Slnko ohrieva vodu zadarmo

PublikovanÚ: 17.08, 2022    TÚma: 

V┬árodinnom dome majú svoj význam termické kolektory, ako aj┬áfotovoltick├ę (FV) panely alebo tepeln├ę ─Źerpadlá. Dôle┼żit├ę v┼íak je, aby boli pou┼żit├ę rozumn├Żm sp├┤sobom. ─îo v prípade termick├Żch kolektorov a FV panelov znamen├í in┼ítalova┼ą tak├ę ve─żk├ę syst├ęmy, ┼że nimi vyroben├║ energiu majite─ż ekonomicky zmysluplne vyu┼żije. Informuje o tom ved├║ci obchodn├ęho oddelenia THERMO|SOLARU Tom├í┼í Jan─Źa┼Ö├şk.

Zariadenie, ktoré ro─Źne pokryje 50-70 % energie na ohrev TÚV

"Ekonomická zmysluplnos┼ą FV systému v┬ábe┼żnej dom├ícnosti je ─Źasto podmienen├í tým, ┼że musíme presmerova┼ą inak nevyu┼żitú elektrinu do ohrevu TÚV. Pre─Źo teda rovno nein┼ítalova┼ą zariadenie, ktor├ę ro─Źne pokryje 50-70 % energie na ohrev T├ÜV v┬ádom├ícnosti,┬áu┼íetr├ş t├Żm 1 500-2 000 kWh energie, pou┼ż├şva kolektory so ┼żivotnos┼ąou nad 40 rokov a navy┼íe vyroben├ę na Slovensku?," kladie ot├ízku T.Jan─Źa┼Ö├şk.

Dodáva, ┼że termické kolektory majú pri ohreve vody oproti FV panelom ve─ża výhod, ktor├ę mo┼żno na prv├Ż poh─żad nie s├║ vidite─żn├ę.

Výhoda bezúdr┼żbovosti

"V prvom rade správne namontovaný sol├írny systém na ohrev vody je v podstate bezúdr┼żbov├Ż a┬ávlastne ani neviete, ┼że ho m├íte. ─Äal┼íou v├Żhodou je kon┼ítantn├Ż v├Żkon po─Źas celej ┼żivotnosti zariadenia - na rozdiel od FV panelov, kde v├Żkon s prib├║daj├║cimi rokmi postupne kles├í. Kvalitn├ę termick├ę kolektory maj├║ overen├║ ┼żivotnos┼ą viac ako 40 rokov, ─Źo mô┼że by┼ą aj dvojn├ísobok ┼żivotnosti FV panelov. A┬áto pri kon┼ítantnom v├Żkone po─Źas cel├ęho obdobia.┬á Z├íujemcovia o fotovoltick├ę syst├ęmy ─Źasto zab├║daj├║ aj na fakt, ┼że fotovoltika nezní┼żi tzv. fixn├║ ─Źas┼ą platenej sumy za elektrinu, teda pevn├║ mesa─Źn├║ platbu a pevn├║ zlo┼żku za distrib├║ciu (za isti─Ź, za rezervovan├║ kapacitu). Tieto nez├ívisia od toho, ko─żko kWh ste spotrebovali, resp. u┼íetrili v─Ćaka fotovoltike. Zn├ş┼żi sa v├ím iba variabiln├í zlo┼żka va┼íich n├íkladov," vysvet─żuje T.Jan─Źa┼Ö├şk.

─Äalej poukazuje na fakt, ┼że vzh─żadom na komplikovanú situáciu pri spracovaní surov├şn a n├ísledných dod├ívok materi├ílov sa ─Źoraz viac sklo┼łuje slovo "dostupnos┼ą". Termické kolektory maj├║ v s├║─Źasnosti v├Żhodu v tom, ┼że na nich ┬ánemus├ş z├íkazn├şk ┬á─Źaka┼ą a┼ż tak dlho ako na fotovoltiku alebo tepeln├ę ─Źerpadl├í, kde s├║ dodacie lehoty na mnoh├ę komponenty aj vy┼íe pol roka.

