Abeceda pod─ża Vincentky

PublikovanÚ: 29.07, 2022    TÚma: 

O┬átom aká je svetozn├íma miner├ílna voda┬á┬áVincentka z Luha─Źovíc pod─ża abecedy informuje Jan ┼áum┼íal, riadite─ż spolo─Źnosti Vincentka, a. s..┬áZa─Źneme písmenom "A" ako alergici. Okrem moderných a ú─Źinn├Żch antialerg├şk a┬ákvapiek do nosa s┬áobsahom kortikoidov, ktoré predpisuj├║ alergológovia, neostáva ve─ża prirodzen├Żch┬á┬áa prírodných prostriedkov na ú─żavu od alergickej nádchy. Patr├ş k┬ánim Vincentka, ktor├í u─Źinkuje na┬áv┼íetky druhy alergi├ş ako osved─Źen├Ż pomocn├Ż podporn├Ż prostriedok, ktor├Ż pom├íha u─żavova┼ą od ich n├ísledkov, hlavne upchatého nosa. Na uvo─żnenie d├Żchania pom├íha aplik├ícia hypertonick├ęho nosov├ęho spreja Vincentka (do 3 rokov verzia Junior).

B ako babi─Źka

Vincentka je ozna─Źovaná tie┼ż ako "liek na┼íich babi─Źiek". Jej lie─Źivé aj preventívne ú─Źinky preverili st├íro─Źia. Vincentka svoj├şm obsahom a vyv├í┼żenos┼ąou miner├ílnych sol├ş a prvkov umo┼ż┼łuje rozp├║┼í┼ąanie hlienov v dýchac├şch cest├ích, ┼żal├║dku a ─Źrev├ích. Je odpor├║─Źan├í na pitn├ę a inhala─Źn├ę k├║ry. Gazdinky v┬áLuha─Źoviciach roky prid├ívaj├║ Vincentku do cesta, namiesto kypiacich pr├í┼íkov. Vinohradn├şci na ju┼żnej Morave ju roky pod├ívaj├║ vo svojich v├şnnych skliepkoch k┬áv├şnu. Vynikaj├║co sa osved─Źila aj pre mie┼íanie v├şnnych strikov (s kvalitn├Żm such├Żm v├şnom v pomere 1: 1). Prin├í┼ía aj r├Żchlu ├║─żavu po nadmernej konzum├íciu alkoholu, k├ívy a mastn├Żch jed├íl. Po silvestrovsk├Żch oslav├ích je na nezaplatenie pri obnove iónovej rovnov├íhy v┬áorganizme. Pije sa studen├í, alebo sa pou┼ż├şva na riedenie ovocn├Żch ┼ítiav, ─Źi na z├ílievku zeleninov├Żch ┼íal├ítov.

C ako CO2

Do Vincentky CO2 dodáva z hlbín zeme sama pr├şroda. CO2 v┬ápodzem├ş m├í anorganický, juven├şlny┬á pôvod, súvisiaci s vulkanickou aktivitou.┬á Oxid uhli─Źit├Ż prenik├í z┬áve─żk├Żch h─║bok a n├ísledne sa CO2 v podzemnej vode rozp├║┼í┼ąa a vznik├í tak kyselina uhli─Źit├í, ktor├í p├┤sob├ş na okolit├║ horninu a obohacuje podzemn├║ vodu o miner├ílne l├ítky.

D ako diabetes

Vincentka je úspe┼íná je pri poruch├ích l├ítkovej výmeny (diabetes mellitus┬á1 aj 2. typu), pri ochoreniach tr├íviaceho ├║strojenstva - pou┼żíva sa u pacientov s ochoren├şm ┼żal├║dka, pri dvan├ístnikov├Żch vredoch, chorob├ích ─Źriev, ┼żl─Źn├şka, pankreasu a┬ápo ich oper├íci├ích, pri Crohnovej chorobe a ochoreniach d├Żchac├şch ciest┬á(hlasivky, astma, bronchit├şda, d├Żchanie).

