Severov├Żchod Slovenska je rajom cykloturistov

PublikovanÚ: 01.10, 2022    TÚma: 

V┬áBardejove na Toplianskej ulici dokon─Źili v septembri 2022 druhú etapu obnovy Skateparku. Vy┼żiadala si investíciu rozpo─Źtovan├║ na 5900 EUR, ktor├║ financovala Oblastná organiz├ícia cestovného ruchu (OOCR) ┼áARI┼á-Bardejov. Cie─żom invest├şcie bola obnova skatezóny, ktor├í bude sl├║┼żi┼ą n├ív┼ítevn├şkom z regi├│nu ┼áari┼í. Dôle┼żit├ę je aj plynul├ę spojenie s Pumptrackom - Bike parkom. Pr├íce realizovala sk├║sen├í firma Sketon s.r.o., ktor├í sa ┼ípecializuje na výstavbu skateparkov nielen na Slovensku. Informuje o┬átom Radom├şr Jan─Źo┼íek, riadite─ż OOCR ┼áARI┼á-Bardejov.

Dokon─Źili druhú etapu obnovy Skateparku

"Frekventovaná oblas┼ą pri rieke Top─ża je vhodným miestom na poskytnutie priestoru pre realiz├íciu ┼íportov├Żch aktivít, pohybu, oddychu n├ív┼ítevn├şkov z in├Żch miest a regiónov. Ide o┬ávyh─żad├ívane miesto, ktoré l├íkalo a┬ál├íka svojou vybavenos┼ąou miestnych i┬ácezpo─żn├Żch, turistov a n├ív┼ítevn├şkov z┬ácel├ęho regi├│nu. V minulosti sa tu konali aj medzin├írodne sú┼ąa┼że. V r├ímci obnovy infra┼ítrukt├║ry bolo potrebn├ę opravi┼ą opotrebovan├ę lavi─Źky a niektor├ę prvky skatez├│ny - prek├í┼żky a rampy. Skatepark je ur─Źen├Ż pre: skaterov, bikerov a┬ákolobe┼żk├írov," kon┼ítatuje R.Jan─Źo┼íek.

Dodáva, ┼że oprava zni─Źených a po┼íkoden├Żch objektov, v├Żmena a┬áobnova znehodnoten├Żch materi├ílov, sch├ítran├Żch zna─Źení a zanedban├Żch úsekov, si vy┼żiadala rozdelenie pr├íc na 2 etapy a┬ájej ├║plné dokon─Źenie sa natiahlo a┼ż na dva roky.

"Sú─Źas┼ąou druhej etapy obnovy skateparku bolo osadenie nových betónov├Żch streetov├Żch rámp, ktor├Żmi boli nahradené u┼ż nefunk─Źn├ę, dreven├ę rampy. Okrem toho sme are├íl vybavili smetn├Żmi ko┼ími, n├ídobami na separovan├Ż zber, n├íradím na upratovanie a┬ástieranie vody po da┼żdi, aby sa nemuselo ─Źaka┼ą cel├Ż de┼ł nato k├Żm dr├íha uschne. Cie─żom tejto akcie podpora ml├íde┼że a adrenal├şnov├ęho ┼íportu v┬áregi├│ne. Chceme privies┼ą deti, ml├íde┼ż, dospel├Żch k akt├şvnemu pohybu, pr├şpadne aj vychov├íva┼ą nov├ę ┼íportov├ę talenty. Vytvorili sme tak z├│nu, hlavne pre mlad├Żch ─żud├ş, ktor├ş sa venuj├║ alebo by sa chceli venova┼ą, ale nemaj├║ priestor, rôznym vo─żno─Źasov├Żm aktivit├ím v regi├│ne ┼áari┼í. Benefitom revitalizovan├ęho skateparku je pridan├í hodnota regi├│nu ┼áari┼í a vznik miesta pre realiz├íciu det├ş, ml├íde┼że, ale aj rod├şn s┬áde┼ąmi a┬ádospel├Żch. Za─Źiatkom sez├│ny┬á 2023 pl├ínujeme┬á usporiada┼ą Urban festival a s├║┼ąa┼że ako napr.┬áSlovak Scooter Cup, ktor├Ż by viac zvidite─żnil na┼íe aktivity v┬áregi├│ne," uzavrel R.Jan─Źo┼íek.

