AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Ob─Źianske zdru┼żenie "Take na┼íe" organizuje v┬ád┼łoch 19. a┼ż 21. mája 2023 z├í┼żitkový víkend "Objavte Bardejov". Je to neziskové podujatie, ktor├ęho ú─Źelom je zvidite─ż┼łova┼ą regióny v├Żchodn├ęho Slovenska. Ob─Źianske zdru┼żenie m├í za sebou u┼ż ├║spe┼ín├ę 3 ro─Źn├şky podujatia "Objavte Poloniny". Informuje o┬átom Katar├şna Romanov├í, riadite─żka OZ Take na┼íe.
Pod─ża Wikipedie je Vincentka prírodná lie─Źiv├í miner├ílna voda vyvierajúca v k├║pe─żoch Luha─Źovice. Je zvy┼íkového morsk├ęho pôvodu a m├í mno┼żstvo lie─Źivých ├║─Źinkov. Len┼że s┬ámenom Vincentka sa stret├ívame v┬áLuha─Źoviciach na ka┼żdom kroku a┬ázd├í sa, ┼że a┼ż v┬ánespo─Źetnom mno┼żstve s├║vislost├ş a┬ávec├ş tak rozdielnych navz├íjom. Ako vrav├ş biblia, na po─Źiatku bolo slovo, v┬átomto pr├şpade slovo Vincent. V┬ás├║─Źasnosti s├║ po Vincentke pomenovan├ę nielen pramene a┬ábalenia tejto miner├ílky,┬á ale i┬ár├┤zne v├Żrobky, ─Źokol├ídy, eshop ─Źi kongresy. Vincentka m├í aj svoju pesni─Źku. Informuje o tom riadite─ż Vincentky, a.s. Jan ┼áum┼íal.
Kysucká nemocnica s poliklinikou (KNsP) ─îadca in┼ítalovala na svojej streche 48 kusov termických slne─Źn├Żch kolektorov TS 300 od v├Żrobcu THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. Tepl├í voda z┬ánich je vyu┼żívan├í pre pr├í─Źov┼łu, kuchy┼łu a pre potreby pavilónu monobloku v KNsP ─îadca. Informoval o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Výsledky obsadenosti Bardejovsk├Żch Kúpe─żov, a.s. za prv├Ż ┼ítvr┼ąrok 2023 s├║ s─żubné. Za prv├ę 3 mesiace dosiahli vy┼í┼íiu náv┼ítevnos┼ą ako pl├ínovali a┬áz├írove┼ł aj vy┼í┼íie tr┼żby. Pl├ínovan├Ż po─Źet prenocovaní tak prekro─Źili o cca 6000 dn├ş a tr┼żby st├║pli o cca 300 000 EUR oproti pl├ínu. Za janu├ír a┼ż marec 2023 zaznamenali 39 512 prenocovan├ş, z toho bol podiel samoplatcov cca 44%, klienti v kategórii A tvorili 51% a klienti v kateg├│rii B cca 5%.┬áInformuje o┬átom┬á┬áekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Jubilejný 20. ro─Źník projektu EKOROK s┬áNestlé, s┬ápodtitulom "Voda - ┼żivel, poklad a dar Zeme",┬ávyvrcholil tradi─Źne na Námest├ş slobody v Prievidzi. Zapojilo sa do neho pribli┼żne 3000 ┼żiakov z┬ápiatich prievidzsk├Żch z├íkladn├Żch a┬ádvoch z├íkladn├Żch ┼íkôl s┬ámaterskou ┼íkolou. Z├ívere─Źn├í prezent├ícia a vyhodnotenie ┼íkolsk├ęho roka 2022/2023 sa uskuto─Źnili pri pr├şle┼żitosti D┼ła Zeme v ┬ápiatok 21. apr├şla 2023. Na vyhodnoten├ş sa zú─Źastnil aj z├ístupca prim├ítorky Prievidze Norbert Turanovi─Ź,┬áriadite─ż z├ívodu Nestl├ę v┬áPrievidzi Du┼ían ─Äurd├şk a mana┼ż├ęrka pre korpor├ítne z├íle┼żitosti Nestl├ę Slovensko ─Żubica Novotn├í.