E ako export

Hlavným trhom je pre Vincentku ─îeská republika a najdôle┼żitej┼íou exportnou krajinou Slovensko. Vyv├í┼ża sa i na Ukrajinu, do Ruska, Estónska, USA, na Cyprus (odtia─ż sa vozí aj do Grécka). ─î├şna vyzerala ako perspekt├şvny trh, ale po politick├Żch zmen├ích sa tam vyv├í┼ża iba ob─Źas a m├ílo.

F ako f─ża┼íovanie

História predaja Vincentky vo f─ża┼íiach siaha do roku 1820. V roku 1851 bola pri prameni Vincentky postavená prv├í plni─Źka a skladisko flia┼í. Toho istého roku sa vyviezlo ┬á┬á┬á┬á┬á160 000 ks flia┼í s obsahom 1,5 l. V rokoch 1946 - 1949 pri výstavbe novej kolon├ídy kúpe─żov Luha─Źovíc sa s├║─Źasne vybudovala ├║plne nov├í budova plniarne s najmodernej┼í├şmi plniacimi linkami tej doby. V tej dobe u┼ż bolo vyroben├Żch ro─Źne cca 2 mili├│ny flia┼í. V┬ás├║─Źasnosti je to 5,5 mili├│na 0,7l flia┼í. Po druhej svetovej vojne vznikla nov├í plni─Źka za kolon├ídou a v roku 1976 bola zmodernizovan├í. V roku 1993 bola plni─Źka sprivatizovan├í, ale po troch rokoch ─Źinnos┼ą ukon─Źila a prev├ídzky boli uzavret├ę. S├║─Źasn├Ż vlastn├şk - akciov├í spolo─Źnos┼ą Vincentka plniare┼ł znova postavila na nohy a vr├ítila miner├ílke v├Żsadn├ę postavenie.

G ako geológia

Geologické podlo┼żie ┼íirok├ęho okolia Luha─Źovíc tvoria fly┼íe (ra─Źanská jednotka magursk├ęho fly┼íu). Sú charakteristick├ę striedaj├║cimi sa vrstvami pieskovcov, zlepencov a ├şlovcov. Tie s├║ zna─Źne nepriestupn├ę pre vodu, v─Ćaka ─Źomu do┼ílo v h─║bke k uchovaniu zvy┼íkovej vody tre┼ąohorn├ęho (pleistoc├ęnneho) mora. Tektonick├ę poruchy v nepriestupných hornin├ích (nezdenick├Ż zlom v ┼íir┼íom okol├ş Luha─Źov├şc) umo┼ż┼łuj├║ v├Żstup vôd k povrchu. R├┤zne cesty v├Żstupu tak ved├║ k rozli─Źn├ęmu zlo┼żeniu tunaj┼í├şch kyseliek. Najzn├ímej┼í├şm z nich je Vincentka, ─żudovo Slanica, kedysi zn├íma tie┼ż ako Hlavn├Ż prame┼ł.

H ako historia

┬áHistória kúpe─żníctva siaha a┼ż do roku 1590, kedy Luha─Źovice pripadli rodine Bartod─Ťjských z Bartod─Ťj. Tou dobou je tu prame┼ł zvan├Ż Bublav├Ż (dnes Amandka). Prvá p├şsomn├í zmienka o existencii lie─Źiv├Żch luha─Źovick├Żch miner├ílnych vôd poch├ídza od fyzika a lek├íra Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu. V roku 1669 vydal p├şsomn├║ spr├ívu o chemickom zlo┼żen├ş luha─Źovickej vody, op├şsal sp├┤sob pitnej lie─Źby a ├║spe┼íné v├Żsledky lie─Źenia. O vznik k├║pe─żov sa zasl├║┼żil ┼í─żachtick├Ż rod Ser├ęnyiovcov. Koncom 18. storo─Źia tu dal gr├│f Vincenc postavi┼ą prv├ę lie─Źebn├ę a ubytovacie zariadenia a┬ápo ┼łom je aj Vincentka od roku 1792 nazvan├í. Kedysi pod├ívala na cis├írskom dvore a vo viedensk├Żch kaviar┼łach. Bola zdrojom ob┼żivy luha─Źovick├Żch vod├íkov (ako naz├Żvali prepravcov).

