Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


Firmy majú v─Ćaka výzvam Slovenskej inova─Źnej a energetickej agent├║ry (SIEA), ako sprostredkovate─żského orgánu pre Opera─Źn├Ż program Kvalita ┼żivotn├ęho prostredia, k dispozícii desiatky miliónov eur z┬áeurofondov. ┼Żiadosti mô┼żu┬á┬ápredklada┼ą o┬ánenávratné finan─Źn├ę príspevky (NFP) zameran├ę na zn├ş┼żenie energetickej n├íro─Źnosti a zvý┼íenie vyu┼ż├şvania obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) v podnikoch. Podmienkou je vypracovanie energetick├ęho auditu.

Pri príle┼żitosti D┼ła Zeme sa v piatok 26. apr├şla 2019 na Námest├ş slobody v┬áPrievidzi uskuto─Źnilo┬ávyhodnotenie EKOROKU s Nestlé Slovensko, s.r.o.┬áJedno z troch ocenení z├şskala┬á┬áZ┼á s M┼á Malonecpalská ulica 206/37 v Prievidzi. Prvou jej┬á ekoaktivitou bol projekt Ekodivadielko - Príhody dne┼íného lesa. Druhou ekoaktivitou bol Zber elektroodpadu. Tre┼ąou úspe┼ínou ekoaktivitou sa stal projekt┬áBlokov├ę vyu─Źovanie: De┼ł Zeme.

Pri príle┼żitosti D┼ła Zeme sa v piatok 26. 4. 2019 na Námest├ş slobody v┬áPrievidzi uskuto─Źnila z├ívere─Źn├í prezent├ícia a┬ávyhodnotenie EKOROKU s Nestlé Slovensko, s.r.o. Tento environment├ílny projekt sa v ┼íkolskom roku 2018/2019 realizoval u┼ż po 16-kr├ít a┬átentoraz sa venoval t├ęme OSLAVA LESA. Zapojilo sa do neho cca 3000 det├ş z piatich z├íkladných ┼íkôl (Z┼á) a dvoch z├íkladn├Żch ┼ík├┤l s materskou ┼íkolou (Z┼á s M┼á) v┬áPrievidzi. O svojich aktivit├ích pravidelne informovali na svojich internetov├Żch str├ínkach a prostredn├şctvom Centra vo─żn├ęho ─Źasu (CV─î) v Prievidzi.┬áInformovala o┬átom organiz├ítorka podujatia Mgr. Miriam Bencov├í, riadite─żka CV─î.

V stredisku cestovného ruchu Snowland sa v┬ápiatok 31.mája a v┬ásobotu 1.júna 2019 uskuto─Źní 4.ro─Źn├şk viacgenera─Źn├ęho Val─Źianskeho folklórneho festivalu. Predstav├ş sa na ┼łom takmer 500 ├║─Źinkuj├║cich zo Slovenska, Gr├ęcka, Po─żska a┬áUkrajiny. Popri prezent├ícii┬á┬átur─Źianskeho, respektíve┬áslovenského folklóru, dostanú zna─Źný priestor aj zahrani─Źn├ę s├║bory. Ich┬á┬ávystúpenia, ale aj programy slovenských zástupcov ako s├║ ┼áari┼íanci z Pre┼íova, Jadranka, Vlasta Mudríkov├í┬á┬áa┬áiní, uspokoja i toho najnáro─Źnej┼íieho priaznivca folklórneho umenia. Vstup je zdarma .

V┬áubytovacích zariadeniach spadajúcich pod Oblastn├║ organizáciu cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov zaznamenali v┬ároku 2018 rast po─Źtu n├ív┼ítevn├şkov o┬á5,54%. Kým v roku 2017 nav┼ít├şvilo a┬áubytovalo sa v regióne severov├Żchodn├ęho Slovenska 48┬á848 osôb, o rok nesk├┤r to bolo u┼ż 51┬á555 os├┤b. Zv├Ż┼íil sa aj po─Źet prenocovan├ş o┬á5,66% a┬áto z┬á┬á┬á┬á330 932 v┬ároku 2017 na 349┬á660 prenocovaní v roku 2018. Vý┼íka vybratej dane z┬áubytovania dosiahla 206┬á225 eur. V cestovnom ruchu v┬áregióne bolo vlani zamestnan├Żch 211 osôb. Informoval o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.

