EKOROK oslávil jubileum vodou

PublikovanÚ: 03.05, 2023    TÚma: 

Jubilejný 20. ro─Źník projektu EKOROK s┬áNestlé, s┬ápodtitulom "Voda - ┼żivel, poklad a dar Zeme",┬ávyvrcholil tradi─Źne na Námest├ş slobody v Prievidzi. Zapojilo sa do neho pribli┼żne 3000 ┼żiakov z┬ápiatich prievidzsk├Żch z├íkladn├Żch a┬ádvoch z├íkladn├Żch ┼íkôl s┬ámaterskou ┼íkolou. Z├ívere─Źn├í prezent├ícia a vyhodnotenie ┼íkolsk├ęho roka 2022/2023 sa uskuto─Źnili pri pr├şle┼żitosti D┼ła Zeme v ┬ápiatok 21. apr├şla 2023. Na vyhodnoten├ş sa zú─Źastnil aj z├ístupca prim├ítorky Prievidze Norbert Turanovi─Ź,┬áriadite─ż z├ívodu Nestl├ę v┬áPrievidzi Du┼ían ─Äurd├şk a mana┼ż├ęrka pre korpor├ítne z├íle┼żitosti Nestl├ę Slovensko ─Żubica Novotn├í.

 

Zú─Źastnené ┼íkoly v závere projektu samy vybrali jednu z┬ánajzaujímavej┼í├şch aktiv├şt s├║visiacich s t├ęmou projektu┬á

Beáta Jela─Źi─Źov├í, vedúca oddelenia spr├ívy a┬áekonomiky ┼íkolstva, uviedla: "Z├║─Źastnené ┼íkoly v z├ívere projektu samy vybrali jednu z┬ánajzaujímavej┼í├şch aktiv├şt s├║visiacich s t├ęmou projektu a┬áprezentovali ju verejnosti aj s┬áfotodokument├íciou. Fotografie,┬ávide├í┬á a┬ásprávy z┬árôznych aktivít umiestnili na webových str├ínkach ┼ík├┤l a┬ású aj na webovom s├şdle Centra vo─żného ─Źasu v┬áPrievidzi. Tri najlep┼íie z┬ánich verejnosti predstavili aj na N├ímest├ş slobody v┬áPrievidzi. Okrem tvoriv├Żch nech├Żbali ani zberov├ę aktivity. ┼Żiaci vyzbierali 38┬á341 kg papiera, ─Ź├şm zachr├ínili 651┬á stromov a na recykláciu priniesli 431 kg batérií, 99 ks mobilných telefónov, 752 ks mal├Żch elektrospotrebi─Źov a┬á81 ks n├ípln├ş do tla─Źiarn├ş."

Revitalizácia are├ílov ┼íkôl

Projekt EKOROK realizuje mesto Prievidza v┬áspolupráci s┬áCV─î a┬áfinan─Źnou podporou spolo─Źnosti Nestlé Slovensko v┬ácelkovej vý┼íke 8┬á000 EUR. Okrem ┼żiakov mali na jeho realiz├ícii z├ísluhu aj u─Źitelia, ktorí┬á rozv├şjali zru─Źnosti ┼żiakov v oblasti ochrany pr├şrody a ┼żivotn├ęho prostredia. Na revitaliz├íciu a obnovu svojho okolia dostali finan─Źnú podporu Z┼á s M┼á Malonecpalsk├í ulica, Z┼á Rastislavova ulica, M┼á Ulica D. Krmana.

Mana┼żérka pre korporátne z├íle┼żitosti Nestl├ę Slovensko ─Żubica Novotn├í k┬áEKOROKU povedala: "Jubilejný 20. ro─Źník EKOROKU je potvrden├şm, ┼że na┼íe rozhodnutie venova┼ą sa v┬áspolupr├íci s┬ámestom Prievidza enviroment├ílnej┬á v├Żchove det├ş┬á bolo spr├ívne. Za uplynul├Żch 20 rokov sa tis├şce det├ş nau─Źilo spr├ívnemu pr├şstupu k┬á┼żivotn├ęmu prostrediu. Vlastn├Żmi rukami zasadili stovky strom─Źekov a┬ákr├şkov, vyzbierali tis├şce ton druhotn├Żch surov├şn a┬áspoznali kr├ísy pr├şrody. Zodpovedn├Ż pr├şstup k┬áplan├ęte a┬ásvojmu okoliu┬á si odniesli natrvalo do svojho ┼żivota a┬áposunuli svojim rodi─Źom a┬áu┼ż aj svojim de┼ąom. Tento kolobeh odovzd├ívania trval├Żch hodnôt je in┼ípirat├şvny a┬ádúfame, ┼że bude e┼íte dlho pokra─Źova┼ą."

Primátorka mesta Prievidza Katarína Mach├í─Źkov├í k┬áEKOROKU uviedla: "Pr├şbeh EKOROKU je výnimo─Źn├Ż svojou koncepciou, tvoriv├Żm nasaden├şm i┬ádopadom na spolo─Źenské vedomie. Za uplynul├Żch 20 rokov priniesol stovky zrealizovan├Żch n├ípadov v┬áoblasti ┼żivotn├ęho prostredia. Je z├írove┼ł pr├şbehom zdie─żania spolo─Źn├Żch hodnôt úspe┼ínej nadn├írodnej spolo─Źnosti a┬ámiestnej komunity. V├Żsledkom takejto spolupr├íce je ─Źistej┼íie a┬ákraj┼íie ┼żivotn├ę prostredie, vzdelanej┼íia, zodpovednej┼íia a┬átvorivej┼íia mlad├í gener├ícia. ─Äakujeme v┼íetk├Żm z├║─Źastnen├Żm na tomto projekte a┬ázvl├í┼í┼ą firme Nestl├ę za jej podporu."

