Kto sa zaslúžil o svetovú slávu Vincentky?

Publikovan: 18.05, 2022    Tma: 

O svetovú známosť sa zaslúžila minerálna voda Vincentka prameniaca v Kúpeľoch (Lázních) Luhačovice samotná, predovšetkým svojimi účinkami a výnimočným zložením. Nesmieme však zabúdať na úlohu osobností v dejinách. Vincentka mala na výrazné a významné osobnosti šťastie. Mená ako gróf Vincenc Serenyi, fyzikus Jan Ferdinand Hertod z Todtenfeldu, architekt Dušan Jurkovič, skladateľ Leoš Janáček a mnohí ďalší sú nezmazateľne zapísaní do panteónu osobností, ktoré v Luhačoviciach zanechali výraznú stopu.

Kto prišiel nato, čo je vlastne Vincentka?

Vincentka je zvyšková morská voda z pravekého treťohorného mora, ktorá ostala uväznená medzi vrstvami hornín pod Luhačovicami. Zo zemských hlbín ju obohacuje oxid uhličitý a riedi sa obyčajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prechádza rôznymi vrstvami hornín a rozpúšťa stopové prvky, takže nakoniec obsahuje takú širokú škálu prvkov ako máloktoré iné minerálne vody.

Prví spoznali a využívali minerálku tunajší obyvatelia, ktorí ju volali Slanica. Zásluhy o jej prvú písomnú popularizáciu má český Nemec Jan (Johann) Ferdinand Hertod z Todtenfeldu (1645 - 1724). Vincentka, a.s. má vo vlastníctve jeden vzácny výtlačok Hertodovej správy, čo je prvá písomná zmienka o existencii luhačovických minerálnych vôd. Napísal ju fyzik a lekár Jan Ferdinand Hertod z Todtenfeldu, člen Akadémie prírodovedcov Svätej ríše rímskej a fyzikus kráľovského mesta Brna. V roku 1669 vydal v Brne písomnú správu TARTARO-MASTIX MORAVIAE (Korbáč Moravský na usadeninu) o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej kúry a jej úspešné výsledky. Ako reakciu na Hertodovo pojednanie nechal gróf Ondrej Serenyi upraviť hlavný prameň na úpätí veľkej Kamennej (dnes Vincentka).

Prvú podrobnú chemickú analýzu zloženia vody vykonal v práci Liečivé pramene rakúskej monarchie viedenský profesor chémie a lekár Heinrich Johann von Crantz. Preukázal, že luhačovické minerálne vody sú 3-krát viac mineralizované, než v tom čase v Rakúsku najuznávanejšou minerálna voda Selterská.

Darca mena gróf Vincenc Serenyi

Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. História predaja Vincentky vo fľašiach má takmer 200 rokov a siaha do roku 1820. História kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha až do roku 1590. Vodu pili až na cisárskom dvore vo Viedni, už za čias Márie Terézie a rovnako tak v moravských vínnych pivničkách, pretože vychladená Vincentka v teplých dňoch chutí s kvalitným suchým bielym vínom, neutralizuje žalúdočnú kyselinu a minimalizuje opicu.

Najvýznamnejší slovenský architekt Dušan Jurkovič

História využívania luhačovických minerálnych vôd je úzko spätá so stavbami. Veľkým dielom sa na výzore Luhačovíc podieľal najvýznamnejší slovenský architekt Dušan Jurkovič, v rokoch 1902-1914. V roku 1902 uskutočnil adaptáciu dvoch budov, ktoré spojil do celku Janovho domu (dnes Dom Dušana Jurkoviča). Tiež pri ďalšej úprave budovy vodoliečby, dokázal využiť existujúce kamenné prízemie a poschodie zo sušených tehál. Z roku 1902 pochádza aj jeho adaptácia bývalého kuchynského domu na obytnú vilku nazvanú Chaloupka. V roku 1903 postavil novostavby vily Jesřábí a kúpeľné reštaurácie (dnes už nezachované). V blízkosti budovy vodoliečby postavil komplex kúpaliska so vstupnou budovou a šatňovými kabínami po stranách bazéna.

Svetoznámy skladateľ, svetoznáme kúpele, svetoznáma minerálka

Leoš Janáček (3. júla 1854 Hukvaldy - 12. augusta 1928 Moravská Ostrava), bol jedným z najvýznamnejších a najoriginálnejších tvorcov českej a svetovej modernej hudby. Je cenený predovšetkým pre nezvyklú melodiku, vychádzajúcu z ľudovej hudby moravských regiónov, najmä Slovácka a Lašska. Miloval moravské kúpele Luhačovice, ktoré navštívil prvýkrát roku 1886 na pozvanie strýka Jána Janáčka, farára zo Vnorov, a od roku 1903 sem jazdieval pravidelne, spolu 25-krát, Často sa prechádzal po Kúpeľnom námestí, ešte častejšie sa však túlal okolitou prírodou, na lesných cestách počúval spev vtákov, posedával na lavičkách a na stráňach a patril aj k prvým ranným návštevníkom v altánkoch s luhačovickými prameňmi. Luhačovice ho inšpirovali aj v tvorbe.

Filmári i politici

Luhačovice boli miesto stretnutí a pobytov významných politikov i umelcov. Od roku 1921, kedy v Luhačoviciach vznikol prvý film Děvčata vdávejte se!, sa v Luhačoviciach  natočil rad filmov a seriálov, v ktorých hrali Jaroslav Marvan, Adina Mandlová, Luděk Munzar a ďalšie. K najznámejším patria úspešné seriály Českej televízie Četnické humoresky a Četníci z Luhačovic.

K významným osobnostiam spätými s Luhačovicami patrili aj MUDr. František Veselý, Tomáš Garrigue Masaryk, Karel Čapek, Alfons Mucha, Ján Werich, Vlasta Burian, Nataša Golová, Oldřich Nový a ďalší.

Koho vidíme za súčasnou Vincentkou?

Za súčasnou podobou firmy Vincentka, a.s., zaoberajúcou sa jej plnením do fliaš  a jej ďalšími aktivitami vidíme rodinu Šumšalovcov. Spoločnosť Vincentka, a. s., bola založená v roku 1997 za účelom kúpy a obnovenia prevádzky plniarne liečivej minerálnej vody. Predchádzajúci majiteľ budovy ju prakticky doviedol do krachu a jej obnova nebola jednoduchá. Súčasní majitelia ju prevádzkujú ako rodinnú firmu. Rodina Šumšalovcov stála aj za rozšírením výroby, keď okrem plnenia minerálnej vody do fliaš, sa jej výrobný program rozšíril s vlastným know-how aj o ďalšie výrobky. 

 

www.vincentka.cz


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.03 seknd