Mnohé domácnosti ur─Źite pote┼íila inform├ícia o dohode vl├ídy so Slovenskými elektr├ír┼łami o tom, ┼że sa ceny elektriny pre dom├ícnosti nebudú zvy┼íova┼ą a┼ż do konca roka 2024. No treba si uvedomi┼ą, ┼że toto platí len pre cenu elektriny, ale nie pre cenu plynu, tam zastropovanie pre dom├ícnosti neplat├ş. V tejto situ├ícii s├║ pr├íve slne─Źn├ę kolektory zariadeniami, ktor├ę zni┼żuj├║ spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dot├ície.

Najni┼ż┼íia vstupná investícia

"Navy┼íe stále ide o zariadenia s najni┼ż┼íou vstupnou investíciou spomedzi OZE. Jednorazov├í invest├şcia do slne─Źných kolektorov je okolo 4 500 eur za zostavu aj s┬ámont├í┼żou. Zostava pritom u┼íetr├ş pribli┼żne 60% z ceny energie na ohrev teplej ú┼żitkovej vody ka┼żd├Ż rok, a to po─Źas najbli┼ż┼í├şch 40 rokov. ┼Żiadna banka v├ím ned├í lep┼íie zhodnotenie invest├şcie. Preto ak m├íte vo─żné finan─Źn├ę prostriedky, netreba pr├şli┼í v├íha┼ą. Pr├şprava teplej vody pomocou slne─Źn├Żch kolektorov sa po poslednom zdra┼żovan├ş cien energi├ş st├íva nielen jedn├Żm z najekologickej┼í├şch, ale aj najekonomickej┼í├şch spôsobov pr├şpravy teplej vody. A ─Ź├şm sk├┤r si slne─Źn├ę kolektory k├║pite, t├Żm sk├┤r za─Źnete v─Ćaka slnku ┼íetri┼ą. Preto┼że slnko fakt├║ry neposiela," upozor┼łuje J.Jan─Źa┼Ö├şk.

Pod─ża neho je spolo─Źnos┼ą THERMO|SOLAR ┼Żiar synonymom pre kvalitu. Ide o tradi─Źného domáceho výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov, ktor├Ż aj napriek nieko─żkon├ísobn├ęmu zv├Ż┼íen├ęmu z├íujmu o slne─Źn├ę kolektory, je ako jeden z m├íla st├íle schopn├Ż vyr├íba┼ą a dod├íva┼ą svoje produkty do dom├ícností.

Vysoká ú─Źinnos┼ą premeny na teplo

V porovnaní s ostatnými zariadeniami na vyu┼ż├şvanie OZE majú slne─Źné kolektory (najmä ploch├ę) ve─żmi vysok├║ ├║─Źinnos┼ą premeny. Dne┼ín├ę najkvalitnej┼íie v├Żrobky maj├║ maximálnu ├║─Źinnos┼ą viac ako 70 %, re├ílnu praktick├║ ├║─Źinnos┼ą aj cez 50 %. Ak potrebujeme hlavne ohrieva┼ą vodu (viac─Źlenn├í dom├ícnos┼ą, baz├ęn,...) a┬ánem├ş┼łame a┼ż tak ve─ża na spotrebi─Źe a osvetlenie budovy elektrickou energiou, termick├ę kolektory s├║ st├íle ve─żmi dobrou vo─żbou.