CH ako choroby

Je odporú─Źaná na pitné a inhala─Źn├ę k├║ry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorob├ích l├ítkovej v├Żmeny, vredovej choroby ┼żal├║dka, dvan├ístnika a ich poopera─Źn├Żch stavoch, pri chronickom zduren├ş pe─Źene, diabete mellitus, chronickej pankreatit├şde. Pom├íha regenerova┼ą aj vn├║torn├ę prostredie ─Źloveka po ve─żk├Żch strat├ích potu (┼íport, ┼ąa┼żk├í fyzick├í pr├íca, hor├║─Źkovit├ę ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholov├Żch excesoch a┬á┼ąa┼żk├Żch jedl├ích. Jeden d├║┼íok Vincentky posta─Ź├ş na uhradenie dennej d├ívky jódu, mô┼że sl├║┼żi┼ą na prevenciu zubn├ęho kazu u det├ş a je vhodn├í ako pr├şrodn├Ż doplnok v├Ż┼żivy pre ┼íportovcov, deti, tehotn├ę ┼żeny a rekonvalescentov. Odpor├║─Źa sa tie┼ż proti vzniku such├Żch z├ípalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recid├şv.

I┬áako inhalácia

Inhalácia Vincentky je najlep┼íím spôsobom posilnenia imunity, ako prevencie pred sezónnymi infek─Źnými ochoreniami d├Żchac├şch ciest. Vincentka sa inhaluje priamo z prame┼ła v Kúpe─żoch Luha─Źovice, ale f─ża┼íovan├║ ju vyu┼ż├şvaj├║ takmer v┼íetky inhalat├│ria v ─îech├ích a na Slovensku bez akejko─żvek ├║pravy. V s├║─Źasnosti pozorujeme ─Źoraz ─Źastej┼íie vyu┼ż├şvanie Vincentky v dom├ícich inhal├ítoroch v dom├ícom prostred├ş. Hlavn├Żm ─Źinite─żom, ktor├Ż ovplyv┼łuje chor├║ sliznicu d├Żchac├şch ciest je chemick├Ż ─Źi farmakochemick├Ż ├║─Źinok inhalovan├Żch miner├ílnych v├┤d. Miestny ├║─Źinok aeros├│lu sa prejavuje tie┼ż fyzik├ílne (mechanicky), tepelne a osmoticky. Pri inhal├ícii miner├ílnych v├┤d sa teda predov┼íetk├Żm uplat┼łuje ich komplexn├Ż ├║─Źinok.

J ako jód

Jedným z┬ánajlep┼íích zdrojov jódu pre ─żudsk├Ż organizmus je Vincentka. Odporú─Źaná denn├í d├ívka j├│du u dospel├Żch je 150 mcg. Na jej pokrytie sta─Ź├ş jeden d├║┼íok Vincentky denne. J├│d je stopov├Ż prvok, ktor├Ż potrebuje ┼ít├ştna ┼ż─żaza na riadenie v┼íetk├Żch metabolick├Żch pochodov v tele. Spr├ívne a┬ápravidelné mno┼żstv├í j├│du s├║ z├íkladom zdrav├ęho organizmu, zr├Żch─żuj├║ metabolizmus, podporuj├║ spa─żovanie tukov a br├ínia nahromadeniu cholesterolu. Nedostatok j├│du spôsobuje vznik civiliza─Źn├Żch chor├┤b, oslabenie imunity a nespr├ívnu funkciu d├┤le┼żit├Żch org├ínov, hlavne ┼ít├ştnej ┼ż─żazy.┬á

