AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Severovýchod Slovenska - Bardejov, Svidník a┬áich okolie majú mno┼żstvo lákadiel, niektoré seriózne s├║ zap├şsan├ę v┬áUNESCO a┬áin├ę takzvan├ę piko┼íky, prin├í┼íaj├║ ├║smev alebo obdiv. Historick├ę pamiatky tak spolu s┬ápr├şrodn├Żmi kr├ísami a┬ámodern├Żmi slu┼żbami cestovn├ęho ruchu ako k├║pe─żn├şctvo, wellness, ─Źi singletracky, tvoria ┼żiadan├Ż mix l├íkaj├║ci n├ív┼ítevn├şkov.┬áNáv┼ítevníci mô┼żu v┬áBardejove obdivova┼ą Radni─Źné n├ímestie s n├ídhernými gotick├Żmi me┼ítianskymi domami, Bazilikou minor Sv.Eg├şdia, s b├Żvalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na územ├ş Slovenska, v ktorej s├║ expoz├şcie ┼áari┼ísk├ęho m├║zea.

Ubytovacie a┬álie─Źebné kapacity v BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOCH, a.s. sa pomaly zap─║┼łajú a┬áza─Źiatkom j├║na by mohli prelomi┼ą 50% z┬ácelkovej kapacity 1100 lô┼żok. Za─Źiatkom mája 2021 boli k├║pele obsaden├ę na 35%, kým po─Źas prv├ęho ┼ítvr┼ąroka to bolo iba na 17%. Be┼żn├║ obsadenos┼ą, podobn├║ ako vlani, o─Źak├ívaj├║ k├║pele po predpokladanom kontinu├ílnom raste a┼ż koncom leta. Malo by k┬átomu prispie┼ą ─Ćal┼íie uvo─żnenie protipandemick├Żch opatrení, predov┼íetk├Żm pri re┼ítaura─Źn├Żch a wellness slu┼żb├ích a┬ádovolenkov├ę obdobie. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.


Tohtoro─Źná jar je pre alergikov n├íro─Źn├í. Chladné po─Źasie striedajú tepl├ę dni a┬ávietor rozn├í┼ía pe─żov├ę zrnk├í do ve─żkých vzdialeností. V┬áovzdu┼í├ş sa tak kumuluj├║ naraz pele rôznych alerg├ęnnych rastl├şn a┬án├íporov├ę obdobie s┬áalergick├Żmi reakciami sa predl┼żuje. Alergici v┬át├Żchto d┼łoch trpia zv├Ż┼íen├Żmi v├Żtokmi hlienov, upchat├Żmi nosn├Żmi┬á┬áa┬áprínosovými dutinami, zápalmi dut├şn, slzen├şm o─Ź├ş, boles┼ąami hlavy, s┼ąa┼żen├Żm d├Żchan├şm┬á┬áa┬á─Ćal┼íími ne┼żiadúcimi prejavmi. Okrem protialegických liekov a┬ápr├şpravkov s obsahom kortikoidov pomáha osved─Źen├Ż 100% pr├şrodn├Ż produkt, ktor├Żm je svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka.

Ke─Ć sa hovorí o┬áslne─Źných kolektoroch, alebo si ich ─żudia obzerajú na strechách, laikov ─Źasto ani nenapadne, ┼że samotné kolektory na ohrev teplej vody nesta─Źia. ─Äalej ich prekvap├ş aj to, ┼że pri cene celej sol├írnej zostavy netvoria slne─Źn├ę kolektory najvy┼í┼íiu polo┼żku, ale vä─Ź┼íiu ─Źas┼ą ceny tvoria mont├í┼ż a ostatn├ę s├║─Źasti zostavy. Patria k nim sol├írny z├ísobn├şk na tepl├║ vodu, elektronick├Ż regul├ítor, ─Źerpadlov├í jednotka, expanzn├í n├ídoba, ┬á┼ípirála, akumula─Źný z├ísobník, potrubie, nemrznúca kvapalina, nosn├í kon┼ítrukcia. Informuje o┬átom Alfréd Gottas, riadite─ż najvä─Ź┼íieho slovensk├ęho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o.

Po polro─Źnej prestávke znovu otvorí vo┬á┼ítvrtok 20.m├íja 2021 svoje br├íny najluxusnej┼íie ubytovacie zariadenie v BARDEJOVSKÝCH KÚPE─ŻOCH, a.s. - ┼ítvorhviezdi─Źkový kongresov├Ż hotel ALEXANDER. Za zv├Żhodnené akciov├ę ceny za─Ź├şnajúce na 106 eur├ích pre jednu osobu a┬ánoc, pri trojd┼łovom pobyte s 2 prenocovaniami, si mô┼żu klienti u┼ż├şva┼ą ubytovanie v┬ádvojl├┤┼żkovej izbe exclusive, pln├║ penziu formou bufetov,┬áneobmedzen├Ż vstup do Wellness Spa v┬áhoteli Ozón (baz├ęny a sauny) na z├íklade n├ívrhu lek├íra.

