AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Spolo─Źnos┼ą BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.┬á┬áPRIJÍMA nových klientov zdravotn├Żch pois┼ąovní na základe schv├íleného n├ívrhu na kúpe─żn├║ lie─Źbu┬áod┬á20.4.2020.┬áNa─Ćalej v┼íak platí rozhodnutie, ┼że┬áneprijímame samoplatcov na pobyt s nástupom do 30.04.2020 vr├ítane, ktorým na základe opatrenia vl├ídy SR (OLP/2576/2020) spolo─Źnos┼ą nemô┼że poskytnú┼ą svoje slu┼żby.┬áToto rozhodnutie sa týka aj┬áve─żkono─Źných pobytov.┬áSituácia sa v┼íak mení┬á┬áa nové opatrenia sa budú prijíma┼ą pod─ża potreby. Informovala o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

O┬ázariadeniach na vyu┼żívanie obnovite─żných zdrojov energie (OZE) je stále m├ílo inform├íci├ş, predov┼íetk├Żm┬á┬ámedzi laickou verejnos┼ąou. Pritom napríklad pri vyu┼ż├şvan├ş slne─Źných kolektorov na ohrev teplej vody ide o┬ánaj─Źastej┼íie vyu┼ż├şvan├Ż a┬ájeden z najefekt├şvnej┼í├şch OZE. Poradenská ─Źinnos┼ą je sú─Źas┼ąou slu┼żieb┬á┬ápre zákazníkov, ktoré verejnosti zdarma poskytuje najvä─Ź┼í├ş slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. Na naj─Źastej┼íie ot├ízky o┬áslne─Źn├Żch kolektoroch odpoved├í Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Nepriaznivý v├Żvoj v chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pokra─Źoval po tre┼ąom aj v┬á┼ítvrtom ┼ítvr┼ąroku 2019. Tr┼żby podnikov klesali medziro─Źne i┬áv┬áporovnaní s┬ápredchádzajúcimi┬á┬á┼ítvr┼ąrokmi. Chemický a farmaceutick├Ż priemysel v┬áSR tak za minul├Ż rok zaznamenal tr┼żby ni┼ż┼íie o 4,12% ako rok predt├Żm. Spolu celkové tr┼żby poklesli z┬á10,347 mld. EUR v┬ároku 2018 na 9,921 mld. EUR v┬ároku 2019. Pokles je v├Żsledkom spomalenia ekonomiky EU ako celku a hlavne nemeckej ekonomiky, ale aj súbehu ─Ćal┼íích extern├Żch faktorov a zhor┼íovania podnikate─żsk├ęho prostredia na Slovensku prij├şman├şm nesyst├ęmov├Żch populistick├Żch rozhodnut├ş. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Symbolmi jari sú rozkvitnuté bahniatka a┬ákvietky. Na rozdiel od rosni─Źiek a┬ámoderátoriek rôznych programov, ktor├ę sa rozplývaj├║ nad ich kr├ísou, pe─żoví alergici vedia svoje. Zas ich ─Źak├í obdobie smrkania, slzenia,┬áp├ílenia a┬áopuchov o─Ź├ş, chronick├Żch z├ípalov dut├şn a ┼íkriabania v┬áhrdle. Such├ę a┬ávetern├ę po─Źasie rozn├í┼ía alerg├ęny ┼íiroko - ─Ćaleko a┬áznemo┼ż┼łuje aj ┼íportovanie vonku. Chv├ş─żky oddychu od n├íporu alerg├ęnov prich├ídzaj├║ a┼ż ve─Źer a┬áhlavne po da┼żdi. Jedn├Żm z m├íla pomocn├şkov je v┬átak├Ż ─Źas miner├ílna voda Vincentka. Sprej vo vrecku s Vincentkou je nevyhnutn├Żm sprievodcom pri ka┼żdom dlh┼íom opusten├ş domova. Sta─Ź├ş po jednom - dvoch strieknutiach do ka┼żdej nosnej dierky, vyf├║ka┼ą si nos a┬ád├Żchanie je opä┼ą vo─żn├ę.


Prestí┼żne environmentálne ocenenie Zelený Merkúr 2020 z├şskal najvä─Ź┼í├ş slovensk├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR┼Żiar, a.s. Spolo─Źnos┼ą sa stala v├ş┼ąazom s├║┼ąa┼że zameranej na environment├ílne spr├ívanie sa firiem podnikaj├║cich v Banskobystrickom samospr├ívnom kraji (BBSK). Zelen├Ż Merk├║r je spolo─Źn├Żm projektom Slovenskej agent├║ry ┼żivotného prostredia (SA┼ŻP) a┬áSlovenskej obchodnej a priemyselnej komory┬á(SOPK) Banská Bystrica, ktorý podporil aj┬áBanskobystrický samosprávny kraj.

Za rok 2019 dosiahla akciová spolo─Źnos┼ą Bardejovské kúpele tr┼żby vo vý┼íke 15, 804 mil. EUR, ─Źo predstavovalo n├írast o┬á14,62% oproti roku 2018, kedy zaznamenala tr┼żby 13,788 mil. EUR. Prejavilo sa to aj vo zv├Ż┼íenej ziskovosti, ke─Ć zisk pred zdanením dosiahol vlani 1,785 tis EUR, oproti 1,28 mil. EUR za rok 2018 (+39,45%). S├║ to najlep┼íie v├Żsledky v┬ácelej histórii Bardejovsk├Żch k├║pe─żov. Informovala o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

V┬átomto roku oslavuje minerálna voda Vincentka vyvierajúca v┬áLuha─Źoviciach ─Ćal┼íie z┬ávýznamn├Żch v├Żro─Źí. Uplynie pr├íve 200 rokov od okamihu, ke─Ć sa za─Źala po prv├Ż raz plni┼ą do sklen├Żch flia┼í a┬ápred├íva┼ą sa┬áv nich. Je to v┬áporad├ş u┼ż tretie v├Żznamné v├Żro─Źie po tom, ─Źo predvlani uplynulo 20 rokov od obnovenia plnenia do flia┼í spolo─Źnos┼ąou Vincentka, a.s. a vlani osl├ívila 350 rokov odvtedy, ─Źo sa objavil p├şsomn├Ż dôkaz o┬ájej blahodarn├Żch ├║─Źinkoch.

Vlajková lo─Ć Bardejovských kúpe─żov, a.s. - luxusn├Ż ┼ítvorhviezdi─Źkov├Ż kongresov├Ż hotel Alexander, po─Źas ┼ítyroch rokov od svojho otvorenia potvrdil lídersk├║ poz├şciu v r├ímci t├Żchto k├║pe─żov. Jeho 150 lô┼żok predstavuje cca 13% celkovej l├┤┼żkovej kapacity k├║pe─żov, v┬ásegmente izieb najvy┼í┼íieho ┼ítandardu je to v┼íak a┼ż tretina kapacity. Hotel takmer ├║plne vyu┼ż├şvaj├║┬á┬ásamoplatcovia. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Pod─ża smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EC o energetickej hospodárnosti budov budú musie┼ą ma┼ą v┼íetky nové budovy v EÚ po 31. decembri 2020 takmer nulov├║ spotrebu energie. Budova s takmer nulovou potrebou energie je vlastne budova s ve─żmi vysokou energetickou hospod├írnos┼ąou. Na prev├ídzku takejto budovy je potrebn├ę iba takmer nulov├ę alebo ve─żmi mal├ę mno┼żstvo energie.┬áSpotreba energie na vykurovanie domu s takmer nulovou spotrebou energie (A0) je a┼ż o 90 % ni┼ż┼íia v porovnaní so ┼ítandardným rodinn├Żm domom, ─Źo je za rok menej ako 54┬á kWh/ m2.┬á Domy s takmer nulovou spotrebou energie by nemali spotrebova┼ą viac ne┼ż 20,4 kWh/m2.┬á

Vy┼í┼íiu úrove┼ł slu┼żieb, predov┼íetkým pre samoplatiacich klientov, prinesie renovácia pracoviska PROMINENT, ktor├í sa za─Źala tento t├Ż┼żde┼ł v Bardejovsk├Żch k├║pe─żoch, a.s. Investícia vo v├Ż┼íke cca 60┬á000 eur zv├Ż┼íi ├║rove┼ł k├║pe─żn├Żch proced├║r. V┬áPROMINENTE sa bud├║ pod├íva┼ą rôzne druhy nad┼ítandardn├Żch mas├í┼ż├ş a┬á┼ípeci├ílnych k├║pe─żov, ako s├║┬á┬áminerálny kúpe─ż, pivný k├║pe─ż, prísadov├Ż k├║pe─ż a┬áso─żn├Ż k├║pe─ż.┬á┬áSpolu s prebiehajúcou komplexnou rekon┼ítrukciou 2.poschodia Hotela Ozón ide o dve najvä─Ź┼íie tohtoro─Źné investície k├║pe─żov. Informovala o┬átom Ekonomicko - obchodná riadite─żka Bardejovských k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í