 


Rok 2022 bol pre chemický a┬áfarmaceutick├Ż priemysel v┬áSR náro─Źn├Ż. Priemysel sa musel popasova┼ą s┬áenergetickou krízou, ktorej n├ísledky st├íle trvajú a vysokou mierou infl├ície, ktor├í v┬ádecembri dosiahla hodnotu 15,4 %. V┬ároku 2022 v┬áchemickom a┬áfarmaceutickom priemysle klesol po─Źet podnikov, klesol po─Źet zamestnancov pracuj├║cich v┬á┬á┬átomto odvetví, stúpli tr┼żby ale zárove┼ł výrazne st├║pli n├íklady. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.


Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o., sa od ┼ítvrtka 20.apr├şla do piatka 21.apr├şla 2023 zú─Źastnil na konferencii Energycamp 2023 v┬áPoprade. Konferencia EnergyCamp 2023 bola plná pr├şkladov z praxe o pr├şprave a realiz├ícii energetick├Żch stavieb, implement├ícii IT technológi├ş a sk├║senost├ş z energetického mana┼żmentu. Informoval o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Okolo svetoznámej miner├ílnej vody Vincentka je mnoho legiend, z├íhad a┬ákuriozít. Pre laikov je jednou zo z├íhad aj to, pre─Źo sacia hadi─Źka v┬ánosovom spreji nesiaha a┼ż┬ána dno. Pre─Źo kon─Ź├ş vy┼í┼íie a┬átak cca 2 ml. n├íplne ostanú (aspo┼ł do─Źasne) nevyu┼żité?┬áTo, ┼że hadi─Źka nie je dostato─Źne dlhá je z├ímer, preto┼że Vincentka obsahuje ve─żké mno┼żstvo solí, ktor├ę sa vo f─ża┼íti─Źke ─Źasom usadzujú na dne v podobe kry┼ít├ílikov.
Vyhliadka s┬áútul┼łou, ktor├║ uviedli do prevádzky nad býval├Żm vlekom v┬ámeste Svidník v┬áz├ívere roku 2021, bola v┬áposlednom ─Źase z├║tulnen├í. Novinkou je alt├ínok, ktor├Ż sl├║┼żi od konca roka 2022. Celkov├í invest├şcia do mobili├íru, si spolu s┬áalt├ínkom, vy┼żiadala sumu 5┬á000 EUR z Oblastnej organiz├ície cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á -Bardejov. Celkovo OOCR investovala do turistickej infra┼ítrukt├║ry, ale aj podujat├ş a┬ápropaga─Źn├Żch materi├ílov pre región Svidn├şk, v┬áminulom roku 13┬á000 eur. V tomto roku to bude tie┼ż 13┬á000 eur a┬áspolupodie─ża┼ą sa na financovan├ş bude aj KOCR Severov├Żchod Slovenska. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á -Bardejov.

Po krátkej prest├ívke sa opä┼ą, od utorka 28. marca 2023 od┬á11.00 h za─Źali vyd├íva┼ą pouk├í┼żky na zariadenia Obnovite─żných zdrojov energie (OZE). Slovensk├í inova─Źn├í a energetick├í agentúra (SIEA) ozn├ímila, ┼że nav├Ż┼íi rozpo─Źet projektu Zelen├í dom├ícnostiam o 5 miliónov EUR. Mimoriadne doplnenie zdrojov je ur─Źené na financovanie in┼ítal├ícií, ktor├ę s├║ zhotovitelia schopn├ş ukon─Źi┼ą do 3 mesiacov. K┬á┼żiadostiam, ktor├ę si dom├ícnosti zaregistrovali na str├ínke www.zelenadomacnostiam.sk, bud├║ môc┼ą zhotovitelia aktivova┼ą vyd├ívanie pouk├í┼żok a┼ż do vy─Źerpania vy─Źlenenej sumy. Z├írove┼ł SIEA pripravuje nov├Ż projekt, v ktorom bude k dispoz├şcii 140 mili├│nov EUR.

