AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Dotla─Ź regionálnej z─żavovej karty ┼áARI┼á - BARDEJOV RegionCard v┬ápo─Źte 5000 kusov vydala v┬áz├ívere minulého roka Oblastn├í organiz├ícia cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áari┼í-Bardejov. Do projektu sa zapojilo ─Ćal┼íích 9 prev├ídzok, ktor├ę umo┼ż┼łujú dr┼żite─żom kariet vyu┼ż├şva┼ą z─żavy na ponuku slu┼żieb u partnerských turistick├Żch miest, atrakci├ş, zariaden├ş a┬áprev├ídzok v┬áokresoch Bardejov a Svidn├şk. V s├║─Źasnosti klient dostane z─żavu od 5 do 50% spolu v 27 prev├ídzkach. Karta sa ned├í k├║pi┼ą, ale klient ju dostane bezplatne na recepcii, ke─Ć sa ubytuje vo vybranom ubytovacom zariaden├ş a┬ámô┼że ju vyu┼ż├şva┼ą len v obdob├ş, kedy je ┼łom ubytovan├Ż. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR.

U┼ż Maru┼íka vedela, ┼że najvzácnej┼íia zo v┼íetkého je so─ż. Príroda to vie tie┼ż a┬ápreto zariadila aby morsk├í voda obsahovala hlavne kuchynskú so─ż - NaCl. No a┬ásvetozn├íma miner├ílna voda Vincentka z┬áLuha─Źov├şc je svojim pôvodom morskou vodou z┬áobdobia tre┼ąoh├┤r. Pravda trochu zriedenou presakuj├║cou da┼ż─Ćovou vodou, ale navy┼íe obohatenou o┬ávz├ícne prvky a┬áminer├íly, ktor├ę naber├í cestou z┬ápodzemia na povrch.

Vlajková lo─Ć BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOV, a.s. - Hotel Alexander oslavuje svoje 7. narodeniny. Pri tejto príle┼żitosti pripravil pre svojich klientov ┬á┼ípeci├ílnu z─żavu 7%┬ázo Zimného last minute pobytu. Pre 1 osobu tak vyjde pobyt na 2 noci, pri obsadenej dvojlô┼żkovej izbe, len na 99,50 eur. Pobyty si mo┼żno rezervova┼ą cez tý┼żde┼ł┬áv term├şne┬á31.1. - 18.2.2022, posledn├Ż┬á mo┼żn├Ż n├ístupn├Ż de┼ł┬á v z─żavnenej cene je 16.2.2022. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch Kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov - THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o., koncom januára 2022 odovzdal do skú┼íobnej prev├ídzky spolu 48 slne─Źn├Żch kolektorov TS 500 na dva unik├ítne systémy pre centr├ílne z├ísobovanie teplom (CZT) v┬áPrievidzi. Oba syst├ęmy boli testovan├ę u┼ż od 17.decembra 2021 a┬ádo ostrej prev├ídzky bud├║ spusten├ę na jar 2022. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Ide predov┼íetkým o zápaly horn├Żch┬á┬áa┬ádolných d├Żchacích ciest, dutiny ústnej, ─Źi┬á┬áprínosových dut├şn. Zápaly mô┼żu by┼ą bakteri├ílneho, alebo v├şrusového p├┤vodu, ale p├┤vod hlienov m├┤┼że by┼ą aj alergick├Ż. Hlieny sú sprievodcami ang├şn, chr├şpok a┬á─Źasto sprev├ídzaj├║ aj najnov┼íiu z┬áve─żk├Żch epid├ęmii Covid-19. Hlien sa v┬á─żudskom tele vytv├íra na povrchu slizn├şc v┬ád├Żchac├şch cest├ích a┬áje prirodzenou l├ítkou. V┬ápr├şpade ochoren├ş, infekci├ş a┬áalergi├ş sa tvorba hlienu zv├Ż┼íi, hlien hustne a┬ázastav├ş sa jeho prirodzen├Ż transport. V├Żsledkom je jeho s┼ąa┼żen├ę vyka┼íliavanie. Jedn├Żm z┬ánajlep┼í├şch podporn├Żch prostriedkov napom├íhaj├║cich vyka┼íliavaniu hlienov┬á┬áa tým aj u─żah─Źeniu d├Żchania je svetoznáma miner├ílna voda Vincentka.

V┬ázávere novembra 2021 dokon─Źili v┬áKru┼żlovej, v Údolí smrti, unik├ítnu rozh─żad┼łu z┬ákovu a┬ádreva vysokú 13,65 metra, ktorá m├í 4 poschodia a tvarom pripomína n├íboj do ─Źeskoslovenskej pu┼íky VZ. 24. N├íklady na výstavbu rozh─żadne boli 24 000 eur. Z┬átoho┬á9000┬áeurami prispel Pre┼íovský samosprávny kraj.┬áVe┼ża poskytuje nádherné výh─żady do okolia, vidno z┬ánej┬átakmer celé Údolie smrti, okolit├ę obce, ─Źas┼ą Svidníka a v pr├şpade priazniv├ęho po─Źasia aj Vysok├ę Tatry. Vstup je celoro─Źne zadarmo.┬áInformoval o┬átom PhDr.┬áAdrián Gu┼żo, starosta obce Kru┼żlov├í.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov - THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. sa podie─żal na modernizácii sol├írneho systému na ohrev teplej vody, ktor├Ż je nain┼ítalovan├Ż na budove Ve─żvyslanectva SR v meste Dill├ş, v┬áIndii. V pôvodnom syst├ęme z┬ádev├Ą┼ądesiatych rokov minul├ęho storo─Źia, ktor├Ż tie┼ż dodal slovensk├Ż v├Żrobca zo ┼Żiaru nad Hronom, boli nahraden├ę star┼íie typy kolektorov, ktor├ę sa u┼ż nevyr├íbajú, za nov┼í├ş typ kolektorov a┬ávymenila sa aj ─Źas┼ą nosnej kon┼ítrukcie. Cel├Ż syst├ęm sl├║┼żil spo─żahlivo nieko─żko desa┼ąro─Ź├ş a┬ák┬áv├Żmene do┼ílo najm├Ą z┬áprevent├şvnych d├┤vodov a┬átie┼ż kv├┤li moderniz├ícii syst├ęmu. Informoval o┬átom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. po mesa─Źnej prestávke od 28.janu├íra 2022 opä┼ą otv├írajú svoju vlajkov├║ lo─Ć - Hotel Alexander.┬á Prvý víkend za akciov├║ cenu 107 EUR za osobu a┬ánoc. Pre verejnos┼ą s├║ k dispoz├şcii pobyty VITAL so z─żavami 15% po─Źas celej zimy. Cez v├şkendy tak vyjde pobyt pre 2 osoby na 2 noci, s proced├║rami a plnou penziou na 237 EUR,┬ápo─Źas t├Ż┼żd┼ła na 213 eur. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

V závere roka 2021 vydal SHMÚ upozornenie na smogovú situ├íciu.┬á┬áRelatívne ─Źasto býva v zime nepriazniv├í rozptylov├í situ├ícia na Slovensku hlavne v Jel┼íave, O┼í─Źadnici, Martine, Ru┼żomberku, Liptovskom Mikul├í┼íi, Ve─żkej Ide a na ─Ćal┼í├şch miestach. Obyvate─żom sa po─Źas smogov├Żch dn├ş odpor├║─Źa nevetra┼ą, nechodi┼ą von a┬ánezvy┼íova┼ą koncentr├ície ┼íkodliv├şn nevhodn├Żm k├║ren├şm a┬ádopravou. Okrem toho pom├íha pou┼ż├şvanie miner├ílnej vody Vincentky a┬áv├Żrobkov z┬ánej.

BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s.┬ású od 2.januára 2022 otvorené pre klientov zdravotných pois┼ąovní i┬ásamoplatcov v re┼żime OTP (o─Źkovanie, negat├şvny test na covid, prekonan├ę covid ochorenie). K├Żm pred rokom v┬ájanu├íri bola obsadenos┼ą k├║pe─żov iba 13%, v┬ás├║─Źasnosti je to 22% a┬ápostupne sa zvy┼íuje.┬áAktuálne sú v Bardejovských K├║pe─żoch v prev├ídzke len dva hotely a to Ozón a Font├ína.┬áNaplnenosti kúpe─żov pomáhaj├║ aj výrazné z─żavy, ktor├ę dosahuj├║ v┬ájanu├íri pri pacientoch pois┼ąovní a┼ż 40% z doplatkov┬á┬áa┬ápri samoplatcoch 25% z┬ácelkovej ceny.┬áInformuje o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka kúpe─żov Tamara ┼áatankov├í.

Slne─Źné kolektory (na prípravu teplej vody) by ako zdroj tepla preferovala viac ako tretina (34,8 %) Slovákov pri pr├şpadnej najbli┼ż┼íej výmene kotla. Nasledoval kondenza─Źn├Ż kotol na┬ázemn├Ż plyn (29,5 %) a┬átepeln├ę ─Źerpadlo (17,7 %). Uviedli to pri prieskume agentúry AKO medzi slovensk├Żmi dom├ícnos┼ąami realizovanom v┬á októbri 2021.┬áViac ako polovica Slovákov je ochotn├í plati┼ą za energie cenu vy┼í┼íiu do desa┼ą percent, ak by to viedlo k zní┼żeniu mno┼żstva vypú┼í┼ąaných sklen├şkov├Żch plynov.

S┬áfinan─Źným prispením Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á-Bardejov a┬áKrajskej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (KOCR) Severov├Żchod Slovenska obnovili v┬áBardejove na Toplianskej ulici sch├ítran├Ż skatepark. Vynovili v ┼łom zni─Źen├ę lavi─Źky, stoly, osvetlenie a ch├ítrajúci alt├ínok, ktor├Ż sl├║┼żil ako miesto odpo─Źinku a relaxu pre n├ív┼ítevn├şkov a ┼íportovcov. Z├írove┼ł doplnili ─Ćal┼í├ş - uzatv├írate─żn├Ż alt├ínok sl├║┼żiaci ako sklad n├íradia, ktor├Ż bude sl├║┼żi┼ą aj ┬áorganizátorom pri realiz├ícií rôznych nadregion├ílnych sú┼ąa┼ż├ş. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á-Bardejov.

Vincentka je vhodná na konzum├íciu po─Źas celého roka. Zvl├í┼í┼ą si v┼íak zaslú┼żi by┼ą po ruke v┬ájeho z├ívere, na Silvestra. Posl├║┼żi na zvl├ídnutie poalkoholických stavov, ─żudovo na ,"popravenie" po opici, ale aj pri popíjan├ş prevent├şvne k┬áalkoholick├Żm n├ípojom, hlavne k v├şnu. Prinesie aj ├║─żavu tr├íviacemu syst├ęmu aj od mastn├Żch a┬ákorenist├Żch jed├íl, prekyslen├ęmu ┼żal├║dku, a┬áneprimeranej konzum├ícii k├ívy. Po vysilen├ş hlasiviek od nemierneho spevu, ─Źi od nachladnut├ęho hrdla, pomô┼że kloktanie Vincentky a┬ácm├║─żanie tabletiek s┬áobsahom sol├ş Vincentky.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov firma THERMO|SOLAR ┼Żiar je viacnásobne ekologickou firmou. Vyr├íba slne─Źné kolektory, ktor├ę┬á┬ású bezodpadovým a jedn├Żm z┬ánajekologickej┼íích spôsobov vyu┼żitia Obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE). Zárove┼ł pritom pri v├Żrobe slne─Źn├Żch kolektorov pou┼ż├şva v├Żrobné technológie ┼íetrn├ę vo─Źi ┼żivotn├ęmu prostrediu a┬áich likvid├ícia po uplynut├ş doby ┼żivotnosti je tie┼ż ekologick├í. Spolo─Źnos┼ą je zapojen├í aj do syst├ęmu trieden├ęho zberu odpadu a┬ájeho financovania prostredn├şctvom opr├ívnenej organiz├ície v├Żrobcov ENVI-PAK.

Popredný slovensk├Ż v├Żrobca drevohliníkov├Żch a dreven├Żch okien - spolo─Źnos┼ą MAKROWIN, s.r.o., Detva, sa zú─Źastnil rozsiahlej rekon┼ítrukcie historickej budovy Slovenskej lesn├şckej a drevárskej kni┼żnice (SLDK), ktor├í je akademickou kni┼żnicou Technickej univerzity vo Zvolene a ┼ípecializovanou vedeckou kni┼żnicou pre oblas┼ą lesn├şctva a drev├írstva v Slovenskej republike. Na stavbu dodal a┬áin┼ítaloval drevené okn├í MAKROWIN 88 v┬ápo─Źte 186 kusov, ktor├ę maj├║ spolu 682 kusov kr├şdel. Celkov├í plocha okien zaber├í 627 m2 a┬áich hmotnos┼ą je 29 ton. Na v├Żrobu okien pou┼żili 6,5 km eurohranola. Informuje o┬átom riadite─ż spolo─Źnosti Makrowin Du┼ían Majer.

4249 Ŕlßnkov (284 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.16 sek˙nd