Dominantami zachovalého historick├ęho centra Bardejova sú 2 stavby na Radni─Źnom námestí, ktor├ę ro─Źne nav┼ít├şvia tis├şce turistov. Svetsk├í stavba goticko-renesan─Źnej Mestskej radnice a┬ácirkevn├í stavba neskorogotickej baziliky Chr├ímu svät├ęho Eg├şdia. Ako pamiatky nadregion├ílneho významu boli spolu s ostatn├Żmi pamiatkami historick├ęho jadra┬áBardejova┬áv roku┬á2000┬ázapísané do┬áZoznamu Svetového dedi─Źstva UNESCO. Dnes sa historické priestory radnice vyu┼żívajú ako miestnosti┬á┼áari┼íského múzea┬á┬áa┬áje v┬ánich trvalo umiestnená historick├í expozícia┬áBardejov┬á?┬áSlobodné kr├í─żovsk├ę mesto. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

Pod─ża harmonogramu Slovenskej inova─Źnej a energetickej agentúry (SIEA) vo februári 2020 od┼ítartuje ─Ćal┼íí ro─Źn├şk poskytovania pouk├í┼żok na vybrané obnovite─żn├ę zdroje energi├ş (OZE). Ako prv├ę vyhl├ísia 18. febru├íra kolo pre tepeln├ę ─Źerpadl├í, ktor├ę bude ma┼ą k dispoz├şcii 3 mil. eur. Druh├ę kolo ur─Źen├ę pre kotly na biomasu za─Źne 25.febru├íra s ─Źiastkou 500-tis├şc eur. Na slne─Źn├ę kolektory je pripravený od 3.marca jeden milión eur a┬áodhadovan├Ż po─Źet pouk├í┼żok je 571. Zverejnen├Ż harmonogram uzatv├íra kolo ur─Źen├ę pre fotovoltick├ę panely so sumou 700-tis. eur a term├şnom otvorenia 10. marca.

Pod─ża ┼ítúdie slovenských epidemiológov, ktorá mapovala vz┼ąahy medzi celkovou ├║mrtnos┼ąou na Slovensku a chrípkovou epidémiou po─Źas rokov 2007 - 2017, zomrie na Slovensku n├ísledkom chr├şpky priemerne 816 osôb ro─Źne. V┬ápredch├ídzaj├║cich dvoch rokoch vrcholilo obdobie t├Żchto ochoren├ş medzi 6. a┬á8. kalend├írnym t├Ż┼żd┼łom. Pod─ża n├írastu ochoren├ş sa zd├í sa, ┼że aj v┬ároku 2020 bude ma┼ą vrcholenie chr├şpky podobn├Ż charakter.

Tohtoro─Źná zima je┬á┬áteplá a┬ásneh sa dr┼żí iba na vy┼í┼íie polo┼żených miestach. Napriek tomu vznikla na Slovensku i┬á─îesku u┼ż nieko─żko kr├ít na viacer├Żch miestach smogov├í situ├ícia. Hlavnou pr├ş─Źinou bola inverzia, ke─Ć na hor├ích bolo slne─Źno a┬áteplo a v┬ádolin├ích sa dr┼żali hmly a┬áni┼ż┼íie teploty. Do konca zimy e┼íte mo┼żno o─Źak├íva┼ą, ┼że sa smogov├í situ├ícia zopakuje. Obyvatelia po─Źas nej nemajú ve─ża mo┼żnost├ş, ako si pomôc┼ą. Okrem odpor├║─Źania nevetra┼ą, nechodi┼ą von a┬ánezvy┼íova┼ą koncentr├ície ┼íkodliv├şn nevhodn├Żm k├║ren├şm a┬ádopravou, je to pou┼ż├şvanie miner├ílnej vody Vincentky a┬áv├Żrobkov z┬ánej.

Jedna z popredných firiem pôsobiacich na slovenskom trhu a zaoberajúcich sa automatickou reguláciou k├║renia - TECH CONTROLLERS, bude vystavova┼ą v Tren─Źíne. Na ┼ípecializovanom ve─żtrhu Drevodomy pas├şv, strechy a┬áizol├ície, v are├íli Expo Center Tren─Ź├şn, od ┼ítvrtka 23. janu├íra do soboty 26.janu├íra 2020, predstav├ş bezdr├┤tovo ovl├ídané bytov├ę termostaty, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ presn├ę meranie teploty v ka┼żdej miestnosti v interi├ęri, jej optim├ílne nastavenia pod─ża ├║─Źelu pou┼ż├şvania a pohodln├ę ovl├ídanie napr├şklad aj mobilom. Po─Źas piatkov├ęho semin├íru (24.janu├íra 2020, od cca 14,30 hod.) z├ístupca firmy poinformuje podrobne aj o miere ├║spor najmenej 20 percent, ktor├ę mo┼żno s takouto regul├íciou dosiahn├║┼ą. Informuje o tom obchodn├Ż reprezentat firmy TECH CONTROLLERS Jaroslav Ku─Źa.

4060 Ŕlßnkov (271 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd