Cykloturisti otvorili sez├│nu v Bardejove

PublikovanÚ: 18.05, 2022    TÚma: 

Cykloturisti otvorili v┬ásobotu 23.apríla 2022 tohtoro─Źnú sezónu v┬áBardejove. K┬ádispoz├şcii maj├║ spolu dve trasy spájaj├║ce viacero stred├şsk. Dlh┼íia trasa lie─Źivých singletrackov m├í d─║┼żku 25 km a┬ákrat┼íia trasa 18 km. Na svoje si pr├şdu v┼íetci, jednotlivé ┬áter├ęny s├║ vhodn├ę pre najmen┼í├şch cyklistov i┬áprofibikerov. Sta─Ź├ş si vybra┼ą trasu pod─ża svojich schopnost├ş.┬á

 

Dostatok mo┼żností ┼íportového a turistick├ęho vy┼żitia

"Sie┼ą navzájom prepojených piatich lie─Źiv├Żch singletrackov - Rodinn├Ż, Napoleon,┬á─îere┼íenka,┬áHerkules a┬áKr├í─żovsk├Ż a dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíkov├í cesta Miha─żov - Bardejov a Kysl├şkov├í dr├íha v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, poskytuj├║ dostatok mo┼żnost├ş ┼íportového a turistick├ęho vy┼żitia. Severov├Żchod Slovenska tak u┼ż nie je iba spestren├şm na mape cykloturistov, ale aj ─Źast├Żm cie─żom ich plnohodnotnej dovolenky. Zameriavame sa hlavne na zlep┼íenie tr├ívenia vo─żn├ęho ─Źasu mlad├Żch,"┬áInformuje o┬átom Radomír Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á - Bardejov.┬á

Dodáva, ┼że OOCR investuje pravidelne do revitaliz├ície jednotlivých rekrea─Źno-turistick├Żch oblastí, obnovuje drevené prvky, lavi─Źky, alt├ínky, ohnisk├í, turistick├ę zna─Źenia, mapy a informa─Źn├ę tabule. Sú─Źas┼ąou pravidelnej ├║dr┼żby s├║ aj ter├ęnne ├║pravy, posypy kameninou, prerez├ívky veget├ície a┬á─Ćal┼íie ├║pravy.

─îo v┼íetko u┼ż opravili

V┬árekrea─Źno-turistickej oblasti zvanej Komínek Miha─żov v┬áBardejove vlani obnovili drevený altánok s┬áohniskom. Popri tom opravili aj po┼íkodené dreven├ę┬á prvky na niektor├Żch z 19 stanov├ş┼í┼ą 3 km dlhej Kysl├şkovej cesty Miha─żov, ktor├í sa nach├ídza v┬ábl├şzkosti. V zime ju vyu┼ż├şvajú be┼żk├íri a v lete turisti. V┬áokol├ş je mno┼żstvo cyklotr├ís a pekn├Ż v├Żh─żad na mesto Bardejov. V┬áz├ívere minul├ęho roka dokon─Źili aj obnovu turistickej infra┼ítrukt├║ry v┬álokalite Kl├í┼ítorisko - Mn├şchovsk├Ż potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom n├ílezisku pribudol alt├ínok a informa─Źn├í tabu─ża, realizovali sa ter├ęnne ├║pravy.

Skatepark víta hlavne mláde┼ż

Vlani obnovili v┬áBardejove na Toplianskej ulici schátraný skatepark. Vynovili v ┼łom zni─Źene lavi─Źky, stoly, osvetlenie a ch├ítrajúci alt├ínok, ktor├Ż sl├║┼żil ako miesto odpo─Źinku a relaxu pre n├ív┼ítevníkov a ┼íportovcov. Skatepark je ur─Źen├Ż predov┼íetk├Żm pre skaterov, bikerov a┬ákolobe┼żk├írov, dom├ícich aj mimo regiónu. V nasleduj├║com obdob├ş pl├ínuj├║ obnovi┼ą a┬ádoplni┼ą i streetov├║ ─Źas┼ą v┬áskateparku. V┬árovnakom are├íli sa chyst├í aj Pumptrack - Bike park, ktor├Ż bude prepojen├Ż plynulo so skate z├│nou. V├Żstavba prebehne v┬átomto roku..

Ani vo Svidníku a┬áokol├ş nezahá─żajú

V┬ázávere minulého roka uviedli do prev├ídzky aj v┬ámeste Svidník (nad býval├Żm vlekom) Vyhliadku s┬áútul┼łou. Stavba v┬á┼ąa┼żko pr├şstupnom ter├ęne si vy┼żiadala celkov├ę n├íklady 80┬á508 Eur a┬ávybudovali ju s finan─Źnou podporou viacer├Żch subjektov. Jedine─Źn├Ż v├Żh─żad z┬áve┼że ukazuje panor├ímu mesta Svidn├şk od Pamätn├şka sovietskej arm├ídy a┼ż po lesn├Ż komplex Osy. Lokalita je pr├şstupn├í pre rodiny s de┼ąmi, pre star┼í├şch ─żud├ş, cyklistov, be┼żk├írov i pe┼í├şch turistov po─Źas cel├ęho roka.

Unikátna rozh─żad┼ła v Kru┼żlovej

V┬ázávere novembra 2021 dokon─Źili v┬áKru┼żlovej, v Údolí smrti, unik├ítnu rozh─żad┼łu z┬ákovu a┬ádreva vysokú 13,65 metra, ktor├í m├í 4 poschodia a tvarom pripom├şna n├íboj do ─Źeskoslovenskej pu┼íky VZ. 24. Ve┼ża poskytuje n├ídherné výh─żady do okolia, vidno z┬ánej takmer cel├ę ├Üdolie smrti, okolit├ę obce, ─Źas┼ą Svidn├şka a v pr├şpade priazniv├ęho po─Źasia aj Vysok├ę Tatry. Vstup je celoro─Źne zadarmo. Rozh─żad┼ła m├í nezvy─Źajn├Ż tvar vojensk├ęho n├íboja, aby symbolizovala spomienku na najtvrd┼íie boje po─Źas vojny, ktor├ę sa odohr├ívali na ├║zem├ş Duklianskeho priesmyku. T├║to unik├ítnu rozh─żad┼łu sa pok├║sia zap├şsa┼ą aj do Knihy slovensk├Żch rekordov. Kru┼żlov├í u┼ż dva slovensk├ę rekordy m├í - za najvä─Ź┼í├ş vertik├ílny n├ípis ├ÜDOLIE SMRTI a┬ánajv├Ą─Ź┼íie srdce na zber PET vrchn├íkov.

Atrakcie sú prístupné

V┼íetky atrakcie cestovného ruchu na Severovýchode Slovenska v┬ású─Źasnosti prístupn├ę. Vhodn├Ż ─Źas je na wellness, m├║zeá a┬álie─Źebn├ę i┬árekrea─Źn├ę pobyty, v├Żlety do pr├şrody, turistiku a┬ácykloturistiku,... Napriek tomu sa sezóna rozbieha opatrne. Nikde na Slovensku nie je to─żko pamätn├şkov a┬ápam├Ątn├Żch miest na obe svetov├ę vojny ako v┬áokol├ş Dukly a┬áSvidn├şka. V are├íli pr├şrodn├ęho m├║zea ako aj okolo cesty do Svidn├şka je rozmiestnen├Żch 55 kusov rozli─Źnej ┼ąa┼żkej bojovej techniky. Vhodn├ę s├║ predov┼íetk├Żm pre rodinn├ę v├Żlety s┬áde┼ąmi, tu mô┼żu ohmata┼ą tanky, del├í, lietadl├í a┬ávojensk├║ techniku. V┬áregi├│ne m├┤┼żu nazrie┼ą do bunkrov a┬ázvrchu sa pozrie┼ą na bojisk├í, ─Źi vidie┼ą miesta odpo─Źinku tis├şcok m┼Ľtvych. V┼íetko je to obklopen├ę zachovanou pr├şrodou s┬ádobre zna─Źen├Żmi turistick├Żmi trasami,┬ámiestami na odpo─Źinok a opekanie.

Centrálna expozícia Vojenského historick├ęho múzea umiestnen├í vo Svidn├şku (www.vhm.sk)┬ána Bardejovskej ulici je od 3.októbra znovu otvorená. Vyhliadkovú ve┼żu na Dukle zatia─ż mô┼żu obdivova┼ą turisti iba zvonku. Celoro─Źne prístupné je v┼íak Údolie smrti, kde obec┬á Kru┼żlov├í v┬áspolupr├íci s┬áministerstvom obrany opravilo a┬áobnovilo n├ítery pre 8 tankov umiestnených vo vo─żnej pr├şrode v┬á├║to─Źnej form├ícii.

Na zozname UNESCO

Historické pamiatky spolu s┬áprírodnými krásami a┬ámodern├Żmi slu┼żbami cestovn├ęho ruchu ako kúpe─żn├şctvo, wellness, ─Źi singletracky, tvoria ┼żiadan├Ż mix l├íkaj├║ci n├ív┼ítevn├şkov. K┬ápiko┼ík├ím v regióne patria: Apartm├ín cis├írovnej Sisi a┬ánajstar┼í├ş skanzen na Slovensku v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, socha kata na centr├ílnom n├ímest├ş, plastika chlap─Źeka na renesan─Źnej radnici, ktor├Ż vyt┼Ľ─Źa hol├Ż zadok k┬ádomu kde b├Żval richt├ír, obrann├ę ba┼íty a uli─Źka Johna Lennona v┬áBardejove, ─Źi taran sovietskeho a┬ánemeck├ęho tanku v┬áÚdol├ş smrti pri Svidn├şku. Najnov┼íie pribudol putovn├Ż n├ípis Bardejov (zatia─ż je na Radni─Źnom n├ímest├ş).

Gotika, renesancia, drevené kostolíky

V meste Bardejov náv┼ítevníci mô┼żu obdivova┼ą Radni─Źné n├ímestie s n├ídhernými gotick├Żmi me┼ítianskymi domami, Bazilikou minor sv. Eg├şdia, s b├Żvalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na územ├ş Slovenska, v ktorej je umiestnen├í expoz├şcia ┼áari┼ísk├ęho m├║zea. Medzi klenoty┬ápatr├ş ┼Żidovsk├ę suburbium - Star├í synagóga v┬áBardejove. Star├í synag├│ga bola vyhl├ísen├í za n├írodn├║ kult├║rnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidra┼í v roku 2000. L├íkaj├║ i dreven├ę kostoly v okrese Bardejov:┬áHervartov, Tro─Źany, Kriv├ę, Ko┼żany, Lukov, Fri─Źka, Jedlinka, Mikul├í┼íov├í, Zboj. V okrese Svidn├şk: kostol├şk v skanzene Svidn├şk, ─Ćalej Potoky, ┼áemetkovce, Miro─ża, Krajn├ę┬á─îierno,┬áLadomirova a┬áBodru┼żal, Pr├şkra, Dobroslava, Ni┼żn├Ż Kom├írnik, Vy┼ín├Ż Kom├írnik, Medvedie, Hunkovce.

Viac je na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finan─Źnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.┬á ┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.03 sek˙nd