K ako kloktanie

Kloktanie je stará osved─Źen├í metóda ako sa vysporiada┼ą s boles┼ąou v┬ákrku. Treba ho pou┼żi┼ą okam┼żite u┼ż pri nastupujúcich bolestiach hrdla a┬áprinies┼ą tak telu rýchlu ├║─żavu. Kloktanie Vincentkou pôsobí upokojuj├║co, protiz├ípalovo a┬ádezinfek─Źne.

L ako Lázn─Ť Luha─Źovice

O┬ásvetovú známos┼ą sa zasl├║┼żila miner├ílna voda Vincentka prameniaca v┬áK├║pe─żoch (L├ízních) Luha─Źovice samotn├í, predov┼íetkým svojimi ├║─Źinkami a┬áv├Żnimo─Źn├Żm zlo┼żen├şm. Vincentka mala v┼íak ┼í┼ąastie aj na osobnosti-gróf Vincenc Serenyi, fyzikus Jan Ferdinand Hertod z┬áTodtenfeldu, architekt Du┼ían Jurkovi─Ź, skladate─ż Leo┼í Jan├í─Źek. Hist├│ria vyu┼ż├şvania luha─Źovick├Żch miner├ílnych vôd je ├║zko spät├í so stavbami. Ve─żk├Żm dielom sa na v├Żzore Luha─Źov├şc podie─żal najv├Żznamnej┼í├ş slovensk├Ż architekt Du┼ían Jurkovi─Ź, so stavbami ako Janov dom (dnes Dom Du┼íana Jurkovi─Źa), vila Chaloupka, vila Jest┼Ö├íb├ş...

M ako mineralizácia

┼Żartom sa hovorí, ┼że Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodick├║ tabu─żku prvkov. Je to ve─żmi silno mineralizovaná, jódov├í uhli─Źit├í miner├ílna voda z pr├şrodného lie─Źiv├ęho zdroja, hydrog├ęnuhli─Źitan-chlorido-sodn├ęho typu, so zvý┼íen├Żm obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studen├í, hypotonick├í. Obsahuje i├│ny sod├şka, drasl├şka, v├ípnika, l├ştia, hor─Ź├şka, flu├│ru, chl├│ru, j├│du a ┼żeleza. ┼Żelezo je v┼íak pred st├í─Źan├şm do flia┼í odstra┼łovan├ę. Celkov├í mineraliz├ícia dosahuje 10 050 mg / l. Osmotick├Żm tlakom 634,7 kPa sa bl├ş┼żi osmolarite ─żudskej krvi a vn├║trobunkov├Żch tekut├şn. Obsahuje biog├ęnne prvky, ak├Żmi s├║ l├ştium, rub├şdium, c├ęzium, me─Ć, zinok, van├íd, chr├│m, kobalt vo fyziologickom pomernom zast├║pen├ş.

N ako Nasalis

Odborníci odporú─Źaj├║ na výplach nosa pou┼ż├şva┼ą Vincentku NASALIS, ktorá je vyroben├í z koncentr├ítu Vincentky. Je ur─Źen├í na preplachovanie nosn├Żch dut├şn a nosohltanu pomocou preplachovacej plastovej kanvi─Źky. Vincentka NASALIS na rozdiel od Vincentky neobsahuje oxid uhli─Źit├Ż, roztok je izotonick├Ż, m├í upravené pH, obsahuje glycerol, sta─Ź├ş ju zmie┼ía┼ą s teplou pitnou vodou (na teplotu cca 37 stup┼łov Celzia). V├Żhodou je┬á o┬ápolovicu cenovo v├Żhodnej┼íie preplachovanie ako Vincentkou.