V┬árovnakej lokalite majú aj nadregionálny Pumptrack ?Bike park

┬áPo─Źas mája 2022┬á vybudovali v rekrea─Źnej zóne mesta na Toplianskej ulici v┬áBardejove, ved─ża skateparku, atrakciu nadregionálneho významu "Pumptrack - Bike park v Bardejove". Je┬á to ─Ćal┼íia exteriérová atrakcia na pril├íkanie n├ív┼ítevníkov zo ┼íir┼íieho regiónu a┬ápodporenie cestovn├ęho ruchu v okrese Bardejov a┬áregi├│ne ┼áari┼í ┬áa┬áto vo v┼íetkých vekov├Żch kategóriách. Obnoven├Ż are├íl poslú┼żi a┬ána organizovanie medzin├írodn├Żch podujatí a pretekov. V┬ár├ímci pr├íc v pumptracku pribudli lavi─Źky a oddychové miesta. Boli doplnen├ę odpadkov├ę ko┼íe, informa─Źn├ę tabule a mapy s atrakciami v meste Bardejov a okol├ş. Povrch┬ápumptrackovej dr├íhy bol upraven├Ż a zhutnen├Ż kameninou a hlinou. Vo fin├ílnej f├íze aj asfaltom.

Pumptracková - Bike park dr├íha je nový druh dr├íhy, kde jazdci na bicykli, kor─Źuliach, kolobe┼żk├ích alebo skateboardoch, pomocou pohybov hore-dolu na dr├íhe "pumpujú" a t├Żm namiesto ┼íliapania do ped├ílov poh├í┼łaj├║ koles├í. Ide o typ dr├íhy v ┼íírke do dvoch metrov, ktor├í sa sklad├í z v─║n a klopen├Żch z├íkrut. Nov├Ż umelo vytvoren├Ż okruh m├í┬áasfaltov├║ ├║pravu┬áa je┬ávhodn├Ż pre jazdu na bicykli, kolobe┼żke, skateboarde ─Źi kor─Źuliach. Cel├í dr├íha je postaven├í tak, ┼że je mo┼żné prejs┼ą ju bez ┼í─żapania ─Źi odr├í┼żania. Cyklista neped├íluje ale "pumpuje" telom.

S┬ábicyklom na severovýchod Slovenska

Severovýchod Slovenska je ─Źast├Żm cie─żom cykloturistov, ktorí majú v┬áBardejove a┬áokol├ş rôzne trasy spájaj├║ce viacero stred├şsk. Dlh┼íia trasa lie─Źiv├Żch singletrackov m├í d─║┼żku 25 km a┬ákrat┼íia trasa 18 km. Na svoje si pr├şdu v┼íetci, jednotlivé┬á terény sú vhodn├ę pre najmen┼íích cyklistov i┬áprofibikerov. Sie┼ą navzájom prepojených piatich lie─Źiv├Żch singletrackov - Rodinn├Ż, Napoleon,┬á─îere┼íenka,┬áHerkules a┬áKr├í─żovsk├Ż a dve nadväzuj├║ce cyklotrasy Kysl├şkov├í cesta Miha─żov - Bardejov a Kysl├şkov├í dr├íha v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, poskytuj├║ dostatok mo┼żnost├ş ┼íportov├ęho a turistick├ęho vy┼żitia. OOCR investuje pravidelne do revitaliz├ície jednotliv├Żch rekrea─Źno-turistick├Żch oblast├ş, obnovuje dreven├ę prvky, lavi─Źky, alt├ínky, ohnisk├í, turistick├ę zna─Źenia, mapy a informa─Źn├ę tabule. S├║─Źas┼ąou pravidelnej ├║dr┼żby s├║ aj ter├ęnne ├║pravy, prerez├ívky veget├ície a┬á─Ćal┼íie ├║pravy.

