┬ákonal prest├ş┼żny Z├ímocký ples. V┬ásobotu 27. janu├íra 2018 zavl├ídla na z├ímku sl├ívnostn├í atmosf├ęra spojen├í s┬áhistorick├Żmi prvkami. ┼ápecialitou toho plesu je toti┼ż aj dobov├Ż dress code. Hlavnou hviezdou ve─Źera bol Samuel Tome─Źek, sú─Źas┼ąou programu bola aj dobov├í hudba, historick├í módna prehliadka, oh┼łov├í show alebo ┼íermiarske etudy.

Myslíte si, ┼że se v┬ázim─Ť v lázn├şch nic ned─Ťje? Neplat├ş to pro L├ízn─Ť Luha─Źovice, kde si m┼»┼żete za zvýhodn─Ťné ceny u┼ż├şvat wellness ┬áa l├ę─Źebn├ę pobyty pln├ę relaxace. Zat├şmco ly┼żov├ín├ş v┬át├ęto sezón─Ť ve v─Ťt┼íin─Ť n├ş┼że polo┼żen├Żch st┼Öedisek za moc nestoj├ş, atraktivn├ş wellnes a procedury si m┼»┼żete dop┼Ö├ít v┬áka┼żd├ęm po─Źas├ş. Nav├şc L├ízn─Ť Luha─Źovice v├ís r├ídi uv├ştaj├ş i s┬ácelou rodinou. Nev├şte, kam s d─Ťtmi o jarn├şch pr├ízdnin├ích? P┼Öije─Ćte do l├ízn├ş.

Slovenská inova─Źn├í a energetick├í agentúra (SIEA)┬ázverejnila harmonogram pl├ínovaných kôl projektu Zelen├í dom├ícnostiam na prv├Ż ┼ítvr┼ąrok 2018. Bud├║ sa kona┼ą ┼ítyri kol├í s pouk├í┼żkami na podporu┬áin┼ítal├ícií zariaden├ş na vyu┼ż├şvanie OZE (Obnovite─żn├Żch zdrojov energie)┬áza viac ako 7 mil. eur. Prvé kolo je plánovan├ę na 23. 1. 2018 a┬ábude zameran├ę na podporu in┼ítal├ície fotovoltických panelov v mimobratislavsk├Żch regiónoch. Nasledova┼ą budú dve kol├í (6. 2., 27. 2.) na podporu in┼ítal├ícií slne─Źn├Żch kolektorov a tepeln├Żch ─Źerpadiel. Na 13. marca je napl├ínovan├ę kolo, v r├ímci ktor├ęho bude mo┼żn├ę po┼żiada┼ą iba o pr├şspevky na in┼ítal├íciu kotlov na biomasu v mimobratislavsk├Żch regi├│noch.
Chemický a farmaceutick├Ż priemysel na Slovensku pokra─Źuje v rastovom trende u┼ż tretí kvartál za sebou. Pod─ża údajov ┼átatistického ├║radu (┼áÚ) SR┬ázaznamenal za prvých 9.┬á┬ámesiacov tohto roka 7% medziro─Źn├Ż rast tr┼żieb. Oproti 6,728 mld EUR za 3. ┼ítvr┼ąroky 2016, zaznamenal v┬árovnakom období roku 2017 celkové tr┼żby 7,201 mld EUR.┬áDarilo sa predov┼íetkým rafinovan├Żm ropn├Żm produktom, chemikáli├ím a┬áchemick├Żm v├Żrobkom, farmaceutick├Żm v├Żrobkom┬á┬áa v├Żrobkom z┬águmy a┬áplastov,┬ápokles tr┼żieb nebol zaznamenaný v ┼żiadnom odvetví.┬áPod rast odvetvia sa podpísal rastúci automobilový priemysel na Slovensku a priaznivé ceny ropy. Naopak brzdou rozvoja sa ukazuj├║ zvy┼íuj├║ce sa nároky na po─Źty pracovn├şkov a┬árast├║ce mzdov├ę a┬ásoci├ílne n├íklady na pracovn├║ silu. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Existuje najmenej 10 dôvodov pre náv┼ítevu z├ímockého hotela The Grand Víg─ża┼í. Nechajte sa aj vy zl├íka┼ą ponukou ┼żivej histórie, ┼ípi─Źkovej gastron├│mie a┬áskvelými wellness slu┼żbami a┬áu┼żite si pobyt na ozajstnom z├ímku. Z├ímok V├şg─ża┼í je symbolom nov├ęho trendu v┬áhotelierstve na Slovensku. Ve─żkorys├í rekon┼ítrukcia prin├í┼ía n├ív┼ítevn├şkom z├ímku n├ívrat do obdobia gotiky, renesancie i┬ábaroka a┬áje aristokratick├Żm skvostom nielen podpolianskeho regi├│nu, ale aj Slovenska.┬á┬áInformuje o┬átom riadite─ż hotela Tom├í┼í Sokologorsk├Ż.