Obrovský záujem o┬ázískanie pouk├í┼żok Slovenskej inova─Źnej a┬áenergetickej agentúry (SIEA) na in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov, ke─Ć tohtoro─Źné 1.kolo bolo ukon─Źen├ę u┼ż za 7 min├║t a┬ábolo vydan├Żch 490 pouk├í┼żok, je okrem in├ęho dôsledkom viac ako polro─Źnej prest├ívky v┬áich poskytovan├ş, ale i┬ázvy┼íuj├║cej sa informovanosti o┬ápr├şnosoch obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE). U┼ż teraz sa ukazuje, ┼że 3,1 mil. eur vy─Źlenen├Żch v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II na 5 k├┤l pouk├í┼żok podporuj├║cich in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov, pravdepodobne nebude sta─Źi┼ą ve─żk├ęmu z├íujmu verejnosti.

Rodi─Źia s┬áde┼ąmi v┬áBardejove dostanú ─Ćal┼íí dar─Źek. Oblastná organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov zastre┼íuje revitaliz├íciu detsk├ęho ihriska pri rieke Top─ża, ktor├í si vy┼żiada celkov├ę n├íklady 305 957 eur (s DPH). ┼át├ítna dot├ícia od Ministerstvo financi├ş SR na revitaliz├íciu pritom predstavuje 190 000 eur. Predpokladaný term├şn ukon─Źenia je 20.augusta 2019. Informoval o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á- Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

ZLATÚ PLAKETU stavebného ve─żtrhu CONECO za rok 2019 získalo bezpe─Źnostn├ę drevohlin├şkov├ę okno┬á┬áMakrowin Huricane┬á┬áod výrobcu a┬ávystavovate─ża Makrowin, s.r.o., Detva. Toto najvy┼í┼íie ocenenie dostalo za vysokú odolnos┼ą vo─Źi vlámaniu, kvalitn├Ż dizajn a┬áve─żmi dobré tepelnoizola─Źn├ę vlastnosti. Zlatou plaketou boli ocenen├ę spolu 2 v├Żrobky Coneca, okrem┬á┬áprotihurikánového okna od Makrowinu to bola riadiaca jednotka vnútorn├ęho prostredia Velux active.

Dlhodobá samolie─Źba chronickej n├ídchy je najrýchlej┼íou cestou k┬áz├ívislosti od kvapiek do nosa (rhinitis medicamentosa, sanorinizmus). Vo─żno predajné kvapky do nosa (dekongestíva) obsahujú l├ítky, ktor├Żch ├║lohou je zmierni┼ą prekrvenie a┬ázdurenie nosovej sliznice, ktor├ę s├║ pr├ş─Źinou s┼ąa┼żen├ęho d├Żchania. Po t├Ż┼żdni pou┼ż├şvania tak├Żchto kvapiek si v┼íak nosov├í sliznica za─Ź├şna zvyka┼ą a┬áuvo─ż┼łuj├║ci ├║─Źinok je st├íle slab┼í├ş a┬ákrat┼í├ş. Chor├ęho to n├║ti kvapky pou┼ż├şva┼ą st├íle ─Źastej┼íie, a┼ż sa┬áz┬átoho stane bludn├Ż kruh z├ívislosti.

Národný projekt Zelen├í dom├ícnostiam na in┼ítal├íciu zariadení na vyu┼ż├şvanie obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) je najúspe┼ínej┼í├şm projektom t├Żkaj├║cim sa OZE v┬áslovensk├Żch dejin├ích. Projekt doteraz priniesol re├ílne finan─Źné ├║spory pre 18┬á501 slovensk├Żch dom├ícnost├ş. Z├írove┼ł predstavuje spolo─Źensky ┼żiad├║ci typ dlhodobej invest├şcie pri ktorom sa zlep┼íuje ┼żivotn├ę prostredie, zni┼żuj├║ emisie CO2, ┼íetria rodinn├ę financie, zhodnocuj├║ nehnute─żnosti, zvy┼íuje sa energetick├í trieda stavieb a┬ázni┼żuje z├ívislos┼ą dom├ícnosti od extern├Żch zdrojov energi├ş.┬á

Novinku tohto roka - príspevok ┼ítátu na rekre├íciu, za─Źali vyu┼ż├şva┼ą zamestnanci vä─Ź┼í├şch podnikov aj v┬áBardejovských kúpe─żoch. Pacienti si po absolvovan├ş pobytu, na ktor├Ż maj├║ n├írok aj so svojimi rodinn├Żmi pr├şslu┼ín├şkmi, vyzdvihn├║ ├║─Źtovné doklady, ktor├ę si nech├ívaj├║ preplati┼ą u svojho zamestn├ívate─ża.┬áPríspevok sa vz┼ąahuje na v┼íetky typy lie─Źebných a relaxa─Źn├Żch pobytov pri minimálne 2 nociach, na prechodné ubytovanie, na procedúry a wellness slu┼żby vyu┼ż├şvan├ę po─Źas pobytu.

