AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s., ako zdravotnícke zariadenie v┬ású─Źasnosti poskytuj├║ svoje slu┼żby klientom zdravotných pois┼ąovn├ş i┬ásamoplatcom za pr├şsnych podmienok dodr┼żiavania opatren├ş schválen├Żch UVZ (├Üradom verejného zdravotn├şctva) SR. Obsadenos┼ą k├║pe─żov v┬ájanu├íri je na ├║rovni 19%. Od 18.janu├íra do 31.marca 2021 plat├ş pre klientov zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş ┼ípeci├ílna z─żava na ├║rovni cca 50% z┬áceny ubytovania. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka k├║pe─żov Tamara ┼áatankov├í.

Od za─Źiatku tohto roka musia by┼ą v┼íetky nové budovy postaven├ę v┬áenergetickom ┼ítandarde A0, ─Źi┼że ako takzvan├ę budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Hodnota globálneho ukazovate─ża (prim├írnej energie) sa za posledných 8 rokov posunula z hodnoty 109-216 kWh/m2 za rok na úrove┼ł do 54 kWh/m2 za rok. ─îi┼że budovy musia by┼ą a┼ż 4-kr├ít ├║spornej┼íie. Bez aktívneho vyu┼ż├şvania┬áobnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE)┬áje ve─żmi ┼ąa┼żk├ę dosiahnu┼ą ├║rove┼ł glob├ílneho ukazovate─ża pod 54 kWh/m2 za rok. Jeden z┬ánajmenej finan─Źne n├íro─Źn├Żch spôsobov┬áako vyhovie┼ą tejto po┼żiadavke je vyu┼żitie sol├írneho syst├ęmu┬ána ohrev vody. Informuje o┬átom Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk, ved├║ci obchodn├ęho oddeleniaTHERMO|SOLARU.

Kloktanie je stará osved─Źen├í metóda ako sa vysporiada┼ą s boles┼ąou v┬ákrku. Treba ho pou┼żi┼ą okam┼żite u┼ż pri nastupujúcich bolestiach hrdla a┬áprinies┼ą tak telu rýchlu ├║─żavu. Kloktanie spr├ívnym kloktadlom pôsobí upokojuj├║co, protiz├ípalovo a┬ádezinfek─Źne. Klokta┼ą je potrebné opakovane, k├Żm bolesti celkom neust├║pia. Osved─Źen├Żm prostriedkom na kloktanie je svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka. Nemus├şte si vyr├íba┼ą kloktac├ş roztok rozp├║┼í┼ąan├şm morskej soli a┬áj├│du v┬áteplej vode. Pr├şroda to urobila za v├ís a┬át├íto tre┼ąohorn├í miner├ílna voda obohaten├í o┬áj├│d z┬áprestupu horninami nadlo┼żia, je navy┼íe v┬ákoncentr├ícii, ktorej osmocita je bl├şzka ─żudskej krvi.

┼ápeciálny Silvestrovský pobyt, ktor├Ż z├íver roka pl├ínovali pre svojich klientov BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s., bol zru┼íen├Ż. Ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í k┬átomu hovorí: "V s├║vislosti s aktu├ílnymi nariadeniami vl├ídy v├ís chceme informova┼ą, ┼że tento rok nebudeme v na┼íich k├║pe─żoch organizova┼ą Silvestrovsk├Ż pobyt. Na┼íe k├║pele bud├║ v ─Źase od 22.12.2020 do 04.01.2021 ├║plne uzatvorené. Te┼í├şme sa na v├ís opä┼ą v roku 2021."

Záver roka je príle┼żitos┼ąou na oslavy a┬ánadmernú konzum├íciu alkoholu a┬ámastných jed├íl. N├ísledn├Żm javom takejto neprimeranej konzum├ície je dehydrat├ícia, diskomfort tr├íviaceho systému a bolesti hlavy, zn├íme ─żudovo ako stav po opici. Medzi osved─Źen├ę prostriedky na odb├║ranie tak├Żchto stavov a┬áregener├íciu organizmu patr├ş svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka.