 


Poznáte z├íkladné krit├ęrium pasívneho domu?┬á O┬átom, ─Źi je dom pas├şvny, n├şzkoenergetický alebo nulov├Ż hovor├ş mno┼żstvo tepla, ktor├ę je potrebn├ę na to, aby bola zabezpe─Źen├í tepeln├í pohoda v┬áinteri├ęri. ─îi┼że ro─Źn├í mern├í potreba tepla na vykurovanie. Pri pas├şvnom dome je ro─Źn├í mern├í potreba tepla na vykurovanie maxim├ílne 15 kWh/m2a┬áob├Żvanej plochy. To znamen├í, ┼że na zabezpe─Źenie pr├şjemnej vnútornej teploty v┬ázimnom obdob├ş nie je potrebn├Ż rozsiahly vykurovac├ş syst├ęm, ─Źastokr├ít posta─Źuje ohrev (v┬álete chladenie) vetracieho vzduchu pomocou rekupera─Źn├ęho zariadenia.

Novou atrakci pro turisty dokon─Źují v t─Ťchto dnech mezi Bardejovskými lázn─Ťmi a m─Ťstem Bardejov. Na kopci vyr┼»st├í d┼Öev─Ťn├í rozhledna vysok├í 9,6 m, ze které je vynikaj├şc├ş v├Żhled na m─Ťsto a okoln├ş lesy. Rozhledna Bardejov Kamenn├í Hora si vy┼ż├íd├í celkov├ę n├íklady 17 942 eur. ─î├ístkou 11 100 eur p┼Öisp─Ťla KOCR Severov├Żchod Slovenska a zbytek dofinancuje oblastn├ş organizace cestovn├şho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á Bardejov.┬áRozhledna Bardejov Kamenn├í hora se stane dominantou doln├ş ─Ź├ísti Kamenn├ę hory a bude snadno p┼Ö├şstupn├í po ─Źerven├ę turistick├ę zna─Źce z l├ízn├ş i Bardejova, proto┼że je p┼Ö├şmo na t├ęto vyu┼ż├şvan├ę turistick├ę magistr├íle. Informuje o tom ┼Öeditel OOCR Radom├şr Jan─Źo┼íek.

V┬ádoteraj┼íích kolách projektu Zelen├í dom├ícnostiam, ktoré vyhl├ísila SIEA (Slovensk├í inova─Źn├í a energetick├í agentúra) po─Źas dvoch rokov si z├íkazn├şci mohli vybera┼ą┬á┬ázo stoviek registrovaných zhotovite─żov zariadení na vyu┼ż├şvanie obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE). Vybra┼ą si z┬áobrovskej nepreh─żadnej ponuky to najvhodnej┼íie zariadenie a zhotovite─ża nie je pre laika jednoduché. Priná┼íame 10 naj─Źastej┼í├şch ot├ízok k┬ápouk├í┼żkam na OZE. Odpoved├í riadite─ż najvä─Ź┼íieho slovensk├ęho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLARU ┼Żiar, s. r. o., Alfr├ęd Gottas.