Revitalizácie

V┬árekrea─Źno-turistickej oblasti zvanej "Komínek" Miha─żov v┬áBardejove vlani obnovili drevený altánok s┬áohniskom. Popri tom opravili aj po┼íkodené dreven├ę┬á prvky na niektor├Żch z 19 stanov├ş┼í┼ą 3 km dlhej Kysl├şkovej cesty Miha─żov, ktor├í sa nach├ídza v┬ábl├şzkosti. Dokon─Źili aj obnovu turistickej infra┼ítruktúry v┬álokalite Kl├í┼ítorisko - Mn├şchovsk├Ż potok.

Svidník a┬áokolie lákajú

V┬ázávere minulého roka uviedli do prev├ídzky aj v┬ámeste Svidník Vyhliadku s┬áútul┼łou. Jedine─Źný v├Żh─żad z┬áve┼że ukazuje panor├ímu mesta Svidn├şk od Pamätn├şka sovietskej arm├ídy a┼ż po lesn├Ż komplex Osy. Lokalita je pr├şstupn├í pre rodiny s de┼ąmi, pre star┼í├şch ─żud├ş, cyklistov, be┼żk├írov i pe┼í├şch turistov po─Źas cel├ęho roka. V┬áz├ívere novembra 2021 dokon─Źili v┬áKru┼żlovej, v Údol├ş smrti, unik├ítnu rozh─żad┼łu z┬ákovu a┬ádreva vysok├║ 13,65 metra, ktor├í m├í 4 poschodia a tvarom pripom├şna n├íboj do ─Źeskoslovenskej pu┼íky VZ. 24. Ve┼ża poskytuje n├ídhern├ę v├Żh─żady do okolia, vidno z┬ánej takmer cel├ę ├Üdolie smrti, okolit├ę obce, ─Źas┼ą Svidn├şka a v pr├şpade priazniv├ęho po─Źasia aj Vysok├ę Tatry. Vstup je celoro─Źne zadarmo.

Atrakcie sú prístupné

Takmer v┼íetky atrakcie cestovného ruchu na Severovýchode Slovenska v┬ású─Źasnosti prístupn├ę. Vhodn├Ż ─Źas je na wellness, m├║zeá a┬álie─Źebn├ę i┬árekrea─Źn├ę pobyty, v├Żlety do pr├şrody, turistiku a┬ácykloturistiku. Nikde na Slovensku nie je to─żko pamätn├şkov a┬ápam├Ątn├Żch miest na obe svetov├ę vojny ako v┬áokol├ş Dukly a┬áSvidn├şka. V are├íli pr├şrodn├ęho m├║zea ako aj okolo cesty do Svidn├şka je rozmiestnen├Żch 55 kusov rozli─Źnej ┼ąa┼żkej bojovej techniky. Vhodn├ę s├║ predov┼íetk├Żm pre rodinn├ę v├Żlety s┬áde┼ąmi, tu si mô┼żu ohmata┼ą tanky, del├í, lietadl├í a┬ávojensk├║ techniku. Centr├ílna expoz├şcia Vojensk├ęho historick├ęho m├║zea umiestnen├í vo Svidn├şku na Bardejovskej ulici je otvoren├í. Celoro─Źne pr├şstupn├ę je Údolie smrti.

Historické pamiatky spolu s┬áprírodnými krásami a┬áslu┼żbami cestovn├ęho ruchu ako kúpe─żn├şctvo v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch, wellness, ─Źi singletracky, tvoria ┼żiadan├Ż mix l├íkaj├║ci n├ív┼ítevn├şkov. Najnov┼íie pribudol putovn├Ż n├ípis Bardejov (zatia─ż je na Radni─Źnom n├ímest├ş). V Bardejove n├ív┼ítevn├şci mô┼żu obdivova┼ą Radni─Źn├ę n├ímestie s n├ídhern├Żmi gotick├Żmi me┼ítianskymi domami, Bazilikou minor sv. Eg├şdia, s b├Żvalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na ├║zem├ş Slovenska, v ktorej je umiestnen├í expoz├şcia ┼áari┼ísk├ęho m├║zea. Medzi klenoty┬ápatr├ş ┼Żidovsk├ę suburbium - Star├í synagóga v┬áBardejove. L├íkaj├║ i dreven├ę kostol├şky.

Viac je na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

 

Projekty a ich aktivity sú realizované s finan─Źnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.┬á ┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.06 sek˙nd