Obnovili ikonick├║ fotografiu s Mariou Curie a Albertom Einsteinom

PublikovanÚ: 09.06, 2022    TÚma: 

V bruselskom hoteli Metropol sa 30. mája 2022 zi┼ílo 34 najlep┼íích európskych profesorov chémie, vr├ítane dvoch laure├ítov na Nobelovu cenu a 21 doktorandov z celej EÚ, aby znovu vytvorili ikonickú fotografiu, ktor├í vznikla v roku 1927 po─Źas Medzin├írodnej konferencie o elektr├│noch a fot├│noch v Solvay. T├íto svetozn├íma fotografia predstavuje najlep┼í├şch vedcov tej doby, vr├ítane Marie Curie - Sk┼éodowskej a Alberta Einsteina.┬á

50. výro─Źie zalo┼żenia Európskej rady chemického priemyslu┬á

Zhroma┼żdením si pripomenuli 50. výro─Źie zalo┼żenia Európskej rady chemického priemyslu (Cefic). Informuje o tom tla─Źová spr├íva Cefic, ktorú masm├ędi├ím poskytla┬á Ing. Silvia Surov├í, gener├ílna sekret├írka Zväzu chemick├ęho a┬áfarmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

K profesorom a nádejným mlad├Żm vedcom sa po─Źas podujatia pripojilo aj 25 gener├ílnych riadite─żov a hlavn├Żch technick├Żch riadite─żov (CTO) popredn├Żch európskych v├Żrobcov chemik├ílií. Usilujú sa o posilnenie spojenectva medzi vedou a┬ápodnikmi, s cie─żom zabezpe─Źi┼ą aby si vedeck├Ż pokrok a inov├ície na┼íli cestu na trh a prispeli k agende EÚ v oblasti Zelenej dohody.

Dr. Martin Brudermüller, prezident Cefic a generálny riadite─ż spolo─Źnosti BASF uviedol: "Som nad┼íený, ┼że dnes mô┼żem by┼ą obklopen├Ż najlep┼íími svetov├Żmi chemikmi a mimoriadne talentovan├Żmi mlad├Żmi v├Żskumn├şkmi z celej Európy. Mlad├í gener├ícia bude definova┼ą budúcnos┼ą chemick├Żch inov├íci├ş v Eur├│pe a t├Żm aj ├║spe┼ínos┼ą Zelenej dohody EÚ. Inov├ície m├íme v krvi: chemick├Ż priemysel E├Ü je druh├Żm najvä─Ź┼í├şm svetov├Żm investorom do v├Żskumu a inov├íci├ş v oblasti chemick├Żch l├ítok s rozpo─Źtom viac ako 9 mili├írd EUR, ktoré ka┼żdoro─Źne id├║ na v├Żskum. Spolupr├íca so s├║─Źasnou a bud├║cou gener├íciou vedcov je pre bud├║cnos┼ą Eur├│py nesmierne d├┤le┼żit├í."

FOTOGRAFIA_z_roku_2022__obnovenie_fotografie_z_roku_1927_zobrazuj__cej_profesorov_aj___tudentov_.jpg

Transformácia smerom k rozvoju udr┼żate─żnosti a ekologických perspektív

Doktorant Branislav ┼áulgan (Slovenská republika) k┬átomu povedal: "Chemický priemysel sa v sú─Źasnosti blí┼żi ku k─ż├║─Źovému m├ş─żniku transform├ície smerom k rozvoju udr┼żate─żnosti a ekologick├Żch perspekt├şv. Podujatie Honour Science & Chemistry (─îes┼ą vede a┬ách├ęmi├ş) poskytuje skvel├║ pr├şle┼żitos┼ą predstavi┼ą cestu pre bud├║ce inov├ície, zalo┼żen├ę na synergii entuziazmu a ┼íikovn├Żch n├ípadov mladej gener├ície vedcov, v kombin├ícii so sk├║senos┼ąami a znalos┼ąami najlep┼í├şch svetov├Żch chemikov a profesorov. Zvl├ídnu┼ą bud├║ce v├Żzvy a┬ávytvori┼ą ducha poctivej produkt├şvnej pr├íce je mo┼żn├ę pomocou rovnov├íhy medzi odborn├Żm pr├şstupom a ├║zkou spolupr├ícou, spojenou s diplomatickou trpezlivos┼ąou v┼íetk├Żch z├║─Źastnen├Żch vedcov."

Profesor Ben L. Feringa, laureát Nobelovej ceny za chémiu za rok 2016, ┬ápovedal: "Som rád, ┼że sa mô┼żem podie─ża┼ą na tejto iniciatíve, preto┼że je skvelé spoji┼ą priemysel, vedeckú komunitu a ┼ítudentov. Tieto tri skupiny bud├║ musie┼ą spolupracova┼ą, aby na┼íli najlep┼íie rie┼íenia pre ve─żk├ę výzvy. Nad┼íenie a odhodlanie ┼ítudentov ma nap─║┼ła hrdos┼ąou a d├íva mi d├┤veru, ┼że sa dosiahne ve─żk├Ż pokrok smerom k udr┼żate─żnej┼íiemu svetu. Tieto mlad├ę hviezdy bud├║ formova┼ą bud├║cnos┼ą ch├ęmie a bud├║ sa te┼íi┼ą z toho, ┼że pretv├íraj├║ vedu na dokonalos┼ą."

Podujatia sa zú─Źastnil aj prof. Ing. Viktor Milata, DrSc. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a prezident Zväzu chemického a farmaceutick├ęho priemyslu Slovenskej republiky Ing. Roman Karlubík, MBA.

Základné inform├ície o konferencii Solvay 1927

Solvayovské konferencie, zalo┼żen├ę belgickým priemyselníkom Ernestom Solvayom v roku 1911, boli pova┼żovan├ę za zlomov├Ż bod vo svete fyziky. Konferencie sa konali v Bruseli a boli venovan├ę v├Żznamn├Żm otvoren├Żm probl├ęmom vo fyzike aj ch├ęmii.┬á Najznámej┼íou konferenciou bola piata Solvayova medzin├írodn├í konferencia o elektrónoch a fot├│noch v okt├│bri 1927, kde sa stretli najv├Żznamnej┼í├ş fyzici sveta, aby diskutovali o novo formulovanej kvantovej te├│rii. Vedúcimi osobnos┼ąami boli Albert Einstein a Niels Bohr. 17 z 29 ├║─Źastn├şkov bolo alebo sa stalo nosite─żmi Nobelovej ceny, vr├ítane Marie Curie, ktor├í jedin├í z nich z├şskala Nobelovu cenu v dvoch samostatn├Żch vedeck├Żch discipl├şnach.

FOTOGRAFIA z roku 1927_1.jpg


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.04 sek˙nd