AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Silnými stránkami cestovného ruchu na Severov├Żchode Slovenska sú voda, k├║pe─żníctvo, hory, história a┬ákult├║ra. V┬álete v┼íak suver├ęnne najviac l├íka voda. St├ílicami v┬átejto ponuke a v├Żznamn├Żm l├íkadlom cestovn├ęho ruchu s├║ lie─Źiv├ę miner├ílne pramene s┬ák├║pe─żnou turistikou a wellness v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, tamoj┼íie letn├ę k├║palisko, ale aj letn├ę k├║palisko na mestskom ┼ítadi├│ne v┬áBardejove na Dru┼żstevnej ulici a┬áletn├ę k├║palisko Makovica v┬áNi┼żnej Polianke. Vo Svidn├şku je to zas aquapark Aquaruthenia s k├║paliskom s┬átromi vn├║torn├Żmi a┬átromi vonkaj┼í├şmi baz├ęnmi. Po─Źas cel├ęho roka je z├írove┼ł v prev├ídzke wellnessov├ę centrum. V┼íetky tieto zariadenia s├║ po re┼ítarte po druhej vlne koronakr├şzy plne funk─Źn├ę a┬áv prev├ídzke. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov.

Slovenský v├Żrobca dreven├Żch a drevohliníkov├Żch okien a┬ádver├ş, spolo─Źnos┼ą Makrowin, s. r. o., Detva, opä┼ą zabodoval na náro─Źnom z├ímorskom trhu. Zariadeniu pre veter├ínov - HOSPITAL v┬áBostone v┬á┼ít├íte Massachusetts dodal na novostavbu budovy 252 kusov okenn├Żch jednotiek. Spolu to predstavuje celkovú plochu 887 m2 a hmotnos┼ą viac ako 36 ton. Informoval o┬átom riadite─ż spolo─Źnosti Makrowin Du┼ían Majer.

V chemickom a farmaceutickom priemysle sa po roku ┼żivota s pandémiou stav stabilizoval. Za prvý ┼ítvr┼ąrok 2021 zaznamenal chemick├Ż a farmaceutick├Ż priemysel v┬áSR celkov├ę tr┼żby 2,354 mld. EUR, ─Źo bolo porovnaní s rovnak├Żm obdob├şm roku 2020 menej o┬á0,5 percenta┬á┬á(12 mil. EUR). Pokles tr┼żieb tak bol oproti prvému ┼ítvr┼ąroku predchádzajúceho roka miernej┼íí ako vlani, kedy predstavoval a┼ż 165 mil. EUR. N├írasty tr┼żieb zaznamenalo odvetvie výroby mydiel, prac├şch, ─Źistiacich, parfumovan├Żch prostriedkov a to o 5% a pododvetvie v├Żroby umel├Żch vl├íkien┬á┬áo 31,5%, ─Źo má súvis s vysokým dopytom po t├Żchto produktoch v ─Źase pandémie koronavírusu. Informuje o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Vysokohorské podmienky vytvárajú mimoriadne dobr├ę podmienky pre pr├ícu slne─Źných kolektorov. Priezra─Źnos┼ą ovzdu┼íia bez zne─Źistenia zabezpe─Źuje ich mimoriadne vysok├Ż v├Żkon. Nezanedbate─żn├Ż je aj odraz slne─Źn├ęho ┼żiarenia od snehu a ─żadovcov. Paradoxne v┬ázimnom období b├Żva na hor├ích viac slne─Źn├Żch dn├ş ne┼ż v┬á├║doliach, ─Źo m├í na svedom├ş inverzia.┬áSpolu s┬áekologickým prínosom a┬ánezávislos┼ąou na pr├şvode elektriny sú tak slne─Źné kolektory vynikaj├║cim rie┼íen├şm pre zabezpe─Źenie teplej ├║┼żitkovej vody v┬áhorskom prostred├ş, hlavne v hoteloch a chat├ích.
┼áari┼íské múzeum v Bardejove, kult├║rne zariadenie Pre┼íovsk├ęho samosprávneho kraja, otvorilo 24. j├║na 2021 v priestoroch Vily R├íkoci v Bardejovských K├║pe─żoch svoju nov├║ n├írodopisn├║ expozíciu Remesl├í na┼íich predkov. Severov├Żchod Slovenska - Bardejov a┬áokolie tak opä┼ą zv├Ż┼íilo svoju atraktivitu a┬ároz┼í├şrili mo┼żnosti kult├║rneho vy┼żitia a┬átr├ívenia ─Źasu turistov. Siln├Żmi str├ínkami cestovn├ęho ruchu v┬átomto regióne s├║ hist├│ria a┬ákult├║ra, st├íro─Źn├í trad├şcia k├║pe─żn├şctva a┬ázachovan├í pr├şroda. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov.

