Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


Milovníci dobrej dychovky a┬ápiva si pr├şdu na svoje v┬ánede─żu 1.septembra 2019 v┬á┬áBardejovských Kúpe─żoch. V┬áareáli pri k├║pe─żnej kolon├íde je pre nich pripraven├í "K├║pe─żn├í dychovka spojen├í s┬áochutn├ívkou p├şv". Toto tradi─Źné podujatie je zn├íme aj ako spojenie Pivn├ęho festivalu a┬áprehliadky dychov├Żch hudieb. V┬á─Źase od 13.00 do 18.00 hod. vyst├║pia Harmónia banda, dychovky Chemlon, Nov├í─Źanka, Ordzovianka a┬ápodujatie ukon─Ź├ş spevokol. Pripraven├ę s├║ aj sprievodn├ę akcie pre deti a vstup je zdarma.┬áInformuje o┬átom ekonomicko - obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Prí─Ćte sa v┬ánede─żu 18.augusta 2019 pozrie┼ą do Bardejovských kúpe─żov na cisárovn├║ Al┼żbetu, zvan├║ Sisi a jej man┼żela Franti┼íka Jozefa (Franz Jozefa) I. Bud├║ sa prech├ídza┼ą po are├íli k├║pe─żov a┬áfotografova┼ą sa s┬ápoddan├Żmi. Spomienkov├í sl├ívnos┼ą na po─Źes┼ą cis├írovnej Sisi sa naz├Żva AL┼ŻBETÍNSKY DE┼ç a┬áje jedn├Żm z vrcholov kult├║rneho leta v┬áBardejovsk├Żch k├║pe─żoch u┼ż druhé desa┼ąro─Źie. Cel├í sl├ívnos┼ą sa za─Ź├şna o┬á14.30 hod. pri pamätn├şku cis├írovnej pred hotelom Al┼żbeta. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.


V┬áklimatických podmienkach Slovenska je prevádzkovanie ve─żk├Żch rodinn├Żch bazénov tak trochu prepychom. Predov┼íetk├Żm t├Żch, ktor├ę nemajú vyhrievanie slne─Źn├Żmi kolektormi, ktor├ę by ich prev├ídzku urobili ekonomicky zmysluplnou. Postupuj├║ce glob├ílne otep─żovane a┬árelatívne zlac┼łovanie slne─Źn├Żch kolektorov v┼íak postupne menia poh─żad na rodinn├ę baz├ęny, predov┼íetk├Żm tam, kde ich ─Źastej┼íie vyu┼ż├şvaj├║ po─Źetnej┼íie rodiny. Pre t├Żch, ktor├ş zva┼żuj├║ vyu┼żitie slne─Źnej energie, ktor├í je zadarmo, je tu zjednodu┼íen├í rada. Exteri├ęrov├Ż baz├ęn by mal ma┼ą plochu slne─Źn├Żch kolektorov na ├║rovni cca 50% z┬áplochy baz├ęna, interi├ęrov├Ż na ├║rovni 80 a┼ż 100%. Informuje o┬átom Alfr├ęd Gottas, riadite─ż najvä─Ź┼íieho dom├íceho v├Żrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o.

┼Ąahákmi tohtoro─Źného Bardejovsk├ęho jarmoku od ┼ítvrtka 22. augusta do nedele 25. augusta 2019 budú kult├║rne podujatia. Vo ┼ítvrtok vyst├║pia Koll├írovci, Ko┼íický Big Band, Hrdza a┬áKatarzia. V┬ápiatok bude rockov├Ż festival Bardrock, predstavia sa Metropolis, Hex, Ravenclaw. V sobotu za┼żiaria Sima, Majself, Dominika Mirgov├í a┬áKali. V nede─żu o┬á20.30 hod. to rozpr├║di hlavn├í hviezda Lucie Bíl├í, pred ┼łou e┼íte vyst├║pia Riverstone,┬áBuranowski a┬á─Ćal┼í├ş.

