AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Relaxa─Źný chodník a┬áoddychovú zónu pripravuj├║ ┼żiaci zo Základnej┬á┬á┼íkoly na Mari├ínskej ulici v┬áPrievidzi. Na pr├ícach pokra─Źuj├║ v┬áj├║ni po svojom n├ívrate do ┼íkolsk├Żch lav├şc. Buduj├║ ich v┬áprednej ─Źasti are├ílu ┼íkoly v┬ár├ímci┬á┬áenvironment├ílneho projektu "EKOROK s Nestlé", Vy┼żiada si to┬á┬ácelkov├ę n├íklady cca 1400 eur. Vä─Ź┼íinu z┬átoho tvor├ş pr├şspevok firmy Nestl├ę.┬áInformovala o┬átom┬áriadite─żka ┼íkoly Miroslava Hepnerová.

Z─żavy vo vý┼íke viac ako 30% poskytujú do konca j├║na samoplatcom Bardejovské k├║pele, a.s. vo v┼íetk├Żch svojich zariadeniach, okrem luxusn├ęho ┼ítvorhviezdi─Źkov├ęho hotela Alexander. Z─żava v┬áhoteli Alexander platí a┼ż do konca septembra a┬áje vo v├Ż┼íke 25%. Samoplatcovia, klienti zdravotn├Żch pois┼ąovn├ş, i jednodenn├ş náv┼ítevn├şci pritom mô┼żu vyu┼ż├şva┼ą prakticky v┼íetky slu┼żby, proced├║ry a┬áatrakcie, ktor├ę maj├║ v┬ák├║pe─żoch k┬ádispoz├şcii. Informuje o┬átom ekonomicko - obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Chemický a farmaceutick├Ż priemysel na Slovensku si aj v┬ákríze viedol celkom dobre, ke─Ć vyrábal a┬áprispieval k┬átvorbe HDP, zatia─ż ─Źo napr├şklad automobilov├Ż priemysel na─Źas úplne zastavil v├Żrobu. Preto aj medziro─Źn├Ż pokles tr┼żieb za 1.┼ítvr┼ąrok 2020 o┬á6,5% mo┼żno s┬áoh─żadom na kr├şzu okolo koronav├şrusu, za─Ź├şnaj├║cu recesiu a zn├ş┼żenie objedn├ívok, pova┼żova┼ą za pomerne priazniv├Ż v├Żsledok. Celkové tr┼żby chemick├ęho a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu v┬áSR sa zn├ş┼żili z 2,531 mld EUR v┬á1.┼ítvr┼ąroku 2019 na 2,366 mld EUR v 1.┼ítvr┼ąroku 2020. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Záujemcovia o┬ápouk├í┼żky na in┼ítal├íciu zariadení na vyu┼ż├şvanie obnovite─żných zdrojov energie (OZE) z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam II, sa mô┼żu od polovice júna 2020 opätovne uch├ídza┼ą o┬áich pridelenie. Tentoraz po novom, ke─Ć┼że ┼żiadosti bud├║ evidované v┬áz├ísobn├şkoch, a┼ż k├Żm sa nenaplnia v┬áobjeme ur─Źenom pre tento rok. N├ísledne sa┬ábud├║ pouk├í┼żky pride─żova┼ą a┼ż ke─Ć bude doru─Źen├Ż a┬ávybaven├Ż dostato─Źn├Ż po─Źet ┼żiadost├ş o┬áich preplatenie pre dan├Ż druh zariadenia. Ako prv├ę pl├ínuje Slovensk├í inova─Źn├í a┬áenergetick├í agent├║ra (SIEA)┬á┬áotvori┼ą v stredu 17. j├║na 2020 o 15.00 h prij├şmanie ┼żiadost├ş pre kotly na biomasu. Potom bude 22. j├║na otvoren├Ż z├ísobn├şk pre slne─Źn├ę kolektory, 24. j├║na pre tepeln├ę ─Źerpadl├í a 29. j├║na pre fotovoltick├ę syst├ęmy.┬áInformuje o┬átom Alfréd Gottas, riadite─ż┬ánajvä─Ź┼íieho slovenského výrobcu┬áslne─Źných kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR┬á┼Żiar, a.s.