Slovenskí i zahrani─Źn├ş náv┼ítevn├şci e┼íte st├íle m├ílo poznajú región severovýchodného Slovenska. Pritom ide o┬ájednu z┬ánajatrakt├şvnej┼í├şch lokal├şt slovensk├ęho turizmu. Svojimi historick├Żmi, pr├şrodn├Żmi a kult├║rnymi danos┼ąami dok├í┼że pripravi┼ą jedine─Źn├ę z├í┼żitky a zmyslupln├ę tr├ívenie ─Źasu. Pozrime sa teda na v├Żpo─Źet najzauj├şmavej┼í├şch lokal├şt severov├Żchodu Slovenska a┬áv┬áka┼żdej z┬ánich aj na ─Ćal┼íie miestne atrakcie, ktor├ę o─Źaria, pote┼íia a┬ápril├íkaj├║ n├ív┼ítevn├şkov. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Chemický a farmaceutick├Ż priemysel v┬áSR zaznamenal za rok 2018 nárast tr┼żieb o┬á5%, v porovnaní s rokom 2017, ke─Ć celkové tr┼żby odvetvia dosiahli 10,347 miliardy EUR, oproti 9,809 mil. EUR v┬ároku 2017. Nepriaznivo sa v┼íak vyv├şjala pridan├í hodnota, ktor├í sa vlani medziro─Źne zn├ş┼żila o┬á5,5% a ro─Źn├í produktivita pr├íce z tr┼żieb zo st├ílych cien medziro─Źne klesla dokonca o takmer 30%. Je to v dôsledku neprimeran├ęho rastu minim├ílnej mzdy, enormn├ęho zv├Ż┼íenia pr├şplatkov za pr├ícu v┬ánoci, cez v├şkendy a┬ásviatky a┬árastu po─Źtu zamestnancov v┬áposledn├Żch troch rokoch. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Na tohtoro─Źný ve─żtrh ┬áCONECO-RACIOENERGIA pripravila firma Makrowin, s.r.o. zaujímavú atrakciu. Náv┼ítevn├şci sa mohli pok├║si┼ą v ich st├ínku rozbi┼ą a┬ávylomi┼ą ich certifikované drevohlin├şkov├ę okno, ktor├ę odol├í i sile hurik├ínu. Tak├ęto okno vysokej triedy odolnosti prihl├ísila firma aj do s├║┼ąa┼że o ─îestn├ę uznanie ve─żtrhu. Makrowin je popredn├Żm slovensk├Żm v├Żrobcom drevohlin├şkov├Żch a┬ádreven├Żch okien a┬ábezpe─Źnostn├Żch dver├ş.

Svrbenie a┬ápálenie o─Źí a┬ápredov┼íetkým vodnat├í n├ídcha sprev├ídza v┼żdy na jar zna─Źnú ─Źas┼ą popul├ície. Je to ─Źas n├ístupu alergickej n├ídchy, ktor├í je reakciou na pele, plesne a┬á─Ćal┼íie alergény, ktor├ę maj├║ v┬ájarn├Żch mesiacoch svoju ┼żatvu. Netreba zab├║da┼ą ani na skr├ş┼żen├ę alergie, naj─Źastej┼íie na pele a┬ápotraviny. Ostr├ę jarn├ę slnko mô┼że by┼ą tie┼ż sp├║┼í┼ąa─Źom opuchov, svrben├ş, k├Żchan├ş a┬áv├Żtoku riedkeho sekr├ętu z┬ánosa. ┼Ąa┼żk├Żm ─Źasom alergikov m├┤┼że aj na jar u─żavi┼ą svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka. Alergici by aj pri jej pou┼ż├şvan├ş nemali presta┼ą bra┼ą lieky, ale pri uvo─ż┼łovan├ş d├Żchac├şch ciest maj├║ v┬ánej dobr├ęho pomocn├şka a┬ánemusia tak ─Źasto pou┼ż├şva┼ą n├ívykov├ę spreje, ─Źi ve─żk├ę d├ívky kortikoidov.

3996 Ŕlßnkov (267 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 4 | 5 | 6 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.09 sek˙nd