Projekt Strategické partnerstvo pre inováciu v odbornom vzdel├ívaní pre chemický a farmaceutick├Ż priemysel - ChemPharm VET - v┬ár├ímci programu Erasmus+, realizovan├Ż od septembra 2015, sa skon─Źil k┬á30. novembru 2017. Informovala o┬átom Silvia Surov├í, gener├ílna sekret├írka Zväzu chemick├ęho a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu SR (ZCHFP SR). Projekt bol zameran├Ż na pr├şpravu klasifika─Źn├ęho ┼ítandardu, u─Źebn├Żch osnov a pl├ínov oper├ítora v chemickom a farmaceutickom priemysle. Jeho cie─żom je celkov├ę skvalitnenie ┼ítúdia a┬áharmoniz├ícia syst├ęmu vzdel├ívania v SR s európskymi vzdel├ívac├şmi syst├ęmami tak, aby absolventi slovensk├Żch stredn├Żch odborn├Żch ┼íkôl mali zru─Źnosti a vedomosti na ├║rovni EÚ, a mali tak perspekt├şvu pr├íce v chemickom a farmaceutickom priemysle nielen na Slovensku, ale aj v in├Żch ┼ít├ítoch ├Ünie.

Pre tých z┬ánás, ktorí si e┼íte st├íle nezvolili, kde budú tr├ívi┼ą tohtoro─Źného Silvestra, je tu posledn├í mo┼żnos┼ą k├║pi┼ą si Silvestrovsk├Ż pobyt na Z├ímku V├şg─ża┼í. Novoro─Źn├ę oslavy prebehn├║ vo ve─żkom ┼ít├Żle, pripraven├Ż je bohat├Ż program. Hlavnou hviezdou ve─Źera bude Luk├í┼í Adamec, vyst├║pia aj Funky Emotions. Pobyt Silvester na z├ímku je ur─Źen├Ż na dve noci, po─Źas neho si odd├Żchnete vo wellness, absolvujte prehliadku z├ímku a┬ánebude ch├Żba┼ą ani sl├ívnostn├í silvestrovsk├í ve─Źera. Informuje o┬átom riadite─ż hotela Tom├í┼í Sokologorsk├Ż.

Ideální zam─Ťstn├ín├ş je takové, kde se ─Źlov─Ťk m┼»┼że seberealizovat, d├í se v┬án─Ťm dob┼Öe vyd─Ťlat, kari├ęrn─Ť r┼»st, m├í mnoho benefit┼»┬á┬áa je v┬ákrásném prost┼Öedí. Ka┼żdý┬ázam─Ťstnanec m├í┬áv┼íak r┼»zn├í┬áo─Źek├ív├ín├ş┬áa┬áka┼żd├ęho┬ánapl┼łuje┬áa┬ámotivuje┬án─Ťco┬ájin├ęho.┬áAkciov├í spole─Źnost L├ízn─Ť Luha─Źovice, zam─Ťstn├ívaj├şc├ş t├ęm─Ť┼Ö ┼íest stovek pracovn├şk┼», se sna┼ż├ş co nejl├ępe p┼Öizp┼»sobit benefity po┼żadavk┼»m sv├Żch zam─Ťstnanc┼». K┬á┬ádlouhodob├Żm┬ápriorit├ím┬áfirmy pat┼Ö├ş┬ác├şlen├í┬ápodpora┬áp┼Öi┬ávzd─Ťl├ív├ín├ş a┬ázvy┼íov├ín├ş┬ákvalifikace.┬á┼śadu┬ádal┼í├şch┬ázam─Ťstnaneck├Żch v├Żhod,┬ákter├ę┬áplynou┬áz┬ápostaven├ş┬áspole─Źnosti,┬ámohou┬ávyu┼ż├şvat┬ánejen┬ásami┬ázam─Ťstnanci, ale┬ái jejich bl├şzc├ş. Zde je p├ír n├ízor┼» co┬ájim┬ápr├íce┬áv┬áakciov├ę spole─Źnosti┬áp┼Öin├í┼í├ş a┬ájak├ę┬ábenefity┬ápova┼żuj├ş┬áza┬ánejlep┼í├ş.