Bardejovské kúpele, a.s. otvorili od stredy 10.j├║na 2020, po dvojmesa─Źnej prestávke, aj svoje wellness centrum Wellness SPA - baz├ęnový a saunov├Ż svet. Samoplatcovia, klienti zdravotn├Żch pois┼ąovní, i jednodenn├ş n├ív┼ítevn├şci tak bud├║ môc┼ą - pri dodr┼żan├ş podmienok┬á┬áÚVZ SR, vyu┼żíva┼ą prakticky v┼íetky slu┼żby, procedúry a┬áatrakcie, ktoré maj├║ v┬ák├║pe─żoch k┬ádispoz├şcii. Výnimkou je vonkaj┼íie k├║palisko, o ktor├ęho prevádzke sa e┼íte len diskutuje.┬á┬áInformuje o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Pamiatky historického jadra Bardejova┬á┬ázapísané v roku 2000 do Zoznamu Svetov├ęho dedi─Źstva UNESCO sú nato─żko významn├ę, ┼że kvôli nim ro─Źne tis├şce turistov nav┼ít├şvia toto centrum severov├Żchodn├ęho Slovenska. Mesto si v tomto roku pripom├şna 20. v├Żro─Źie zápisu, ktor├Ż ovplyvnil jeho medzin├írodn├Ż ohlas a n├ív┼ítevnos┼ą. Ke─Ć k tomu prir├ítame svetozn├íme historick├ę Bardejovsk├ę K├║pele, wellness zariadenia, dreven├ę kostol├şky, skanzeny, cyklotrasy a vojensk├║ históriu z oboch svetov├Żch vojen, v├Żsledkom je mimoriadne atrakt├şvny produkt cestovn├ęho ruchu severov├Żchodn├ęho Slovenska. Ro─Źne tento regi├│n objavuje ─Źoraz viacej n├ív┼ítevn├şkov a rastie aj po─Źet prenocovan├ş. Informuje o tom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

THERMO|SOLAR┬á┼Żiar, s.r.o. je nielen┬ánajvä─Ź┼íím slovenským v├Żrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ale ako jeden z mála v├Żrobcov na svete m├í na jednom mieste sústredené hlboko┼ąa┼żn├ę lisovanie kolektorov├Żch van├ş, v├Żrobu selekt├şvnych konverzn├Żch vrstiev a fin├ílnu mont├í┼ż slne─Źn├Żch kolektorov ur─Źen├Żch na ohrev vody. ─Äalej vyr├íba v┼íetky typy kon┼ítrukci├ş na upevnenie kolektorov a kompletizuje ucelen├ę sol├írne syst├ęmy. Okrem toho v┼íak sprostredkuje aj predaj a┬ámont├í┼ż fotovoltick├Żch panelov na v├Żrobu elektriny a┬ávo svojom z├ívode v┬á┼Żiari vyr├íba aj┬ánosné kon┼ítrukcie pre in┼ítaláciu fotovoltických panelov.┬áInformuje o┬átom┬áTomá┼í Jan─Źa┼Öík.

Významn├Ż dodávate─ż elektrickej energie a┬ázemného plynu - spolo─Źnos┼ą Energie2, a.s., po nieko─żkot├Ż┼żd┼łovej nútenej odst├ívke kvôli opatreniam hygienikov proti koronavírusu, znovu otvoril 25.m├íja 2020 svoje z├íkazn├şcke centrum. Z├íkazn├şci tak bud├║ m├┤c┼ą opä┼ą rie┼íi┼ą svoje po┼żiadavky s┬ápracovn├şkmi firmy nielen telefonicky a┬ámailom, ale aj osobne v┬áz├íkazn├şckom centre na ulici Pod Kalv├íriou 18 v┬áTopo─ż─Źanoch. Informuje o┬átom prev├ídzkov├Ż riadite─ż Energie2, a. s., Mgr. Peter Pol├í─Źek.

Po nieko─żkomesa─Źnom uzatvorení kvôli koronav├şrusu je podniková predaj┼ła Vincentky od konca m├íja znovu otvoren├í. N├ív┼ítevn├şci Luha─Źov├şc si tak m├┤┼żu priamo v┬ábudove plniarne Vincentky opä┼ą kúpi┼ą t├║to svetozn├ímu miner├ílnu vodu za zvýhodnené, zhruba polovi─Źn├ę┬á┬áceny ako v┬ásupermarketoch, ─Źi lekár┼łach. Okrem toho majú k┬ádispozícii aj celý vyr├íban├Ż sortiment akciovej spolo─Źnosti Vincentka, ktor├Ż je postaven├Ż na vyu┼żit├ş ├║─Źinn├Żch l├ítok, ktoré s├║ obsiahnut├ę v┬áminer├ílnej vode Vincentka. Informuje o┬átom riadite─ż Vincentky, a. s., Jan ┼áum┼íal.

Deti z┬ápiatich prievidzských základn├Żch a┬ádvoch z├íkladn├Żch ┼íkôl s┬ámaterskou ┼íkolou, sa po svojom n├ívrate do ┼ík├┤l za─Źiatkom júna, bud├║ okrem vyu─Źovania venova┼ą aj ─Ćal┼íím aktivit├ím spojen├Żm s┬áenvironment├ílnym projektom EKOROK s Nestlé.┬áCie─żom projektu je vzdel├íva┼ą deti v┬áoblasti ochrany ┼żivotn├ęho prostredia a┬ábudova┼ą v┬ánich spr├ívne environment├ílne n├ívyky. V ┼íkolskom roku 2019/2020 sa realizoval u┼ż po 17-kr├ít. Hlavnou t├ęmou aktu├ílneho ro─Źn├şka bola "Oslava Zeme".

