Objavte Bardejov s priate─żmi a rodinou

PublikovanÚ: 03.05, 2023    TÚma: 

Ob─Źianske zdru┼żenie "Take na┼íe" organizuje v┬ád┼łoch 19. a┼ż 21. mája 2023 z├í┼żitkový víkend "Objavte Bardejov". Je to neziskové podujatie, ktor├ęho ú─Źelom je zvidite─ż┼łova┼ą regióny v├Żchodn├ęho Slovenska. Ob─Źianske zdru┼żenie m├í za sebou u┼ż ├║spe┼ín├ę 3 ro─Źn├şky podujatia "Objavte Poloniny". Informuje o┬átom Katar├şna Romanov├í, riadite─żka OZ Take na┼íe.

Pripravili milé prekvapenie

"Po úspe┼íných ro─Źníkoch Objavte Poloniny sme pre vás pripravili milé prekvapenie. Tento rok budeme objavova┼ą aj ─Źarovn├Ż Bardejov! Pr├ş─Ćte s┬ápriate─żmi a rodinou za┼żi┼ą Bardejov tak, ako ho nepozn├íte. V spolo─Źnosti osobnost├ş Bardejova, dotykom s umen├şm a gastro poch├║┼ąkami! Podujatie pon├║ka mo┼żnos┼ą za┼żi┼ą mesto netradi─Źn├Żm spôsobom. Ka┼żd├Ż z├í┼żitok m├í samostatn├║ vstupenku. Preto si m├┤┼żete u┼íi┼ą program na mieru. Poskladajte si vlastn├Ż program zo z├í┼żitkov v kategóri├ích cyklo a┬áturistika, divadlo a┬áhudba, gastron├│mia, hist├│ria, kult├║rne dedi─Źstvo a┬áumenie, pr├şroda, remesl├í," vyz├Żva K.Romanov├í.

Dodáva, ┼że pri vä─Ź┼íine z├í┼żitkov sú ceny stanovené pod─ża veku ├║─Źastníkov. Pokia─ż nie je ur─Źen├ę inak, mô┼żete pr├şs┼ą aj s mlad┼í├şm die┼ąa┼ąom, za ktor├ę nebudete plati┼ą v pr├şpade, ak sa nebude z├║─Źast┼łova┼ą workshopu.

Premiéra stredovekej ve─Źere aj tajomstvami majstra kata

"Najvä─Ź┼íím prekvapen├şm bude stredoveká z├í┼żitkov├í ve─Źera prepojen├í s kultúrnym programom vytvoreným bardejovsk├Żmi divadeln├şkmi. Históriu Bardejova sme sa rozhodli vyzdvihn├║┼ą prostredn├şctvom ve─Źerného exteri├ęrov├ęho programu, ktor├Ż bude zah┼Ľ┼ła┼ą dobov├ę ┼ípeciality, kult├║rny program a dobr├║ z├íbavu netradi─Źn├Żm spôsobom. Tento z├í┼żitok skvele lad├ş s vizu├ílom a estetikou mesta," l├íka K.Romanov├í.

─Äalej vyzdvihuje, ┼że unikátnos┼ąou tohto podujatia sú aj ├║─Źastníci jednotlivých z├í┼żitkov, kde sa mô┼że n├ív┼ítevn├şk stretn├║┼ą s akademick├Żm soch├írom a re┼ítaur├ítorom Martinom Kutn├Żm, ktor├Ż vytvoril zn├ímu sochu kata na bardejovskom n├ímest├ş, ocenenou maliarkou Martou August├şnskou ─Źi grafick├Żm dizajnérom Petrom Javor├şkom.┬áZávan histórie od 13.storo─Źia a┼ż dodnes┬á┬áza┼żijete pri potulkách mestom┬á so sprievodcami, cez predstavenie s┬ádivadelníkmi, a┼ż po pr├şbeh o┬ánaozajstnom┬á katovi.