Galaprogram ku d┼łu Zeme

Na námestí zaujali prezenta─Źné st├ínky ┼íkôl, vystúpenia ich z├ístupcov, vyhodnotenie a┬áodovzd├ívanie diplomov, ako i bohatý sprievodn├Ż program. Podporn├Żmi aktivitami ku D┼łu Zeme boli v├Żstavy a interakt├şvne hry organiz├íci├ş zameran├Żch na ochranu pr├şrody a┬ápr├şrodn├Żch zdrojov ─Źi environment├ílnu v├Żchovu (Slovensk├Ż vodohospod├írsky podnik, Zelen├í ┼żupa TSK, Lesy SR, Komun├ílny materi├ílov├Ż kruh, RKC Prievidza, SZOPK Prievidza, CV─î Prievidza.)

Z┬ánominovaných mikroprojektov jednotliv├Żch ┼íkôl

┼Żiaci Z┼á s M┼á Ulica P. Dob┼íinského zorganizovali ve─żkú ┼íkolsk├║ ekokonferenciu s┬ánázvom "Ka┼żd├í kvapka sa po─Źíta". V┬ár├ímci nej mali tane─Źn├ę a┬áspev├ícke vyst├║penia, recit├ície, prezentovali projekty o┬ávode, leporel├í, plag├íty ─Źi vide├í. Deti vytvorili aj webov├║ str├ínku webov├║ str├ínku vodQ a technologický projekt Mikrobit robot zalievanie.

┼Żiaci Z┼á Ulica energetikov sa venovali problematike morských plá┼żí. Pomocou kinetick├Żch pieskov vytvorili jedine─Źné morsk├ę pl├í┼że, diskutovali o┬áich vzniku, zmen├ích a┬ánajmä o┬átom, ─Źo ich najviac ohrozuje.

Na Z┼á s┬áM┼á Malonecpalská ulica realizovali projekt "Pani Voda". V┬ár├ímci neho debatovali o knihe Paleta ┼żivota zaja─Źika ─îudova─Źika, ale aj sami tvorili liter├írne pr├íce po─Źas Svetového d┼ła vody a┬ázahrali si ekodivadielko.

Z┼á Mariánska ulica realizovala projekt "Zato─Ź s┬áodpadom ... a za┼żi zmenu na sebe". ┼Żiaci sa venovali mnohým témam,┬á dozvedeli sa┬á ako sa nakupuje v bezobalovom obchode a┬ávym├Ż┼í─żali environment├ílne zodpovedn├ę dar─Źeky. Obozn├ímili sa s┬ápojmami ako fast fashion, udr┼żate─żn├í móda a zodpovedn├ę nakupovanie.

Na Z┼á na Rastislavovej ulici deti filtrovali zachytenú da┼ż─Ćov├║ vodu s┬ávyu┼żitím pr├şrodných materiálov ako drevené uhlie, piesok a┬ámach. Filtrovan├║ vodu vyu┼żili na zalievanie vysiatych semienok byliniek.

V Z┼á┬áUlica S. Chalupku sa venovali najmä pestovaniu rastlín. Piataci v┬ákvetiná─Źoch predpestovali semienka tekvice, pa┼ż├ştky, pamajor├ínu a┬áre─Ćkovky. Tie┼ż o┼żivovali vodou ru┼żu z┬áJericha. Jej vegeta─Źné zmeny zaznamen├ívali prostredn├şctvom fotografi├ş.

┼Żiaci Z┼á Ulica P. J. ┼áafárika ─Źistili studni─Źku "Lasce" v ─Źasti Bojnice - Dubnica, venovali sa rôznorodým úloh├ím spojen├Żm s ochranou planéty.

 Nestle

Nestlé je najvä─Ź┼íím výrobcom potrav├şn a nápojov na svete. Podnik├í v 187 krajin├ích sveta, zamestn├íva viac ako 270 000 zamestnancov. Poslan├şm Nestl├ę je prin├í┼ía┼ą silu potrav├şn na zlep┼íenie ┼żivota n├ís i┬ábudúcich gener├íci├ş. Nestl├ę pon├║ka ┼íirok├ę portfólio v├Żrobkov a slu┼żieb pre ─żud├ş ako aj pre ich dom├ícich mil├í─Źikov. Ide o viac ako 2┬á000 zna─Źiek, od glob├ílnych ikon, ak├Żmi s├║ Nescaf├ę alebo Nespresso, a┼ż po┬ámiestne zna─Źky. Z├íkladom podnikania Nestl├ę je strat├ęgia rozvoja v├Ż┼żivy, zdravia a vyv├í┼żen├ęho ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu. Spolo─Źnos┼ą bola zalo┼żen├í pred 155 rokmi vo ┼ívaj─Źiarskom Vevey, kde dodnes s├şdli. V ─îesku Nestl├ę vyr├íba vo svojich z├ívodoch ZORA Olomouc a SFINX Hole┼íov cukrovinky pod zna─Źkami Orion, Kofila, Margot, BonPari, JOJO at─Ć. a┬áv┬áz├ívode Krupka chladen├ę a┬ámrazen├ę vegetari├ínske pokrmy pod zna─Źkou Garden Gourmet. Na Slovensku vyr├íba v z├ívode Carpathia Prievidza ┼íirok├Ż sortiment kulin├írskych v├Żrobkov pod zna─Źkami Maggi a Carpathia. Viac na www.nestle.sk.

 


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.05 sek˙nd