U┼ż druhý rok po sebe pandémia koronavírusu┬á┬áa opatrenia s┬á┼łou súvisiace s┼ąa┼żili de┼ąom z┬ápiatich prievidzských základn├Żch a┬ádvoch z├íkladn├Żch ┼íkôl s┬ámaterskou ┼íkolou realiz├íciu aktivít spojen├Żch┬á┬ás┬átradi─Źným environmentálnym projektom EKOROK s┬áNestlé. Napriek tomu┬á┬áprojekt priniesol in┼ípiratívne výstupy. Tento v┬áporad├ş u┼ż 18. ro─Źn├şk, do ktorého sa zapojilo cca 3000 ┼żiakov, bol┬á┬ávenovaný téme zdrav├ęho ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu pod názvom "┼Żime zdravo". Projekt vyvrcholil 23.júna 2021 sadením strom─Źekov v┬áZ┼á s┬áM┼á Ulica P. Dob┼íinsk├ęho 746/5, za ├║─Źasti prim├ítorky Prievidze Katar├şny Mach├í─Źkovej,┬áriadite─ża z├ívodu Nestl├ę v┬áPrievidzi Du┼íana ─Äurd├şka a mana┼ż├ęrky pre korpor├ítne z├íle┼żitosti Nestl├ę Slovensko ─Żubice Novotnej.

V Grand Hoteli Bellevue Horný Smokovec sa 20. júna 2021 uskuto─Źnilo odovzdávanie ocenení Najlep┼í├ş v cestovnom ruchu Pre┼íovského kraja, ako s├║─Źas┼ą otvorenia letnej sezóny vo Vysok├Żch Tatr├ích. Anketa sa konala za rok 2020, ale epidemick├í situ├ícia doteraz┬á┬ánedovolila ocenenia slávnostne odovzda┼ą. Ocenenie Najlep┼íí┬áv cestovnom┬áruchu v kategórii AntiCovid┬á z├şskala aj OOCR "┼áari┼í" - Bardejov┬áza zve─ża─Ćovanie a invest├şcie do turistickej infra┼ítruktúry v┬áregi├│ne. Cenu┬á┬áprevzal z┬árúk predsedu VÚC Pre┼íovského kraja Milana Majersk├ęho jej riadite─ż Radomír Jan─Źo┼íek.

 


Po─Źas horúcich letných dní, kombinovan├Żch s┬áfyzickou námahou, je dôle┼żité dodr┼żiava┼ą pitn├Ż re┼żim, ─Źi┼że dop─║┼ła┼ą vodu a┬áminer├íly do tela. Ide├ílnym n├ípojom na letn├Ż pitn├Ż re┼żim je svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka. Dok├í┼że nahradi┼ą ├║bytok sol├ş a┬ácel├ęho radu prvkov v┬ájedinom n├ípoji. Na nahradenie miner├ílov, vyl├║─Źen├Żch poten├şm pri be┼żnej fyzickej n├ímahe, sta─Ź├ş denne aj v┬álete 0,3 a┼ż 0,7 l Vincentky. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., J├ín ┼áum┼íal.

Postcovidová lie─Źba v BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOCH, a.s.unik├ítnou MLS laserovou terapiou v┬ákombin├ícii s┬ámagnetoterapiou, u┼ż viac ako dva mesiace prin├í┼ía výsledky. Pacientom sa po jej absolvovaní lep┼íie d├Żcha a┬ázlep┼íuje sa aj ich celkov├í kond├şcia. Po─Źty lie─Źen├Żch na indik├ície súvisiace s┬áCovidom 19, ktor├Żm pobyty prepl├ícaj├║ zdravotné pois┼ąovne, sa u┼ż za─Ź├şnaj├║ r├íta┼ą na stovky. Za posledn├ę 2 t├Ż┼żdne sa ich po─Źet v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch dostal na cca 150.

Po polro─Źnej, a┬ámiestami aj dlh┼íej prestávke, sa za─Źali za─Źiatkom júna otv├íra┼ą vn├║torné priestory re┼ítaur├ícií i na severovýchode Slovenska. Umo┼żnila to priazniv├í epidemiologick├í situ├ícia a┬ás├║hlas hygienikov. Padla tak aj posledn├í ve─żk├í prek├í┼żka, ktor├í br├ínila masov├ęmu rozvoju turizmu v┬átomto regióne. Niektor├ę re┼ítaura─Źn├ę zariadenia druh├║ vlnu koronakr├şzy a┬ázatvorenie po─Źas nej nepre┼żili, ale ostatn├ę s├║ pripraven├ę nahradi┼ą ich┬á┬áa poskytnú┼ą hos┼ąom ─Źo najkvalitnej┼íie slu┼żby. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek.

Pred necelým rokom uviedli na trh svetov├Ż unikát-─Źokol├ídu s┬áminer├ílmi solí Vincentka. Za toto kr├ítke obdobie si u┼ż na┼íla svoj okruh priaznivcov, ktor├ş si vychutn├ívajú jej neoby─Źajn├║ a┬ánezamenite─żn├║ slan├║ chu┼ą. Spojenie sol├ş z┬ápravekého tre┼ąohorn├ęho mora a┬áv├Żnimo─Źn├Żch v├Żberov├Żch kakaov├Żch bôbov z┬ákaribsk├ęho ostrova Grenada nemus├ş chuti┼ą ka┼żd├ęmu, ale ka┼żd├Ż by ju mal aspo┼ł ochutna┼ą. Zvl├í┼í┼ą vhodn├í je v┬áhor├║cich letn├Żch d┼łoch, kedy dop─║┼ła telu miner├íly o┬áktor├ę prich├ídza poten├şm.

Obmedzujúce opatrenia po─Źas lock-downu zhor┼íili v mnohých prípadoch zdravotn├Ż stav mnoh├Żch ─żud├ş. S├║─Źasné uvo─ż┼łovanie, v kombinácii┬ás priazniv├Żmi z─żavov├Żmi re┼ítartovac├şmi cenami, otv├íraj├║ priazniv├ę mo┼żnosti┬á┬ána kúpe─żn├║ lie─Źbu. Naj┼íir┼íiu ponuku zdravotných indikácií, vy┼żaduj├║cich k├║pe─żné pobyty, pon├║kaj├║ Bardejovsk├ę K├║pele. a.s. S├║ vhodn├ę ako pre klientov zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş, tak aj pre samoplatcov. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOV, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Slovenská inova─Źn├í a┬áenergetick├í agentúra (SIEA) v┬ám├íji ozn├ímila (https://zelenadomacnostiam.sk/), ┼że tohtoro─Źné zásobníky na pouk├í┼żky podporujúce obnovite─żn├ę zdroje energie (OZE), z┬án├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II, s├║ u┼ż naplnen├ę. SIEA e┼íte mieni vyda┼ą v┬ápriebehu p├ír mesiacov pouk├í┼żky na slne─Źn├ę kolektory pre viac ako 180 dom├ícnost├ş. V pr├şpade tepelných ─Źerpadiel SIEA aktu├ílne eviduje viac ako 1 500 ┼żiadost├ş ─Źakaj├║cich na vydanie pouk├í┼żky, pri fotovoltick├Żch paneloch a┬ákotloch na biomasu po vy┼íe 500 ┼żiadost├ş. Z├írove┼ł skr├ítila od j├║na 2021 platnos┼ą pouk├í┼żok z┬á5 na 3 mesiace, tak ako to bolo pred protipandemick├Żmi opatreniami do marca 2020.

Severovýchod Slovenska - Bardejov, Svidník a┬áich okolie majú mno┼żstvo lákadiel, niektoré seriózne s├║ zap├şsan├ę v┬áUNESCO a┬áin├ę takzvan├ę piko┼íky, prin├í┼íaj├║ ├║smev alebo obdiv. Historick├ę pamiatky tak spolu s┬ápr├şrodn├Żmi kr├ísami a┬ámodern├Żmi slu┼żbami cestovn├ęho ruchu ako k├║pe─żn├şctvo, wellness, ─Źi singletracky, tvoria ┼żiadan├Ż mix l├íkaj├║ci n├ív┼ítevn├şkov.┬áNáv┼ítevníci mô┼żu v┬áBardejove obdivova┼ą Radni─Źné n├ímestie s n├ídhernými gotick├Żmi me┼ítianskymi domami, Bazilikou minor Sv.Eg├şdia, s b├Żvalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na územ├ş Slovenska, v ktorej s├║ expoz├şcie ┼áari┼ísk├ęho m├║zea.

Ubytovacie a┬álie─Źebné kapacity v BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOCH, a.s. sa pomaly zap─║┼łajú a┬áza─Źiatkom j├║na by mohli prelomi┼ą 50% z┬ácelkovej kapacity 1100 lô┼żok. Za─Źiatkom mája 2021 boli k├║pele obsaden├ę na 35%, kým po─Źas prv├ęho ┼ítvr┼ąroka to bolo iba na 17%. Be┼żn├║ obsadenos┼ą, podobn├║ ako vlani, o─Źak├ívaj├║ k├║pele po predpokladanom kontinu├ílnom raste a┼ż koncom leta. Malo by k┬átomu prispie┼ą ─Ćal┼íie uvo─żnenie protipandemick├Żch opatrení, predov┼íetk├Żm pri re┼ítaura─Źn├Żch a wellness slu┼żb├ích a┬ádovolenkov├ę obdobie. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.


4192 Ŕlßnkov (280 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.13 sek˙nd