AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


OOCR ┼áARI┼á BARDEJOV pokra─Źuje v┬áobnove┬á┬áturistickej infra┼ítruktúry v┬áregióne. Najnov┼íie mieni v┬áseptembri a┬áokt├│bri tohto roka revitalizova┼ą turistické chodníky ─îere┼í┼ła a Tri studni─Źky. Hlavn├ę práce sa s├║stredia na obnovu po┼íkodených dreven├Żch prvkov ktor├ę sa nach├ídzaj├║ na hlavnej turistickej kri┼żovatke oboch t├Żchto chodn├şkov. Preva┼żn├í ─Źas┼ą n├íkladov bude hraden├í z dot├ície z KOCR Severov├Żchod Slovenska, ktor├║ je potrebn├ę ├║─Źelovo vy─Źerpa┼ą do konca roka 2020. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

August a september sú mesiace, kedy je pre mnohých alergikov ve─żmi nebezpe─Źné intenzívne kvitnutie ambrózie┬á┬áa┬ápaliny (celá ich pe─żov├í sez├│na trv├í od j├║la do okt├│bra). V┬áovzdu┼í├ş vtedy poletuj├║ mili├│ny pe─żov├Żch zrnie─Źok, ktor├ę strp─Źuj├║ existenciu alergikom┬á┬áa┬ániektor├Żch z┬ánich priamo ohrozuj├║ na ┼żivote. Zvl├í┼í┼ą nebezpe─Źn├ę - niekedy a┼ż smrte─żne, s├║ skr├ş┼żen├ę alergie t├Żchto astrovit├Żch byl├şn┬á┬ás potravinov├Żmi alerg├ęnmi ako s├║ kore┼łov├í zelenina, ovocie┬á┬áa┬ákoreniny.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov, firma┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, a.s., od┼ítartoval na svojej facebookovej stránke sú┼ąa┼ż (THERMO)SOLAR TOUR. Úlohou ├║─Źastníkov, ktor├ş sa do nej zapoja je, aby┬á┬áodfotografovali a┬áuverejnili na facebooku┬áhttps://www.facebook.com/thermosolar.ziar/, realizácie termických slne─Źn├Żch kolektorov.┬áCeny vyhlási porota THERMO|SOLARU výberom z┬ánajzaujímavej┼í├şch fotografi├ş a┬ákoment├írov pod nimi, aj s┬áprihliadnut├şm na lajkovanie od ─Źitate─żov a┬áich pozit├şvne koment├íre.┬á

Bolesti zubov sú jedným z najhor┼íích druhov bolesti. Zvy─Źajne sprevádzaj├║ niektoré z┬áochoren├ş, ktor├ę m├í na┬á┬ásvedomí nedostato─Źná starostlivos┼ą o┬ázuby, zdravé ─Ćasn├í a┬ásliznicu dutiny ústnej. Dobrým pomocn├şkom v┬áboji proti t├Żmto ochoreniam je zubn├í pasta Vincentka s┬áobsahom miner├ílnych l├ítok zo┬ásvetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentka.

Ka┼żdá spr├ívna turistick├í destin├ícia ─Źi mesto m├í okrem serióznych pamiatok aj legendami a┬ázvl├í┼ítnos┼ąami opradené atrakcie, nazývan├ę aj piko┼íky. Severov├Żchod Slovenska - Bardejov a┬áokolie m├í tak├Żchto piko┼íiek l├íkajúcich turistov dostatok. Vybrali sme sedem z┬ánich. S├║ to: Apartm├ín cis├írovnej Sisi a┬ánajstar┼íí skanzen na Slovensku v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, socha kata na centr├ílnom n├ímest├ş, plastika chlap─Źeka na renesan─Źnej radnici, ktor├Ż vyt┼Ľ─Źa hol├Ż zadok k┬ádomu kde b├Żval richt├ír, obrann├ę ba┼íty a uli─Źka Johna Lennona v Bardejove a┬átaran sovietskeho a┬ánemeck├ęho tanku v┬áÚdol├ş smrti pri Svidn├şku.

