AKTUÁLNE SPRÁVY


Kult├║ra


Chlorid sodný (NaCl, kuchynská so─ż) je prírodn├í anorganick├í zlú─Źenina, ktor├í sa pou┼ż├şva v┬álie─Źiv├Żch┬á a kozmetick├Żch v├Żrobkoch. Z├írove┼ł je v├Żznamnou zlo┼żkou be┼żnej morskej vody. S├║ v┼íak aj moria, ktoré obsahuj├║ nielen vy┼í┼í├ş podiel NaCl, ale aj in├Żch sol├ş a┬ástopov├Żch miner├ílov. Tieto stopov├ę prvky zvy─Źajne poch├ídzaj├║ z┬ápodzemn├Żch vôd, ktor├ę sa n├ísledne zmie┼íavaj├║ s┬ámorskou vodou. Najzn├ímej┼í├şm morom, ktor├ęmu poskytuj├║ mno┼żstvo stopov├Żch miner├ílov podzemn├ę pramene, je M┼Ľtve more. V porovnan├ş so Stredozemn├Żm morom (3,8%) je v M┼Ľtvom mori a┼ż 30% obsah miner├ílov a sol├ş.

Opatrenia súvisiace s┬ákoronakrízou po─Źas jarných mesiacov ┬ázmrazili cestovný ruch aj na severov├Żchode Slovenska. Na┼í┼ąastie u┼ż v┬ájúni sa za─Źala náv┼ítevnos┼ą postupne o┼żivova┼ą a┬áv┬ápriebehu j├║la sa situ├ícia e┼íte viac zlep┼íila. August sa ukazuje ve─żmi s─żubne a┬án├ív┼ítevnos┼ą hlavn├Żch atrakcií sa u┼ż bl├ş┼żi k┬á─Ź├şslam z┬áposledn├Żch rokov, aj ke─Ć s├║ segmenty ktoré st├íle zaost├ívaj├║. V├Żpadky m├í predov┼íetk├Żm zahrani─Źn├í n├ív┼ítevnos┼ą, st├íle na kr├şzu dopl├ícaj├║┬á┬ákultúrne zariadenia, organizátori kult├║rnych a┬áspolo─Źenských podujatí a┬áre┼ítaura─Źné slu┼żby. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov.

Prvou reprezentatívnou kultúrnou akciou po korona kr├şze, ktor├║ usporiadali┬á Bardejovské K├║pele vo svojom areáli, bol v┬ánede─żu 23.augusta 2020 tradi─Źný AL┼ŻBETÍNSKY DE┼ç. Ide o┬ápripomienku n├ív┼ítevy rak├║skej cis├írovnej Al┼żbety zvanej Sisi, ktor├í sa lie─Źila v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch v┬ád┼łoch 1. - 22. j├║la 1895. Spomienkov├í sl├ívnos┼ą za─Źala v┬áparku pred hotelom Al┼żbeta, pri pamätn├şku cis├írovnej.┬á

Laická verejnos┼ą si ─Źasto zamie┼ła pojmy pou┼żívané v┬ásúvislosti s┬ávyu┼ż├şvan├şm slne─Źnej energie. Hor┼íie je, ┼że tak robia aj niektor├ę m├ędia, ktor├ę o┬ádanej problematike informuj├║. Naj─Źastej┼íou z├ímenou je, ┼że sol├írne panely na výrobu elektriny naz├Żvaj├║ slne─Źn├Żmi kolektormi a opa─Źne. Navy┼íe to poplet├║ e┼íte ilustra─Źn├Żmi fotografiami, kde k┬á─Źl├ínku o┬áslne─Źn├Żch kolektoroch daj├║ obr├ízok sol├írnych panelov.┬á┬áIde pritom o┬ádva rozdielne spôsoby vyu┼żívania slne─Źnej energie - jedným je fotovoltika a┬ádruh├Żm fototermika.

Situácia okolo koronakrízy skomplikovala ┼żivot aj spolo─Źnosti Vincentka, a.s., ktor├í sa zaober├í plnen├şm svetozn├ímej miner├ílky Vincentky do flia┼í. Prijaté opatrenia situ├íciu stabilizovali,┬áaj ke─Ć je firma v┬áodbyte svojich výrobkov za prv├Ż polrok na úrovni o nie─Źo ni┼ż┼íej ako bol priemer po in├ę roky. Pritom za vla┼łaj┼í├ş rok zaznamenala najvy┼í┼íie tr┼żby vo svojej histórii ke─Ć naplnila 5,5 mili├│na flia┼í. Informuje o tom J├ín ┼áum┼íal, riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s.

