AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Zima nie je zradná iba vonkaj┼íími zmenami po─Źasia a┬án├ístupom chorôb dýchac├şch ciest, ale aj pobyt vo vnútri m├í svoje ├║skalia. Pr├ş─Źinou je ovzdu┼íie. Prehriaty, vyd├Żchan├Ż a┬ávysu┼íen├Ż vzduch v┬ázime ni─Ź├ş sliznicu d├Żchac├şch ciest. Nielen pri rozpr├ívan├ş, ale hlavne po─Źas sp├ínku┬á sa vysu┼í├ş ├║stna sliznica a┬ádostav├ş sa nepr├şjemné ┼íkriabanie v┬áhrdle. Drobn├ę praskliny na sliznici, ─Źi u┼ż ├║stnej, alebo nosnej, s├║ vstupnou br├ínou pre infekcie d├Żchac├şch ciest. K┬átomu sa pridru┼żuje aj nepr├şjemn├Ż pocit nemo┼żnosti preh─║tania, a┼ż dusenia sa, z┬ávyzr├í┼żan├Żch sl├şn.┬á Uvies┼ą ├║stnu dutinu do norm├ílneho stavu pom├íha miner├ílna voda Vincentka.

Bardejovské Kúpele, a.s. zaznamenali za rok 2023 dobr├ę výsledky. Po─Źet osôb, ktor├ę ich nav┼ítívili dosiahol 28┬á744,┬ápo─Źet prenocovan├ş 230┬á265 a┬ázaznamenali tr┼żby viac ako 17,83 mil. EUR. Náv┼ítevnos┼ą sa tak oproti roku 2022 zv├Ż┼íila o┬á2,15 % a┬ápo─Źty prenocovan├ş o┬á5,12%. Po─Źet samoplatcov┬á┬ádosiahol 60,45% zo v┼íetkých klientov. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovsk├Żch kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Ka┼żdá realizovan├í kotol┼ła na biomasu obsahuje nielen samotný zdroj tepla na biomasu ale aj systém dopravy paliva slú┼żiaci na dopravu paliva zo skladu a┬án├ísledne plniaci syst├ęm do kotla. Dôle┼żitou s├║─Źas┼ąou logistiky dopravy paliva s├║ aj sp├┤soby ho dosta┼ą do samotn├ęho skladu paliva. O┬áu┼żívate─żskom komforte vyu┼żitia biomasy ─Źasto rozhoduj├║ pr├íve tak├ęto detaily. Popredn├Ż rak├║sky v├Żrobca kotlov na biomasu HARGASSNER, prostredn├şctvom svojej dc├ęrskej firmy THERMO|SOLAR ┼Żiar, realizoval do konca roka 2023 v┬áSR nieko─żko r├┤znych syst├ęmov dopravy paliva. Informuje o tom ved├║ci oddelenia biomasy THERMO|SOLARU Róbert Krakovik.


Vyka┼íliavanie hlienov je jednou z┬ánajdôle┼żitej┼íích ─Źinnost├ş┬á┬ápri lie─Źbe ochorení dýchac├şch ciest. Vlhk├Ż ka┼íe─ż je spôsoben├Ż pohybom hlienu v d├Żchac├şch cestách. Nem├í sa potl├í─Źa┼ą, preto┼że pom├íha telu zbavova┼ą sa ┼íkodliv├Żch l├ítok. Spriechodnenie d├Żchania a┬áobnovenie pr├şsunu kysl├şka do d├Żchac├şch ciest je z├íkladom úspe┼ínej lie─Źby. Sl├║┼żia k┬átomu sirupy, pastilky, kvapky a┬á─Źaje. V├Żznamn├║ rolu tu zohr├íva aj svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka, ktor├í je jedn├Żm z┬ánajlep┼í├şch podporn├Żch prostriedkov napom├íhaj├║cich vyka┼íliavaniu hlienov┬á┬áa u─żah─Źeniu dýchania.

Ve─żká Noc je tradi─Źne jedným z najob─żúbenej┼íích term├şnov pre platené pobyty vo v┼íetk├Żch rekrea─Źn├Żch zariadeniach a┬áobzvl├í┼í┼ą pre tie v┬ák├║pe─żoch. Kombin├ícia wellness pobytu a┬ásviato─Źnej atmosf├ęry, spojenej s┬águrm├ínskymi z├í┼żitkami, je neodolate─żnou kombin├íciou pre zanepr├ízdnen├Żch zamestnancov i┬árodiny s┬áde┼ąmi. Klienti Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s. zvykn├║ vyk├║pi┼ą hlavn├ę kapacity v┬ánajluxusnej┼í├şch hoteloch Alexander, Ozón a┬áAst├│ria u┼ż v┬ápredstihu, na posledn├║ chv├ş─żu tak ost├ívaj├║ len k├║pe─żn├ę vilky.