O┬áako osmóza

Vincentka zlep┼íuje dýchanie, preto┼że oxid uhli─Źit├Ż a soli obsiahnuté v┬átejto minerálke, majú schopnos┼ą rozp├║┼í┼ąa┼ą hlieny. Vincentka je nen├ívykov├í, nielen┼że neni─Źí sliznicu, ale napom├íha jej hojeniu, preto┼że je pre organizmus fyziologicky prirodzen├í. M├í osmocitu podobn├║ ako ─żudsk├Ż organizmus a pr├íve na princ├şpe osmózy pom├íha Vincentka prirodzene uvo─żni┼ą opuch nosovej sliznice a obnovi┼ą priechodnos┼ą nosa.

P ako pitný re┼żim

Ideálnym n├ípojom na letný pitn├Ż re┼żim, s┬ádop─║┼łaním miner├ílov, je Vincentka. Dok├í┼że nahradi┼ą úbytok sol├ş a┬ácelého radu prvkov v┬ájedinom n├ípoji. Pritom je to 100% pr├şrodn├Ż produkt. Denne aj v┬álete posta─Ź├ş 0,3 a┼ż 0,7 l Vincentky na nahradenie miner├ílov vyl├║─Źen├Żch poten├şm pri be┼żnej fyzickej n├ímahe. Miner├ílka je vhodn├í ako pr├şrodn├Ż doplnok v├Ż┼żivy pre be┼żn├Żch ─żud├ş, ┼íportovcov ale aj deti, tehotn├ę ┼żeny a rekonvalescentov. Vincentka svoj├şm obsahom miner├ílnych sol├ş pom├íha regenerova┼ą vn├║torn├ę prostredie po ve─żk├Żch strat├ích potu. Preto je vhodn├í pri ┼íportov├Żch v├Żkonoch a┬átr├ęningoch, cvi─Źeniach, pri ┼ąa┼żkej fyzickej pr├íci, pobyte v teplom prostred├ş a hor├║─Źkovit├Żch ochoreniach.

R ako rodina Vincentky

Vincentka v spolupráci s poprednými ┼ípecialistami vyvinula cel├Ż rad ─Ćal┼íích produktov ako sú nosné spreje, sirupy, pastilky, zubn├ę pasty, hydrata─Źn├ę kr├ęmy alebo koncentr├ít k preplachu nosov├Żch dut├şn Vincentka Nasalis. Balen├í Vincentka sa pou┼ż├şva aj v niektor├Żch zdravotn├şckych zariadeniach (aj na Slovensku) najmä na inhal├ície a v├Żplachy, predov┼íetk├Żm pre alergikov. Pomerne ve─żk├Ż z├íujem je aj o┬ápastilky, najm├Ą v ─îeskej republike a na Slovensku. Oce┼łuj├║ ich predov┼íetk├Żm umelci a ─żudia, ktor├ş pracuj├║ s┬áhlasom.

S ako sklo

Od─żah─Źené dohneda sfarben├ę sklo, ktor├ę Vincentka pou┼żíva, je odoln├ę, hygienick├ę, estetick├ę a pr├şrodn├ę. Tie┼ż zni┼żuje za┼ąa┼żenie ┼żivotn├ęho prostredia, zni┼żuje spotrebu surov├şn a tvorbu emisi├ş CO2. Sklo uchováva chu┼ą a vý┼żivovú hodnotu potrav├şn a n├ípojov ako ┼żiadny in├Ż materi├íl. Od roku 2006 sa Vincentka pln├ş len do nevratn├Żch flia┼í z tenkostenn├ęho skla a po pou┼żit├ş patr├ş do kontajnera na zber skla. Sklo, ktor├ę Vincentka pou┼ż├şva, chr├íni pred vplyvom svetla,┬áneprep├║┼í┼ąa┬á plyny a dlho udr┼żuje obsah oxidu uhli─Źit├ęho.