U┼żite si leto plné ┼żivota v Bardejovských Kúpe─żoch s ubytovaním v Hoteli ALEXANDER. K┬ádispoz├şcii je celá ┼ík├íla relaxa─Źn├Żch i┬álie─Źebn├Żch pobytov, prech├ídzky n├ídhern├Żm parkom s┬ávysok├Żmi stromami a┬áhistorick├Żmi budovami, k├║panie sa a wellness hne─Ć v dvoch hoteloch neobmedzene, k tomu mas├í┼że, miner├ílne k├║pele, so─żn├í jasky┼ła a pitn├ę k├║ry. O maxim├ílnu spokojnos┼ą sa postaraj├║ Exclusive izby hotela Alexander a pln├í penzia. Poz├Żva ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch K├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

OOCR ┼áARI┼á BARDEJOV pokra─Źuje v┬áobnove┬á┬áturistickej infra┼ítruktúry v┬áregióne. Najnov┼íie mieni v┬áseptembri a┬áokt├│bri tohto roka revitalizova┼ą turistické chodníky ─îere┼í┼ła a Tri studni─Źky. Hlavn├ę práce sa s├║stredia na obnovu po┼íkodených dreven├Żch prvkov ktor├ę sa nach├ídzaj├║ na hlavnej turistickej kri┼żovatke oboch t├Żchto chodn├şkov. Preva┼żn├í ─Źas┼ą n├íkladov bude hraden├í z dot├ície z KOCR Severov├Żchod Slovenska, ktor├║ je potrebn├ę ├║─Źelovo vy─Źerpa┼ą do konca roka 2020. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

August a september sú mesiace, kedy je pre mnohých alergikov ve─żmi nebezpe─Źné intenzívne kvitnutie ambrózie┬á┬áa┬ápaliny (celá ich pe─żov├í sez├│na trv├í od j├║la do okt├│bra). V┬áovzdu┼í├ş vtedy poletuj├║ mili├│ny pe─żov├Żch zrnie─Źok, ktor├ę strp─Źuj├║ existenciu alergikom┬á┬áa┬ániektor├Żch z┬ánich priamo ohrozuj├║ na ┼żivote. Zvl├í┼í┼ą nebezpe─Źn├ę - niekedy a┼ż smrte─żne, s├║ skr├ş┼żen├ę alergie t├Żchto astrovit├Żch byl├şn┬á┬ás potravinov├Żmi alerg├ęnmi ako s├║ kore┼łov├í zelenina, ovocie┬á┬áa┬ákoreniny.

Najvä─Ź┼íí slovenský v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov, firma┬á┬áTHERMO|SOLAR ┼Żiar, a.s., od┼ítartoval na svojej facebookovej stránke sú┼ąa┼ż (THERMO)SOLAR TOUR. Úlohou ├║─Źastníkov, ktor├ş sa do nej zapoja je, aby┬á┬áodfotografovali a┬áuverejnili na facebooku┬áhttps://www.facebook.com/thermosolar.ziar/, realizácie termických slne─Źn├Żch kolektorov.┬áCeny vyhlási porota THERMO|SOLARU výberom z┬ánajzaujímavej┼í├şch fotografi├ş a┬ákoment├írov pod nimi, aj s┬áprihliadnut├şm na lajkovanie od ─Źitate─żov a┬áich pozit├şvne koment├íre.┬á

Bolesti zubov sú jedným z najhor┼íích druhov bolesti. Zvy─Źajne sprevádzaj├║ niektoré z┬áochoren├ş, ktor├ę m├í na┬á┬ásvedomí nedostato─Źná starostlivos┼ą o┬ázuby, zdravé ─Ćasn├í a┬ásliznicu dutiny ústnej. Dobrým pomocn├şkom v┬áboji proti t├Żmto ochoreniam je zubn├í pasta Vincentka s┬áobsahom miner├ílnych l├ítok zo┬ásvetozn├ímej miner├ílnej vody Vincentka.