Máj patrí k┬ánajkraj┼í├şm mesiacom na relaxa─Źné a┬áwellness pobyty. K┬áob─żube mesiaca l├ísky e┼íte prid├ívajú vo─żn├ę dni po─Źas sviatkov prv├ęho a ôsmeho m├íja, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ vytv├íra┼ą, spolu s┬áv├şkendovými, bloky vo─żn├Żch dn├ş. Sta─Źia 4 dni dovolenky a┬ázrazu je k┬ádispoz├şcii 11 dn├ş s├║visl├ęho vo─żna. Aspo┼ł ─Źas┼ą z┬áich sa oplat├ş venova┼ą svojmu zdraviu v┬ák├║pe─żoch. A┬áke─Ć sa objavia e┼íte akciov├ę z─żavy, potom u┼ż niet ─Źo v├íha┼ą. Napr├şklad tak├Ż akciov├Ż wellnes pobyt Vital, v ┼ítvorhviezdi─Źkovom wellness hoteli Alexander v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, za─Ź├şna od 169,50 EUR na 3 dni (2 noci) pre jednu osobu. Tieto akciov├ę pobyty platia od 30.apr├şla a┼ż do 25.j├║na 2023.┬áInformuje o┬átom┬á┬áekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

K┬ápredstave jari patria kvety, ─Źi u┼ż ako kvitnúce stromy, alebo byliny. K┬átomu samozrejme ┼żiariace slnko┬á┬áa pohyb v┬áprírode. No a┬ák┬ápredchádzajúcim atrib├║tom sa radia aj alergické prejavy pe─żových alergikov, predov┼íetk├Żm hlieny. Doznievaj├║ aj choroby d├Żchac├şch┬á┬á┬á┬áciest - angíny, zápalov priedu┼íiek, p─żúc, chr├şpky a Covidu 19.┬á Na druhej strane je tu zvý┼íen├í n├ímaha v┬ás├║vislosti s┬ávonkaj┼í├şmi┬á┬á┼íportovými aktivitami, i┬áfyzickou prácou. V tak├Ż ─Źas pom├íha svetozn├íma miner├ílka Vincentka, dokonale zladen├í s┬ájarou a┬áprin├í┼íajúca ├║─żavu i┬ádoplnenie potrebn├Żch miner├ílov.

Nárast tr┼żieb o 118% zaznamenal vlani najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. Zv├Ż┼íil tak svoje tr┼żby z 2,78 mil. EUR v roku 2021 na 6,05 mil. EUR v┬ároku 2022. Ide o┬ánajvy┼í┼í├ş rast v┬áhistórii firmy, za ktor├Ż v─Ća─Ź├ş sú─Źasnému boomu OZE na svetov├Żch trhoch, ale hlavne raketov├ęmu n├ístupu z├íujmu na najv├Żznamnej┼íom dom├ícom trhu. V┬ároku 2023 ┼żiarsky v├Żrobca priamo exportoval do 19 kraj├şn sveta. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

Minuloro─Źný návrat kultúrnych podujatí po dvoj a┼ż trojro─Źn├Żch prest├ívkach, spôsoben├Żch proticovidov├Żmi opatreniami, bol celkom s─żubn├Ż. Po─Źetnos┼ą podujat├ş, ani n├ív┼ítevnos┼ą, v┼íak nedosahovali predcovidové ─Ź├şsla. V┬átomto roku o─Źak├ívaj├║ organiz├ítori kult├║rnych podujat├ş na severov├Żchode Slovenska, ┼że by sa z├íujem verejnosti mal vr├íti┼ą v┬áplnej sile. ─îi to bude naozaj tak z├ívis├ş od finan─Źn├Żch mo┼żnost├ş miest, obc├ş a┬ásubjektov p├┤sobiacich v┬átejto oblasti na jednej strane a┬ák├║pnej sile obyvate─żstva na strane druhej. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Jeden z najvýznamnej┼íích svetov├Żch v├Żrobcov solárnych kolektorov, spolo─Źnos┼ą┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., opä┼ą vystavoval v rakúskom meste Wels. V d┼łoch 1. a┼ż 5. marca 2023 prezentoval na ve─żtrhu ├║spory energie Energiesparmesse Wels svoju produkciu v spolo─Źnom stánku s┬ánemeckými a┬árak├║skymi kolegami. Od minulého roka je spolo─Źnos┼ą┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., ─Źlenom Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na vyu┼żitie obnovite─żn├Żch zdrojov, patriacej do vlastn├şctva rodiny Hargassner. V┬á┼ítruktúrach skupiny pôsob├ş ako jedin├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov a┬ádvorn├Ż dod├ívate─ż tejto technológie pre v┼íetky obchodné zlo┼żky skupiny v┬áEur├│pe i┬áz├ímor├ş. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż THERMO|SOLARU.

4370 Ŕlßnkov (292 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.10 sek˙nd