Vrcholiaca zima poskytuje dostatok príle┼żitost├ş pre v┼íetky typy rekreáci├ş na Severovýchode Slovenska, vr├ítane rod├şn s┬áde┼ąmi. Najvä─Ź┼íou v├Żhodou tohto kúta Slovenska s├║ ceny. Oproti najlukrat├şvnej┼í├şm lokalit├ím v Tatr├ích┬á┬ású ceny ubytovania, stravovania, ly┼żovania a┬ák├║pania aj menej ne┼ż polovi─Źné┬á┬áa┬ánavy┼íe sú k┬ádispozícii z─żavy. Ak denne menu v┬ámestskom hoteli v┬áBardejove za─Ź├şna niekde na ├║rovni 5,50 EURA, celodenný vstup do┬áaquacentra pre dospelého vo Svidn├şku je 16 EUR a┬ána sezóne pobyty samoplatcov s├║┬áv Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch z─żavy 20%, tak naozaj nie je ─Źo váha┼ą.

Aj napriek preru┼íeniu dota─Źného programu Zelená dom├ícnostiam v┬ápolovici minul├ęho roka, patrí rok 2023 medzi úspe┼ín├ę roky v┬áspolo─Źnosti THERMO|SOLAR ┼Żiar.┬á┬áZd─║havá príprava nového programu Zelen├í dom├ícnostiam a┬ázatia─ż neod┼ítartovaný program Zelen├í podnikom spôsobili stagn├íciu predaja a in┼ítal├íci├ş slne─Źn├Żch kolektorov v┬ádruhom polroku vla┼łaj┼íieho roka, ─Źo je ┼íkoda. Spolu s┬ánepriazniv├Żm zimn├Żm po─Źas├şm, poklesom kúpyschopnosti obyvate─żstva a┬ázdra┼żen├şm hypotek├írnych ├║verov to sp├┤sobilo, ┼że na prelome rokov sa predaj slne─Źn├Żch kolektorov v├Żrazne zn├ş┼żil. Napriek tomu bude rok 2023 pre spolo─Źnos┼ą THERMO|SOLAR ziskov├Ż. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Za─Źiatok roka za─Źínajú mnoh├ş z┬ánás naberan├şm kond├şcie v┬áposil┼łovniach, ─Ćal┼í├ş si vylep┼íuj├║ imunitu inhal├íciami a┬ápo─Źetn├í skupina dopl├íca na sezónne ochorenia dýchac├şch ciest od n├ídchy, ang├şny, cez chr├şpku, a┼ż po Covid. V┼íetci v┼íak maj├║ spolo─Źného pomocn├şka, ktor├Ż ich spo─żahlivo sprev├ídza na ceste za zdrav├şm a┬áto je svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka.