Rok 2020 bol pre turistický ruch na severov├Żchode Slovenska a Oblastnú organizáciu cestovného ruchu (OOCR) ┼áari┼í - Bardejov naj┼ąa┼ż┼íím v┬ájeho histórii. Kr├şza okolo pand├ęmie korona v├şrusu tvrdo zasiahla prakticky v┼íetky zariadenia cestovn├ęho ruchu - k├║pele, wellness zariadenia, hotely, re┼ítaur├ície, m├║zea i kult├║rne podujatia. Dramaticky poklesli tr┼żby a v┬áodvetv├ş sa aj prep├║┼í┼ąalo. Zl├ę ─Źasy sa e┼íte neskon─Źili, na re┼ítart odvetia sa ─Źak├í┬á┬áa┬átrvanie kr├şzy sa ned├í odhadn├║┼ą. V takejto zlo┼żitej situ├ícii sa miestnej OOCR podarilo - aj ke─Ć s┬áur─Źit├Żm oneskoren├şm, dokon─Źi┼ą niektor├ę napl├ínovan├ę investi─Źn├ę akcie.

Najpredávanej┼íím slne─Źným kolektorom v SR je s┬áve─żk├Żm n├ískokom ploch├Ż slne─Źn├Ż kolektor TS300, neust├íle zdokona─żovan├Ż a bez prest├ívky vyr├íban├Ż cca 25 rokov najvä─Ź┼í├şm slovensk├Żm v├Żrobcom slne─Źn├Żch kolektorov - firmou THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o. Len od roku 2004 sa ho predalo doma i┬ávo svete viac ako 150 000 ks, spolu s┬ájeho predchodcami 250┬á000 ks. Na druhej strane technicky najpokrokovej┼í├şm v├Żrobkom firmy je ploch├Ż v├íkuov├Ż kolektor TS400, ktor├Ż vynikajúco pracuje pri n├şzkych teplot├ích. Porovnajme si parametre┬á┬áa výhody pou┼żitia t├Żchto dvoch v├Żrobkov.

Náro─Źný trh v┬áUSA ost├íva aj po─Źas koronakrízy hlavn├Żm zahrani─Źn├Żm trhom popredného slovensk├ęho v├Żrobcu dreven├Żch a drevohlin├şkov├Żch okien a┬ádver├ş, spolo─Źnosti Makrowin, s. r. o., Detva. Dlhodobo tu umiest┼łuje viac ako tretinu svojej produkcie, ktor├í dosahuje v┬áposledn├Żch rokoch cca 1,5 mil. EUR ro─Źne. Napriek s┼ąa┼żen├Żm podmienkam o─Źak├íva spolo─Źnos┼ą podobn├ę ─Ź├şsla v tr┼żb├ích a┬áexporte do USA aj za rok 2020.

Vincentka sa niekedy nazýva aj v┼íeliekom. K┬átomuto titulu ju opráv┼łuje neuverite─żne ┼íirok├Ż okruh pou┼żitia na pitné a inhala─Źn├ę kúry pri ochoreniach d├Żchacích ciest, hlasiviek, pri chorob├ích l├ítkovej v├Żmeny, vredovej chorobe ┼żal├║dka, dvan├ístnika a ich poopera─Źn├Żch stavoch, pri vle─Ź├║com sa zduren├ş pe─Źene, diabetes melitus, chronickej pancreatit├şde, at─Ć. Predsa len z┬áuniverz├ílneho vyu┼żitia Vincentky existuj├║ tri v├Żnimky - pri hyperfunkcii ┼ít├ştnej ┼ż─żazy pre zv├Ż┼íen├ę mno┼żstvo jódu, pri ochoreniach obli─Źiek a pri opuchoch doln├Żch kon─Źat├şn.

┼ápeciálny Silvestrovský pobyt si mô┼żu dopria┼ą na z├íver roka klienti BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOV, a.s. V┬ád┼łoch 28.12. 2020 a┼ż 3.1.2021 majú na v├Żber v┬áhoteli Ozón pobyty s┬áproced├║rami a┬áwellness na 3 a┼ż 6 nocí, zah┼Ľ┼łaj├║ce aj sl├ívnostn├║ silvestrovsk├║ ve─Źeru a┬ásilvestrovsk├Ż koncert Bal├í┼żovcov. V┼íetky podmienky s├║ prekonzultované s┬áhygienikmi. Klienti, ktor├ş pr├şdu 28.12 alebo 29.12.2020, sa otestuj├║ najprv v de┼ł pr├şchodu antig├ęnov├Żmi testami a potom - ak bud├║ chcie┼ą absolvova┼ą silvestrovsk├Ż program medzi 30.12. a┼ż 1.1.2021, sa bud├║ testova┼ą znova. Informuje o┬átom ekonomicko - obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