Popredný slovensk├Ż v├Żrobca dreven├Żch a drevohliníkov├Żch okien, spolo─Źnos┼ą MAKROWIN, s.r.o. Detva, z├şskal v júli 2020 certifikát FSC ┬á(Forest Stewardship Council). Znamen├í to, ┼że jeho v├Żroba┬á┬áa výrobky sp─║┼łajú podmienky pre produkty vyrobené z dreva, ktor├ę pochádza z dobre a zodpovedne obhospodarovan├Żch lesov. FSC je┬ácelosvetovo uzn├ívan├Ż certifik├ít, ktor├Ż zaru─Źuje trval├║ udr┼żate─żnos┼ą krehk├Żch lesn├Żch ekosyst├ęmov a┬ána najn├íro─Źnej┼íom svetovom trhu v┬áUSA, kam Makrowin vyv├í┼ża zna─Źn├║ ─Źas┼ą produkcie, si ho odberatelia vy┼żaduj├║. Informuje o┬átom riadite─ż Makrowinu Du┼ían Majer.

Mu┼żi, je ─Źas urobi┼ą nie─Źo pre seba┬á a nav┼ítívi┼ą Bardejovské kúpele. Pre─Źo práve Bardejovsk├ę k├║pele? Popri v┼íetkých benefitoch vhodn├Żch aj pre ┼żeny, deti a┬áml├íde┼ż, maj├║ pr├íve Bardejovsk├ę k├║pele e┼íte pridan├║ hodnotu pre mu┼żov, v┬ápodan├ş jedn├ęho z┬ánajsilnej┼íie mineralizovan├Żch prame┼łov na Slovensku. T├Żm je HERKULES. Tento prame┼ł je zn├ímy od pä┼ądesiatych rokov minul├ęho storo─Źia a m├í┬ámá priaznivý vplyv na potenciu.

Jeden z┬ánajatraktívnej┼í├şch objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková ve┼ża, je v┬ású─Źasnosti otvoren├í iba v┬áexpozi─Źnej ─Źasti na pr├şzem├ş. Na poschod├ş, vo vyhliadkovej ─Źasti ve┼że, prebiehaj├║ rekon┼ítruk─Źné pr├íce a┬áverejnosti by mala by┼ą cel├í ve┼ża spr├şstupnen├í od 1.augusta 2020. Vyhliadkov├í ve┼ża je po─Źas letnej turistickej sez├│ny pre verejnos┼ą be┼żne otvoren├í od 1.m├íja do 15.okt├│bra, vlani v┼íak bola kvôli rekon┼ítrukcii zatvoren├í. Otv├íracie ─Źasy s├║ v┬áutorok a┼ż nede─żu od 9.00 do 17.00 hod. Vstupn├ę je be┼żne 1 euro pre dospelých, v┬ás├║─Źasnosti je zn├ş┼żen├ę na 0,5 eura.

O nový systém evidencie pouká┼żok na in┼ítal├íciu Obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam II, je zna─Źn├Ż z├íujem. V┬ánajbli┼ż┼íích troch mesiacoch mô┼żu dom├ícnosti vyu┼żi┼ą pouk├í┼żky na in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam II, ktor├ę boli vydan├ę pod─ża nov├Żch pravidiel 23. júna 2020, pre 694 zariaden├ş v┬áhodnote 1,15 milióna eur. ─Äal┼íie ┼żiadosti o┬ápr├şspevok na slne─Źn├ę kolektory je mo┼żn├ę pod├íva┼ą a┼ż do naplnenia┬ázásobníka. K┬á6.júlu 2020 bolo┬á┬áv zásobníku ┼żiadost├ş o┬ápouk├í┼żky┬á┬ána in┼ítaláciu slne─Źných kolektorov 262 ┼żiadostí v┬áhodnote 423┬á834┬á┬áeur.

Minerálka Vincentka je ─Źisto prírodný a┬ápritom komplexn├Ż produkt, ktor├Ż m├í dlh├Żmi rokmi preuk├ízané pozit├şvne ú─Źinky na ┼íirok├Ż okruh zdravotn├Żch probl├ęmov. Naz├Żva sa aj celoro─Źn├Żm v┼íeliekom, ─Źi liekom na┼íich babi─Źiek.┬áVincentka je prírodná miner├ílna voda z┬álie─Źivého zdroja vyvierajúca v K├║pe─żoch Luha─Źovice, s vysokým obsahom fluoridov a kyseliny boritej.┬áPou┼żíva v┬ápr├şrodnom stave bez akýchko─żvek úprav, preto┼że u┼ż sama osebe obsahuje v┼íetky potrebné pr├şsady na konkr├ętne pou┼żitie pre zdraviu prospe┼ín├ę proced├║ry.┬áNa otázky odpoved├í riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s., J├ín ┼áum┼íal.