Kedysi sa o┬ániekom, alebo nie─Źom výnimo─Źnom a┬ákvalitnom hovorilo, ┼że sa jeho meno sklo┼łuje vo v┼íetk├Żch pádoch. Skúsme teda vysklo┼łova┼ą Vincentku a vzda┼ą tak hold tejto v├Żnimo─Źnej lie─Źivej miner├ílnej vode z┬áLuha─Źovíc, ktor├í si viac ako ─Źoko─żvek iné tak├ęto sklo┼łovanie zasl├║┼żi. Vincentka je┬ázvy┼íková morsk├í voda z┬ápravekého tre┼ąohorn├ęho mora, ktor├í ostala uväznen├í medzi vrstvami hornín pod Luha─Źovicami. Zo zemských hlb├şn ju obohacuje oxid uhli─Źit├Ż a┬áriedi sa oby─Źajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prech├ídza rôznymi vrstvami horn├şn a┬ározpú┼í┼ąa stopov├ę prvky, tak┼że nakoniec obsahuje tak├║ ┼íirok├║ ┼ík├ílu prvkov ako m├íloktor├ę in├ę miner├ílne vody. Tieto a ─Ćal┼íie zauj├şmavosti sa dozviete z n├í┼ího pr├şspevku.┬á

Chcete ma┼ą e┼íte tento rok teplú vodu zadarmo? Tak neváhajte a┬ávyu┼żite extra kolo na získanie pouk├í┼żok na slne─Źné kolektory v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II, ktor├ę je na vybran├ę obnovite─żn├ę zdroje energi├ş (OZE), pod─ża harmonogramu Slovenskej inova─Źnej a energetickej agent├║ry (SIEA), vyp├şsan├ę na 17.septembra 2019. Na toto, v┬áporad├ş u┼ż 21.tohtoro─Źn├ę kolo na pouk├í┼żky, vy─Źlenila agent├║ra suma 700 000 eur, ─Źo vytv├íra predpoklady, ┼że ich z├şska 423 z├íujemcov. Pouk├í┼żky bud├║ rezervovan├ę do 17.10. a term├şn podania ┼żiadosti na ich preplatenie je do 17.12.2019. Z├║─Źastni┼ą sa na tomto dodato─Źnom doplnenom kole odpor├║─Źa aj┬á┬áAlfréd Gottas, riadite─ż najvä─Ź┼íieho domáceho výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o.

V┬áBardejovských Kúpe─żoch fini┼íuj├║ pri budovaní náu─Źného chodn├şka nazvan├ęho "Sisi a┬ájej zastavenia", venovan├ęho ┬ácisárovnej Al┼żbete (zvanej Sisi), ktor├í v┬áBardejovských Kúpe─żoch str├ívila tri t├Ż┼żdne. Chodník je tohtoro─Źnou novinkou. Dlh├Ż je 2,3 km, za─Ź├şna v┬ák├║pe─żnom parku pred hotelom Al┼żbeta a┬ápredstavuje okruh k├║pe─żn├Żm lesoparkom, ktor├Ż kon─Ź├ş v┬ápar─Ź├şku za hotelom Al┼żbeta. Jeho prejdenie trv├í pribli┼żne 45 min├║t a┬áje na ┼łom 7 zastaven├ş. Fyzicky a┬á─Źasovo je nen├íro─Źn├Ż a┬ádostupn├Ż pre v┼íetk├Żch klientov, vr├ítane rod├şn s┬áde┼ąmi a┬áhandicapované osoby. Informuje o┬átom Elena Romanov├í, person├ílna a┬áprev├ídzkov├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a. s.