Re┼ítaurácie, bary, hotely, kuchyne, obchody, ┼íkoly, kozmetické salóny, ordin├ície, sklady, výrobne, ale aj domy, byty a┬áaut├í spo─żahlivo vy─Źistí od v├şrusov, bakt├ęrii, plesn├ş┬á┬áa┬ázápachu gener├ítor ozónu OTS-15 firmy TECH CONTROLLERS.┬áGenerátor ozónu je mechanicko-elektrické zariadenie, v ktorom sa v dôsledku elektrických v├Żbojov vytv├íra zo vzduchu oz├│n. Oz├│n je ve─żmi siln├ę oxida─Źn├ę ─Źinidlo a pre ┼żiv├ę organizmy, v z├ívislosti od koncentr├ície, je toxick├Ż. Ozoniz├ícia miestnosti je efektívny a modern├Ż sp├┤sob dezinfekcie a najlep┼í├ş sp├┤sob, ako zni─Źi┼ą v├şrusy a bakt├ęrie.

Bardejovské kúpele, a.s. s├║ od pondelka 25.mája 2020 otvoren├ę aj pre samoplatcov. Zatia─ż v┬áobmedzenom re┼żime za protiepidemiologických opatrení odpor├║─Źan├Żch hygienikmi, ┬ábez wellness a┬ástravovania formou ┼ívédskych stolov, zato v┼íak s┬áakciovými cenami. Pre klientov zdravotn├Żch pois┼ąovní za─Źala obmedzená prev├ídzka u┼ż pred t├Ż┼żd┼łom v┬áutorok 12.m├íja 2020. Dovtedy boli kúpele n├║tene ┼íes┼ą t├Ż┼żd┼łov plne odstaven├ę. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Kýchanie┬áje reflexívnym sprievodn├Żm znakom vä─Ź┼íiny ochoren├ş respira─Źného syst├ęmu. Je to vlastne reakcia na podrá┼żdenie nosovej sliznice, ktorej cie─żom je udr┼ża┼ą priechodnos┼ą nosovej dutiny. K├Żchnut├şm sa telo zbavuje ┼íkodliv├Żch l├ítok z┬ánosa a priedu┼íiek. K├Żchanie sprev├ídza siln├Ż v├Żdych vzduchu, ktor├Żm sa pre─Źistia d├Żchacie cesty od hlienu a┬árôznych ─Źast├şc v nose a┬áústach. Chr├íni tak telo pred ┼íkodliv├Żm l├ítkami. Pri uvo─żnen├ş nosn├Żch dut├şn m├┤┼że by┼ą sprev├ídzan├ę aj v├Żtokom hlienu z┬ánosa.

THERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o.┬á┬áje jediným nezávisl├Żm európskym v├Żrobcom slne─Źn├Żch kolektorov, ktor├Ż pre┼żil globaliz├íciu a búrlivé roky┬á┬áposlednej krízy z┬ároku 2008 a pokr├şzového u┼ąahovania dota─Źných opaskov. ┼Żiarska firma pritom prispela do v├Żvoja solárnej┬á┬átechniky nieko─żkými jedine─Źn├Żmi rie┼íeniami, ktoré ju stavajú v┬árebrí─Źku inováci├ş ve─żmi vysoko. Bli┼ż┼íie ├║daje o┬átom poskytol Alfr├ęd Gottas, riadite─ż najvä─Ź┼íieho dom├íceho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o.┬á

Ideálne slne─Źné po─Źasie l├íka po dlhých t├Ż┼żd┼łoch uzavretia v┬áinteri├ęroch kvôli koronavírusu na vych├ídzky do pr├şrody. Severov├Żchod Slovenska poskytuje stovky mo┼żnost├ş pre turistiku a┬átr├ívenie vo─żn├ęho ─Źasu v pr├şrode. V┬áokol├ş Svidn├şka najviac l├íkajú pamiatky vojnovej histórie a┬áv┬áokol├ş Bardejova zasa turistick├ę trasy, lie─Źiv├ę singletracky a┬áBardejovsk├ę K├║pele. Tento k├║t Slovenska je v├Żnimo─Źn├Ż aj dreven├Żmi kostol├şkmi,┬áskanzenmi a rozh─żad┼łami. Informuje o┬átom riadite─ż OOCR ┼áARI┼á -Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

4102 Ŕlßnkov (274 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.09 sek˙nd