So svetoznámou prírodnou lie─Źivou miner├ílnou vodou Vincentkou, vyvierajúcou v K├║pe─żoch Luha─Źovice, je spojených mnoho zauj├şmavost├ş, m├Żtov a rar├şt zvan├Żch piko┼íky. V┬ápriebehu 300 rokov, odkedy je p├şsomne zn├íma, ju sprev├ídzali rôzne legendy a sk├║senosti osobnost├ş. Pr├íve osobnost├ş spojen├Żch s┬áLuha─Źovicami a┬át├Żm aj s┬áVincentkou, je ne├║rekom. Pila sa na cis├írskom dvore vo Viedni, ┼ítamgasti ┼łou riedia kyslé v├şna a poznaj├║ ju aj v┬á─Ćalekej ─î├şne, kde ju policajti sk├║┼íali inhalova┼ą ako ochranu proti smogom zne─Źisten├ęmu vzduchu. Informuje o tom Jan ┼áum┼íal, riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s.

Vyu┼żívanie slne─Źnej energie je ekonomicky mimoriadne výhodné tam, kde je spotreba teplej vody vysoká a rovnomerne rozlo┼żen├í v priebehu d┼ła. Tomuto krit├ęriu vyhovujú firmy s┬ávysokou spotrebou teplej vody, pôsobiace napr├şklad v┬ápotravin├írstve, chemickom a┬átextilnom priemysle. Rovnako s├║ vhodn├Żm cie─żom in┼ítal├ície slne─Źn├Żch termick├Żch kolektorov aj obytn├ę budovy s┬ávy┼í┼í├şm po─Źtom odberate─żov teplej vody, ako s├║ penzióny, hotely, plav├írne a in├ę ubytovacie a rekrea─Źn├ę zariadenia a ┼íportovisk├í. V┬áneposlednom rade i nemocnice, domovy soci├ílnej starostlivosti a┬ádomovy d├┤chodcov. Informuje o┬átom Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk, ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU.

Po drastickom výpadku turizmu po─Źas druhej vlny koronavírusu a┬ápredov┼íetk├Żm po─Źas lock downu, za─Ź├şna koncom apr├şla 2021 opatrné o┼żivovanie tohto odvetvia aj na severov├Żchode Slovenska. Aj ke─Ć┬á┬ás obmedzeniami, za─Źínajú sa otvára┼ą m├║ze├í, kostoly, zoologické z├íhrady, plav├írne, aquaparky, wellness,┬áfitness, hotely, ubytovacie zariadenia, vonkaj┼íie terasy re┼ítaur├íci├ş┬á┬áa┬áobchody. V┬á─Ćal┼íom kroku budú nasledova┼ą vn├║torné priestory re┼ítaura─Źných zariadení a┬áredukova┼ą aj teraj┼íie obmedzenia. ─îasovo vzdialen├ę s├║ zatia─ż e┼íte masov├ę kult├║rne, spolo─Źensk├ę a ┼íportov├ę podujatia, predov┼íetk├Żm v uzavret├Żch priestoroch. Podnikatelia v┬ácestovnom ruchu, ktor├ş e┼íte neskrachovali, sa nádejaj├║, ┼że m├íj by mohol prinies┼ą re┼ítart odvetvia a v┬álete by u┼ż situ├ícia mohla by┼ą relat├şvne priazniv├í. Predov┼íetk├Żm po zao─Źkovan├ş vä─Ź┼íiny obyvate─żstva, by sa mohla n├ív┼ítevnos┼ą aspo┼ł pribl├ş┼żi┼ą k┬ávla┼łaj┼íiemu letu. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Nové univerzálne nosn├ę kon┼ítrukcie postupne zav├ídza do praxe najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o.. Slú┼żia na upevnenie slne─Źn├Żch kolektorov┬á┬ána strechy. Nová univerz├ílna verzia m├í zjednotený typ r├ímu, ktor├Ż je mo┼żné kombinova┼ą s┬á─żubovo─żn├Żm upev┼łovacím prvkom z┬áich sú─Źasn├ęho sortimentu. Informoval o┬átom Ing. Ondrej Dobrock├Ż, ved├║ci technick├ęho ├║seku THERMO|SOLARU.