Klimatizácia mô┼że by┼ą v┬álete po┼żehnaním, ke─Ć prinesie ú─żavu v┬ározp├ílených priestoroch dopravn├Żch prostriedkov a┬ábudov. Je v┼íak aj prekliat├şm, ke─Ć tepelné ┼íoky z┬ánej sp├┤sobia prechladnutia a┬áochorenia d├Żchac├şch ciest. Nespr├ívne pou┼ż├şvanie kl├şmy vedie k┬áochoreniam ako astma, ang├şna, n├ídcha, such├Ż a dr├í┼żdiv├Ż ka┼íe─ż, podr├í┼żden├ę a┬ábo─żav├ę o─Źi a┬ábolesti chrbta┬á┬áa┬ák─║bov. Dokonca aj správne nastaven├í klíma mô┼że precitlivených jedincom, hlavne alergikom, ale aj de┼ąom sp├┤sobi┼ą zdravotné probl├ęmy. Pri dlhotrvajúcich cest├ích, letoch a┬ápermanentne be┼żiacej kl├şme po─Źas tropick├Żch dn├ş, m├┤┼że aj be┼żn├Ż organizmus zareagova┼ą ochoren├şm. Jednou z┬ámo┼żnost├ş ako sa ─Źiasto─Źne chr├íni┼ą je pou┼ż├şvanie svetozn├ímej lie─Źivej miner├ílnej vody Vincentka.

Popri historických pamiatkach mesta Bardejov a┬áBardejovsk├Żch kúpe─żoch sa ─Źoraz ─Źastej┼íím cie─żom náv┼ítevn├şkov severov├Żchodného Slovenska st├íva Zborovsk├Ż hrad (Makovica). Hrad Zborov je n├írodnou kult├║rnou pamiatkou a m├í zauj├şmav├║ históriu, rovnako ako dedina na jeho ├║pät├ş. Dejiny tu zaznamenali boje nielen v┬ástredoveku, ale aj po─Źas 1.svetovej vojny. V┬ádedine Zborov zalo┼żili v┬ároku 2010┬áOb─Źianske zdru┼żenie na z├íchranu Zborovsk├ęho hradu, ktor├ę sa postaralo o┬ájeho obnovu a┬áz├íchranu v┬ádne┼ínej podobe, s┬ávyu┼żit├şm projektu pr├íc pre dlhodobo nezamestnan├Żch a┬ádobrovo─żn├şckej pr├íce nad┼íencov hist├│rie. Informoval o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) "┼áARI┼á" - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Na tla─Źovej konferencii 10. júla 2019 predstavitelia GOLF REZORTU BLACK STORK - generálna riadite─żka Ing. Sylvia Hru┼íkov├í a riadite─ż Hotela INTERNATIONAL Ing. J├ín Chmelnický, informovali o pripravovan├Żch novink├ích, rozvoji golfového rezortu so ┼íirokou paletou vo─żno─Źasov├Żch aktivít aj o invest├şci├ích ┬ázameran├Żch na b├Żvanie v┬ás├║lade s┬ápr├şrodou.

Vincentka je prírodná lie─Źiv├í miner├ílna voda vyvierajúca v K├║pe─żoch Luha─Źovice, s vysokým obsahom fluoridov a kyseliny boritej. Trval├Ż dopyt po Vincentke potvrdzuje, ┼że k┬ánej maj├║ ─Źesk├ş a┬áslovensk├ş z├íkazn├şci ve─żk├║ dôveru. Vincentka m├í aj pr├şvlastok 100 percentn├Ż pr├şrodn├Ż produkt.┬áminerálka Vincentka je zvy┼íkovou morskou vodou z┬áobdobia tre┼ąohôr, ktor├í je star├í desiatky miliónov rokov a┬áulo┼żen├í vo ve─żkých h─║bkach. Pri svojej púti z┬áhlbín sa zrie─Ćuje presakuj├║cou podzemnou vodu a prestupom cez horniny obohacuje o┬ávz├ícne prvky a┬áoxid uhli─Źit├Ż, aké morsk├í voda nem├í.