V Bardejovských kúpe─żoch funguje┬á vonkaj┼íie letné k├║palisko s┬ávyhrievanou vodou. V┬áprípade dobr├ęho po─Źasia bude v┬áprevádzke a┼ż do septembra. Samoplatcovia, klienti zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş, i jednodenn├ş n├ív┼ítevn├şci tak u┼ż mô┼żu vyu┼ż├şva┼ą v┼íetky slu┼żby, proced├║ry a┬áatrakcie, ktor├ę maj├║ v┬ák├║pe─żoch k┬ádispoz├şcii. Obmedzenia pre klientov s├║ minim├ílne, plat├ş iba zv├Ż┼íen├Ż hygienick├Ż ┼ítandard, odpor├║─Źan├ę rozostupy a┬ár├║┼íka vo vn├║torn├Żch priestoroch. Informuje o┬átom ekonomicko - obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Okná vymenené, bytový dom zateplen├Ż, stúpa─Źky zaizolovan├ę. D├í sa e┼íte niekde u┼íetri┼ą? Zna─Źn├ę n├íklady s├║ spojen├ę s ohrevom pitnej vody. Pr├íve ohrev vody pomocou slne─Źn├Żch kolektorov m├í ve─żk├Ż potenci├íl a┬áprin├í┼ía ├║spory. S┬ávyu┼żitím dot├íci├ş od ┼ít├ítu je navy┼íe n├ívratnos┼ą ve─żmi r├Żchla. Na naj─Źastej┼íie ot├ízky z├íujemcov o┬ásol├írne syst├ęmy pre bytov├ę domy odpoved├í Tom├í┼í┬áJan─Źa┼Ö├şk, ved├║ci obchodn├ęho ├║seku najvä─Ź┼íieho dom├íceho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o.

Donedávna tak módne plastové obaly na n├ípoje sa ukazujú ako jeden z┬ánajvä─Ź┼íích zdrojov zne─Źistenia riek a┬ámor├ş. Pritom existuje ─Ćaleko u┼í─żachtilej┼í├ş materi├íl, ktorý je overen├Ż ─Źasom ako najvhodnej┼í├ş pre uchov├ívanie potrav├şn a┬át├Żm je sklo. Pr├íve do sklenen├Żch flia┼í za─Źali v┬áLuha─Źoviciach u┼ż pred 200 rokmi plni┼ą t├║to svetozn├ímu miner├ílnu vodu. Akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka si chcela toto v├Żznamn├ę v├Żro─Źie pripomen├║┼ą v┬átomto roku d┼łom otvoren├Żch dver├ş. Pre opatrenia v┬ás├║vislosti s┬ákoronav├şrusom sa rozhodla presun├║┼ą toto podujatie na bud├║ci rok.

V┬áutorok 23.júla 2020 v┬áBardejovských k├║pe─żoch, a.s., v┬áBalneo prevádzke sl├ívnostne otvorili renovované pracovisko PROMINENT, ktor├ę bude poskytova┼ą klientom nad┼ítandardn├ę slu┼żby. Investícia za cca 60 000 eur prinesie vy┼í┼íiu ├║rove┼ł slu┼żieb, ┼ípeci├ílne k├║pele a┬á┼ípeci├ílne druhy mas├í┼ż├ş. Pri revitaliz├ícii objektu sa zvä─Ź┼íila aj oddychov├í zóna, ktor├║ mô┼żu vyu┼żi┼ą k├║pe─żn├ş hostia i samoplatcovia. Informovala o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Severovýchod Slovenska ponúka ┼íiroké mo┼żnosti v├Żletov pre rodiny s de┼ąmi na individuálnu turistiku.┬áMesto pamiatok UNESCO - Bardejov, Bardejovsk├ę K├║pele, Svidník a┬áokolie s├║ ide├ílnymi lokalitami na cykloturistiku, klasick├║ turistiku, k├║pe─żn├║ turistiku, pobyty pri vode, pozn├ívacie v├Żlety, n├ív┼ítevy hradov, ka┼ítie─żov, dreven├Żch kostol├şkov, m├║ze├ş, gal├ęri├ş, pamiatok vojnovej histórie od stredoveku, a┼ż po pamiatky z┬áprvej a druhej svetovej vojny a┬árôznych atrakci├ş. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

4102 Ŕlßnkov (274 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.11 sek˙nd