Nielen notoricky známe Vysoké a┬áNízke Tatry, ─Źi Ve─żk├í a┬á┬áMalá Fatra, ale aj men┼íie pohoria na severovýchode Slovenska sa p├Ż┼íia zachovanou prírodou, chr├ínen├Żmi ┼żivo─Ź├şchmi a┬árastlinami, ─Źi dych vyr├í┼żajúcimi v├Żh─żadmi zo siete obnoven├Żch rozh─żadn├ş. Vrchov nad 1000 metrov nad morom, alebo takmer tak vysok├Żch, s├║ tu desiatky. Vyu┼żite ─Źas, ke─Ć sa uvo─żnia obmedzenia pohybu s├║visiace s┬ápandémiou koronav├şrusu a┬áspoznajte tento nepr├ívom menej nav┼ítevovan├Ż k├║t Slovenska. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Fantastické dobrodru┼żn├ę fantasy zo Slovenska, ktor├ę vás zavedie do sveta, v┬áktorom vl├ídnu in├ę z├íkony aj iný ─Źas.┬áFantasy literatúra má svojich priaznivcov aj na Slovensku. Úspech, ako aj predaj Szapkowského Zaklína─Źa, Rowlingovej┬á┬áHarryho Pottera, alebo hrdinov Juraja ─îervenáka, sved─Źí o┬áz├íujme nie len medzi de┼ąmi, ale najmä mladými ─Źitate─żmi a┬árovnako tak dospel├Żmi. ┼Ż├íner dobrodru┼żného fantasy mô┼że od apr├şla priv├şta┼ą nov├Ż pr├şrastok, knihu Tom├í┼ía Galierika s┬án├ízvom Linda a┬ák─żú─Ź od Andary.

BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. za─Źali prakticky vyu┼żíva┼ą na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii aj MLS laserovú terapiu v┬ákombin├ícii s┬ámagnetoterapiou. Laser dorazil do k├║pe─żov 9.apr├şla 2021 a┬ápo n├íslednom zau─Źen├ş person├ílu ho v┬áutorok 20.apr├şla 2021 sl├ívnostne za─Źali pou┼ż├şva┼ą na lie─Źbu. Na Slovensku ide o┬áojedinelé vyu┼żitie ┼ípecializovan├ęho lasera na tieto ├║─Źely. V Bardejovských K├║pe─żoch┬á┬áv┬ású─Źasnosti pomáhaj├║ pacientom, ktorí mali stredne ┼ąa┼żký a┼ż ┼ąa┼żk├Ż priebeh ochorenia COVID-19, bu─Ć ako samoplatcom, alebo na z├íklade preplatenia pobytu od zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka k├║pe─żov Tamara ┼áatankov├í.

Zaujíma┬á┬ávás, ako sa zo svetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentka získavajú┬á┬áú─Źinné látky - soli v┬ánej obsiahnut├ę, ktor├ę sa ─Ćalej pou┼żívaj├║ do výrobkov rovnakej zna─Źky? Ke─Ć┼że Vincentka je pôvodom tre┼ąohorn├í morsk├í voda, tak podobne ako sa z├şskava morsk├í so─ż z┬ámorskej vody. Hlavn├║ ├║lohu tu hr├í odparovanie. K├Żm v┼íak pri tradi─Źnom odparovan├ş morskej vody zohr├íva d├┤le┼żit├║ ├║lohu slnko, pri extrahovan├ş sol├ş Vincentky si pom├íha v├Żrobca v├íkuov├Żm odparovan├şm a┬áohrevom s┬ápomocou elektriny. Koncentr├íty a┬ákry┼ítalick├ę soli Vincentky sa ─Ćalej zaprac├║vaj├║ do kone─Źn├Żch v├Żrobkov. Praxou je overen├ę, ┼że pozit├şvne ├║─Źinky p├┤vodnej miner├ílky s├║ zachovan├ę aj v┬áproduktoch.

Exteriérová kúpacia sezóna sa pre baz├ęny s┬áohrevom vody pomocou slne─Źných kolektorov tradi─Źne za─Źína v apr├şli a┬átrv├í do okt├│bra. Majitelia tak maj├║ sedem mesiacov v┬ároku mo┼żnos┼ą vyu┼ż├şva┼ą to, ┼że sa im slnko postar├í prakticky zadarmo o┬ákomfort, ak├Ż si inak u┼ż├şvaj├║ obyvatelia v┬ákrajin├ích okolo Stredozemn├ęho mora. V┬ábaz├ęne mô┼żete ma┼ą aj slan├║ vodu. K┬áteplej vode posta─Ź├ş po─Źiato─Źn├í rozumne dimenzovan├í invest├şcia do slne─Źn├Żch kolektorov. Exteri├ęrov├Ż baz├ęn by mal ma┼ą plochu slne─Źn├Żch kolektorov na ├║rovni cca 50% z┬áplochy baz├ęna, interi├ęrov├Ż 80 a┼ż 100%.┬á

Pivári to poznajú - dobré pivo m├í ma┼ą "┼Öíz". Do sloven─Źiny sa to preklad├í ako "rezkos┼ą", ale to u┼ż nie je tak výsti┼żn├ę. Spr├ívny "┼Ö├şz" dod├íva pivu oxid uhli─Źit├Ż (CO2), zn├ímy ako aj kysli─Źn├şk uhli─Źit├Ż, ─Źo sa v┼íak nem├í pou┼ż├şva┼ą. Pokia─ż m├í pivo a┬áaj ostatn├ę n├ípoje (┼íampansk├ę, sóda, koly, malinovky,...) dostatok CO2, jeho uvo─ż┼łovanie po─Źas pop├şjania vyvol├íva pocit svie┼żosti, s├Żtosti n├ípoja a┬ázv├Żraz┼łuje jeho chu┼ą.

4179 Ŕlßnkov (279 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.07 sek˙nd