Ka┼żdá spr├ívna turistick├í destin├ícia ─Źi mesto m├í okrem serióznych pamiatok aj legendami a┬ázvl├í┼ítnos┼ąami opradené atrakcie, nazývan├ę aj piko┼íky. Severov├Żchod Slovenska - Bardejov a┬áokolie m├í tak├Żchto piko┼íiek l├íkajúcich turistov dostatok. Vybrali sme sedem z┬ánich. S├║ to: Apartm├ín cis├írovnej Sisi a┬ánajstar┼íí skanzen na Slovensku v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, socha kata na centr├ílnom n├ímest├ş, plastika chlap─Źeka na renesan─Źnej radnici, ktor├Ż vyt┼Ľ─Źa hol├Ż zadok k┬ádomu kde b├Żval richt├ír, obrann├ę ba┼íty a uli─Źka Johna Lennona v Bardejove a┬átaran sovietskeho a┬ánemeck├ęho tanku v┬áÚdol├ş smrti pri Svidn├şku.

Popredný slovensk├Ż v├Żrobca dreven├Żch a drevohliníkov├Żch okien, spolo─Źnos┼ą MAKROWIN, s.r.o. Detva, z├şskal v júli 2020 certifikát FSC ┬á(Forest Stewardship Council). Znamen├í to, ┼że jeho v├Żroba┬á┬áa výrobky sp─║┼łajú podmienky pre produkty vyrobené z dreva, ktor├ę pochádza z dobre a zodpovedne obhospodarovan├Żch lesov. FSC je┬ácelosvetovo uzn├ívan├Ż certifik├ít, ktor├Ż zaru─Źuje trval├║ udr┼żate─żnos┼ą krehk├Żch lesn├Żch ekosyst├ęmov a┬ána najn├íro─Źnej┼íom svetovom trhu v┬áUSA, kam Makrowin vyv├í┼ża zna─Źn├║ ─Źas┼ą produkcie, si ho odberatelia vy┼żaduj├║. Informuje o┬átom riadite─ż Makrowinu Du┼ían Majer.

Mu┼żi, je ─Źas urobi┼ą nie─Źo pre seba┬á a nav┼ítívi┼ą Bardejovské kúpele. Pre─Źo práve Bardejovsk├ę k├║pele? Popri v┼íetkých benefitoch vhodn├Żch aj pre ┼żeny, deti a┬áml├íde┼ż, maj├║ pr├íve Bardejovsk├ę k├║pele e┼íte pridan├║ hodnotu pre mu┼żov, v┬ápodan├ş jedn├ęho z┬ánajsilnej┼íie mineralizovan├Żch prame┼łov na Slovensku. T├Żm je HERKULES. Tento prame┼ł je zn├ímy od pä┼ądesiatych rokov minul├ęho storo─Źia a m├í┬ámá priaznivý vplyv na potenciu.

Jeden z┬ánajatraktívnej┼í├şch objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková ve┼ża, je v┬ású─Źasnosti otvoren├í iba v┬áexpozi─Źnej ─Źasti na pr├şzem├ş. Na poschod├ş, vo vyhliadkovej ─Źasti ve┼że, prebiehaj├║ rekon┼ítruk─Źné pr├íce a┬áverejnosti by mala by┼ą cel├í ve┼ża spr├şstupnen├í od 1.augusta 2020. Vyhliadkov├í ve┼ża je po─Źas letnej turistickej sez├│ny pre verejnos┼ą be┼żne otvoren├í od 1.m├íja do 15.okt├│bra, vlani v┼íak bola kvôli rekon┼ítrukcii zatvoren├í. Otv├íracie ─Źasy s├║ v┬áutorok a┼ż nede─żu od 9.00 do 17.00 hod. Vstupn├ę je be┼żne 1 euro pre dospelých, v┬ás├║─Źasnosti je zn├ş┼żen├ę na 0,5 eura.

O nový systém evidencie pouká┼żok na in┼ítal├íciu Obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam II, je zna─Źn├Ż z├íujem. V┬ánajbli┼ż┼íích troch mesiacoch mô┼żu dom├ícnosti vyu┼żi┼ą pouk├í┼żky na in┼ítal├íciu slne─Źn├Żch kolektorov z┬áprojektu Zelen├í dom├ícnostiam II, ktor├ę boli vydan├ę pod─ża nov├Żch pravidiel 23. júna 2020, pre 694 zariaden├ş v┬áhodnote 1,15 milióna eur. ─Äal┼íie ┼żiadosti o┬ápr├şspevok na slne─Źn├ę kolektory je mo┼żn├ę pod├íva┼ą a┼ż do naplnenia┬ázásobníka. K┬á6.júlu 2020 bolo┬á┬áv zásobníku ┼żiadost├ş o┬ápouk├í┼żky┬á┬ána in┼ítaláciu slne─Źných kolektorov 262 ┼żiadostí v┬áhodnote 423┬á834┬á┬áeur.

4123 Ŕlßnkov (275 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd