AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. pravidelne organizuje vzdelávacie ┼íkolenia pre in┼ítala─Źné spolo─Źnosti a┬áto v┬á6 jazykoch. Okrem vzdel├ívac├şch ┼íkolen├ş pre in┼ítala─Źn├ę spolo─Źnosti sa firma podie─ża┬á┬ána rôznych odborných seminároch a┬ákonferenci├ích. Nezabúda ani na deti a ml├íde┼ż. Aj v priebehu októbra pri┼íli do THERMO|SOLARU na exkurziu ┼żiaci tercie zo ┼żiarskeho gymn├ízia. Informuje o┬átom Tom├í┼í Jan─Źa┼Öík, ved├║ci obchodného oddelenia┬á┬áTHERMO|SOLARU ┼Żiar, s.r.o.

Bohaté Vianoce, ┼átefanská z├íbava a┬ánezabudnute─żný Silvester ─Źakajú n├ív┼ítevníkov v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, a.s. na z├íver tohto roka. Pobyt Vianoce 2023 v┬áhoteli Ozón, v┬ád┼łoch 23.a┼ż 28.decembra, za─Ź├şna od 485 EUR za 5 noc├ş na osobu. V┬ácene je ubytovanie v dvojlô┼żkovej izbe, pln├í penzia formou bufetov, ┼átedrove─Źern├í ve─Źera, ┼átefansk├í z├íbava, neobmedzen├Ż vstup do Wellness Spa v hoteli Oz├│n, dar─Źek a bal├ş─Źek proced├║r.

Akciová spolo─Źnos┼ą Vincentka za 25 rokov, od znovu obnovenia plniarne, naplnila vy┼íe 100 miliónov flia┼í miner├ílnej vody VINCENTKA. Podobné ciele si kladie aj do budúcnosti, k┬á─Źomu by mal prispie┼ą i ┬áredizajn produktov a vizu├ílnej identity zna─Źky. Predseda predstavenstva Vincentky, a.s, Jan ┼áum┼íal, na Dni otvorených dverí v priestoroch spolo─Źnosti v┬áLuha─Źoviciach, pri pr├şle┼żitosti osl├ív 25. v├Żro─Źia jej vzniku uviedol: "Za t├Żch 25 rokov sme vyrobili vy┼íe 100 mili├│nov flia┼í Vincentky, ─Źo je ├║ctyhodn├ę ─Ź├şslo a ver├şme, ┼że aj s t├Żmto nov├Żm dizajnom sa n├ím podar├ş obdobn├ę mno┼żstvo dosta┼ą medzi na┼íich vern├Żch z├íkazn├şkov."


V┬áoktóbri 2023 bola dokon─Źená 1. a 2. etapa výstavby vyhliadkovej ve┼że na vrchu Stebnícka Magura, takzvanej Berzewiczovej ve┼że. Ve┼ża je v sú─Źasnosti dokon─Źen├í z┬ádvoch tret├şn a┬ájej dokon─Źenie pl├ínuje investor - Oblastn├í organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) "┼áARI┼á"- Bardejov po─Źas┬á┬á3 . a┬á 4 . etapy v lete v roku┬á 2024.┬á Na dokon─Źenie ─Źaká e┼íte interiér, schodisko, z├íbradlie a úprava okolia. Informuje o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR "┼áARI┼á" - Bardejov.

Zo┬á┼íiestich historických fontán poch├ídzajúcich e┼íte zo socializmu, ostane v Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s. do konca tohto roka nezrekon┼ítruovan├í iba jedna.┬á┬áTú ─Źaká rekon┼ítrukcia a┼ż na bud├║ci rok. Vlani zrekon┼ítruovali prvé dve font├íny a┬áv┬átomto roku v septembri investor dokon─Źil obnovu tretej a┬á┼ítvrtej font├íny v spolupr├íci s┬áMinisterstvom dopravy. V s├║─Źasnosti fini┼íuj├║ dokon─Źovacie pr├íce na piatej font├íne, tentoraz v spolupr├íci s KOCR Severovýchod Slovenska, v r├ímci turistickej infra┼ítrukt├║ry. Informuje o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR "┼áARI┼á" - Bardejov.

Praxou overená ┼żivotnos┼ą slne─Źných kolektorov zo┬á┬á┼Żiaru nad Hronom je neuverite─żných cca 40 rokov. Za ten ─Źas pracujú takmer bez├║dr┼żbovo a┬átakmer bez nákladov. V├Żnimkou pri n├íkladoch je spotrebovan├í elektrick├í energia na pr├ícu obehového ─Źerpadla a┬ácena za v├Żmenu sol├írnej kvapaliny. Teplonosn├║ kvapalinu v okruhu odpor├║─Źa v├Żrobca vymeni┼ą minim├ílne ka┼żd├Żch 8 - 10 rokov. Informuje o┬átom Tom├í┼í Jan─Źa┼Öík, ved├║ci obchodn├ęho oddelenia najvä─Ź┼íieho slovensk├ęho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o.

Prestí┼żne medzinárodné chemick├ę podujatie "Chemical Convention 2023" sa uskuto─Źnilo v┬áBratislave od 4. do 6.októbra 2023, za ú─Źasti cca 200 predstavite─żov a┬ál├şdrov glob├ílneho chemick├ęho priemyslu a┬áodborn├şkov z┬áEur├│py ako aj cel├ęho sveta. Vyst├║pili na ┼łom ved├║ci predstavitelia eur├│pskeho chemick├ęho priemyslu k┬áaktu├ílnym ot├ízkam a┬ánutnosti zmien v┬ás├║lade s┬ácie─żmi EU. Informoval o┬átom Roman Karlubik, prezident Zväzu chemick├ęho a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Redesing produktov a┬ánovú identitu zna─Źky predstavila akciová spolo─Źnos┼ą Vincentka po─Źas D┼ła otvorených┬á┬ádverí 28. 9. 2023 v┬áLuha─Źoviciach. Ide o jeden z krokov, ako zlep┼íi┼ą u┼ż├şvate─żskú sk├║senos┼ą s produktmi a sta┼ą sa atrakt├şvnou aj pre mlad┼íiu generáciu z├íkazn├şkov. Krstným otcom, ktor├Ż pomohol design pokrsti┼ą sa stal zn├ímy ─Źesk├Ż herec Jarom├şr Hanzl├şk, pozvan├Ż predsedom predstavenstva Janom ┼áum┼íalom.

Záujem o┬ábiomasu na Slovensku za posledný rok zna─Źne stúpol a┬áto vo v┼íetk├Żch segmentoch, ─Źi u┼ż ide o┬ápelety, dreven├║ ┼ítiepku, alebo kusové drevo. Zv├Ż┼íen├ęmu z├íujmu o┬áspa─żovacie┬á┬ázariadenia ─Źelí aj najvä─Ź┼í├ş slovensk├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. V┬át├Żchto d┼łoch uviedol do prev├ídzky kombinovan├Ż kotol v rodinnom dome v┬áLokci a┬ápredt├Żm kotol na drevn├ę pelety v rodinnom dome v Prochoti. V┬ánajbli┼ż┼í├şch d┼łoch dokon─Ź├ş dod├ívku pre hotel na Prednej hore na Mur├ínskej planine s┬átepeln├Żm v├Żkonom 170 kW (palivo drevn├í ┼ítiepka) a┬áv┬áz├ívere októbra pre hotel na Donovaloch - 3 kotly na biomasu s┬átepeln├Żm v├Żkonom 120 kW (palivo drevn├ę pelety). Informuje o┬átom ved├║ci oddelenia biomasy THERMO|SOLARU R├│bert Krakovik.

V Bardejovských Kúpe─żoch, a.s. ukon─Źili práce na vilke FONTÁNA /b├Żval├Ż Blumenfeld/, kde prebehla kompletn├í rekon┼ítrukcia fas├ídy, vybudovali nov├Ż balkón, upravili okolie a zhodnotili cel├║ stavba. Celkové n├íklady na rekon┼ítrukciu FONT├üNY boli vo v├Ż┼íke cca 270 000 EUR. Rekon┼ítruk─Źn├ę pr├íce prebiehali po─Źas ┼ítyroch mesiacov, od za─Źiatku j├║na, do konca septembra 2023. Informoval o tom gener├ílny riadite─ż Bardejovk├Żch K├║pe─żov, a.s. Pavol Men┼íík, ktor├Ż bol aj garantom stavby.