Chute, vône, farby - na svoje si prídu v┼íetci, ktor├ş ob─żubujú osved─Źené jedlá v spojen├ş trad├şcie┬á a s├║─Źasnosti. Napr├şklad za 16 eur si v sobotu budete 2 hodiny vychutn├íva┼ą ┬áchute ┼żidovsko-┼íari┼ískej kuchyne, alebo za 45 eur vás ─Źakajú 3 hodiny hodovania po─Źas stredovekej ve─Źere.

Pre malých a┬áve─żk├Żch - so ┼íikovn├Żmi remeselníkmi sa nau─Ź├şte nie─Źo o┬áv├Żrobe gitár, modelovan├ş a┬áma─żbe na sklo. Odnesiete si aj vlastnoru─Źne vyrobené suven├şry.

Z┬á─Źoho si (okrem iného) mô┼żete vybera┼ą:

Tajomstvá tekutého zlata , Ako chutí pr├şroda (Klá┼ítor franti┼ík├ínov, Bardejov), Za vô┼łou kávového zrnka (Bardejov), Pi┼íinger o piatej (Bardejov), Dramatizované ─Źítanie z diela Leonarda Stöckela (Radnica Bardejov), Najvychýrenej┼íia ┼íkola Uhorska (Katolícky kruh, Bardejov), ┬áAko vzniká gitara (Bardejovská Nov├í Ves), Na skle ma─żované, Dotyk stredovekého umenia, Po vlastných za históriou (drevený kostol v┬áHervartove), Bardejov ako na dlani (Bardejovské Kúpele).

Bardejovské unikáty

Leges scholae Bartphensis

Zákony bardejovskej ┼íkoly ? najstar┼íí pedagogický dokument na Slovensku.

Vedeli ste? Dozviete sa!

Interiér Baziliky sv. Egídia je zdobený súborom jedenástich olt├írov z rokov 1460-1520.

Videli ste? Uvidíte!

Bardejovský med má viac ako 50 ocenení kvality. Je to svetov├Ż unik├ít.

Jedli ste? Ochutnáte!

POTULKY V PRÍRODE

V okolí Bardejova nájdete aj menej n├íro─Źné trasy, ktor├ę si u┼żijete s celou rodinou. Nad mestom je nieko─żko vyhliadok, ktor├ę stoja za preskúmanie.

Rozh─żad┼ła na hrebeni Kamennej hory

Rozh─żad┼ła sa nachádza na trase medzi Bardejovom a Bardejovskými Kúpe─żmi. Pon├║ka┬áv├Żh─żady na mesto Bardejov a dolinu rieky Top─ża. Pohodlne sa k nej dostanete z┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żov za 15 min├║t a z Bardejovskej ┼żelezni─Źnej stanice za 45 min├║t.┬áSledujte ─Źerven├║ turistick├║ zna─Źku. Trasa je s├║─Źas┼ąou Cesty hrdinov SNP. Ohnisko pri┬ározh─żadni je ide├ílnym miestom na rodinn├║ opeka─Źku. Informa─Źné tabule zabavia a otestuj├║┬ádeti aj dospel├Żch. Ak si chcete u┼żi┼ą tro┼íku romantiky, vydajte sa na rozh─żad┼łu pred┬áz├ípadom Slnka.

Hrad Zborov

Hrad Zborov patrí medzi najvä─Ź┼íie a najzachovalej┼íie zrúcaniny na východnom Slovensku.┬áNachádza sa nad obcou Zborov, 8 km od Bardejova. Najr├Żchlej┼íie sa k nemu dostanete zo┬ásamotnej obce Zborov za pribli┼żne 30 min├║t. Pohodln├í prech├ídzkov├í trasa vedie z Dlhej┬áL├║ky a trv├í asi 45 min├║t. Pri oboch tras├ích sledujte ┼żlt├║ turistick├║ zna─Źku. O obnovu hradu┬ása u┼ż dlhé roky star├í Zdru┼żenie na z├íchranu Zborovsk├ęho hradu.