V┬áBardejovských kúpe─żoch sa v sobotu a┬ánede─żu 13. a 14.j├║la 2019 konali tradi─Źné Bardejovsk├ę k├║pe─żn├ę dni.┬áNáv┼ítevníkov ─Źakal v Are├íli pri Kúpe─żnej Dvorane ka┼żdý de┼ł od 14.00 do 21.30 hod. bohat├Ż kult├║rny program, ktorého s├║─Źas┼ąou boli vyst├║penia slovensk├Żch umelcov.┬áV┬ásobotu zabávali hostí FK Prista┼íe a┬áDFS Jahôdka, Muzikanci Pozberanci, FS Esclafits i┬áCastanyetes, AFCommunity, BB Country, Veronika Rabada. V┬ánede─żu vystúpili BOBORLAND, Tarnav─Źan, Tane─Źno - hudobn├í skupina DOLINA, Ha┼żlin─Źanka, S├║rodenci ─îu┼íkovci, Bo┼żanka, ┼á─îAMBA.┬áInformovala o┬átom ekonomicko-obchodná riadite─żka Bardejovských kúpe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Posledné kolo na┬ázískanie pouká┼żok na slne─Źn├ę kolektory ┬áSlovenskej inova─Źnej a energetickej agentúry (SIEA) na vybran├ę obnovite─żn├ę zdroje energi├ş (OZE) v┬ár├ímci N├írodn├ęho projektu Zelen├í dom├ícnostiam II, je pod─ża harmonogramu agent├║ry napl├ínovan├ę na 6.augusta 2019. Vy─Źlenen├í na toto 17.kolo je suma 700 000 eur, ─Źo vytv├íra predpoklady, ┼że pouk├í┼żky z├şska 423 z├íujemcov. Alfr├ęd Gottas, riadite─ż najvä─Ź┼íieho dom├íceho výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, firmy┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, s. r. o. odporú─Źa záujemcom, aby sa tohto kola z├║─Źastnili.

Americký ─Źasopis Cosmopolitan home ocenil ako┬áDom roka 2018 (2018 COSMOPOLITAN HOME OF THE YEAR)┬á┼ípeciálny nízkoenergetický dom v┬áMichigane s┬án├ízvom "Deer Haven Residence", ktor├Ż si postavil na zalesnenom pozemku v bl├şzkosti rieky Thornapple mlad├Ż architekt Evan Mathison. Na túto stavbu dodal viac ako 20 okien a┬áposuvn├Żch dver├ş s trojsklom popredn├Ż slovensk├Ż v├Żrobca dreven├Żch a┬ádrevohlin├şkov├Żch okien Makrowin, s.r.o., Detva.

Slovenská ─Źas┼ą cyklookruhu Aquavelo, ktorý spolu na území Po─żska a┬áSlovenska zah┼Ľ┼ła┬á┬áviac ako 230 kilometrov cyklistických trás, je dokon─Źen├í. Na slovenskom území ned├ívno dokon─Źili niektoré cyklotrasy v┬áokol├ş Starej ─Żubovne a┬áteraz sa u┼ż len ─Źak├í na vy├║─Źtovanie slovenskej ─Źasti cyklookruhu. Fini┼íuj├║ aj pr├íce na novej ┼ítvorjazy─Źnej cyklomape AQUAVELO.┬á┬áProjekt spája po─żské a┬áslovensk├ę kúpe─żn├ę meste─Źk├í v┬áslovensko-po─żskom pohrani─Źí. Ide o┬á230 km ├║sek medzi k├║pe─żmi Bardejovsk├ę K├║pele, Krynica, Muzsyna, Szczawnica, s┬ábodmi z├íujmu, pamiatkami, faunou, flórou (PROJEKT TRASY ROWEROVEJ MUSZYNA - BARDEJOV). Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov, ktor├í sa ako partner na projekte podie─ża.

 


4016 Ŕlßnkov (268 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.10 sek˙nd