Náv┼ítevnícky zimný dovolenkov├Ż sen - cez de┼ł na svahu, podve─Źer vo wellness a┬áve─Źer v┬ábare, sa d├í splni┼ą u┼ż aj na severov├Żchode Slovenska. Od piatka 16.decembra 2023 je v┬áprev├ídzke ly┼żiarske stredisko Regetovka, kde sa d├í ly┼żova┼ą na svahu v─Ćaka umelému zasne┼żovaniu a┬ák┬ádispoz├şcii sú aj be┼żeck├ę trate.┬á┬áRozsiahle wellness zasa poskytujú Bardejovské K├║pele, a.s. a┬ávodný raj Aquaruthenia Svidník a┬ámen┼íie hotelov├ę wellness, napr├şklad v┬áhoteli Slávia vo Svidn├şku. No a┬ámo┼żnosti z├íbavy s├║ koncom roka vo vä─Ź┼íine barov a┬áre┼ítaur├íci├ş, ve─Ć len v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch┬á┬ápravidelne hráva ┼żiv├í hudba v┬ásezóne na troch miestach. Informuje o┬átom riadite─ż (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Nový rok od┼ítartujú Bardejovské K├║pele, a.s. s┬áv├Żrazn├Żmi z─żavami. V období 2.januára a┼ż 28.marca 2024 s├║ pre samoplatcov pripraven├ę pobyty so z─żavami 10 a┼ż 25%. Zn├ş┼żen├ę doplatky pote┼íia aj klientov zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş. Doplatky pre klientov pois┼ąovn├ş sa v┬átomto obdob├ş zn├ş┼żili o 15 a┼ż 35%. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Tr┼żby v odvetví chemického a farmaceutick├ęho priemyslu SR sa zn├ş┼żili z 10,876 mld EUR za tri┼ítvrte roka 2022 na 10,148 mld EUR, za┬átri ┼ítvrtiny roku 2023. Predstavuje to 6,7% pokles. Aj po─Źas samotných 3 mesiacov (júl, august, september 2023) tretieho ┼ítvr┼ąroka , v porovnan├ş s rovnak├Żm obdob├şm v┬ároku 2022, zaznamenalo odvetvie pokles o┬á3 %, ke─Ć dosiahlo tr┼żby na ├║rovni 3,673 mld EUR. Spôsobila to vysoká infl├ícia, rasty cien vstupov, pokles pridanej hodnoty a┬ápretrv├ívaj├║ce medzin├írodn├ę napätie s┬ád├┤sledkami z┬átoho plyn├║cimi. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zv├Ązu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Kým najvä─Ź┼íí slovensk├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov - THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. zaznamenal v┬ároku 2023 enormne siln├Ż prv├Ż ┼ítvr┼ąrok, historicky najlep┼í├ş za poslednú dekádu, po zvy┼íok roka z├íujem verejnosti o┬ávyu┼żitie slne─Źnej energie cite─żne opadol. Z├íujem, o┬áin┼ítal├íciu fotovoltick├Żch┬á┬á─Źlánkov i┬áslne─Źných kolektorov bol v┬áslovensk├Żch podmienkach ovplyvnen├Ż preru┼íením dota─Źného programu Zelen├í dom├ícnostiam. Pri fotovoltick├Żch syst├ęmoch je to aj vytriezvenie dom├ícnost├ş z re├ílnej n├ívratnosti in┼ítalovan├Żch technológi├ş pri sú─Źasnej cene elektriny pre fyzick├ę osoby. Eur├│pa je pritom enormne zavalen├í lacn├Żmi ─Ź├şnskymi panelmi, ─Źo tunaj┼í├şm v├Żrobcom komplikuje predaje. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Akciová spolo─Źnos┼ą Vincentka┬á uviedla na trh limitovanú viano─Źn├║ sériu svetozn├ímej vody Vincentka . Ide o┬áviac ako 500┬á000 flia┼í v exkluzívnych tmavo zelených f─ża┼íiach s jedine─Źnou zimnou etiketou a┬átradi─Źn├Żm objemom 0,7l. Predseda predstavenstva Vincentky, a.s, Jan ┼áum┼íal k┬átomu uviedol: "Situ├íciu s do─Źasn├Żm nedostatkom hned├Żch sklenen├Żch flia┼í od n├í┼ího hlavn├ęho dod├ívate─ża, spolo─Źnosti VETROPACK Moravia Glass a.s., s├║visiacu s odkladom uvedenia novej taviacej vane hned├ęho skla do prev├ídzky v ─Źeskom z├ívode v┬áKyjove, sme kreat├şvne vyu┼żili ako in┼ípir├íciu pre vytvorenie viano─Źnej limitovanej ed├şcie ob─ż├║ben├ęho produktu VINCENTKA 0,7 l. Sme presved─Źen├ş, ┼że na┼íi z├íkazn├şci ocenia na┼íe ├║silie a t├íto nov├í zimn├í etiketa v kombin├ícii so zelenou farbou flia┼í prinesie svie┼żi vietor na predviano─Źn├Ż predajn├Ż trh."

Zimné mesiac na prelome rokov bývajú pre cestovn├Ż ruch na severov├Żchode Slovenska menej vy┼ąa┼żen├ę ako v lete, ale na svoje si prídu milovn├şci pr├şrody, ┼íportu, zábavy, kult├║ry i┬ástarostlivosti o┬á zdravie. K ┼ąah├íkom┬á┬ápatria v decembri: 5. decembra v├ştanie Mikul├í┼ía v Bardejove a Svidn├şku, tradi─Źn├Ż spomienkov├Ż koncert na Johna Lennona v piatok 8.decembra o 18.00 pred domom Pavla Zajaca v parku Emila Korbu a Viano─Źn├ę a Silvestrovsk├ę pobyty v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch, a.s. V┬ápr├şpade dobr├ęho po─Źasia je to aj zjazdov├ę ly┼żovanie v┬ástredisk├ích┬á┬áMedvedie, Regetovka a┬áMakovica, be┼żkovanie na upravených tratiach v┬áokolí Bardejova, kúpanie vo wellness zariadeniach Bardejovsk├Żch K├║pe─żov a┬ávo vodnom raji Aquaruthenia vo Svidn├şku, ale i náv┼ítevy┬á┬ámúzejných expozíci├ş a┬ákult├║rnych ustanovizn├ş. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Nástup zimy a┬ás ┼łou súvisiacich ochorení je na spadnutie. Paradoxne teplé zimy posledných rokov viac praj├║ ┼í├şreniu epid├ęmi├ş, hlavne chr├şpky a Covidu 19, ne┼ż klasick├í tuh├í zima. Osved─Źenou metódou pr├şpravy na tak├║to situ├íciu je posil┼łovanie imunitn├ęho syst├ęmu a┬ás n├şm s├║visiace o─Źkovanie, otu┼żovanie a┬áu┼ż├şvanie miner├ílnych vôd na ─Źele s┬áVincentkou. Pri nej je na v├Żber inhalovanie, rozpra┼íovanie nosov├Żm sprejom, v├Żplach dut├şn, kloktanie a┬á┬ákúpanie sa v┬ánej. Výrobky na báze Vincentky sa cm├║─żaj├║, ─Źistia sa nimi zuby, zvlh─Źuje sliznica a┬ározp├║┼í┼ąaj├║ hlieny.

4435 Ŕlßnkov (296 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.12 sek˙nd