"V porovnaní s fotovoltickými (FV) panelmi je to takmer 4-násobne vy┼í┼íia ú─Źinnos┼ą. Dôle┼żit├Żm faktorom je aj to, ┼że t├íto ├║─Źinnos┼ą sa desiatkami rokov zni┼żuje len minim├ílne, menej ako 2 % za 20 rokov, na rozdiel od FV panelov kde ├║─Źinnos┼ą po 20 rokoch klesne aj o viac ako 20 %. ─Äal┼í├şm porovn├ívac├şm parametrom m├┤┼że by┼ą ro─Źné v├Żkonov├ę ─Ź├şslo, ktor├ę je jedn├Żm zo z├íkladn├Żch krit├ęri├ş pri v├Żbere tepeln├Żch ─Źerpadiel. Toto ─Ź├şslo hovor├ş o pomere medzi z├şskanou a vlo┼żenou energiou. Zatia─ż, ─Źo v pr├şpade tepeln├Żch ─Źerpadiel sa bav├şme o hodnot├ích na ├║rovni 3 a┼ż 6, tak v pr├şpade sol├írnych syst├ęmov ide o hodnoty na ├║rovni 50 a┼ż 100," informuje T. Jan─Źa┼Ö├şk.

Zdra┼żovanie energonosi─Źov spôsobilo extrémny rast záujmu o OZE

Zdra┼żovanie energií v┬ákombinácii s┬áobmedzeniami dovozu energonosi─Źov z┬áRuska, ale aj ─Ćal┼íie faktory, spôsobili extrémny z├íujem o┬áOZE. Predov┼íetkým obyvatelia rodinn├Żch domov sa nieko─żkon├ísobne viac zauj├şmajú o┬áto ako zn├ş┼żi┼ą ├║─Źty za plyn a┬áelektrinu. Pokia─ż ide o┬ápr├şpravu teplej vody, najlep┼í├şm rie┼íen├şm je in┼ítal├ícia slne─Źn├Żch kolektorov. "Nemus├şte ani ─Źaka┼ą na pouk├í┼żky na podporu in┼ítal├ície zariaden├ş na OZE. Pri tak├Żch cen├ích energi├ş ak├ę s├║ ohlasovan├ę na najbli┼ż┼íie roky, sa slne─Źn├ę kolektory oplatia. Navy┼íe s├║ pr├íve slne─Źn├ę kolektory zariadeniami, ktor├ę zni┼żuj├║ spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dot├ície. Ich n├ívratnos┼ą bude ─Źoskoro dvakr├ít r├Żchlej┼íia ako pred vojnou na Ukrajine," kon┼ítatuje T. Jan─Źa┼Ö├şk.

Finan─Źné prostriedky z programu Zelená Dom├ícnostiam II sú in┼ípiratívne. Ale pr├íve slne─Źn├ę kolektory s├║ n├ívratn├ę aj┬ábez nich a┬áto vo ve─żmi kr├ítkom┬á─Źase. Pouk├í┼żky na vybran├ę zariadenia OZE v┼íak st├íle mô┼żu pokry┼ą a┼ż 40 a┼ż 50 % opr├ívnených v├Żdavkov. Maxim├ílne m├┤┼że rodinn├Ż dom z├şska┼ą 1┬á750 eur na slne─Źn├ę kolektory. Ro─Źn├Ż pr├şnos na u┼íetren├Żch n├íkladoch za pr├şpravu teplej vody v┬árodinnom dome slne─Źn├Żmi kolektormi od THERMO|SOLARU ┼Żiar, pri syst├ęme pre 4-5 os├┤b, predstavuje u┼ż v┬ás├║─Źasnosti a┼ż 250 eur. N├ívratnos┼ą syst├ęmu podporovan├ęho pouk├í┼żkami sa tak dost├íva pod 9 rokov, uva┼żovan├í ┼żivotnos┼ą a┼ż 40 rokov. Pribli┼żne 60 a┼ż 70% teplej vody bude ma┼ą spotrebite─ż cel├ę desa┼ąro─Źia zadarmo. Na zariadenia poskytuje ┼żiarsky v├Żrobca┬á z├íruku a┼ż 12 rokov, servis a┬áporadenstvo.

─Äal┼íie informácie sú na www.thermosolar.sk┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.18 sek˙nd