─îo da┼ą ako dar pod strom─Źek ─Źloveku, ktorý má v┼íetko? Alebo niekomu, kto m├í r├íd originalitu, kvalitu, ru─Źnú pr├ícu, nezvy─Źajné materi├íly? Sk├║ste v├Żrobky zo ┼żeleza z┬ádielne zn├ímeho umeleck├ęho kov├í─Źa J├ína Kanianskeho z┬áHandlovej. Mo┼żno i┬áv├ís o─Źaria origin├ílne ru─Źne kovan├ę po┼ítov├ę schr├ínky zo ┼żeleza v┬átvare ta┼íiek, patinovan├ę kovov├ę ru┼że, kovan├ę ploty, br├íny, postele a┬ákovov├Ż n├íbytok, doplnky do interi├ęru i┬áexteri├ęru, vikingsk├ę me─Źe, tomahavky, sekery zn├íme z┬áfilmov a┬á─Ćal┼íie jedine─Źn├ę v├Żrobky zo ┼żeleza.

Jedním z nejvhodn─Ťj┼í├şch obdob├ş na láze┼łskou lé─Źbu d─Ťt├ş je zima. V┬áobdob├ş, kdy jsou pr┼»myslov├ę oblasti a p┼Öilehl├í bydli┼ít─Ť zamo┼Öeny zvý┼íen├Żmi koncentracemi ┼íkodliv├Żch emis├ş v┬ád┼»sledku inverz├ş, najdou d─Ťti úlevu v┬á─Źist├ęm prost┼Öed├ş l├ízn├ş. Jednou z┬ánejlep┼í├şch destinac├ş pro l├íze┼łskou l├ę─Źbu d├Żchac├şch cest jsou L├ízn─Ť Luha─Źovice, a. s. Jsou situov├íny v┬á─Źist├ę oblast├ş V├Żchodn├ş Moravy, obklopeny lesy a maj├ş k┬ádispozici p┼Ö├şrodn├ş miner├íln├ş vody na ─Źele se sv─Ťtov─Ť proslulou Vincentkou. Inhalace, pitn├ę k├║ry a koupele pos├şl├ş imunitn├ş syst├ęm mal├Żch pacient┼» a p┼Öinesou jim psychickou pohodu a fyzickou zdatnost.

V┬ástredu 22. novembra 2017 sa konala v hoteli The Grand Víg─ża┼í konferencia Sociálna a environment├ílna zodpovednos┼ą - nové pr├şstupy a┬átechnológie. Organizoval ju Viglas forum 21 for sustainable development Na konferencii odznejú zauj├şmav├ę inform├ície o nových environment├ílnych technol├│gi├ích. Napr├şklad spolo─Źnos┼ą GLORIN GROUP, pôsobiaca v┬átejto oblasti, predstav├ş Blue box techology - pyrol├Żzne spracovanie komun├ílnych odpadov a Green box technology - materi├ílov├ę a┬áenergetick├ę zhodnotenie komun├ílnych odpadov. Informuje o┬átom M├írio Ben─Źi─Ź, ─Źlen spr├ívnej rady nad├ície Viglas forum 21.

Kto by chcel získa┼ą finan─Źné prostriedky z projektu Zelená dom├ícnostiam, ur─Źených na pouk├í┼żky Slovenskej inova─Źnej a energetickej agentúry (SIEA), pre in┼ítal├íciu zariaden├ş na vyu┼ż├şvanie OZE (Obnovite─żn├Żch zdrojov energie), mus├ş si po─Źka┼ą na prv├Ż polrok 2018. Posledn├ę, 17. kolo v┬átomto roku, s rezervovan├Żmi 1,25 mil. eur pre zariadenia vyr├íbaj├║ce teplo, sa konalo 17. októbra 2017 o 15.00 hod. a┬átradi─Źne trvalo iba nieko─żko min├║t.

3847 Ŕlßnkov (257 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.12 sek˙nd