V┬áutorok 1.decembra o┬á11.00 hod dopoludnia sa uzatvorí zásobn├şk ┼żiadost├ş Slovenskej inova─Źnej a┬áenergetickej agentúry (SIEA) o┬ápodporu na in┼ítal├íciu slne─Źných kolektorov na rok 2020, v r├ímci projektu Zelen├í dom├ícnostiam II. Prakticky ku v┼íetk├Żm zaevidovan├Żm ┼żiadostiam v┬áz├ísobn├şku, t├Żkaj├║cich sa slne─Źn├Żch kolektorov, systém automaticky vyd├í pouk├í┼żky. Tohtoro─Źn├ę opr├ívnen├ę obdobie projektu, v┬ár├ímci ktor├ęho je mo┼żn├ę nov├ę ┼żiadosti registrova┼ą a pouk├í┼żky vyd├íva┼ą, sa kon─Ź├ş 1. decembra 2020 o┬á15. hodine.

Náv┼íteva lek├íra nemusí by┼ą pre deti stresujúcim z├í┼żitkom. Ak ich v ─Źak├írni v├ştaj├║ rozpr├ívky o dinosauroch, oma─żov├ínky, hlavolamy, ─Źi diplomy za stato─Źnos┼ą, deti sa mô┼żu zabavi┼ą a┬áponoria sa do priate─żského prostredia, ktor├ę maj├║ radi. Tak├ęto materi├íly vytvorila aj akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka, ktor├í pripravila z├íbavný program pre deti, ktor├Ż im skr├íti ─Źakanie u lek├íra.

Teplo pre potreby v┬ádome je naj─Źastej┼íie vyrábané spa─żovaním┬ázemn├ęho plynu, biomasy (kusov├ę drevo, pelety, brikety,....) alebo premenou elektrickej energie na teplo. Tieto paliv├í sú pova┼żovan├ę za prim├írny zdroj tepla a┬ápri spr├ívnom n├ívrhu zariadenia┬ádok├í┼żu pokry┼ą cel├║ potrebu tepla v┬ádome na vykurovanie, i ohrev vody, bez ─Ćal┼í├şch technológi├ş. Sol├írny termický syst├ęm je v┼íak ve─żmi vhodn├Ż doplnok pre ka┼żd├Ż prim├írny zdroj tepla a┬áprin├í┼ía v├Żhody v┬árôznych form├ích. Od─żah─Źuje zdroj, ┼íetr├ş financie a v┬áneposlednom rade aj ─Źas. Informuje o┬átom Ondrej Dobrock├Ż, ved├║ci technick├ęho ├║seku THERMO|SOLARU.

Viete ─Źo majú spolo─Źné chodník, pamätná izba, apartm├ín, lie─Źebný dom, kaviare┼ł, socha, obraz, prame┼ł a┬ájeden de┼ł v┬ároku v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch? V┼íetky nes├║ meno cis├írovnej Al┼żbety, zvanej Sisi a┬ás├║ pripomienkou jej trojt├Ż┼żd┼łovej n├ív┼ítevy v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch v┬ároku 1895. Sisi sem pri┼íla ako p├Ą┼ądesiatosemro─Źn├í 1. j├║la a┬ázotrvala tu do 22. j├║la 1895.

Jedným z┬ánajv├Żznamnej┼íích hradov na severov├Żchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, naz├Żvaného aj Makovica. V┬átohtoro─Źnej turistickej sezóne, pozna─Źenej dvoma vlnami koronav├şrusu, sa stal ob─ż├║ben├Żm náhradn├Żm cie─żom v├Żletov v┬á─Źase, ke─Ć boli vn├║torn├ę atrakcie regi├│nu (vr├ítane wellnes a┬áre┼ítaur├íci├ş) uzavret├ę. Hrad je celoro─Źne vo─żne pr├şstupn├Ż a ved├║ k┬ánemu dobre zna─Źen├ę turistick├ę a┬ácykloturistick├ę┬á┬átrasy. Pe┼ío je z obce Zborov po ┼żltej zna─Źke so strmým v├Żstupom vzdialen├Ż cca 30 min. Pre rodiny s┬áde┼ąmi je vhodnej┼íia trasa po ─Źervenej zna─Źke alejou star├Żch dubov v trvaní cca 45 min. Z Bardejovsk├Żch Kúpe─żov┬ávedie k hradu┬á8 km dlh├Ż chodn├şk. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

4142 Ŕlßnkov (277 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.09 sek˙nd