Rozh─żad┼ła ─îierna mláka

Na lesníckom náu─Źnom chodn├şku ─îierna ml├íka v Bardejovských Kúpe─żoch n├íjdete mnoho┬ázauj├şmavost├ş. Vydajte sa presk├║ma┼ą tajomstv├í n├í┼ího lesa, obj├şmte ten spr├ívny strom pre┬áz├şskanie energie a vy┼ítverajte sa po rebr├şku do kor├║n stromov. Rozh─żad┼ła ─îierna ml├íka V├ím┬ápon├║kne v├Żh─żad na Zborovsk├Ż hrad a jeho okolie. Za─Źiatok n├íu─Źného chodn├şka je v lokalite┬ánad jazierkom v Bardejovsk├Żch K├║pe─żoch. Ak k├║pele nepozn├íte, k chodn├şku V├ís dovedie┬áturistick├í zna─Źka n├íu─Źn├ęho chodn├şka priamo z kone─Źnej zast├ívky MHD.

─Äal┼íie tipy si pozrite na stránke oddielov Klubu slovenských turistov v┬áBardejove (https://kstbardejov.wbl.sk/).

Región plný atrakcií

Riadite─ż Oblastnej organizácie (OOCR) ┼áARI┼á- Bardejov Radomír Jan─Źo┼íek upozor┼łuje nato, ┼że región Bardejova, Bardejovských Kúpe─żov, Svidn├şka a┬áich okolia m├í v s├║─Źasnosti v┼íetky atrib├║ty komplexnej turistickej destin├ície. V┬álete je to zvl├í┼í┼ą atrakt├şvna lokalita pre rodiny s┬áde┼ąmi. Prispieva k┬átomu aj turistick├Ż vl├í─Źik Dr├í─Źik, ktor├Ż prem├íva na okru┼żnej trase Bardejov-Bardejovské K├║pele. Podobne v┬álete jazd├ş turistick├Ż vl├í─Źik aj vo Svidn├şku na trase do Údolia smrti. St├ílicami v┬áponuke a v├Żznamn├Żm l├íkadlom cestovn├ęho ruchu s├║ lie─Źiv├ę miner├ílne pramene s┬ák├║pe─żnou turistikou a wellness v┬áBardejovsk├Żch K├║pe─żoch, tamoj┼íie letn├ę k├║palisko, ale aj letn├ę k├║palisko na mestskom ┼ítadi├│ne v┬áBardejove na Dru┼żstevnej ulici a┬áletn├ę k├║palisko Makovica v┬áNi┼żnej Polianke. Z┬áBardejova je to len 50 km na nav┼ítevovan├║ vodn├║ n├ídr┼ż Doma┼ía, kde s├║ vynikaj├║ce mo┼żnosti k├║pania, rekre├ície a┬áv├Żletn├í lo─Ć Bohemia. Vo Svidn├şku je to zas aquapark Aquaruthenia (moment├ílne zatvoren├Ż).

Historické pamiatky spolu s┬áprírodnými krásami a┬áslu┼żbami cestovn├ęho ruchu tvoria ┼żiadan├Ż mix l├íkajúci n├ív┼ítevn├şkov. V Bardejove n├ív┼ítevn├şci mô┼żu obdivova┼ą Radni─Źn├ę n├ímestie s gotick├Żmi me┼ítianskymi domami, Bazilikou minor sv. Eg├şdia, s b├Żvalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na ├║zem├ş Slovenska, v ktorej je umiestnen├í expoz├şcia ┼áari┼ísk├ęho m├║zea. Medzi klenoty┬ápatr├ş ┼Żidovsk├ę suburbium - Star├í synagóga v┬áBardejove. L├íkaj├║ i dreven├ę kostol├şky a┬ápamiatky na vojnu vo Svidn├şku a┬ána Dukle.

Viac je na: http://objavte.com/, www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finan─Źnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.┬á ┬á


Chcete uverejni╗ t˙to sprßvu na Va╣ej strßnke ? Poużite nasledovnř kˇd.

Autor: admin
 

Hodnotenie Ŕlßnku

PriemernÚ hodnotenie: 0
Hlasov: 0

ZvoÁte poŔet hviezdiŔiek:

Vynikaj˙ci
VeÁmi dobrř
Dobrř
Priemernř
Zlř

Możnosti

Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.05 sek˙nd