Na severovýchode Slovenska je jesenná turistika v─Ća─Źnou vo─żbou pre tr├ívenie vo─żného ─Źasu. Ak si urobíte túru na niektor├║ z┬ározh─żadn├ş pri Bardejove a Svidn├şku, pre┼íliapete chodn├şky, lesy a┬ál├║ky za tajomn├Żmi hubami - baran├şmi hlavami, alebo si budete vo─żka┼ą vo wellness, aquparkoch a┬ák├║pe─żoch, ─Źi si┬á┬ávychutnáte tatar─Źané pirohy s┬ápoh├ínkou, svoju vo─żbu neo─żutujte. Jese┼ł je to prav├ę obdobie na prech├ídzky v exteri├ęroch, obdivovanie skvostov architektúry, skanzenov, drevených kostolíkov, synagóg, hradov a┬ápamiatok UNESCO. A┬áke─Ć zapr┼í├ş m├íte k┬ádispoz├şcii st├íle i┬ámimoriadne expoz├şcie v┬ám├║ze├ích a┬ágal├ęri├ích, ale aj vo vo─żnej pr├şrode plnej pamiatok na obe svetov├ę vojny.

Dvojciferná infl├ícia v┬áprvom polroku 2023, sa spolu s┬árastom cien vstupov a┬áni┼ż┼íou pridanou hodnotou, podpísali pod slab┼í├ş dopyt a┬átým aj pokles chemického a farmaceutick├ęho priemyslu SR. Tr┼żby v odvetv├ş sa zn├ş┼żili zo 7,093 mld EUR za 1.polrok 2022 na 6,475 mld EUR za 1.polrok 2023. Predstavuje to 9% pokles. Nepriazniv├Ż┬á┬ávývoj postihol takmer v┼íetky odvetvia. V├Żnimkou je len 37% nárast tr┼żieb v┬áodvetví farmaceutick├Żch v├Żrobkov a┬á3% v┬áodvetv├ş v├Żrobkov z┬águmy a┬áplastov. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Covidová kríza priniesla obmedzenia nev├şdaných rozmerov a┬ána dlh├Ż ─Źas obmedzila aj konania spolo─Źensk├Żch akci├ş typu svadieb, ─Źi kongresov. O┬áto vä─Ź┼í├ş z├íujem je teraz r├Żchlo dohna┼ą stratené a┬átak firmy i┬árodiny organizujú jednu┬áakciu za druhou. Kr├şza - nekr├şza, infl├ícia-neinfl├ícia, ┼żi┼ą sa mus├ş a┬áaj pri drah├Żch potravin├ích sa oplat├ş raz za ─Źas si dopria┼ą spolo─Źensk├ę stretnutie na ├║rovni. A┬ákde inde ne┼ż v┬ásynonyme kvality a┬áluxusu, v┬ák├║pe─żoch. Symbolom┬á┬ákvalitnej svadby, kongresu, ─Źi iného eventu v┬ájedine─Źnom prostredí sa na severovýchode Slovenska sa stal luxusn├Ż ┼ítvorhviezdi─Źkov├Ż kongresov├Ż hotel Alexander. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovsk├Żch Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Ak raz niekto investuje do obnovite─żných zdrojov energie (OZE), neznamená to, ┼że u┼ż nikdy viac nemusí r├íta┼ą so ┼żiadnymi v├Żdavkami na ich udr┼żanie. V pr├şpade slne─Źn├Żch kolektorov┬á┬áslnko zohrieva vodu cez slne─Źné dni zadarmo, ale nejak├ę tie drobn├ę stojí práca obehov├ęho ─Źerpadla a┬ávýmena nemrznúcej kvapaliny raz za cca 8-10 rokov. Zvy┼íok teplej vody sa v┬ápr├şpade nepriazniv├ęho po─Źasia hlavne v zime tie┼ż mus├ş doohria┼ą. Sol├írny syst├ęm sa zvy─Źajne dimenzuje tak, aby v┬árodinnom dome pokryl cca 60% energie na ohrev teplej vody ro─Źne. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

V┬áblízkosti Bardejovských Kúpe─żov od tohtoro─Źnej jari realizuj├║ vyhliadkov├║ ve┼żu na vrchu Stebn├şcka Magura, v┬ábl├şzkosti teraj┼íieho vysiela─Źa. Po dokon─Źen├ş sa bude podoba┼ą na takzvan├║ Berzewiczov├║ ve┼żu, ktorá st├íla na ne─Ćaleko a bola zni─Źen├í v ─Źase prvej svetovej vojny v roku 1918. Investorom je Oblastn├í organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á-Bardejov. Orienta─Źn├ę n├íklady "stavby na k─ż├║─Ź" by mali dosiahnu┼ą cca 250┬á000 eur. OOCR na dokon─Źenie ch├Żba ─Źas┼ą financi├ş a┬ápreto na dofinancovanie ve┼że vyhlasuje verejn├║ zbierku. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

4416 Ŕlßnkov (295 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.15 sek˙nd