Š ako Šumšalovci

Za sú─Źasnou podobou firmy Vincentka, a.s., zaoberaj├║cou sa jej plnením do flia┼í┬á a┬ájej ─Ćal┼í├şmi aktivitami vid├şme rodinu ┼áum┼íalovcov. Spolo─Źnos┼ą Vincentka, a. s., bola zalo┼żená v┬ároku 1997┬áza ├║─Źelom k├║py a obnovenia prev├ídzky plniarne lie─Źivej miner├ílnej vody. Predch├ídzaj├║ci majite─ż budovy ju prakticky doviedol do krachu a jej obnova nebola jednoduch├í. S├║─Źasn├ş majitelia ju prev├ídzkuj├║ ako rodinn├║ firmu. Rodina ┼áum┼íalovcov st├íla aj za roz┼í├şren├şm výroby, ke─Ć okrem plnenia miner├ílnej vody do flia┼í, sa jej v├Żrobn├Ż program roz┼í├şril s┬ávlastn├Żm know-how aj o ─Ćal┼íie v├Żrobky.┬á

T ako tre┼ąohory

Pôvodom je Vincentka vlastne zvy┼íková morsk├í voda z pravekého tre┼ąohorn├ęho mora, ktor├í zostala uväznen├í medzi vrstvami hornín pod Luha─Źovicami. Z hlb├şn ju obohacuje oxid uhli─Źitý a riedi sa oby─Źajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prech├ídza r├┤znymi vrstvami horn├şn a rozpú┼í┼ąa stopov├ę prvky, tak┼że nakoniec obsahuje tak├║ ┼íirok├║ ┼ík├ílu prvkov, ako m├íloktor├ę in├ę miner├ílne vody.

U┬áako ú─Źinok

Vincentka pomáha udr┼żiava┼ą fyziologickú ─Źistiacu schopnos┼ą nosovej sliznice (funkciu riasinkového epitelu), optim├ílne fungovanie tzv. slizni─Źnej imunity ako prim├írnej obrany pred infekciou. Vincentka je najlep┼íí podporný prostriedok pre uvo─żnenie d├Żchania pri ak├║tnych a chronick├Żch ochoreniach d├Żchac├şch ciest a alergi├ích.Celkov├Żm zlo┼żen├şm hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyv┼łuje obranyschopnos┼ą d├Żchac├şch ciest. Nielen┼że sa pije a inhaluje, ale aj klokt├í, k├║pe sa v┬ánej, rozpra┼íuje sa nosov├Żm sprejom, po┼ż├şva sa na v├Żplach a┬ávo v├Żrobkoch na b├íze tejto miner├ílnej vody sa aj cm├║─ża, ─Źistia sa ┼łou zuby, zvlh─Źuje sliznicu a┬ározp├║┼í┼ąa hlieny.

V ako Vincent

Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luha─Źoviciach koncom 18. storo─Źia postavi┼ą prv├ę lie─Źebn├ę a ubytovacie zariadenia. N├ízov Vincentka sa objavil v roku 1792. Hist├│ria predaja Vincentky vo f─ża┼íiach m├í takmer 200 rokov a siaha do roku 1820. Hist├│ria kúpe─żníctva v Luha─Źoviciach v┼íak siaha a┼ż do roku 1590. Vodu pili a┼ż na cis├írskom dvore vo Viedni, u┼ż za ─Źias M├írie Ter├ęzie.

Z┬áako zubná pasta

Vzniku paradentózy zabra┼łuje zubná pasta Vincentka s obsahom prírodných miner├ílov, ktor├í priaznivo pôsob├ş na sliznicu dutiny ústnej, udr┼żuje zdrav├Ż stav ─Ćasien, zuby ─Źist├ş a s├║─Źasne o┼íetruje. Vincentka je i pr├şrodn├Żm zdrojom flu├│ru.

Viac informácií je na www.vincentka.cz.┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.04 sek˙nd